Kur'an Anlaşılmaz Diyenler !

lafons7275

Kıdemli Üye
kaçacak bir yerin yok lafons kuran sana ağır geliyor kurana kulaklarını tıka yalanları hadis olarak kabul et yaşa
benim yorumum bu ister beğen ister beğenme

Bu ayete bir yorumun var mı?

İsra 46: Diyanet İşleri : Kur’an’ı anlamamaları için kalpleri üzerine perdeler, kulaklarına da ağırlık koyarız. Kur’an’da (ibadete lâyık ilâh olarak) sadece Rabbini andığın zaman arkalarına dönüp kaçarlar.

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Kuranı her okuyan aynı derecede anlasaydı ateistforumdakiler müslüman olurdu. Kuran ancak takva sahiplerine hidayettir. Takva demek Allahın emir ve yasaklarını itirazsız yapan demek.

Şimdi faizde parası olan ile haramlardan uzak duran Kuranı aynen anlar diyenler şu ayeti bir okusun:

Diyanet İşleri : Kur’an’ı anlamamaları için kalpleri üzerine perdeler, kulaklarına da ağırlık koyarız. Kur’an’da (ibadete lâyık ilâh olarak) sadece Rabbini andığın zaman arkalarına dönüp kaçarlar. İsra 46

evet şimdi maksuttan ve de kendini usta zanneden ömerden yorumlar alalım.

Zaten Kur'an'ı bir çokları okuyarak anlayamıyor çünkü Kur'an Arapça...

Anlamak için ne yapıyorlar, yani okuduklarını anlamak için, Arapça bilene danışıyorlar...

Arapça bilene danışmak helal, lakin anlamadığımızı Peygamber'e danışmak haram...

Çünkü O'nun sözleri uydurmadır, yalandır, hikayedir, anlamı ve manası yoktur...

Kur'an'ın mealinden bir şey anlaşılıyor mu?

İyi kötü bendeniz Arapçası'ndan az buçuk anlayan ve namazlardan evvel de, 3, 4 ayet okuyup meallendirmeye calışan birisi olarak, sadece kelimeleri Arapça karşılığını veriyor ve Türkçe'ye terceme ediyorum, lakin ayetten kastedileni, kimlerden bahsettiğini, hükmünü, mesajını anlama ve anlatma babından hiç bir şey anlamıyorum.

Anlamak için zorunlu olarak, Tefsir'e, alimlerin açıklamasına, Peygamber'in tefsirine, Fıkıh'a bakmak zorunda kalıyorum.

Ayetlere mana verip de ondan bir şey anlayamayan muhataplarına bir şey anlatabilir mi?

Elbet mealinden Kur'an okunsun, okunmasın diyen de yoktur, lakin, Kur'an kişiye nasıl namaz kılacağını, nasıl zekat vereceğini, nasıl hac edeceğini ne bileyim nasıl ibadet edeceğini falan açıklamaz genel olarak, onu bir anlamda "HİKMET"iyle Peygamberimiz'e bırakmıştır....

Şu andan itibaren Peygamberimiz'in vefatının akabine gidinceye dek Sahabi'ler de dahil hadislerin uydurma olduğunu ifade etmek kişinin kendisini yok etmesi gibi bir şeydir...

Buradan birisine soralım, Peygamberimiz'in adına yalan bir söz uydursun, bakalım yerine getirecek mi?

Korkudan sanırım titrer ve dahi cevap da veremez herhalde...

Dolayısıyla, Allah'ın Peygamberi adına her önüne gelen yalan uyduramaz.

lakin uyduran da olacaktır, ülama onun da üstesinden gelmiştir...

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
"(Ey Müşrikler!) Dört ay daha yeryüzünde serbestçe dolaşın. Allah'ı hiç bir şekilde aciz bırakamayacaksınız! Ve Allah kafirleri rezil rüsvay edecektir..." (Tevbe, 2)

1- Ben bu ayete zaten kulak veriyorum. Kulağımı falan tıkamış değilim. Lakin ayet kimden bahsediyor, o kimselerin Peygamberimiz'le resmi bir hukuku var mıdır, bir antlaşma mı yapılmıştır, yapılan antlaşma bozulmuş mudur, bu kafirler ya da müşrikler nerededir, Makke'de mi Medine'de mi, hangi sebepten dolayı Allahü Teala ve Rasülü bunlara ültimatom (berae, uyarı, ikaz) vermektedir ve niçin, dört ay sonra ne olacaklardır, sürülecekler midir yoksa öldürülecekler midir, ya da bu ültimatom cem'an müşrikleri mi baplıyor yoksa bir kısım müşrikleri mi..?

İşte, sadece bu ayetle ilgili bu kadar soru soruluyor tarafıma, ben soruyorum kendime...

Ayete, Kur'an'a kulak tıkasaydım bu kadar soruyu kendime sormazdım ki...

Dolayısıyla "Sadece Kur'an diyenler" ister kızsınlar ve isterse darılsınlar ama gerçek şudur ki, "Kur'an'a kulak tıkayanlar kendileridirler..."

