"hz isa geri gelmeyecek" diyen hoca benzerleri"

rabbinsadikkulu

FETÖ nurcu değildir!
Hz. İsa Geri Gelmeyecek (Mehmet Okuyan)
http://www.youtube.com/watch?v=K4XHyEJjUPA

rabbinsadikkulu

FETÖ nurcu değildir!
Hz İsa Gökte Değil Ölmüştür Asla Gelmeyecektir (mustafa islamoğlu)

http://www.youtube.com/watch?v=Tvr0NH_bWRQ

not: bu terbiyesiz adam diyor ki; "kuran, kuran ile açıklanırsa mesele hallolur".

edepsiz adam, peygamberi zişan efendimiz olmadan kuran anlaşılabilir mi?

peygamberi zişan efendimiz (haşa) postacı mı idi?

ne belam adamsın sen!!!

rabbinsadikkulu

FETÖ nurcu değildir!
HZ. İSA GELECEK Mİ (yaşar nuri öztürk)
04.01.2004

Meselenin özü su soruda: Hz. "sa geri gelecek mi?
Hiçbir peygamber geri gelmeyecektir. Peygamberlik, Kur’an’ın açık ifadesiyle
bitmistir. Hz. Muhammed ile noktalanmıstır. Kur’an’ın bu temel kabulünü çesitli
maskeler altında, çesitli kaypak söylemlerle saf dısı etmek için çesitli gayretler
sergilenmistir.
‘Biten nebiliktir, resullük bitmemistir; resul gelebilir, bizim efendi de
resuldür.’ diyerek yeni peygamberler türeten bedbahtlara rastlamısızdır. Onlarla
uzun uzun mücadelelerimiz olmustur. Anımsatalım ki, biz o mücadeleleri verirken
bugünün ‘hızlı sacılar’ı sessiz, sedasız keyiflerine bakıyorlardı. Bizim
sakalsızlıgımızı, bıyıksızlıgımızı dillerine dolayarak bizi ‘sünnete aykırılık’la
suçlayıp ‘sosyete hocası’ ilan ediyorlardı. Daha birkaç gün önce Ödemis’te
verdigim bir konferansa çagrılanların bunlara mensup olanları, tertip heyetine
söyle söylemislerdir: ‘Biz o sosyete hocasını dinlemeyiz...’
Bunlara sormak lazım: Sosyete dedigimiz insanların Allah’ı baska bir Allah mı?
Yoksa sizin Tanrınız mı baska bir Tanrı?
Daha ilginci, bunların tarîkatinden olmayanların konustukları yer neresi olursa
olsun, dinleyenler toptan ‘sosyete’ oluveriyor. Dinleyenler ‘sosyete’, konusanlar
‘sosyete hocası’ ... Ödemis, Hasankale, Biga, Bayburt, Çaykara... fark etmiyor.
Ben, böyle bir zihniyeti tarihin ve halkın önünde nasıl adlandıracagımı
bilemiyorum!
Sakal, bıyık yoksa ve hele Beniisrail uydurmalarına karsı iseniz, bunların
lügatinde ‘sünnete aykırı’sınız.
Sünnete aykırılık ha! Su yaptıgınızın neye aykırılık oldugunu da söyler misiniz?
"SLAM’A "FT"RADIR
Hz. Muhammed’in son peygamber oldugu gerçegini bulandırmak için bir yalan da
Hz. "sa gibi muazzez bir peygamber kullanılarak sergilenmistir. ‘Hz. sa geri
gelecektir’ deniliyor.
Biz de yıllardır sunu söylüyoruz:
Hz. "sa’nın tekrar geri gelcegini söylemeye kalkanlar Kur’an’a ve "slam’a iftira
etmis olurlar. Kur’an’da asla böyler bir sey yoktur. Bu iddia Hz. Peygamber’den
sonraki zamanlarda "slam’ın içine sokulmus ve bugün dünyanın her tarafında
"slam’ı, devri tamamlanmıs ilkel bir din olarak itham etmenin aracı halinde
kullanılmaktadır.
"slam’a sokulan bu Pavlus hurafesini dillerine dolayan Hıristiyan misyonerler, açık
veya örtülü biçimde diyorlar ki:
‘Sizin inancınızın içinde Hz. sa’nın tekrar gelecegine iliskin kabul var.
Siz niye ‘Hz. Muhammed son peygamberdir’ diye ısrar ediyorsunuz? Hz.
