Hz. Adem ve havvanın cennetten çıkarılması

kebîkec

İhvan Forum Üye
İnsan suçu başkasına atmayı sever -)
Helede bu kişi bayansa
Kuyruk sallamaya kadar potansiyel suçludur kadın
Yahu ebedilikle kandırmış şeytan Adem as
Her ikisi der mushaf ikiside suçlu

Evet ölümsüzlük kandırılmak içim cazip bir tekliftir. Ama kandırma yönü de güzel. Şeytan ben sizi ölümsüz yapacağım deseydi böyle bir yetkisi olmadığını Adem a.s fark edecekti ama o ne dedi. Allah ölümsüz olmanızı istemediği için yaklaşmayın diyor. Yani Allah ile kandırdı. :)

spesifik

آزادی قید و بند
Evet ölümsüzlük kandırılmak içim cazip bir tekliftir. Ama kandırma yönü de güzel. Şeytan ben sizi ölümsüz yapacağım deseydi böyle bir yetkisi olmadığını Adem a.s fark edecekti ama o ne dedi. Allah ölümsüz olmanızı istemediği için yaklaşmayın diyor. Yani Allah ile kandırdı. :)
Ben öyle düşünmüyorum
İnsan suça kaymaya kanmaya meyyal bir varlık
Allah adına yapılması daha kolay tabi ki
Ve insan an gelir düşmanına güvenir
Nitekim Allah onlara -ben size iblis apaçık düşmanınız demedim mi - diyor

kebîkec

İhvan Forum Üye
A'RAF Suresi

20 - Derken şeytan, kendilerinden gizlenmiş olan avret yerlerini onlara açmak için kendilerine vesvese verdi ve dedi ki: “Rabbiniz size bu ağacı ancak, melek olmayasınız, ya da (cennette) ebedî kalacaklardan olmayasınız diye yasakladı.”

21- “Şüphesiz ben size öğüt verenlerdenim” diye de onlara yemin etti.

22- Bu sûretle onları kandırarak yasağa sürükledi. Ağaçtan tattıklarında kendilerine avret yerleri göründü. Derhal üzerlerini cennet yapraklarıyla örtmeye başladılar. Rab’leri onlara, “Ben size bu ağacı yasaklamadım mı? Şeytan size apaçık bir düşmandır, demedim mi?” diye seslendi.

23- Dediler ki: “Rabbimiz! Biz kendimize zulüm ettik. Eğer bizi bağışlamaz ve bize acımazsan mutlaka ziyan edenlerden oluruz.”

Benim anladığım:

Melekler yemez ,içmez. uyumaz, cinsiyetleri yoktur. İnsan da yemediği içmediği uyumadığı ve evlenmediği takdirde melekler gibi yaşar. Hz. Adem kendisinin erkek eşininde kadın olduğunu ve birlikte olduklarında çocukları olacağını biliyor.

Hiç yakınlaşmasalar Cennette dolaşıp ömürlerini tamamlayıp gidecekler. Ama çocukları olursa erkek olan Ademi kız olan Havvayı temsilen onları kıyamete kadar yaşatacak demektir. Nesyen mensiyya gitmektense çoluk çocuğa karışıp gitmek daha mantıklı. Dedenin ve nenenin ismi toruna verildiği müddetçe de bir nevi ölümsüzlüğe ulaşılmış Olur. :)

Öyleyse zaten insana musahhar kılınmış dünyaya inmek için örtünün altında Havva ile buluşmaktan başka çare yok. :)

kebîkec

İhvan Forum Üye
22. ayette ağaçtan tattıklarında avret yerleri göründü diyor. :)

spesifik

آزادی قید و بند
Ayette sıkıntı yok
Sizin bağlantı noktası sıkıntı
Sonuçtan çok sebebe odaklanmış izlenimi veriyorsunuz

kebîkec

İhvan Forum Üye
Ayette sıkıntı yok
Sizin bağlantı noktası sıkıntı
Sonuçtan çok sebebe odaklanmış izlenimi veriyorsunuz

Benim sıkıntılı olduğum kesin :) ama görüş benden önce dile getirilmiş. Süleyman ATEŞ dahi seslendirmişti. :)

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Onlara alın size 10 paket açın ve kullanın sizindir. Son bir daha teslim edildi kendilerine, bu paket de sizin değildir dokunmayın. Eee, insanoğlu yasağa merak salar, acaba ne var, açalım mı dediler ve her ikisi de açtı. Ve beraber iniverdiler yeryüzüne...

kebîkec

İhvan Forum Üye
Onlara alın size 10 paket açın ve kullanın sizindir. Son bir daha teslim edildi kendilerine, bu paket de sizin değildir dokunmayın. Eee, insanoğlu yasağa merak salar, acaba ne var, açalım mı dediler ve her ikisi de açtı. Ve beraber iniverdiler yeryüzüne...

