İlk Kafa Nakli

kebîkec

İhvan Forum Üye
Nakil başarılı olduysa veya olacaksa bende kafamı değiştireceğim. :( Şöyle her şeyi takmayandan bi kafa istiyorum. :)

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Tasavvuf hanifleşmektir. Hanifleşmekle şeyhin ne alakası var, diyeceksiniz!

İbrahim aleyhisselam bütün putları kırdığında baltayı en büyük putun boynuna asmıştır. Gelenlere ''bu kırdı'' demesi nazik bir anlam içerir.

Şeyh, işte bu put (!) gibidir. Aslında eviren de çeviren de Allah'tır, şeyh değil. Şeyh, sadece diğer putperestlere karşı bir bahanedir. Şeyhin öyle sanıldığı gibi büyük bir fonksiyonu yok. Putperestlerce büyük anlam ifade ettiği için vardır.. Vakti zamanı geldiği zaman şeyh efendi kendisini sana kırdırtır zaten.. Fena fi resulü aşanlarda da aynı efekt oluşur..

Millet şu noktayı birbirine çok karıştırıyor. İnsan fen fi şeyh makamını geçince şeyhinin mertebesini geçmiş olmuyor. Şeyhi zaten bekâ bulmuş da şeyh olmuş. Sen sadece fena fi şeyhten fena fi resule geçmiş oldun, hepsi bu.. Daha fena fillah ve bekâ billah var önünde..

Hz. Ebubekir, ''kim ki Muhammed'e tapıyorsa bilsin ki Muhammed ölmüştür. Kim ki Allah'a tapıyorsa bilsin ki Allah ölümsüzdür'' demesini iyi anlayın!! Hz. Ömer'i de anlayın. ''Kim ki Muhammed öldü derse kılıcımla boynunu vururum''.. Bu iki çıkışın arasında ne fark var? Hz. Ebubekir'i Hz. Ömer'den üstün yapan nedir? Sıddıklık nedir? Sahabenin de kendi arasında mertebeleri var. Hz. Peygamberi görmüş olmanın getirdiği bir başlangıç noktası elbette diğerlerin son noktasından üstün olacaktır, bunu tartışmıyorum. Sahabe dairesinin içinde de bu geçişleri bulursunuz. Bu usül değişmiyor çünkü model olarak sahabenin hayatında bu var. Nesilden nesile aktarılan bir ortamdır tasavvuf ortamı..

..........

Tasavvuf, adı üstünde saflaşmak.. Kapasite olarak saflaşmak değil, kalben saflaşmak! Tevhid zikriyle seni hanifleştiriyor, berraklaştırıyor. Farkı iyi anlayın..

Dolayısıyla fena fi ihvan makamında ki müridlere bakarak bunlar şeyhlerine tapıyor gibi saçma sapan çıkarımlar yapmayın lütfen.. Bu yolun bir gayesi var. Adım adım kemâlata erdiriyor. Yol adım adım gidilir, değişe değişe.. Yola girenin lop diye kemâlata ermesini bekleyemezsiniz. Uzun bir süreç bu ve Kur'an 23 senede indi..

Millet kitaplarda yazan bilgileri kuru kuru okumakla erebileceğini sanıyor. Yazı nedir yahu! Kuru gürültüden ibaret, belki kibre vesile olacak enformasyonlardan ibaret. Allah'ı zikretmeye başla bakalım, kalbini arındırmaya bi başla, nefsini ıslah etmeye bi başla bakalım. Bu iş için ter dökmeye, emek sarf etmeye bi başla.. O vakit göreceksin bakış açında, yargılamalarında, karakterinde nasıl değişiklikler olmaya başlıyor, algılar nasıl açılıyor. Millet bu işleri hikaye sanıyor yahu..

iqra

Asistan
şimdi anlaşıldı. belki de bunca şey Tayyip Erdoğanın kafasını almak içindi.

kebîkec

İhvan Forum Üye
Tasavvuf hanifleşmektir. Hanifleşmekle şeyhin ne alakası var, diyeceksiniz!

İbrahim aleyhisselam bütün putları kırdığında baltayı en büyük putun boynuna asmıştır. Gelenlere ''bu kırdı'' demesi nazik bir anlam içerir.

