iblise tövbe kapısı açıkmı?

Verda

Gales
İşte bu itirafı @çelebiler ve @Yahayy da yapınca cevabı vereceğim.

red gördün mü, insan ehli sünnetten çıktı mı Allahın adaletini bile sorgulamaya başlıyor. Yardımcı olsanıza bu kardeşinize, ha @Verda ? Senin bir cevabın yok mu?

Bizler gayba iman ediyoruz kişi Allah'ı hissediyorsa bu tür soruların çok önemli olduğunu düşünmüyorum, Allah en doğrusunu bilir (Allahualem) denilmeli çoğu şeye. Hz. Ali'nin sözü geliyor aklıma; ben Allah'ı görsem zerre kadar imanım artmaz, ne müthiş bi tanım. Ve dahi Allah'a yakınlığınız derecesinde bütün soruların cevabı kendiliğinden çözülüyor zaten belli bi geçiş süreci olabilir tabi her ne kadar bunu sn Dost sırf tasawufa bağlayıp onların anlayabileceği bir şey olduğunu söylese de =)

lafons7275

Kıdemli Üye
Bizler gayba iman ediyoruz kişi Allah'ı hissediyorsa bu tür soruların çok önemli olduğunu düşünmüyorum, Allah en doğrusunu bilir (Allahualem) denilmeli çoğu şeye.

Ama havas nikli bir arkadaş senin gibi düşünmeyi beceremeyip şu cümleleri kurabiliyor:

senin şeyhin ne diyor? iblisin ezelden kalbi mühürlenmişmi?

yani iblis şerre çağıran makina..hayıra çağırma butonu yok!

birde azab görecek!

bilmediğimiz bir şeyler var .durum allahın adaletine sığmıyor.

Şimdi sen bu durumu görünce için sızlamıyor ise müslümanlığını sorgulamalısın.

Verda

Gales
Ama havas nikli bir arkadaş senin gibi düşünmeyi beceremeyip şu cümleleri kurabiliyor:

senin şeyhin ne diyor? iblisin ezelden kalbi mühürlenmişmi?

yani iblis şerre çağıran makina..hayıra çağırma butonu yok!

birde azab görecek!

bilmediğimiz bir şeyler var .durum allahın adaletine sığmıyor.

Şimdi sen bu durumu görünce için sızlamıyor ise müslümanlığını sorgulamalısın.

Bu mesaja cewap vererek kendime haksızlık yaptığımı düşünüyorum. Havas havas, sen sen, ben ben ok.

Şimdi burdan da ben dedi enaniyet diz boyu söylemleri yapılırsa hiç şaşırmam emin olun =)

lafons7275

Kıdemli Üye
Bu mesaja cewap vererek kendime haksızlık yaptığımı düşünüyorum. Havas havas, sen sen, ben ben ok.

Şimdi burdan da ben dedi enaniyet diz boyu söylemleri yapılırsa hiç şaşırmam emin olun =)

Merhamet etmeyene merhamet olunmaz. Hadisi Şerif

Ben nerde yanlışa düşmüş birini görsem onu ikna etmek için yırtınıyorum.

İnanır mısın bilmem, namaz kılarken bile aklım sizde. Kafamda herbirinize ayrı ayrı hangi ayetle cevap verebilirim diye sürekli kuruyorum..

lafons7275

Kıdemli Üye
Bilgisayarımda herbirinizin adına ait klasörler var.

Kuran okurken bu ayet diyorum rede göre.

Şu ayet ve hadis yahayya göre vs.

bi husben

Kıdemli Üye
İblisle ilgili ayetler dururken iblise tovbe kapısı acıkmı tobe edermi etmezmi gıbı sorular abesle iştigaldir.Şeytanın varacağı yer bellidir görevide bellidir müslümanında görevi bellidir iblise uyarsan gideceğin yerde bellidir uymasan gideceğin yerde bellidir Amerikayı yenıden keşfetmenin manası yoktur hele hele filizof edasındaki bazı arkadaşların yorumlarına hiç gerek yoktur

Havas

Kısıtlı Erişim
İblisle ilgili ayetler dururken iblise tovbe kapısı acıkmı tobe edermi etmezmi gıbı sorular abesle iştigaldir.Şeytanın varacağı yer bellidir görevide bellidir müslümanında görevi bellidir iblise uyarsan gideceğin yerde bellidir uymasan gideceğin yerde bellidir Amerikayı yenıden keşfetmenin manası yoktur hele hele filizof edasındaki bazı arkadaşların yorumlarına hiç gerek yoktur

madem bukadar basit ,iblisle iligili bir sürü hikaye neden anlatılıyor?

iblis sizin düşmanınız ,ona uymayın der ! biterdi..

