Kutsal Kitap neden değiştirilmedi?

spesifik

آزادی قید و بند
Allah'ın herşeye gücü yeter,İsa as ölüleri diriltirken,cüzzamlıyı iyileştirirken ki tahayyülleri beynimiz nasıl kabul ediyorsa
peygamberlerin vahyi alış şekillerine de öyle iman ederiz.

Tanrı olarak kast ettiğimiz şey, Sadece ve Yalnızca Tevrat, Zebur ve İncil’de ismini açıklayan YHVH‘dir, “Allah (c.c.)” DEĞİLDİR.ifadesini kullanıyor
kardeş siteleriniz.Neden Allah-ı kabul etmediklerini açıklarmısınız?Bunu kabul etmek Kuran-a inanmayı mı gerektirir yoksa?

fakiri

Kıdemli Üye
Gel de Temelin doktara söylediği sözü hatırlama !

Parmağumdaki kiruğu ancak pütün vücudumu çe-kap yaptuktan sonra pulapilen pirinun poyle süper pi salak olmasi içun toktor olmasina ne kerek fardi. ?

Mesihçi

Ordinaryus
Allah'ın herşeye gücü yeter,İsa as ölüleri diriltirken,cüzzamlıyı iyileştirirken ki tahayyülleri beynimiz nasıl kabul ediyorsa
peygamberlerin vahyi alış şekillerine de öyle iman ederiz.

Tanrı olarak kast ettiğimiz şey, Sadece ve Yalnızca Tevrat, Zebur ve İncil’de ismini açıklayan YHVH‘dir, “Allah (c.c.)” DEĞİLDİR.ifadesini kullanıyor
kardeş siteleriniz.Neden Allah-ı kabul etmediklerini açıklarmısınız?Bunu kabul etmek Kuran-a inanmayı mı gerektirir yoksa?

Bu tartışmalı bir konu.Ben dahi tam karar veremiyorum.Allah'ı nasıl tanımladığınıza bağlı.Eğer Allah her şeyin sahibi tek Tanrı'dır diyorsak evet benim inandığım Tanrı Allah'tır.Ancak eğer Allah Hz. Muhammed'e "sevgilim" diye hitap ediyorsa ona inandığımızı söylemek imkansız hale gelir.Allah kullarını sever ancak onların uğruna alemleri yaratmamıştır.

manifesto

Yasaklı
Bu konuda ikna çabasında değilim ama hristiyanlığın tanrısı da problemli
Tahammül edemeyen
Kızan
Öfkelenen bir tanrı var
Tipik insan tepkileri
Ve en ilginç geleni ise kendisini kurban ederek insanlığı kurtaran bir tanrı modeli
Yani insanlığı Tanrı katili yaparak kurtarma gibi bir paradoks
Ve enteresandır
Öldürülen "Tanrı" 3 gün sonra diriliyor
Yani evren 3 gün tanrısız kalıyor ,gibi.

Ahmet

Çöl Aslanı
:):):):):):)
bunlara sen inanıyormusun Mesihçi sahiden..
siz değilmisiniz "ilah olan -haşa-Hz.isa yahudiler tarafından eziyet görüp çarmıha gerildi " diyen..
Hem ilahınıza bu acizliği yakıştıracaksınız ,hem de yukarda "Allah böyle aciz olamaz" deyip "kitaplarını korur" diyorsunuz..Siz ,ilahın bile kendini koruyamadığına inanırken,birkaç yahudinin onu yakalayıp çarmıha gerip eziyet ettiğine inanırken, kitaplarını koruduğunu nasıl söylüyorsunuz ????????

:yahoo::yahoo::yahoo::yahoo:

Bu soru ya gözden kaçtı ya da cuk oturdu. Zira cevabını göremedim. :D

Mesihçi

Ordinaryus
Bu konuda ikna çabasında değilim ama hristiyanlığın tanrısı da problemli
Tahammül edemeyen
Kızan
Öfkelenen bir tanrı var
Tipik insan tepkileri
Ve en ilginç geleni ise kendisini kurban ederek insanlığı kurtaran bir tanrı modeli
Yani insanlığı Tanrı katili yaparak kurtarma gibi bir paradoks
Ve enteresandır
Öldürülen "Tanrı" 3 gün sonra diriliyor
Yani evren 3 gün tanrısız kalıyor ,gibi.