Muhammed de büyük ve önemli bir insandı. Geldi, sa Mesih’in gelisine
hazırlık olarak bir görev yaptı. Buna saygı duyuyoruz. Fakat bu hazırlama
dönemi bitti. Simdi esas kurtulusu ve barısı getirecek olan Hz. sa
gelecektir. Bunu sizin dininiz, dini cemaatleriniz de söylüyor. Siz niye
buna karsı çıkıyorsunuz? Nitekim dünyanın bugünkü manzarasına
bakarsanız bunda sasılacak bir sey yok. ste bakın, devri bitmis
slamiyeti ve Hz. Muhammed’i öne çıkarmada ısrar ettiginiz içindir ki
dünyaya slam adına kan ve siddet dısında hiçbir sey veremiyorsunuz.
Hiçbir ilerlemede imzanız yok, hiçbir üretimde imzanız yok, hiçbir barısta
imzanız yok. Oldugunuz her yerde kan huzursuzluk, siddet ve kavga var.’
GAK-GUK ED"YORLAR
Söyle misiniz, misyonerlerin su günlerde aralıksız tekrarladıkları su sözlerle,
anılan derginin söyledikleri aynı kapıya çıkmıyor mu? Yoksa yine, malum bahane
ile kıvırma yoluna mı gidilecek: ‘Yanlıs anlasıldı, biz onu demek istemedik...’
Yani gak-guk, gak-guk... Bu gak-guk sarkısını yutacak birileri hâlâ var mı?...
Burada bir seyi daha irdelemek lazım. Senelerce ‘nur’ ve ‘tenevvür’ diye velvele
koparanlara bu ‘özel sayı’ münasebetiyle sormak gerekiyor.
Tenevvür mü, tanassur mu arkadas?
Açık konus. Tenevvürse, Hz. Muhammed tenevvüre muktedir degil mi?
Siz yıllarca, Hz. Muhammed için káinat onun hürmetine yaratıldı, o áhir zaman
peygamberidir, varlıgın efendisidir, insanın en mükemmel seklini bulması onun
sayesinde olacaktır diye konusmadınız mı? Simdi ne oldu da, Hz. Muhammed
unutuldu, kilisenin tanıttıgı "sa figürü son kurtarıcı olarak Müslümanların önüne
çıkarılıyor? Anlasılan o ki, bugün insanımız misyonerlerin çagırdıgı tanassura
çagrılır bir duruma getirilmistir.
Anılan dergi kapagı bir tenevvür simgesi degil, bir tanassur simgesidir.
SONRADAN UYDURMA
Bu ‘özel sayı’yı esefle karsılıyorum. Kur’an’a ve "slam’a aykırı oldugunu
söylüyorum. Tövbeyi gerektiren bir günah oldugu kanaatini tasıyorum. Ben
bunun Anadolu’yu Hıristiyanlastırma gayretlerine tarih içinde verilmis en büyük
desteklerden biri oldugunu düsünüyorum. Kınıyorum, protesto ediyorum.
Müslümanların da akıllarını baslarına almalarını diliyorum.
Tam bu noktada sunu da söylemek gerekiyor: Hz. "sa’nın geri gelecegine iliskin
hadis diye öne çıkarılan sözlerin tümü sonradan uydurulmustur. Kur’an, Hz. "sa
konusuna çesitli baglamlarda sayfalarca yer vermistir. Hz. "sa’nın tekrar geri
gelmesi gibi konuda neden sessiz kalsın?
Kur’an herhangi bir peygamberin tekrar dünyaya gelecegi seklinde bir fikre asla
onay vermez. Hz. Peygamberin de Kur’an’ın onay vermedigi bir seyi söylemesi
mümkün degildir. Hz. Peygamber ‘Hz. sa tekrar geri gelip dünyayı
düzeltecektir’ deseydi kendi anlam ve önemini inkár etmis olurdu. Nitekim
bugün Hz. Muhammed’in son peygamber oldugunu kabul etmeyenlerin
dayandıkları ve öne çıkardıkları en büyük söylem Hz. "sa’nın tekrar dünyaya
gelecegi uydurmasıdır.
Bu söylem Kur’an’a ve Hz. Muhammed’e açık bir iftira, Müslümanlara açık bir
kötülüktür.