Dut_agaci

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.Menzil.Net
açıksa neden tövbe etmiyor..

tövbe ederse insanların hepsi hidayete erermi?

Kovulmuş şeytanın hidayetini düşünmek sakınca ihtiva eder.

Adem aleyhisselamın cennnetten çıkması ile şeytanın kovulması bir değildir.

Ancak kovulmuş şeytana kıyamete kadar müsaade edilmiştir.

lafons7275

Kıdemli Üye
İblis yani şeytanların reisi, güneş batıdan doğmadan bir gün önce bütün avanelerini toplayıp tövbe ettirmeyi planlıyor.

Fakat bir sabah bir bakacak ki güneş batıdan doğmuş ve tövbe kapısı kapanmış. Başlayacak feryat figan etmeye, avaneleri soracak ne oldu?

O da diyecek ki: " Bir umutla son gün hepimiz tövbe ederiz diyerek sürekli tövbeyi geciktirdim. Ama artık kapı kapandı. İşte bu yüzdendir feryadım."

Bu olay "ilerde tövbe ederim." diyenlere ibret olmalı.

lafons7275

Kıdemli Üye
“İleride tövbe ederim diye günaha devam edenler, daha yaşarız ümidiyle, tövbeyi geciktirenler, hattâ, Allahü teâlânın azâbını düşünmeyip, rahmetini ümid ederek tövbe etmeyenler, çok büyük gaflet ve felâket içindedirler.”

Havas

Kısıtlı Erişim
Merhamet etmeyene merhamet olunmaz. Hadisi Şerif

Ben nerde yanlışa düşmüş birini görsem onu ikna etmek için yırtınıyorum.

İnanır mısın bilmem, namaz kılarken bile aklım sizde. Kafamda herbirinize ayrı ayrı hangi ayetle cevap verebilirim diye sürekli kuruyorum..

sen cubeliyi tasdiklemekle ,mahamut efendiyi tabi olmakla ,rabbaniye onay vermekle
dalalettesin..
mahmut efendin cübbeliyi allaha danışması nasıl olmuş?

allah taala cübbeliye özgü ayeti nazil olunca cübbeliyi af etmiş..

mahumut efendiyi bir uyar!

verdiği zekatıda buraya yazsan memnun oluruz..bize örnek olsun..din sarık şalvar sakal değil.

giy şalvar allaha yalvar !aman ne kelam..

yeni tasavvufucularda fakirlik miskinlik bahane!hepsi mersedesli ve yazlık sahibi.dağ evlerinde bağ evlerinde yaşıyor..

işin kılıfı çok iyi..zerre kadar malda gözümüz yok!bu mal nefsimizi tatmin etmiyorki?
mutuluk allah aşkıyla..

haydi bakalım lafons !

kıral çıplak de !

bakalım mahmut efendi ,yanlışını düzelttiğin için seni taktir edecekmi?

lafons7275

Kıdemli Üye
sen cubeliyi tasdiklemekle ,mahamut efendiyi tabi olmakla ,rabbaniye onay vermekle
dalalettesin..

allah taala cübbeliye özgü ayeti nazil olunca cübbeliyi af etmiş..

mahumut efendiyi bir uyar!

verdiği zekatıda buraya yazsan memnun oluruz..bize örnek olsun..din sarık şalvar sakal değil.

giy şalvar allaha yalvar !aman ne kelam..

yeni tasavvufucularda fakirlik miskinlik bahane!hepsi mersedesli ve yazlık sahibi.dağ evlerinde bağ evlerinde yaşıyor..

işin kılıfı çok iyi..zerre kadar malda gözümüz yok!bu mal nefsimizi tatmin etmiyorki?
mutuluk allah aşkıyla..

haydi bakalım lafons !

kıral çıplak de !

bakalım mahmut efendi ,yanlışını düzelttiğin için seni taktir edecekmi?

