"hz isa geri gelmeyecek" diyen hoca benzerleri"

MÜTEŞEKKÜR

Kıdemli Üye
Nisa 115 : Kim kendisine 'dosdoğru yol' apaçık belli olduktan sonra, elçiye muhalefet ederse ve mü'minlerin yolundan başka bir yola uyarsa, onu döndüğü şeyde bırakırız ve cehenneme sokarız. Ne kötü bir yataktır o!..

Sahabe devrinden itibaren tüm ümmetin yolu bu olmuş. Elçi (sav)'nin bu konudaki tutumu,beyanları açıklamaları hükümleri ittifakla kabul edilmiş. Apaçık bir yol olarak gelegelmiş. taki işte son yüzyıla kadar, malesef bu son yüzyılda elçiye muhalefet ediliyor ve müminlerin yolundan ayrılınıyor.

SAHABE-İ KİRAMIN İTTİFAKLA KABUL ETTİKLERİNİ İNKAR ETMEK İNSANI SAPIKLIĞA GÖTÜRÜR.KUR'AN'I VE PEYGAMBERİMİZİ EN İYİ ANLAYAN VE ONU GÖRENLER BU MÜBAREK BÜYÜK İNSANLAR OLMUŞTUR.HAL BÖYLE İKEN, NASIL OLUR DA SÖZDE PROF OLMUŞ AMA KENDİ TEVİL GÖRÜŞLERİYLE TEFSİR EDEN ZATLAR, SAHABELERDEN ÜSTÜN MÜDÜRLER Kİ İLERİ GERİ KONUŞUYORLAR?.YAHU BUNLAR BU MESELELER İÇİN HİÇ NASSLARA BAKMIŞLAR MIDIR?

Son zamanlarda İslam, reformlaşmaya doğru gidiyor.Aman dikkat, bid'at ve sapık profların dedikleriyle amel edenler de sapıklığa düşerler.Herkes neyin ne olup olmadığını kesin sahih kaynaklaırndan alsınlar.Aksitakdirde bu din reforma uğrayıp protestanlaştırılmış olur...

alanyali07

Kıdemli Üye
Son zamanlarda İslam, reformlaşmaya doğru gidiyor.Aman dikkat, bid'at ve sapık profların dedikleriyle amel edenler de sapıklığa düşerler.Herkes neyin ne olup olmadığını kesin sahih kaynaklaırndan alsınlar.Aksitakdirde bu din reforma uğrayıp protestanlaştırılmış olur...

zaten amaçları bu.
önce yoğun bir tartışma boyutu meydana getiriyorlar.
-Namaz 3 vakit şok şok şok "..
-ama nasıl olur bugüne kadar hep 5 vakit olarak nakledildi"
-siz çoğunluğa bakmayın,kuranda öyle demiyor mu,çoğunluk sizi yanıltır
-ama alimlerimiz icma etmiş
-aman senin de aklın var sen de aklını kullan

-İslamda başörtüsü farz değildir
-nasıl olur bugüne kadar hep farz olarak kaynaklarda geçiyor
-aman çoğunluğa bakmayın,çoğunluk seni aldatır

bu tip aldatmaca taktikleri var genelde.

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Yorumlardan bir sey olmaz...

Yorumda bulunmak sapiklik degil! Insanin aklini kullanmasidir Kur'an ekseninde... Bunlar da kullaniyorlar...

Falancalarin yorumu "gelecek" seklinde, falancalarin yorumu " gelmeyecek" seklinde...

Buradan reformist falan cikarmaya gerek yok korkmaya da gerek yoktur...

Korkma Islam dimdik ayaktadir...

Kaptan

Mecra Yazarı
Ümmet o konu hakkinda İttİfak etmİŞse elbette ÖlÇÜdÜr.
Hz. İsanin nuzul etmeyecegine daİr herhangi bir ayet yoktur . Biliyoruzki bu konu vahiy inerkende devam etmistir alah hayir yaniliyorsunuz hz isa inmeyecektir diye neden ummeti duzeltmemistir. Ki bir cok ihtilafli konuda allah ayet indirerek olaylari duzeltmistir .ifk hadisesi mucadele eden sahabe kadin abese suresindeki yuz eksitmeye dahi allah ayet indirmisken neden siz yanlis anliyorsunuz oyle bir sey olmayacak diye neden ayet İndİrmedİ acaba .