kaynak:
http://www.ruhunyolculugu.com/hz_isa_gelecek_mi-t6686.0.html;wap2=

rabbinsadikkulu

FETÖ nurcu değildir!
Hz. İsa Geri Gelmeyecek (Prof. Dr. süleyman ateş)

Hz. İsa hakkında tutarsız bir yorumSORU: Diyanet Vakfı Yayınları’nda 5-6 profesörün kısaca şöyle bir açıklaması var: “Allah; peygamberi İsa’yı Yahudilerden korumuş, öldürmelerine mani olmuştur. Allah onu kıyametten önce tekrar dünyaya gönderecektir. O zaman bütün ehli kitap olanlar onun peygamber olduğuna İnanacaklar, kabul edecekler fakat bunun faydası olmayacaktır.” Ayrıca aynı açıklamada, “Bu açıklama, 3’üncü surenin

54-56’ncı ayetlerine dayandırılmıştır” diye yazıyor. Elbette Allah yaratıcıdır, her istediğini yapar ama bu, bir sebebe dayanmalıdır. Neden böyle yapsın ki... Peygamber Efendimiz gelmiş, kitaplar gelmiş, ayrıca herkesi Müslüman olarak yaratma gücü de var. Bu konuda sizin yorumunuz nedir? (Koçak Hidayet)

CEVAP: Bu açıklama gerçeği yansıtmıyor. Hayalidir, eskilerin söylediklerini aktarmadır. Kur’ân’a aykırıdır. Tefsirimde bu konuda yazdıklarımı sizinle paylaşayım: “Allah demişti ki: ‘Ey İsa, ben senin canını alacağım, seni bana yükselteceğim, seni inkâr edenlerden temizleyeceğim ve sana uyanları kıyamet gününe kadar inkâr edenlerin üstünde tutacağım. Sonra dönüşünüz bana olacaktır. Ayrılığa düştüğünüz şeyler hakkında aranızda ben hükmedeceğim. İnkâr edenlere gelince, onlara dünyada da ahirette de şiddetle azap edeceğim, onların yardımcıları da olmayacaktır.’ İnanıp iyi şeyler yapanlara da (Allah) mükâfatlarını tam olarak verecektir. Allah zalimleri sevmez. İşte bu sana okuduğumuz, o ayetlerden ve o hikmetli zikir(kitap)dandır” (Al-i İmran: 55-58).

Ruh, insanın hakikatidir

Teveffi, lügatta esas itibariyle bir sayının tam olması, bir işi tam yapmak anlamınadır. Sonradan can almak manasında kullanılmıştır. 55’inci ayette Allah’ın, Hz. İsa’yı vefat ettirdiği yani İsa’nın canını aldığı belirtilmektedir. Gerek bu ayette, gerek Maide 117’nci ayette Hz. İsa’nın vefat ettiği açıklanmaktadır. Buna karşın bazı tefsirciler, Hristiyan inancının etkisiyle Hz. İsa’nın, ruhu ve cesediyle birlikte göğe çıkarıldığını söylemişlerdir. Bir kısım tefsircilere göre de göğe yükseltilen, İsa’nın cismi değil ruhudur. Burada “Seni bana yükselteceğim” hitabıyla kastedilen, Hz. İsa’nın ruhudur. Çünkü ruh, insanın hakikatidir. Ceset, emanet elbise gibidir. Artar, eksilir. Değişmeyen insanın ruhudur (Tefsirul-Menar: 3/316-317). Bu görüş, ayetin ruhuna daha uygundur. Zira:

