Kuran Dışında Vahiy Var Mıdır? Sünnet Vahiy Midir?

maksut ibrahim

Kıdemli Üye
Diyanet İşleri (eski):Meleklere, 'Adem'e secde edin' demiştik, İblis müstesna hepsi secde ettiler, o ise kaçındı, büyüklük tasladı ve inkar edenlerden oldu.

Melekler bu ayeti Kur an icindenmi aldilar

yoksa Kur an disin danmi aldilar ?

Yani bu olay nasil gerceklesti ?

1. Allah meleklere direkmi söyledi ?

2. Cebrail ilemi söyledi ?

3. yoksa rüya ilemi söyledi?

lafons7275

Kıdemli Üye
Alimler şunu söylemiş:

Resul'un sözlerini 2 kısımda inceleriz:

1. Resul din hakkında söylediği her söz mutlaka ya vahiydir ya da Resulun ictihadıdır. Eğer içtihadında yanılma olursa bu yanılgı mutlaka Allah tarafından düzeltilirdi.

Mesela:

"Yeryüzünde düşmanı tamamıyla sindirip hâkim duruma gelmedikçe, hiçbir peygambere esir almak yakışmaz. Siz geçici dünya menfaatini istiyorsunuz, hâlbuki Allah ahireti (kazanmanızı) istiyor. Allah, mutlak güç sahibidir, hüküm ve hikmet sahibidir."

Bu ayetten anlıyoruz ki Efendimiz sav. ictihadda bulunmuş, hata etmiş ve hatası düzeltilmiştir. Bu örneği arttırabiliriz.

2. Resulun dünyevi meselelerde söyledikleri ise onun yaşadığı tecrübeleriyle söylenmiş olabilir burda bağlayıcılığı şart koşulmaz. Vahiyle de düzeltilecek diye bir kaide de olmaz.

Ahter

Kıdemli Üye
Diyanet İşleri (eski):Meleklere, 'Adem'e secde edin' demiştik, İblis müstesna hepsi secde ettiler, o ise kaçındı, büyüklük tasladı ve inkar edenlerden oldu.

Melekler bu ayeti Kur an icindenmi aldilar

yoksa Kur an disin danmi aldilar ?

Yani bu olay nasil gerceklesti ?

1. Allah meleklere direkmi söyledi ?

2. Cebrail ilemi söyledi ?

3. yoksa rüya ilemi söyledi?

Bu nasıl mantık!! Aklın başındamı? Kuran meleklere inmedi!!

maksut ibrahim

Kıdemli Üye
bu kadar zor olmasa gerek cebrail namaz kılmayaı peygambere öğretttii şöyle kılacaksın şu kadar rekat olacak diye
summe haşa cebrail kendi kafasına göremi takılıyorki öğretisi vahiy sonucu olmasın
Allah cebraile git nebime namazın kılınış şeklini göster bundan sonra namaz bu şekilde kılınacak diye soylemişmi söylememişmi

Diyelimki cebrail Peygamberimize namazin nasil kilinacagini ögretti. Pekii sünnet namazlar nereden geliyor? kim ögretti ?

Abdest almanin sünnetleri nasil oluyor?

Namaz kilmanin sünnetleri NASIL oluyor ?

Kaptan

Mecra Yazarı
Pekala biraz hizlandiralim.

Yukarida verdigimiz rivayetlerin, misallarin aslinda daha baskalari da vardi veremedik, ortak noktalari sudur; Yuce Allah peygamberi ile Kuran disinda ruya veya ilham vb, yollarla da iletisim kurdugu kanaatinin sahabeler tarafindan benimsendigidir. Onlara gore bir beser olan peygamber, nubuvvet sifatiyla vahiy, ilham, ruya vs ilahi mense'li kaynaklarla hareket ettigi kadar, bir beser olarak da sirf kendi gorusuyle hareket edebilmektedir, buraya dair ornekleri bazi arkadaslar acele ettigi icin veremedik maalesef.

Simdi biz buna vahiy mi diyecegiz yoksa vahyin lugat anlami olan "gizli bir bildirim" veya ilham olarak mi algilayacagiz?