KeÇİ meselesİ ayri bİr mesele ben keÇİ meselesİne İnanmiyorum yalniz suda gercekki esekle deveyle İnsani imtihan eden rabbimiz keÇİylede edebİlİr .

Pekİ bİzler allahin gokten sofra İndİrdİgİne İnaniyorsak hz isanin yeryuzune tekrardan İndİrİleceĞİne neden inanmayalim.

Sevgili kardeşim usulsüz hareket ediyorsunuz.

Kitab ve Sünnetten bir nass bulunmadığı zaman icma'ya başvurulur. Su bulunmadığı zaman teyemmüm yapılması gibi. Su bulunursa teyemmüm olmaz. Ayrıca icma dediğimiz hakikat ameli bir meselenin şer'i hükmü üzerinde İslam müctehidlerinin birleşmesi demektir. İtikadi konularda icma'nın delil olduğu nerede duyulmuş? Gaybın konusu olan, ahiret ve kıyametle de icma olmaz. Yapmayın.

Allah'ın gökten sofra indirmesine inanırız zira ayet ile sabittir : ))

Bu kadar sapığın videosunu toplayan arkadaşa teşekkür ediyorum insanlarımız görsünler hepsini bir :) meftun reformist adam zaten dini dimdik ayakta görür onca sapıklıklarıyla ;)

bi husben

Kıdemli Üye
yorumlardan bir sey olmaz...

Yorumda bulunmak sapiklik degil! Insanin aklini kullanmasidir kur'an ekseninde... Bunlar da kullaniyorlar...

Falancalarin yorumu "gelecek" seklinde, falancalarin yorumu " gelmeyecek" seklinde...

Buradan reformist falan cikarmaya gerek yok korkmaya da gerek yoktur...

Korkma islam dimdik ayaktadir...
o kadar basİt deĞİl İŞte. EĞer herkesİn kendi dusuncesinin doĞru olduĞunu kabul edeceksek ve boyle yorumlayacaksak hic kimseye bisey deme hakkimiz olmayacak
evella senin olmayacak.ki tasavvufu tenkit edenlerin basinda siz geliyorsunuz onada bu pencereden bakacak olursaniz soz hakkiniz olamaz .bence cogu zaman siz kendi kendinizle tezata dusuyorsunuz

alanyali07

Kıdemli Üye
Saptırıcı bir yoruma örnek :
İblis, “Ben ondan daha hayırlıyım. Beni ateşten yarattın, onu ise çamurdan yarattın” dedi. Sad 76

Her yorum masum değildir. Namaz 3 vakit diyenler de kendilerince masum bir yorum yapıyorlar.ama hem kendileri hem başkalarını küfre sokuyorlar.

ihsdncr

Üye
hazreti isa gelmeyecek diyen otomatikmen kafir olmuştur..allah ıslah eylesin..bu sapıkça fikirlerden dönüp tövbe etmek nasip etsin .amin...

ömerusta

Kıdemli Üye
size ap açık ayetler gelirken sizler hağla birilerinin masallarıylamı avunacaksınız
alanyalı biz sizi aklı başında araştırıcı bir kardeşimiz olarak biliriz lutven taraf tutmadan dinleyin iki tarafıda
sonra adil yüreginize götürün öyle yorum yapın sırf karşı olmak için yazılarınız hoş değil

ömerusta

Kıdemli Üye
hazreti isa gelmeyecek diyen otomatikmen kafir olmuştur..allah ıslah eylesin..bu sapıkça fikirlerden dönüp tövbe etmek nasip etsin .amin...

sizden gayrisi kafir sizler müslümansınız sevinin kaç müslümanı kafir yapmayı başarmışsınız sizleri alkışlıyorum:clap2:

bi husben

Kıdemli Üye

Kitab ve Sünnetten bir nass bulunmadığı zaman icma'ya başvurulur. Su bulunmadığı zaman teyemmüm yapılması gibi. Su bulunursa teyemmüm olmaz. Ayrıca icma dediğimiz hakikat ameli bir meselenin şer'i hükmü üzerinde İslam müctehidlerinin birleşmesi demektir. İtikadi konularda icma'nın delil olduğu nerede duyulmuş? Gaybın konusu olan, ahiret ve kıyametle de icma olmaz. Yapmayın.