Kur’ân-ı Kerîm, Allah’ın yasasında değişiklik bulunmadığını söylüyor. İsa’nın, cismiyle birlikte göğe yükseltilmesi, Allah’ın arzdan çıkan maddelerin tekrar arza dönecekleri hakkındaki kesin yasasına aykırıdır. Madde, madde olarak ve doğasında bir değişiklik olmadan, dış etkenler bulunmadan yukarı kalkmaz. Hiçbir beşere böyle bir şey olmamıştır.

kaynak:
http://haber.gazetevatan.com/hz-isa-hakkinda-tutarsiz-bir-yorum/356161/4/Yazarlar/31

Ahir zamanda İsa’nın ineceğine dair hadisler...Gökle kastedilen maddi gök ise bu, yıldızlardan ibarettir. Yani İsa, şu yıldızlardan birine mi çıkarılmıştır? Eğer kastedilen manevi gök ise oraya ceset gitmez, ruh gider.

Çünkü orası fiziksel değildir. Kur’ân-ı Kerîm, İsa’nın göğe yükseltildiğini söylemiyor, Allah’a yükseltildiğini söylüyor. Allah’a yükselmek başka şey, göğe yükselmek başka şeydir. Allah’a yükselmek, O’nun katında yüksek derece kazanmak anlamına gelir. Yüce Allah, Hz. İsa’yı saldırganların elinden kurtarmak suretiyle onu manevi dere-
celere yükseltmiş, şanını yüceltmiştir.

İsa’nın Allah nezdindeki yüceliği

Nitekim “ta kıyamet gününe kadar sana uyanları, inkâr edenlere üstün yapacağım” ayetinden bu mana anlaşılmaktadır. Gerçekten İsa’nın ümmeti, daimi onu inkâr eden Yahudilere egemen olagelmiştir. Bu da onun Allah nezdindeki şanının yüceliğini gösterir. Al-i İmran Suresi’nin 55’inci ayetiyle Maide Suresi’nin 117’nci ayetinde İsa’nın vefat ettirildiği açıklanmıştır. Maide Suresi’nin 117’nci ayetinde, Allah’ın huzuruna giden İsa’nın ruhunun, Cenab-ı Hakk’a şöyle dediği belirtilmektedir: “Ben onların içinde olduğum sürece onları kolladım fakat sen beni vefat ettirince onları gözetleyen (yalnız) sen oldun. Sen her şeyi görensin.”

Çoğu Ebu Hureyre’den nakledilir

Hz. İsa’nın inip Deccal’i öldüreceği: İslâm ümmeti arasında adaletle hükmedeceği hakkında birkaç hadis rivayet edilmiştir. Bunların çoğu Ebu Hüreyre’den nakledilir.

Bazılarını analım: “Nefsim, elinde bulunan Allah’a andolsun ki Meryem oğlu İsa’nın aranıza adil bir hakem olarak ineceği zaman yaklaşmaktadır. O zaman haçı kıracak, domuzu öldürecek, cizyeyi kaldıracak, mal o kadar bollaşacak ki onu kabul eden kimse bulunmayacak.” Aynı anlamda bir hadis, İbn Mace ve İbn Hanbel’de de mevcuttur (İbn Mace, Fiten, b. 33; İbn Hanbel, Müsned: 2/240-272). Buhari‘deki rivayette şu fazlalık vardır:

Gökten inmesinden söz edilmez

“Sonra Ebu Hüreyre, ‘Kitap ehlinden hiç kimse yoktur ki ölümünden önce ona inanacak olmasın. Kıyamet günü de o, onların aleyhine şahit olacaktır’ (Nisa: 159) ayetini okuyun demiştir” (Mefatihul-gayb: 2/652). Ebu Davud’da bulunan bir hadiste “Meryem oğlu İsa’’ kıyametin on alametinden biri olarak sayılmakla beraber gökten inmesinden söz edilmez (Kitabul-Melahim, babu emaratis-saah). Tirmizi‘nin rivayet ettiği iki hadisten birinde Hz. İsa’nın, Şam’da Ak Minare yakınına ineceği, ikincisinde de Deccal’i Ludd kapısında öldüreceği ifade edilmektedir (Fiten, b. 59 ve 62).

kaynak:
http://haber.gazetevatan.com/ahir-zamanda-isanin-inecegine-dair-hadisler/356362/4/Haber

Kaptan

Mecra Yazarı
Başlık insanı bayağı bir sıkıntıya sokar.