Şeyh, işte bu put (!) gibidir. Aslında eviren de çeviren de Allah'tır, şeyh değil. Şeyh, sadece diğer putperestlere karşı bir bahanedir. Şeyhin öyle sanıldığı gibi büyük bir fonksiyonu yok. Putperestlerce büyük anlam ifade ettiği için vardır.. Vakti zamanı geldiği zaman şeyh efendi kendisini sana kırdırtır zaten.. Fena fi resulü aşanlarda da aynı efekt oluşur..

Bu örnekten ben anlayamadım başka bir örnekle Şeyh Nedir ? sorusunu tekrar cevaplarsanız memnun olurum. :gl

kebîkec

İhvan Forum Üye
şimdi anlaşıldı. belki de bunca şey Tayyip Erdoğanın kafasını almak içindi.

Onu becerebilseler kaç suikast, kaç operasyon kaç darbe girişimiyle yapacaklardı zaten. Sbah akşam ölsün diye dua seansları bile yaptılar ama kendi kafaları saman dolu olduğu için duaları kabul olmadı. Ne kemik yağdı ne de Sayın Cumhurbaşkanına bir oldu. Kuyumuzu kazanların siluetleri resme dönüştü. Artık kimin düşman olduğu çok net belli oluyor. İçimizdeki hainlerin kalplerini ve kafalarını değişmek lazım her biri toprak olmadan. ( Allah hidayet versin)

nefahtü

Kıdemli Üye
Onu becerebilseler kaç suikast, kaç operasyon kaç darbe girişimiyle yapacaklardı zaten. Sbah akşam ölsün diye dua seansları bile yaptılar ama kendi kafaları saman dolu olduğu için duaları kabul olmadı. Ne kemik yağdı ne de Sayın Cumhurbaşkanına bir oldu. Kuyumuzu kazanların siluetleri resme dönüştü. Artık kimin düşman olduğu çok net belli oluyor. İçimizdeki hainlerin kalplerini ve kafalarını değişmek lazım her biri toprak olmadan. ( Allah hidayet versin)

Biliyormusunuz Recep Tayyip Erdoğana öyle bir nefret üretmişlerki üstlerinde yüzlerine dillerine yansımış.
Bununla yüzleşmeleride hali ile çok ağır olacak çünkü gördükleri kendi çirkinlikleri.

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Müslümanlar bu yaşananlardan sonra kendini sorgularken diğerlerinin bu sorgulamayı yapmıyor olması beni endişelendiriyor.

Tartışmaları izliyorum, kemalistler hiç kendilerini sorgulamıyor. Hatta ''ya bizi şimdi anladınız mı?'' tarzı havalara giriyorlar. Ak partililerde başını eğip onaylar gibi bir hale giriyorlar. Bu böyle olmaz..

Sorun, bağnazlığın kendisidir. Meselenin formuna takılmayın, normu anlayın. Bu ülkeyi FETÖ'den bu halk kurtardı Kemalistler değil. Kemalistler tarih boyunca halka uyguladıkları zulümle bu yapının üremesine sebep oldu, İslamcılar da alnı secdeliden zarar gelmez diye körleşti. Alnı secdeli olmak veya Kemalist olmak vatanını ve milletini sevmeye ölçü değildir. Yan yana getirmenin anlamı yok. Sorun aklı kiraya vermektir, bağnazlıktır. Çaremiz aklı selimi asıl almak, işi ehline vermektir. Bundan böyle bağnazlığı cehaletle bir tutup buna savaş açmak lazım. Eğitim sistemi ve müfredatı öyle düzenlenmeli ki aklı selim nesiller yetişsin. İdeolojik saplantılara yer verilmesin. Birileri birilerine ''bu bendendir'' diye yakınlık duyup geçit vermemeli. Sınav sorularını çalanlar neyse inançlı insanların önüne taş koyanlarda aynı kategoriye girerler. Zira bir şeyin kötü olması, onun zıddının iyi olduğu anlamına gelmez. Örneğin Kuzey Kutbu ve Güney Kutbu birbirine zıttırlar. Ama ikiside sıfırın altındadır, iklimleri aynıdır. Hayat yok! İdeolojik saplantılarda hayat yoktur. Bu pislik duruş tarzı her zaman kendi zıddını üretir durur. Bunu anlar, içselleştirirsek her şey düzelir biiznillah..