Tanrı bizi kendi suretinde yarattı.Bizden sürekli ona benzemeye çalışmamızı ister.Yarattığı iyiliğin serbest irademiz yüzünden yokluğu durumu olan günahı yaratmadığı için ondan nefret etmektedir.Günahtan iğrenir.Evren Tanrısız kalmaz.İsa Mesih onun bir yansımasıdır.Baba,Oğul ve Kutsal Ruh tek Tanrımız olduğuna göre ve aynı zamanda bunlar eş Tanrı olduğuna göre İsa Mesih'in durumu anlaşılabilir.Zira ölen insan bedenidir.

spesifik

آزادی قید و بند
Sen olmasaydın alemleri yaratmazdım ayet değil hadis zaten ve ihtilaflı bir mevzu
hadisin sahih olmadığını düşünen islam alimleri de mevcut.
O zaman biz yine şüphe de kalıyoruz siz bu şekilde düşünüp Hristiyan sitelerinin öyle lanse etmesi bize tutarsız geliyor.
İman olgusunu özümsemiş ve yerleştirmişsiniz ifadelerinizden öyle anlaşılıyor
sizi incil de karar kılan nedeni çözebilmiş değilim ama islamı bütünüyle okuyup iman etmediğinizi söylüyorsanız
şu ayeti hatırlatmaktan başka seçenek görünmüyor.

Bunun üzerine sözleşmelerini bozmaları, Allah'ın ayetlerini inkar etmeleri, peygamberleri haksız yere öldürmeleri ve «kalplerimiz kılıflı» demeleri sebebiyle, -Doğrusu Allah, inkarları yüzünden onların kalplerini mühürlemiştir de onun için pek azı dışındakiler iman etmezler- nisa süresi

hayırlı geceler dilerim cümleten bu gecelik bu kadar :)

Ahmet

Çöl Aslanı
..................

ömerusta

Kıdemli Üye
galiba bizim arkadaşlar mesihciye islamı anlatmaya çalışıyorlar ne kadar yanlıştalar fakında bile değiller mesihci takip etim yazılarını islamı sizden daha iyi biliyor kuranıda sizden daha iyi biliyor onun davası sizden birşey almak değil burada birşeyler satmak oda biliyorki kimse bu sitede dininden dönüp hırıstiyan olmayacak fakat sizin bilmeden incilden bir şey okunduğunda veya yazıldığında ona cevap dahi vermeniz sizin şimdiki incili kendinize muatap aldığınızı gösterir o da ona yeter sizinse suyunuzu bulandırır buradaki gaye zaten su bulandırmaktır
üzüm yemek değil bağcıyı dövmek diye buna denir onun la sizin kartlarınız eşit değil neden siz incili yalanlıyamazsınız isa as ret edemezsiniz yalanlıyamazsınız oysaki o hem kuranı azimüşanı ret eder yalanlar hem hz peygamber efendimiz muhammet mustafa sav yalanlar vede ret eder işte sizin bu konuda yazdığınızda
kazanacak hiç bir şeyiniz yok hükmen yenik durumda olursunuz onun için lütven müslüman kardeşlerim bu insana cevap yazmayın kendi yazsın kendi okusun sizin ona ihtiyacınız yok onun size var akılı olun lütven
ha kalbi birlikteliği veya onun diğnini merak eden seven varsa veya yandaşları varsa onlar yazsın okusun siz bırakın müslüman enerjisini böyle kof boş luzumsuz acizliklerle geçirmez selamlar

Mesihçi

Ordinaryus
Sen olmasaydın alemleri yaratmazdım ayet değil hadis zaten ve ihtilaflı bir mevzu
hadisin sahih olmadığını düşünen islam alimleri de mevcut.
O zaman biz yine şüphe de kalıyoruz siz bu şekilde düşünüp Hristiyan sitelerinin öyle lanse etmesi bize tutarsız geliyor.
İman olgusunu özümsemiş ve yerleştirmişsiniz ifadelerinizden öyle anlaşılıyor
sizi incil de karar kılan nedeni çözebilmiş değilim ama islamı bütünüyle okuyup iman etmediğinizi söylüyorsanız
şu ayeti hatırlatmaktan başka seçenek görünmüyor.