Aslinda vahyin bir cesidi sayilabilecek ilham, bildirilmesi istenen seyin bir defada ve suratle peygamberin kalbine ilka edilmesidir. Sunnetin bu sekilde vahyedilmesi ise, istilahi anlamiyla degil de, lugat anlamiyla vahiydir kiona ilham denilmektedir. Nitekim kaynaklarimizda, ilahi bir mesaj ya da mananin, peygamberin kalbine ufurulmesine, oyle bir fikrin onun kalbine dogmasina dair bazi rivayetlere rastlamaktayiz. Yine ilham, Allah tarafindan, peygambere yoneltilmis bir irsad ve isaret olabilecegi gibi, ona uykuda veya uyanikken herhangi bir vizyonun gosterilmesi ya da arzedilmesi seklinde de olabilmektedir.

Ancak soz konusu arz edilme ve gosterilme seklindeki ilhamlar ekseriyetle, bir beser olarak peygamberin ictihat alaninin disinda kalan hususlarda, ozellikle olum ve otesi, cennet ve cehennem, kiyamet ahvali ile amellerin ceza veya mukafat olarak karsiliklari vb. konularda olmaktaydi.

i9703 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Kaptan

Mecra Yazarı
Vay redim Abi'm tabletiteyşın olayına girmişsin dayı ....
Allah daim etsin
her sözü , eylemi vahy olan peygamber neyden sorulacak ?
Buda benim sorum olsun

Ya sorma abi, birinden alacagim vardi, baktim ki is uzayacak, sana sifir tablet vereyim dedi, e hadi ver dedim verdi.

Soruna gelince, vahiyden sorulacak elbette. Ancak yukaridaki ornekler de yabana atilacak cinsten degil. Bu durumda vahiy Kuran'dir pekala peygamberin kuran disindaki bu tasarruflarini, sozlerini hangi baglamda degerlendirecegiz ve bizi baglayan yonu nedir, nelerle sinirlidir. Oraya da ins gelecegiz aslinda bir ustte kismen degindik.

lafons7275

Kıdemli Üye
Alimler şunu söylemiş:

Resul'un sözlerini 2 kısımda inceleriz:

1. Resul din hakkında söylediği her söz mutlaka ya vahiydir ya da Resulun ictihadıdır. Eğer içtihadında yanılma olursa bu yanılgı mutlaka Allah tarafından düzeltilirdi.

Mesela:

"Yeryüzünde düşmanı tamamıyla sindirip hâkim duruma gelmedikçe, hiçbir peygambere esir almak yakışmaz. Siz geçici dünya menfaatini istiyorsunuz, hâlbuki Allah ahireti (kazanmanızı) istiyor. Allah, mutlak güç sahibidir, hüküm ve hikmet sahibidir."

Bu ayetten anlıyoruz ki Efendimiz sav. ictihadda bulunmuş, hata etmiş ve hatası düzeltilmiştir. Bu örneği arttırabiliriz.

2. Resulun dünyevi meselelerde söyledikleri ise onun yaşadığı tecrübeleriyle söylenmiş olabilir burda bağlayıcılığı şart koşulmaz. Vahiyle de düzeltilecek diye bir kaide de olmaz.
@RedveKabul yukardaki yazı ile ilgili düşüncelerini de bir ara yazar mısın? Katıldığın tarafları, katılmadığın tarafları ve sebeplerini.

Acelesi yok müsait olduğunda.

Kaptan

Mecra Yazarı
Kudsi Hadis;

Sayet bu tur hadislerin sihhatindan emin olursak, sahabenin peygamberden isittikleri gibi manasini Allah'a izafe ederek yaptiklari bu rivayetlerde vahy lafzini kullanmamalarindan hareketle, onlarin boylesi ilahi iletisim veya bildirisimleri ilahi ilham olarak gormus olduklarini soyleyebiliriz. Fakat sahabenin bu tur hadislere, diger nebevi hadislere nispetle herhangi bir ayricalik verdiklerine dair hicbir ip ucuna da rastlayabilmis degiliz. Nitekim Allah'a izafe edilen bu hadislere "kudsi hadis", "ilahi", "Rabbani" hadisler gibi isim verilmesi de, ayrica onlar uzerine mustakil calismalar yapilmasi da sahabe doneminden asirlar sonrasina rastlamaktadir. Sahabe asrindaki bu tavrin aksine sonraki asirlarda kudsu hadislere ilgi fevkalade artmistir.