Allah'ın gökten sofra indirmesine inanırız zira ayet ile sabittir : ))

Ve Allah şöyle buyurduğu zaman: «Ey Meryem oğlu İsa, sen misin o insanlara «Beni ve o anamı Allah yanında iki tanrı edinin.» diyen?» «Haşa, dedi, sen her türlü eksikliklerden münezzehsin ya Rab! Benim için gerçek olmayan bir sözü söylemem bana yakışmaz. Eğer söylemiş olsaydım elbette Sen bilirdin. Sen benim içimde olanı bilirsin, ben ise Senin zatında olanı bilmem! Şüphesiz Sen, gizlilikleri çok iyi bilensin.»

Ben sunu sormak ıstıyorum Allahla hz ısa arasında gecen konusma. bu ayet bu konusma kuraanda bıldırılmeden once neydı

CENGİZHAN

Yasaklı
Bütün bu yazılanlardan benim anladığı şudur :

Kur'anda Hz. İsanın tekrar geleceğine dair hiç bir ayet yoktur.

Peygamberimizin geleceğini söylediği iddia ediliyorsa....

Peygamberimiz '' Kendi nefsinden konuşarak '' gelecek dedi demektir ki...

Peygamberimiz kendi nefsinden konuşmaz, konuşamaz...

Bu nedenle ben Hz. İsanın tekrar geleceğine inanmıyorum....

Cümleten selam

bi husben

Kıdemli Üye
size ap açık ayetler gelirken sizler hağla birilerinin masallarıylamı avunacaksınız
alanyalı biz sizi aklı başında araştırıcı bir kardeşimiz olarak biliriz lutven taraf tutmadan dinleyin iki tarafıda
sonra adil yüreginize götürün öyle yorum yapın sırf karşı olmak için yazılarınız hoş değil

sen usta değil inşaatte amele bıle olamasssın .islam öğretisine sınır çızmek sızın gıbı amelelere kalmadı

bi husben

Kıdemli Üye
Bütün bu yazılanlardan benim anladığı şudur :

Kur'anda Hz. İsanın tekrar geleceğine dair hiç bir ayet yoktur.

Peygamberimizin geleceğini söylediği iddia ediliyorsa....

Peygamberimiz '' Kendi nefsinden konuşarak '' gelecek dedi demektir ki...

Peygamberimiz kendi nefsinden konuşmaz, konuşamaz...

Bu nedenle ben Hz. İsanın tekrar geleceğine inanmıyorum....

Cümleten selam

zaten senın gorusun kımsıyı enterese etmıyor. o kendı nefsınden konusmuyorsa Kuran dısında vahıy almıstır .tabı senın gıbı sunnet munkirleri ırkcılar bunu kabul etmez o yuzden ha gorusun ha tenekenın sesı tın tın tın

alanyali07

Kıdemli Üye

teşekkür ederim kardeşim.
Hz.İsanın nüzulü asrı saadetten itibaren ittifakla kabul edilmiş bir meseledir. Sahabe devri kabul etmiş. bir tane inkar eden yok.
Tabiin devri kabul etmiş. bir tane inkar eden yok.
tebe-i tabiin devrikabul etmiş bir tane inkar eden yok.
4 mezhep imamları kabul etmiş bir tane inkar eden yok.
Tüm muteber hadis imamları kabul etmiş. bir tane inkar eden yok.
İtikad imamları kabul etmiş, yazmışlar,inkar eden yok.
Sonra tüm gelen ulema nakletmiş. evliyalar nakletmiş. böyle itikad etmiş. bir tane inkar eden olmamış.
Ama Son yüzyılda birkaç tane aykırı fikirler çıktı diye red edip kabul etmicez ? kusura bakmasın bunun akılla bağdaşır bi tarafı yok zaten. adil yüreğim öyle diyor. aklım da öyle diyor.
Zaten bütün aykırı fikirler kendilerini Kurana dayandırma iddiasındalar.
Namaz 3 vakit diyen de "bak Kuranda böyle yazıyor" diyor.
reenkarnasyon var diyen de "bak Kuranda böyle yazıyor" diyor.