Bunun üzerine sözleşmelerini bozmaları, Allah'ın ayetlerini inkar etmeleri, peygamberleri haksız yere öldürmeleri ve «kalplerimiz kılıflı» demeleri sebebiyle, -Doğrusu Allah, inkarları yüzünden onların kalplerini mühürlemiştir de onun için pek azı dışındakiler iman etmezler- nisa süresi

hayırlı geceler dilerim cümleten bu gecelik bu kadar :)

Şunu söylemek isterim.Bu ihtilaflı bir konudur.Herkesin bu konuda bir fikri var.Çoğunluk farklı Tanrı fikrine yakın.Bunu çelişki olarak görmemek lazım.Kutsal Kitap'ta geçmeyen bir konuyu anlamaya çalışmak daha çok...

İyi geceler.

veri

Yasaklı
kimsenin sizden yoğun istekte bulunduğu yok. O meraklı @veri istiyorsa onunla özel olarak mesajlaşınız
@aziz83 yoğun istek meselesi bana niye geldi bilemiyorum
izmirde tanıdığın çok hristiyan var özel olarak mesihçi nin bana bir katkısı olabilir mi bilemiyorum?
ama sizden ne akıl isteyen oldu ne adımın anılmasını.

üstüne üstlük cevap verme tenezzülü gösterdiğinize göre mesihçi yi yönlendirdiğinizi açıkça söyleyebilirim

@Mesihçi arkadaşa da bu konuyu açmasının gereksizliğini anlatmak isterim
kutsal kitap neden değiştirilmedi diyebilmek için öncelikle Allah ın varlığını ve delillerini ortaya koymanız lazım.
burda kitabın aslını bulsanız bile bir fayda vermez müslümanlara nasılsa neshedilmiş en fazla faydalanabiliriz ama hak din islamdır.

@Mesihçi kolaya kaçıyorsun. müslümanlardaki Allah inancı üstüne oynuyorsunuz?
incilin değişmediğini gidin önce ateistlere anlatın. onlar öncelikle Allah ı inkar veya şirk koşarlarken incile kimse bakmaz.

yeni konu açarsanız ordan devam etmek isterim
teslis inancı veya Allah ın tekliği

Mesihçi

Ordinaryus
Bu yoğun istek meselesinin @veri ile alakası yok.Yasaklanmadan önce bir kaç arkadaş bu konuyu açmam için çok ısrar etmişti.Bana sorarsanız Kutsal Kitap'ın sahte olduğunu veya gerçek olduğunu kanıtlamak hiç önemli değil.Sonuçta iman koşulsuz bir tavırdır.Ancak bazı yerleşmiş ön yargıların kırılması olumlu olurdu.

Üçlü Birlik değil Ak Parti'nin son icraatları diye bile konu açsam hepimiz biliyoruz ki biri çıkıp "önce tahrif edilmiş kitabına bak üç tanrılı kafir" şeklinde bağıracaktır.Bir sürü kişi ısrarla her konuyu buraya getirdiği için bu başlığın varlığı önemli.Burada diyeceklerini derlerse belki diğer konularda aynı tepkileri gösterme gereği duymazlar...

veri

Yasaklı
koşulsuz iman ön kabul ile başlar

bunun için de öncelikle Allah inancını yerleştirmek gerekli.
Allah iman yoksa peygamberine iman veya meleklere iman gibi diğer şartlara geçemeyiz.

Mesihçi

Ordinaryus
koşulsuz iman ön kabul ile başlar

bunun için de öncelikle Allah inancını yerleştirmek gerekli.
Allah iman yoksa peygamberine iman veya meleklere iman gibi diğer şartlara geçemeyiz.

Allah'ın varlığını hayatında hissetmeye kişileri teşvik ediyoruz.Allah ile birebir ilişki kurmalarını ve bu şekilde hayatlarını düzene sokmalarını öneriyoruz. Allah'a inanan Kutsal Kitap'a inanmayı kendiliğinden yapacaktır.Bu kişiler zaman zaman soruyorlar.Allah'ın varlığını nasıl ispatlarsın diyorlar.Kutsal Kitap'a bak diyorum.Kutsal kitab'ın gerçekliğini nasıl ispatlarsın diyorlar Allah'a bak diyorum.Allah'ın varlığını ispatlamak durumunda değilim.Ateistler'in bu konudaki kaygılarına cevap olarak Allah beni kendisine inandırdı diyorum.