Yine Hz Muhammed'in yuce Allah'tan, meleklerden, peygamberlerden, olum otesinden, ahiret, hesap, cennet, cehennem, ceza ve mukafat gibi gaybi konular hakkinda verdigi malumat ile "Allah sunu farz kildi, haram veya helal kildi, emretti yasakladi, bunu sever sunu sevmez vs" Allah hakkinda, Allah adina soyledikleri de, sayet peygamberin Kuran vahyinden anlayip cikardigi manalarin kendi diliyle yeni bir ifadesi, tefsiri ya da tekidi degilse-ki bircogu boyledir- ( ki boyle de olmalidir aksi mumkun degildir, bu da benim yorumum) bunlar da kudsi hadisler gibi peygamberin ilahi bir iletisim yolu ile Allah'tan aldigi manalari kendi uslubuyla ifade ettigi sozlerdir.

Gercekten de bu tur beyanlar Hz Peygamberin İCERİGİNİ TAMAMEN VAHİYDEN aldigi "tevkifi" denilen KURAN'A MUVAFİK (uygun, uyum icerisinde olan) ogretilerdir. Ya da Resulun bir insan olarak akil, tefekkur ve ictihatlariyla ulasmasi mumkun olmayan, yuce Allah'tan ve gaybi alemden verdigi haberlerdir.

Konuya bir misal vererek aciklik getirelim;

"Resulullah soyle buyurdu; " Allah herseye iyi davranmayi yazdi, farz kildi. Dolayisiyla savasta, kisasta vb dahi oldurdugunuzde oldurme tarizini iyi yapin. Hayvanlari kestiginizde de kesim isini guzel yapin. Bu sebeple sizden birisi bicagini guzelce bilesin ve kesecegi hayvanini rahatlatsin" Muslim, Ebu Davud

İlk bakista, peyganberin, Allah'in herseye iyiligi farz kildigini soylerken, Rabbin'den verdigi bu haberi, ilahi bir iletisim yoluyla yine O'ndan aldigi akla gelebilir. Fakat peygamberin, Allah'in bu tavrini, O'nun kuran'da iyilik, guzellik veya kisaca ihsan hakkinda zikrettigi cok sayidaki ayetlerin toplamindan cikardigi bir netice oldugu da dusunulebilir. Kaynak hangisi olursa olsun, burada bizim icin onemli olan peygamberin Allah'in "hersye iyilik" tavrindan hareketle, ummetine hayvan kesmeden tutun da, herhangi bir haddin uygulanmasi veya savas esnasinda oldurmeye kadar, eziyet vermeden en pratik ve kolay olan bir yol ile yapilmasini dahi insan insan prensibine dayandirmasi ve bunu emretmek suretiyle bir sunnet ortaya koymasidir.

abdullah birisi

Kıdemli Üye
Redvekabul bomba elinde patlamak üzere, konudan konuya, örnekten örneğe geçiyorsun, bu şekildede anlatmak istedğin çorba oluyor...... neden sence.... hadi bir düşün..

maksut ibrahim

Kıdemli Üye
Mesala ben bir yere giderken aniden aklima bir sey geliyor ve yoldan geri dönüyorum.

Bu aklima gelen bir seyi Allah mi getiriyor ?

Allah getirmiyorsa nasil oluyor ?

cihad38

Profesör

Mesala ben bir yere giderken aniden aklima bir sey geliyor ve yoldan geri dönüyorum.

Bu aklima gelen bir seyi Allah mi getiriyor ?