Bence kardeş siz kendinizi bi ayar verin. Nakşiyim menzile bağlıyım diyorsun,ama sonra o yola hiç ilgisi olmayan itikadlara inanıyorsun . asıl gariplik burada değil mi sence bi düşün. "aklımı kullanıyorum" diyeceksin, e peki bağlı bulunduğun yer ve alimler ve şuana kadar gelmiş tüm alimler aklını kullanmıyor o zaman sana göre. e ne diye onlara bağlıyım diyorsun. işte acayip bi durum geliyor bana . sence de ilginç değil mi.

CENGİZHAN

Yasaklı
zaten senın gorusun kımsıyı enterese etmıyor. o kendı nefsınden konusmuyorsa Kuran dısında vahıy almıstır .tabı senın gıbı sunnet munkirleri ırkcılar bunu kabul etmez o yuzden ha gorusun ha tenekenın sesı tın tın tın

Peygamberimiz için :

kur'an dışında vahy almıştır.
Kur'an dışında kendi nefsinden konuşabilir demek islam ve peygamber düşmanlığı olur....
Bunu da ancak senin gibiler yapar....

Irkımı ve soyumu SEVERİM...

Irkını ve soyunu ancak ve ancak soysuzlar sevmez ve inkar ederler....

Kaptan

Mecra Yazarı

Sayın alanyalı bu soruya bir cevabınız var mı? İcma hangi konularda olur ve olmaz?

manifesto

Yasaklı
Siz ne içtiniz bize de ondan getirsenize :)
Mezhep imamları inkar etmemiş,sahabe inkar etmemiş
"inkar" dediğiniz şey ne?
Hangi sahabe İSA GÖKTEN İNECEK BEYAZ ATA BİNECEK AK MİNAREYE TÜNEYECEK diye iman etmiş :)
Bırakın bu çoluk çocuk işlerini arkadaşlar
Hz.İsa ve ahir zaman ve kıyamet mehdi mesih ile ilgili hadisler müteşabihtir.
Tevil edilir
Kimileri GÖKTEN MİNAREYE IŞINLANACAK diye tevil etmiş
Kimileri başka türlü
İNKAR NEREDE?

Mezhep imamları her işlerinde İSABET mi etmişler ki?
Mezhep İMAMLARINA İMAN ETMEK gibi bir göreviniz mi var?
Amentünüz MEZHEP imamları mı?
Hepsi çok değerli insanlar
Allah hepsinden RAZI olsun
Ama Mezhep İmamları namaz kılmayanı öldürün dediyse biz de çıkıp öldürecek değiliz
Her sözlerinde tevillerinde isabet edebilseydiler BEŞER olmazdılar

alanyali07

Kıdemli Üye
Sayın alanyalı bu soruya bir cevabınız var mı? İcma hangi konularda olur ve olmaz?

bihusbene sormuşsun gerçi.
ama ona usulsüz hareket ediyorsun derken ben sende bir usül göremedim yanlış anlama.
usul kaynaklarını dikkate alıyorsun gibi gözükmek istiyorsun da pek inandırıcı gelmedi bana.
usul yeni keşfedilmediki, sanki yeniden keşfediyormuş gibi davranıyorsun kardeşim. usul taa sahabe devrinden tabiin devrinden itibaren var. o usulü uygulayanların hepsi de Hz.İsanın nüzulünü kabul etmiş. seninde geçenlerde ikrar ettiğin gibi bir tane bile inkar eden yok. hep usul usul diyorsun ama 1400 yıllık bir usul zaten var.

kitap sünnetten bir nass bulunmadığı zaman icmaya başvurulur diyorsun da, burada eksik bir bilgin var. icmanın çoğu zaten kitap ve sünnet kaynaklıdır. mesela keramet haktır icma vardır, desek bu hep kitap hem sünnet kaynaklıdır. namaz 5 vakittir icma vardır desek bu hem kitap hem sünnet kaynaklıdır. zaten o sebepten icma olmuştur. yani bu konuda bi yanılsaman var.
ikincisi de icma ameli konularda olur demişsin. hangi kaynakta icma sadece ameli konuda olur demiş lütfen muteber bir kaynaktan nakledersen sevinirim. icma, meseleler üzerinde olur. ameli itikadi diye bir ayrımı yoktur.
"namaz 5 vakit" bu bir itikad boyutudur, kişi namaz kılmasa bile böyle itikad etmek zorunda. hem de icma olan bir konu.
Yani yazdıklarının elle tutulur bi tarafını göremedim şahsen.