Ben zaten Kur'an'a kulak vermiş, onu anlamaya çalışıyorum, ama kapasitem yetmiyor, anlamak için daha da araştırma yapıyorum, bu cehdim "Kulak tıkamak" oluyor...

---))))) ---)))))

Nasıl..???

hirahos

Kıdemli Üye
Her insanın kapasitesi, herseyi anlamak için yetmez. Mesela ilkokul çocuğuna , Üniversite kitabı verdiğiniz zaman % kac anlar ? Veya yaşı ilerlemesine rağmen, uzmanlık gerektiren bir hususta ahkam kesene kim itibar eder?

Kuran anlaşılır ama heva ehlinin kafadan salladığı yorumların ilahi bir yönü olduğunu iddia etmek son derece boş bir vehimdir. Şimdi ben sadece kuran söylemine sahip zevata bakıyorum , ne dediklerinde bir içerik var, ne de Kuran'ı gercekten anladıklarına dair bir emare. Bektaşinin dediği gibi ; abdestsiz namaz olur mu ? Ben kıldım oldu! İşte bu tayfanın da bektaşi yaklaşımı ile, ben okudum manası budur demeleri de fıkralık bir olay.

http://belgelerlegercektarih.wordpress.com/2013/03/10/kuran-apacik-mi/

Bi de diyalogcuların yanlışları üzerine konuşsan var ya, bal gibi şifalı olacaksın. Şol cemaat rengin ile, gulbanum (acı reçine) karışmış bal gibisin. Ne ağza alınabiliyon, ne atılabiliyon... :)

Şeyden başlayabilirsin.

Gülen hoca, kulağa eğülüp, "şol Müselmanlar haddin tearrüf ede, Cennet yekta Müselmanın mülkinde değül, şol Nasraniler vü şol Ben-i İsrail Müselmanla müşterektür zinhar!" diyesiymiş de, Papa'nın adamı Marovitch bunu tv'den dünyaya ilan edesiymiş. Hadi canım kim inanır?! İftiradır.

Kaptan

Mecra Yazarı
Bıkmadan usanmadan sürekli aynı konuları konuştuğumuza göre, konu kafalarda henüz netleşmemiş demektir.

Üzüldüğüm nokta nedir biliyor musunuz,
bu ümmet, İsrailoğullarının Hz Musa'ya yapılanların aynısını yapıyor.
Dinlerini anlamak için değil anlamamak için ellerinden geleni yapıyorlar. İnna lillahi

İlk nesil, o altın nesil Allah'a ulaşmak için ellerinden geleni yaparlarken, şu bizim yaptığımıza bakın.

SubhanAllah!

Fethul-Bâri

Kısıtlı Erişim
Bıkmadan usanmadan sürekli aynı konuları konuştuğumuza göre, konu kafalarda henüz netleşmemiş demektir.

Üzüldüğüm nokta nedir biliyor musunuz,
bu ümmet, İsrailoğullarının Hz Musa'ya yapılanların aynısını yapıyor.
Dinlerini anlamak için değil anlamamak için ellerinden geleni yapıyorlar. İnna lillahi

İlk nesil, o altın nesil Allah'a ulaşmak için ellerinden geleni yaparlarken, şu bizim yaptığımıza bakın.

SubhanAllah!

Hadisleri kabul etmediğiniz sürece bu böyle devam edecek.Hep azınlık kalacak ve hadisleri itibarsızlaştıramayacaksınız.Kuran ve Sünnet ayrılmaz bir bütündür.

bi husben

Kıdemli Üye
@muallim08 mükerrer üyelerin forumda yazması serbestmi ?

@
fethul-Bari Mükerrer üyeliği sebebiyle de hakkında verilecek karar sonrası işlem yapılacaktır.

adams77

Kanalizasyoncu
Evet kuranın neden anlaşılmadığı ortaya çıktı galiba :)

Fethul-Bâri

Kısıtlı Erişim
Evet kuranın neden anlaşılmadığı ortaya çıktı galiba :)

ortaya çıkmadı , zaten bilinen birşey.

Sende arkadaşın gibi batıyorsun.Ama haberin yok.

lady-waterlogged-monsoon-street-crossing-fail.gif

adams77

Kanalizasyoncu
Anlamaman konusunda sana hala hayretle bakıyorum.

Falanlı filanlı sebeplerin hepsi nefse dair
Kalem ucuyla kağıt gıdıklıyor bak şakacı şair
Atıp tutar diller ateş topunu, parçalanır camlarım
İki sıfır bir üç, kara trenim, aynı yerden kalkışım
Kayıp jenerasyonu bulmak için elde fener, ardımda fener halayı
Zordan payım varsa, zorlayım

Zor mu? Zor mu? Bu kadar da zor mu
Kabullenmek, ya boşvermek, aldırmamak olur mu

Burdan kaçacak delik arasam, yok ki
Kıracak kafa arasan öyle çok ki
Bugünün elleri boştu ya yarın
Eli dolu gelir mi? Ümit var