Bilmem derdimi anlatabildim mi?Ben Allah'a ve onunla olan iletişimime odaklanıp bütün hayatımda bunun üstüne yürüyorum.Kutsal Kitap'ı anlayıp günahlarımı azaltmak için harcayacağım zamanı Allah'ı ispatlamak gibi boş işlere harcamak istemiyorum.Çünkü biz varlığını,ateistler yokluğunu ispatlayamaz.

alanyali07

Kıdemli Üye
Allah'ın varlığını ispatlamak durumunda değilim.Ateistler'in bu konudaki kaygılarına cevap olarak Allah beni kendisine inandırdı diyorum.
.
başka bişey desen şaşardım zaten :p
adamlar sana "Nasıl bir Allaha inanıyorsun" deseler , ne cevap vereceksin düşünemiyorum bile :D
"bizim inandığımız Allah çok kudretli, ama bir bebek gibi annesinin karnından çıktı,küçücük birşeydi,annesi onu besledi,emzirdi,altını değiştirdi,mamasını yedirdi,üstünü başını yıkadı temizledi,büyüttü yıllarca, sonra bu bizim ilah büyüyünce yahudiler bunu sıkıştırmaya başladı,bu da tabiki yahudilerden saklandı,ama sonra yahudiler bunu yakalayıp çarmıha gerdiler,bizim ilahımızı öldürdüler..bizim ilahımız sonsuz kudret sahibidir..yerseniz :D "

böyle mi diyeceksin Mesihçi :D
aman aman sakın cevap verme,aynı metoda devam et sen :D

Ehl-i Sünnet

Kıdemli Üye
Maide Suresi 47.Ayet-i Kerime.

İncil ehli Allâh'ın onda indirmiş olduğu (hükümler) ile hüküm versin. Her kim Allâh'ın indirmiş olduğu şeyler ile hüküm vermezse, işte sana! Ancak onlar (verdikleri kararlarda Allâh'ın şerî'atının dışına çıkmış olan) fâsıkların ta kendileridir!

Ulemânın beyanına göre; bu âyet-i celîlenin manası: "İncîl ehli, Allâh-u Te'âlâ'nın İncil'de Muhammed (Sallâllâhu Aleyhi ve Seliem)in peygamberliği hakkında indirdiği delillerle hükmetsin!" demektir.

Nitekim ileride gelecek: "Ey Ehl-i Kitap! Siz Tevrât’ı, İncil'i ve Rabbinizden size indirilmiş olan Kur'ân'ı hakkıyla uygulamadıkça doğru bir şey üzere değilsiniz!" (Mâide Sûresi: 68) âyet-i kerîmesinde Yahudi ve Hristiyanlara, Kur'ân'a uymadıkça hak yolu bulamayacakları açıkça bildirilmiştir.

Yine böylece: "Yanlarındaki Tevrât ve İncil'de yazılı buldukları o Rasûle; o ümmî peygambere uyanlar... Ona inananlar, saygı gösterenler, kendisine yardım edenler ve onunla birlikte indirilmiş olan o (Kur'ân) nur(un)a hakkıyla uyanlar, işte kurtuluşa erenler ancak onlardır!" (Araf Sûresi: 157) kavl-i şerifinde de, Ehl-i Kitabın Rasûlüllâh (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem)e inanmadıkça ve Kur'ân'a tam manasıyla uymadıkça felah bulamayacakları açıklanmıştır.

Dolayısıyla bu âyet-i celîleden İncil'in hâlâ yürürlükte olduğu ve Hristiyanlardan onunla amel etmeleri istendiği gibi bir mana asla anlaşılamaz. Zira burada onlardan istenen, İncil'in kendilerine müjdelemiş olduğu Ahmed adındaki âhir zaman peygamberiyle ve kitabıyla ilgili hükümlerle amel ederek İslâm'a girmeleridir.

Kuran-I Mecid - Mahmud Ustaosmanoğlu K.s