İtikad yani inanılması gereken hususlar muhkem/Kuran olmalıdır. Kaç kez söyleyeceğiz konuya delaleti zanni ayetler itikadın konusu olamazlar. Konuya delaleti zanni ayetler dahi itikadın konusu olamazken her anlamda zan ifade eden hadisler nasıl delil oluyor?

İnsaf

Ahter

Kıdemli Üye
Hz İsa Gökte Değil Ölmüştür Asla Gelmeyecektir (mustafa islamoğlu)

http://www.youtube.com/watch?v=Tvr0NH_bWRQ

not: bu terbiyesiz adam diyor ki; "kuran, kuran ile açıklanırsa mesele hallolur".

edepsiz adam, peygamberi zişan efendimiz olmadan kuran anlaşılabilir mi?

peygamberi zişan efendimiz (haşa) postacı mı idi?

ne belam adamsın sen!!!

Mustafa İslamoğlu, teveffi kelimesinin asıl anlamının can almak , öldürmek olduğunu söylemesi tamamen yanlıştır.yazarın cehaletini gösterir..Zemahşerinin ''Esasul-Belağa sından anklaşıldığına göre bu kelimenin can almak anlamındaki kullanımı mecazidir..islamoğlu ise tam tersini söylüyor ve ya öyle anlamk istiyor..İbnu Kuteybe şöyle demiştir.:''Ben seni yeryüzünden ölüm olmaksızın alacağım''
Ayrıca yazarın Haz. İsanın gökten inmesi için göğe diri olarak kaldırılması gerekir , böyle bir şeyin olmadığını söylemeside bir saptımadır...
Allahın '' ve kesin olarak onu öldürmediler, bilakis Allah onu kendine yüksettmiştir'' ayeti hissi (bedeni) yükselmede nasdır. zira hakiki anlamda ''yükselme'' , _ebu hayyan el-Endelusininde, Bahrul Muhit'de dediği gibi _ aşağıdan yukarı ya almak demektir.Bu drumda burada mecaz ihtimali , delilden neşet etmemektedir. bu konuda daha fazla malumat için Muhammed Kevserinin ''nuzulü isa kitabına bakılabilir..

gulibikcin

Profesör
Hz İsa geri gelecektir. amenna ve saddekna

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Neticede buradaki hocaefendiler "müteveffa" kelimesini "vefat/ölüm" gibi manalarda terceme ediyorlar ve bu manada yorumluyorlar.

Önceki alimler de "müteveffa" kelimesini "uyku/uyku hali" şeklinde terceme edip yorumlamışlar.

Bu yorumların hangisi tutarlı yarın Kıyamet'te bunu öğreneceğiz.

Hz İsa yeryüzüne inerse Kıyamet'i beklemeye de gerek yoktur.

Hayırlısı inşallah.

kebîkec

İhvan Forum Üye
Öyle bir dizayn çekmişsinki gelecek diyen müsvedde kalmış. Kervana bende katılmak isterdim ama sonraya bırakıp sana sorayım. Gelse ne olur gelmese ne olur ? @rabbinsadıkkulu

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Ben yorumlara saygılıyım. Neticede yorumdur bunlar. Hz İsa gelirse, gelmeyecek diyen ülema hatalı olmuş olacak. Hz İsa gelmezse, gelecek diyen ülema hatalı olmuş olacak.

Bekliyoruz.

Heyacanlandım!

ömerusta

Kıdemli Üye
konunun başlığından belliki bu konuyu açan şahsiyet terbiyesiz ***ını yıkamayı bilmez soytarı alime mesvette der
neden ?seviye meselesi karekter yapısı düşük o kadar