Kelimeler

Hattabi

Ordinaryus
Nisa kelimesine yüklenen Kadın manasını incelemeniz , araştırmanız ve analiz etmeniz gereklidir neden niçin niye bu anlamı almıştır Allah kadın ve erkek yaratmak ile neyi murad etmiştir ve bundaki mana nedir bu iki ayet ile bize neyi anlatmak istiyor kitap bize gayb 'dan haberi veriyor gözle gördüğümüz kulakla duyduğumuzu bizi anlatmıyor

Unutmayın Allah 'ın ayetlerini anlatmak için denizler mürekkep olsa ağaçlar kalem olsun yazmak ile bitiremez Allah 'ın tek bir ayetinde böyle bir mana vardır.

Nisa : Kadın demek değildir.Kadınlar demektir.
نِسَآؤُكُمْ حَرْثٌ لَّكُمْ فَأْتُواْ حَرْثَكُمْ أَنَّى شِئْتُمْ وَقَدِّمُواْ لأَنفُسِكُمْ وَاتَّقُواْ اللّهَ وَاعْلَمُواْ أَنَّكُم مُّلاَقُوهُ وَبَشِّرِ الْمُؤْمِنِينَ

Kadınlar sizin tarlalarınızdır.....(Bakara,223) ayeti

كَانَتِ الْيَهُودُ تَقُولُ فِي الَّذِي يَأْتِي امْرَأَتَهُ مِنْ دُبُرِهَا فِي قُبُلِهَا : إِنَّ الْوَلَدَ يَكُونُ أَحْوَلَ ، فَنَزَلَ ( نِسَاؤُكُمْ حَرْثٌ لَكُمْ فَأْتُوا حَرْثَكُمْ أَنَّى شِئْتُمْ ) . رَوَاهُ الْبُخَارِيُّ

Buhari'nin naklettiğine göre Cabir bin Abdullah(ra) diyor ki : Yahudiler , Kadın ile ilişkide dübüründen yaklaşan için ''Doğacak çocuk şaşı olur'' diyorlardı.Bunun üzerine bu ayet indi.(Esbabun Nuzul,ilgili ayet)

Yukarıda geçen Arapça Metinde ''İmraete'' kelimesi ''Kadın Şahıs'' için kullanılır.

وَهَذَا حَدِيثٌ صَحِيحٌ خَرَّجَهُ الْأَئِمَّةُ

Bu rivayet Sahihtir(güvenilirdir).Onu Hadis İmamları nakletmişlerdir.

إمرأة İmrae(Kadın)

نساء Nisa(Kadınlar)

نسوان Nisvân (Kadınlar)

، زوجة Zevce (Kadın,Eş)

، مرأة Mer'a (Kadın)

Gerek ayet , gerek hadis gerek Arap dilinde Nisâ : Kadınlar demektir.Bunu tahrif etmeye çalışanlar apaçık dalalettedirler.

adams77

Kanalizasyoncu
Hicr 71.ayete verilen mana ateistlerin elinde bir koz yıllarca ateistler bu tür bakış açıları ile genç ve deneyimsiz beyinleri kendi düşüncelerine çekmeyi başardılar yada kitaptan soğutup kendi hayat felsefelerine entegre ettiler sokaklar elhamdülillah müslümanım diyip kitaptan bir haber insanlarla dolu

adams77

Kanalizasyoncu

Gerek ayet , gerek hadis gerek Arap dilinde Nisâ : Kadınlar demektir.Bunu tahrif etmeye çalışanlar apaçık dalalettedirler.

kendi klavyen ile yazacaksan devam et alıntılar ile karşıma çıkma

Allah 'ın kelimeleri bir deniz gibidir bir tek anlam ile kitaba sınırlar çizemesin

Bakara 223 'e göre kadına üzüm tohumu ek bakalım sonuç ne verecek ?

Hattabi

Ordinaryus
Sen adam olmazsın.Adam olmadığın gibi,hadisleri bırakmış,ayetlere çatıyorsun.Ancak Allahın hidayet etmesi hariç.Allah seni ıslah ederse,ancak o zaman düzelirsin.