Seni vaktiyle bir sahte şeyh kucağına mı aldı ki bu denli şeyhlere düşmansın?

Havas

Kısıtlı Erişim
madem bukadar basit ,iblisle iligili bir sürü hikaye neden anlatılıyor?

iblis sizin düşmanınız ,ona uymayın der ! biterdi..

melekler allaha yeryüzünde fitne fesat ve kan dökecek birinimi yaratacaksın diyorlar..

ayetten çıkan sonuç ,iblis henuz iman sahibi iken FİTNE ,FESAT ,KAN DÖKME" GİBİ Şeytani vesvesenin ürünü olan kavramlar mevcuddu..
yani iblis mümin iken fesadı ,fitneyi sinelere vesvese eden kimdi?

lafons7275

Kıdemli Üye
melekler allaha yeryüzünde fitne fesat ve kan dökecek birinimi yaratacaksın diyorlar..

ayetten çıkan sonuç ,iblis henuz iman sahibi iken FİTNE ,FESAT ,KAN DÖKME" GİBİ Şeytani vesvesenin ürünü olan kavramlar mevcuddu..
yani iblis mümin iken fesadı ,fitneyi sinelere vesvese eden kimdi?

Nefisleri idi.

lafons7275

Kıdemli Üye

719. Câbir radıyallahu anh şöyle dedi:

Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem tıpkı bir Kur’an sûresini öğretir gibi, bize her iş için istihâre yapmayı öğretirdi. Şöyle buyururdu:

“Herhangi biriniz bir iş yapmak istediğinde, farz namazlardan ayrı olarak iki rekât namaz kılsın, sonra da şöyle desin:

Allahım! Sen her şeyi bildiğin için, hakkımda hayırlı olanı bana da bildirmeni, senin gücün her şeye yettiği için, beni başarılı kılmanı ve hayırlı olanı nasip etmeni, senin o büyük kereminden niyaz ederim. Çünkü senin gücün her şeye yeter, benimki yetmez; sen her şeyi bilirsin, ben bilemem. Şüphesiz sen görülüp bilinmeyenleri de bilirsin.

Allahım! Eğer bu işin benim dinim, dünyam ve âhiretim için hayırlı olduğunu biliyorsan onu yapmayı nasip et, kolaylık ver ve onu bana mübarek kıl. Şayet bu işin benim dinim, dünyam ve âhiretim için kötü olduğunu biliyorsan (yine râvi, sözün burasında Hz. Peygamber’in hangi ifadeyi kullandığında tereddüt etti. Onun şöyle demiş olabileceğini söyledi: “şimdi veya daha sonrası için kötü olduğunu biliyorsan”) onu benden, beni ondan uzaklaştır. Hayır nerede ise onu bana nasip et, sonra da gönlümü bu sonuca râzı kıl!” der ve isteyeceği şeyi söylerdi.

Buhârî, Teheccüd 28, Daavât 48, Tevhîd 10. Ayrıca bk. Tirmizî, Vitr 18; İbni Mâce, İkâme 188.

Havas

Kısıtlı Erişim
yani diyorsun her kötülük ve dalalet ve şer iblis kaynaklı değil!

lafons7275

Kıdemli Üye

34:12 - Süleyman'ın emrine de rüzgarı verdik. Sabah gidişi bir aylık, akşam dönüşü bir aylık yol idi. Erimiş bakır menbaını da ona sel gibi akıttık. Hem Rabbi'nin izniyle elinin altında cinlerden de çalışan vardı. Onlardan da kim emrimizden dışarı çıkarsa ona ateş azabından tattırırdık.
blank.gif
34:13 - Onlar, ona mihrablar, timsaller (heykeller) ve havuzlar gibi çanaklar ve sâbit kazanlardan her ne isterse yaparlardı. Çalışın ey Davud hanedanı, şükür için çalışın. Ama kullarım içinde şükreden azdır.