Kelimeler

adams77

Kanalizasyoncu
Kitabı anlamlı kılan kelimelere verilen manadır.

Nisa = kadınlar bu mana günümüzde otoritelerce kabul edilmiş ve benimsenmiş bir kavramdır. Peki bu mananın geçtiği ayetlere bakıldığında hiç bir çelişkinin olmaması adaleti ve hakkı ortaya çıkarması engin bir denizin bize sunduğu inci mercan gibi güzellikleri vermesi gerekli olduğunu biliyoruz.

Bu durumda

Sana 'kadınların aybaşı halini' sorarlar. De ki: 'O, bir rahatsızlık (eza)dır. Aybaşı halinde kadınlardan ayrılın ve temizlenmelerine kadar onlara (cinsel anlamda) yaklaşmayın. Temizlendiklerinde, Allah'ın size emrettiği yerden onlara gidin. Şüphesiz Allah, tevbe edenleri sever, temizlenenleri de sever.'
bakara - 222

Kadınlarınız sizin tarlanızdır; tarlanıza dilediğiniz gibi varın. Kendiniz için (geleceğe hazırlık olmak üzere güzel davranışlar) takdim edin. Allah'tan korkup-sakının ve bilin ki elbette O'na kavuşacaksınız. İman edenlere müjde ver.
bakara - 223

çok kısa net olarak bu iki ayet nisa kelimesinin manasının beşer bir kadın anlamına gelmediğini ortaya koymasına rağmen literatüre giren manası ile ele alıp uygulamanın mantığı ve ortaya çıkardığı sorunları görmezden gelmek sorgulamanın , araştırmanın eksik yapıldığını göstermektedir.

Allah 'ın kelimelerini değiştirebilecek kimse yoktur.

lafons7275

Kıdemli Üye
çok kısa net olarak bu iki ayet nisa kelimesinin manasının beşer bir kadın anlamına gelmediğini ortaya koymasına rağmen literatüre giren manası ile ele alıp uygulamanın mantığı ve ortaya çıkardığı sorunları görmezden gelmek sorgulamanın , araştırmanın eksik yapıldığını göstermektedir.

Allah 'ın kelimelerini değiştirebilecek kimse yoktur.

Sence nisa kelimesinin manası nedir?

adams77

Kanalizasyoncu
Dikkat edin red ve kabul etmeden önce ince eleyip sık dokuyun kolay teslimiyet göstermeyin kolay ele geçenin bir kusuru vardır. Allah 'ın indirdiği kitap sıradan bir kitap değildir onu insan yazması bir kitabı okur gibi okuyamazsınız önce alınması gereken bir eğitimi vardır. Hayatta hiç bir şey kolay elde edilmez

adams77

Kanalizasyoncu
soruma cevap verirsen beni etiketliyerek haber verirsen sevinirim.

Aha bu şekilde:
@lafons7275

göstergen öğrenme niyeti taşımadığını gösteriyor!!! Ayetler ortadan çıkan sorulara cevap veremezsin oysa ayetlerin açık mufassal ve mübin olduğunu bilmen gerekli dimi her aklı başında insanın okuyup anlayabileceği nizamda yazılmıştır.

saf olarak öğrenmeye çalışan birisi sorular sorar bir çocuk gibi? Oysa sen hazır mama istiyorsun 50 yaşında adama hazır mama verilmez dişlerini kullanmasını bilmeli

Nisa = üretkenliklerimiz bunu parçaları birleştirmeden göremezsin

Hattabi

Ordinaryus
Adams , adam ol otur yerine , sana mı kaldı Nisa kelimesini açıklamak.Kimse seni dinlemiyor.Artık bunu anla ...

adams77

Kanalizasyoncu
Nisa kelimesine yüklenen Kadın manasını incelemeniz , araştırmanız ve analiz etmeniz gereklidir neden niçin niye bu anlamı almıştır Allah kadın ve erkek yaratmak ile neyi murad etmiştir ve bundaki mana nedir bu iki ayet ile bize neyi anlatmak istiyor kitap bize gayb 'dan haberi veriyor gözle gördüğümüz kulakla duyduğumuzu bizi anlatmıyor

Unutmayın Allah 'ın ayetlerini anlatmak için denizler mürekkep olsa ağaçlar kalem olsun yazmak ile bitiremez Allah 'ın tek bir ayetinde böyle bir mana vardır.