Ben gerekeni söyledim.Artık özgürsün.Zaten seni kimse dinlemiyor.Ben ile lafons adam yerine koyup konuşalım dedik.Ama yanılmışız.Adamlığın ''A'' sı ile gel.Sonra konuşalım.Vesselam.

adams77

Kanalizasyoncu
Andolsun, cehennem için cinlerden ve insanlardan çok sayıda kişi yarattık (hazırladık). Kalbleri vardır bununla kavrayıp-anlamazlar, gözleri vardır bununla görmezler, kulakları vardır bununla işitmezler. Bunlar hayvanlar gibidir, hatta daha aşağılıktırlar. İşte bunlar gafil olanlardır. A'raf - 179.ayet

Ateistlerin yine dillerine doladıkları bir kavram KALP müslümanların kalpleri ile düşündükleri ve gördüklerini iddia ederler

adams77

Kanalizasyoncu
@İbnHacer

Sorulara cevabın var ise buyur konuları kişiseleştirmenin bir anlamı yok
İslam cevapsız soru bırakmaz güzel kardeşim beni adam yerine koyman yada koymamanı kendine sakla burada adamlığı konuşmuyoruz ayetler orada konuşacaksan ayetleri ve manalarını konuş

Hattabi

Ordinaryus
Sana Nisa'yı açıkladım.Ama yinede reddettin.Şunu bil ki : Seni Adam yerine koysaydım 10'larca delil getirirdim.Ama bir örnekle bakalım ne diyeceğini bilmek istedim.Ve bir delil getirdim.Anında reddettin.

Diğerleri hakkında da çeşitli deliller getirsemde , boşş..Neden? Çünkü ben istediğimi hidayete erdiremem.Allah seni hidayet etsin.Eğer gizliden İslamı yıkma çabası içinde isen , şimiden söyliyeyim : Kuran ve Sünnet Kıyamete kadar , hatta Havza kadar birbirinden ayrılmayacaktır.İster Amerika ol , ister falan ol , hiç farketmez.

adams77

Kanalizasyoncu
@İbnHacer

Kişilerin yazdığı ve mana verdiği kaynakları bana delil ve kanıt sunacağına Allah 'ın ayetleri üzerinden delil ve kanıt getirsene Allah kendi kelimelerine mana verirken insanlara mı danışıyor delil ve kanıtı onların kaynakları ile mi sunuyor?

Ne kadar az düşünüyorsunuz? Allah ayetlerin incelenmesini ve üzerinde derin derin düşünülmesini istiyor Kadın Allah 'tan bir ayet onu inceledin mi analiz ettin mi özelliklerini gördün mü? Hayatındaki yerine baktın mı Allah bunca yarattığı ayeti sana süs olsun diye mi yarattı bir domuz sana ne anlatıyor?

Eğer kaynak ve delil arıyorsan Allah 'ın yarattıklarına bakacaksın insanları elleri ile yazdıklarına değil!!!

adams77

Kanalizasyoncu
toplumun peşinden gittiği bir hoca çıkar Allah geleceği bilmez der neden der çünkü kitabı okurken kelimelere yanlış mana verdiği için sonuç yanlış çıkar oysa Allah geleceği bilmese bizi doğru yola yönlendirecek kitabı bize nasıl sunar!!

İradenin ne demek olduğunu ve nasıl işlediğini kavrayamamış hocaların meal yazdığı bir toplumda yaşıyoruz artık gerisini siz düşünün

adams77

Kanalizasyoncu
İbrahim peygamber bulunduğu toplumun içinde işlerin hiçte iyi gitmediğini bazı şeylerin anlamsız ve boş olduğunu fark ediyor ki!! Sorgulamaya , araştırmaya ve derin derin düşünmeye başlıyor neden? toplum ona sunduğu çıkmazlar dayatılan doğrular sorgusuz sualsiz kabul edilebilecek şeyler değil

adams77

Kanalizasyoncu
İbrahim peygamberin yaşadığı toplum içinde tek başına bir ümmet olması sizi hiç düşündürmüyor mu?

Hattabi

Ordinaryus
Sen sapmışsan , bundan ben sorumlu değilim.Ben sana nasihat ettim.Sünnet her zaman dinin 2.kaynağıdır.Kuranın anlaşılması için Sünnet vardır.Bunu değil sen, senden sonra gelecek tüm neslin , değiştirmeye çalışsa , hiçbir değişiklik yapamaz.

adams77

Kanalizasyoncu
Sen sapmışsan , bundan ben sorumlu değilim.Ben sana nasihat ettim.Sünnet her zaman dinin 2.kaynağıdır.Kuranın anlaşılması için Sünnet vardır.Bunu değil sen, senden sonra gelecek tüm neslin , değiştirmeye çalışsa , hiçbir değişiklik yapamaz.

Sanki ben nisa kelimesine çok ters bir mana verdim de beni islam dışı göstermeye çalışıyorsun? Önce ne demek istediğimi bir anla kavra test et deneyle sonra gel beni ne ile itham ediyorsan et or right

adams77

Kanalizasyoncu
Bir insan düşünmeyi ve sorgulamayı kalbi ile yapar bu gerçeği laik ve emperyalist düzenin esiri olmuş bilim bile fark edemiyor insanları materyalist düşünce yapısı ile donatıyor oysa 1400 sene önce yaşamış insanlar bu gerçeği görüp bize haber veriyor? Çok basit bir teori ile ispat edilebilecek basitlikte bir konudur.