Biri ilk insan diğeri de ondan yaratılan kadın. Hangi paketler teslim edilmiş olabilir onlara :(

kebîkec

İhvan Forum Üye
Klasik tefsirlerin tamamı ağaç der... Meyve der... Dediğinden 2 kişi mi diyor..? --))

Cennette kaç kişi var ki ? Biri Adem a.s öbürü Havva annemiz olmak üzere zaten iki kişi var. Yaklaşmamaları gereken ağaç ta cinsellikle ilintili soy ağacı :)

Yüzde bir

Doçent
Konuyu detaylandıralım.
Cinsellik diyen var.
Buğday yemek ekmek gıda diyen var.
Zihin bilgi diyen var

Bunların haricinde bir şey diyen var mı bilmiyorum.
Farzedelim bunlardan biri.
Neden ona yaklaştı yedi veya kullandı diye cennetten çıkarılsın. O yasağın önemi ve mahiyeti ne idi?

Merhaba be güzel.

Büyükler, Şecere-i muhabbet derler. Ayetler bugünde yaşanıyor diye söylenir; eyvallah, beli doğrudur. Elest bezminde verilen bir söz var bir de hesapsız kitapsız yenilen gönül meyveleri ...

Muhabbetten hasıl oldu Muhammed ...
Muhammedsiz muhabbeti neyleyim ...

ilke

Paylaşımcı
"Risale-i Hamidiye" adlı kitaba müracaat ederseniz bu konuda doyurucu ve yeterli bilgilere sahip olursunuz ve forumları da boş yere meşgul etmekten kurtulursunuz!

Yüzde bir

Doçent
Elest bezminde ne söz verildi? Hatırlayan var mı?

Eyvallah :) ... Bu derin cevabınızdan ötürü, çok teşekkür ederim azizim ... Hatır, gönüldür; bu babdan hatırlayan bir gönül sahibi elbette var diyebiliriz. :) Hatırlarsan bir güzel burada gönülden paylaşmıştı ...

kişinin anlaması için önce anılarının olması gerekir. eğer anıları yok ise anlayışı yok demektir. anı yaşamakla olur. peki yaşamak nedir işte yaşamak bir gönüle girmekle olur. bize göre gönülden maksat ademdir. Allah ruhunu oraya nefhetmiş sonrada elestü bi rabbiküm rabbiniz değilmiyim demiştir. gönülden işitenler buna beliğ demişlerdir. hitap harfsiz hurufsuz yanıtta harfsiz hurufsuz olmuştur. dilsiz kulaksız duyan gelsin.

Anlayabilmemizi, rabbim; fazl-u kereminden ihsan buyura ...

ömerusta

Kıdemli Üye
yok suçlu adem as dersek bu günki erkek hakimiyetine haksız olmayız hani kadınlar biz erkeklere emanet ya ALLAHc.c. hın farz kıldığı cumayı kadından kaldıran evinin dip odasında kıldı namaz camide kıldığı namazdan hayırlı deyip camide kovduğu kadına kes ne meyvesi otur yerine demedimi ? bu nasıl adem as anlayışı ki anesinde hava dünyaya gelir onu kendi alır kendinden doğanlarda bir birlerini alır insanlık çoğalır gider işte islam inancı budur diyen yobaz banaz alim gecinenlerin fetvası bu erkek eğemenliği din yobazlığı görüş
ne zaman bu ümmet toplanan toprağın çamurun adı adem ilk yaratılan insanın adıda adem sorasında hava sorasında insanlar vede nihayete onlara üflenen yani ol emri verilen ruh yani can ol emri olduğunu idrak eder buradan yürür tüm canlıların bir erkek vede dişiden yaratıldığını bunların üremek cuvalmakla vede ALLAH c.c. ha itaatle emrolunduğunu
anlarsak adem as vede hava annemizin itaatten çıktığını emrolunana uymadığından dolayı cennetten kovulduğunu anlarız ha bu meyvedir ağaçtır bunu tartışmak bizim işimiz değil o dediği cennete unutmayın bize düşen itaate hata yaparsak vede tövbe etmez isek adem as yani adamın geldiği yere yani cennete gitmenin mümkün olmayacağıdır
ALLAH c.c. ha itaatsizlik bunda ısrar etmek şirk koşmak cennette mahrum kalmaktır ALLAH c.c. ümmeti müslümanı korusun amin

talib

Kıdemli Üye
Cism-i Muhammedînin zuhuru buna bağlı diye belki o eylemi gerçekleştirmişlerdir.

lafons7275

Kıdemli Üye
Allah kendisinin bilinmesini murad etti (isim ve sıfatlarıyla) .

adams77

Kanalizasyoncu
O'nun bildirdiği kadarıyla, idrakimin gücü kadar. Hiç şüphesiz insanlar içinde Allah'ı en iyi bilen Peygamberimizdir.

O, sana ne bildirirse sen onu bilebilirsin yani senin O 'nu idrak edebilme gibi bir gücün ve kuvvettin yok çünkü denk değilsin.
Ellerin ile yaptığın şeylere bir bak bakalım seni bilebiliyorlar mı? Kendini bildirebiliyormusun? denk değilsin çünkü sen onlara ne görev yüklemişsen onu biliyorlar ve o görevleri yerine getiriyorlar.
Kendine bak O, seni sana anlatıyor idrak edip cennete ulaşasın diye O 'nu idrak edip bilebilecek bir algı yok dengi yok doğurmadı doğrulmadı. O 'nun hiç bir şeye ihtiyacı yok bilinmeye yada başka bir şeye oyuncak değil kainat düşünsene bilinmek ve yüceltilmek için varlık yaratmak olacak iş mi?

Yanlış kelime yanlış manalandırıldığın aman ayaklara dikkat