Allah getirmiyorsa nasil oluyor ?

abdala malum olurmuş diyecem de, abdal kiim,siz kim...

abdullah birisi

Kıdemli Üye
Müslümanlar Hadislerin vahiy olduğunu inanırlar....günümüze kadar yaşamış milyonlarca islam alimlerinden bir tanesi bile Hadisi Şeriflerin vahiy olmadığını söylemek sapıklığını göstermemiştir... aslında cümlem yanlış oldu.... bunu söyleyen zaten bırakın Müslüman alim olmayı, Müslüman bile kabul edilmez....

lafons7275

Kıdemli Üye
Müslümanlar Hadislerin vahiy olduğunu inanırlar....günümüze kadar yaşamış milyonlarca islam alimlerinden bir tanesi bile Hadisi Şeriflerin vahiy olmadığını söylemek sapıklığını göstermemiştir... aslında cümlem yanlış oldu.... bunu söyleyen zaten bırakın Müslüman alim olmayı, Müslüman bile kabul edilmez....

""""Ben farklıyım, ben zekiyim, kimsenin görmediğini görür, anlamadığını anlarım. 1400 yıldır insanlar koyun gibi herşeye inanmış. Mezhep imamları da benim gibi insandı.""""

Yukardaki gibi düşünme hastalığı hızla yayılıyor kardeşim.

abdullah birisi

Kıdemli Üye
""""Ben farklıyım, ben zekiyim, kimsenin görmediğini görür, anlamadığını anlarım. 1400 yıldır insanlar koyun gibi herşeye inanmış. Mezhep imamları da benim gibi insandı.""""

cennet te hak cehennemde....

maksut ibrahim

Kıdemli Üye

Diyanet İşleri:(Yahudiler) Allah’ı bırakıp, hahamlarını; (hıristiyanlar ise) rahiplerini ve Meryem oğlu Mesih’i rab edindiler. Oysa, bunlar da ancak, bir olan Allah’a ibadet etmekle emrolunmuşlardır. O’ndan başka hiçbir ilâh yoktur. O, onların ortak koştukları her şeyden uzaktır.

Bu ayeti okuyanin ve düsünenin aklina cok sey gelir

Bu ayeti sevap almak icin okuyanin aklina bir sey gelmez

abdullah birisi

Kıdemli Üye
Diyanet İşleri:(Yahudiler) Allah’ı bırakıp, hahamlarını; (hıristiyanlar ise) rahiplerini ve Meryem oğlu Mesih’i rab edindiler. Oysa, bunlar da ancak, bir olan Allah’a ibadet etmekle emrolunmuşlardır. O’ndan başka hiçbir ilâh yoktur. O, onların ortak koştukları her şeyden uzaktır.

Bu ayeti okuyanin ve düsünenin aklina cok sey gelir

Bu ayeti sevap almak icin okuyanin aklina bir sey gelmez

kafan az bir şey bassaydı... açar bu ayetin tefsirini okur, Sahabenin, Efendiler Efendisine aleyhisselama" Ya Rasulallah biz rahiplerimize, papazlarımıza ilah edinmezdik, Rabbimiz bu ayeti kerimede ne murad buyuruyor" sorusunun karşısında Efendimiz aleyhisselamın Mübarek cevabını okur, bilgi sahibi olur sonra cahillerin ortak özelliği olan, ilmi olmadan ayet delil getirme hastalığına tutulmuşların yaptığı gibi bu ayeti delil göstermezdin...

alı

Yeni
Konu güzel özetlenmiş, emeği geçen arkadaşa içten teşekkürlerimi iletiyorum...Nahl suresinde "Allah arı ya vahyetti" ayeti vardır. Arı ya vahyedilen her neyse kitap halinde derlenmemiştir. Yani Allah dilediğine dilediği kadar bsğışlar. Dilerse arı ya vahyeder, dilerse Resulüne vahyeder... vahiy sadece kitapta yazılanla sınırlı değildir...Hz Musa ya tevrat verilmeden önce Allah Hz Musa ya Furkan ı vahyetmişti...Furkan Pek bilinmemwsine rağmen Tevrat tan önceki emirlerdir... yani bağlayıcı olup olmamasından ziyade kutsal tevrat tan önceki emirlerdir...