Hattabi

Ordinaryus
Arkadaşlar , bu kişinin dediklerini zerre kadar ciddiye almayın.Nisa kelimesini değiştirmeye çalışıyorlar.Demekki sıradaki görevleri olarak bu verilmiş.Ama hiçbir görevi başaramadılar Elhamdu Lillah.

adams77

Kanalizasyoncu
battalgazi cevap verebiliyormusun sen kalbin ile mi düşünüyorsun yoksa beynin ile mi?

Hattabi

Ordinaryus
Adams yeni deccallerden biri misin? Bırak bu işleri , Kuran ve Sünnetle uğraşmaktan vazgeç .Tevbe et.Allah'a halis bir kul olarak Kuran oku, hadis oku, fıkıh oku , amelini arttır, insanlarla iyi geçin.Bu benden sana nasihattır.Bundan fazlasını söylemem.Bir ben seni adam yerine koydum da konuştum.Millet senden bıktığı için sana tenezzül bile etmiyorlar.Değerimi bil.

adams77

Kanalizasyoncu
Adams yeni deccallerden biri misin? Bırak bu işleri , Kuran ve Sünnetle uğraşmaktan vazgeç .Tevbe et.Allah'a halis bir kul olarak Kuran oku, hadis oku, fıkıh oku , amelini arttır, insanlarla iyi geçin.Bu benden sana nasihattır.Bundan fazlasını söylemem.Bir ben seni adam yerine koydum da konuştum.Millet senden bıktığı için sana tenezzül bile etmiyorlar.Değerimi bil.

değerini biliyorum Allah razı olsun kardeşim sayende çok şey öğreniyorum beni yalnız bırakma sakın

Kaderim yaşıyorum İbnHacer kardeşim kaderim ne bir adım önüne geçebilirim neden bir adım geride kalabilirim

5 yıl olacak tevbe edeli keşke benim gördüklerimi sende görseydin ama göremiyorsun

Senin gördüğün mavi nasıl acaba bana gösterme şansın varmı

Hattabi

Ordinaryus
değerini biliyorum Allah razı olsun kardeşim sayende çok şey öğreniyorum beni yalnız bırakma sakın

Kaderim yaşıyorum İbnHacer kardeşim kaderim ne bir adım önüne geçebilirim neden bir adım geride kalabilirim

5 yıl olacak tevbe edeli keşke benim gördüklerimi sende görseydin ama göremiyorsun

Senin gördüğün mavi nasıl acaba bana gösterme şansın varmı

1-Ben Kurana iman ediyorum.Kuran Kelamu Rabbenâ'(Rabbimizin Kelamı)dır.

-Kuran ayetlerinin tefsiri(açıklaması) vardır.Resulullah(sav) bazı ayetlerin manalarını Sahabesine açıklamıştır.Bazen Sahabe bir ayeti sormuş, o cevaplamıştır.Ayrıca Amcasının Oğlu olan İbn Abbas(ra)'a şöyle dua etmiştir ''Allahım ona Kuran te'vilini(tefsirini,açıklamasını) öğret''

2-Hadislere iman ediyorum.Kuran Allahın kelamıdır.Bizzat sözüdür.Hadis ise Allahın ilmidir.Onu Resulullah(sav)'e Cebrail vasıtasıyla vahyetmiştir.

-Sahih ve Hasen hadislere inanıyorum.Zayıf hadisler faziletli ameller yönünden ise amel edilebilir.Uydurma hadisler de Çeşitli İlim adamları tarafından Mevduat(Uydurma Hadisler) şeklinde kitap olarak tasnif edilmiştir.Araştırmalarımda hadislerin günümüze nasıl geldiğini , hadis Alimlerinin titizliklerini öğrendim.

-Sahabeden bazılarının hadisleri yasakladığı iddiası , Kuran ile karışmaması ve Kuranın bırakılıp sadece Hadisler ile ilgilenilmesini önlemek içindi.Bu tehlike ortadan kalkınca bizzat kendileri hadis rivayet etmişlerdir.

-Kurana Zıt gibi görünen Hadisler te'vil edilir.Yorumlanır.Ve aslında Kurana ters olmadığını tam tersine Kuranı desteklediğini anlarız.Ben birçok konuda buna şahid oldum.Dış manasında ters gibi görünüyordu.Fakat hadisin yorumları ve arapça kelimelerin manaları hakkında araştırdığımda Kuranı desteklediğini gördüm.

Bütün bunları boş kafadan söylemiyorum.Gerek Arapça gerek Türkçe kaynaklardan araştırdım.Ve sana kısaca söyledim.