adams77

Kanalizasyoncu
Adams , adam ol otur yerine , sana mı kaldı Nisa kelimesini açıklamak.Kimse seni dinlemiyor.Artık bunu anla ...

selam Battalgazi hoj geldin

Sen dinliyorsun bana yetiyor. Ben burada yazarken bile yeni bir şeyler öğreniyorum ben kimseye bir şey öğretmeye çalışmıyorum sadece öğrenmeye çalışıyorum

Beni birileri dinlesin diye yazmıyorum rahat ol kimse dinlemiyor ise

lafons7275

Kıdemli Üye
Nisa kelimesine yüklenen Kadın manasını incelemeniz , araştırmanız ve analiz etmeniz gereklidir neden niçin niye bu anlamı almıştır Allah kadın ve erkek yaratmak ile neyi murad etmiştir ve bundaki mana nedir bu iki ayet ile bize neyi anlatmak istiyor kitap bize gayb 'dan haberi veriyor gözle gördüğümüz kulakla duyduğumuzu bizi anlatmıyor

Unutmayın Allah 'ın ayetlerini anlatmak için denizler mürekkep olsa ağaçlar kalem olsun yazmak ile bitiremez Allah 'ın tek bir ayetinde böyle bir mana vardır.

Bi araba laf söylüyon ama sonuç sıfır.

Nisanın manası kadın değildir manası şudur...............................

buyur varsa ilmin yaz.

Hattabi

Ordinaryus
selam Battalgazi hoj geldin

Sen dinliyorsun bana yetiyor. Ben burada yazarken bile yeni bir şeyler öğreniyorum ben kimseye bir şey öğretmeye çalışmıyorum sadece öğrenmeye çalışıyorum

Beni birileri dinlesin diye yazmıyorum rahat ol kimse dinlemiyor ise

Sana birşey sorucam adam gibi cevap ver.Konuyu uzatma.Namaz kıldığında ''Tahiyyat''ı okuyor musun?

Evet yada Hayır.

adams77

Kanalizasyoncu
Bi araba laf söylüyon ama sonuç sıfır.

Nisanın manası kadın değildir manası şudur...............................

buyur varsa ilmin yaz.

aradan geçen zaman sana hiç bir şey katmıyor seni tanımakta zorlanmıyorum biliyormusun hep aynısın!!!

Sende göz olsa idi bunu görürdün ve anlardın ama konu ile alakalı sorular sormak yerine balta elinde zagor gibisin

Nisa = üretkenliklerimiz

adams77

Kanalizasyoncu

Sana birşey sorucam adam gibi cevap ver.Konuyu uzatma.Namaz kıldığında ''Tahiyyat''ı okuyor musun?

Evet yada Hayır.

Konu ile alakalı kendi klavyene ait görüşleri var ise buyur yaz aksi takdirde git konu aç orada sor ne soracaksan

adams77

Kanalizasyoncu
Seninle aynı fikirde olan başka bir müslüman var mı?

Konu ile ilgili soruların var ise buyur aksi takdir de polis çağırıyorum

arkadaş size cevap vermeye de gelmiyor

Kelimenin üzerinde düşünürsen söylemek istediğim anlarsın benim aynı fikirde olan biri var ise bu manayı kabul edecekmisin?

lafons7275

Kıdemli Üye
Konu ile ilgili soruların var ise buyur aksi takdir de polis çağırıyorum

arkadaş size cevap vermeye de gelmiyor

Kelimenin üzerinde düşünürsen söylemek istediğim anlarsın benim aynı fikirde olan biri var ise bu manayı kabul edecek misin?

Neyse bu kadarı sana yeter. Selam.

adams77

Kanalizasyoncu
İnsan cinsiyeti olan bir varlık değildir.
İnsan ihtiyaçlarını karşılamak için üzerine giydiği elbise ile cinsiyet kazanır beden bunlardan biridir.

adams77

Kanalizasyoncu
Dedi ki: 'Eğer yapmak-istiyorsanız, işte bunlar, benim kızlarım.' Hicr - 71.ayet

Lut kavmini bilmeyen yoktur aramızda peki koskoca kavim Lut peygamberin kızları ile nasıl evlenir buradaki mantık sorununu göremiyor musunuz? buradaki kelimeye yüklenen mananı hatalı olduğu alenen ortadadır.

adams77

Kanalizasyoncu
Her şey çift yaratılmıştır ve her şeyin bir rakibi mevcuttur. Düşünürken çift düşünmelisiniz