Kutsal Kitap neden değiştirilmedi?

manifesto

Yasaklı
Pavlus'un mektupları da Tanrı sözüdür
Yok hocam sen rahat ol,bu ifade benim için yeterli.
İsa'nın ölümünden yıllar sonra yazılan eserleri ve Pavlus'ın kendi sözlerini tanrı sözü olarak ilan etmen yeterli.
Ama şunu ekleyeyim hristiyan ilahiyatçıları İncil Tanrı sözüdür demez
Mesih'in müjdesi mücadelesi derler
Çünkü doğrudan Tanrı sözü olmadığını onlar da bizler de biliriz.

Mesihçi

Ordinaryus
Yok hocam sen rahat ol,bu ifade benim için yeterli.
İsa'nın ölümünden yıllar sonra yazılan eserleri ve Pavlus'ın kendi sözlerini tanrı sözü olarak ilan etmen yeterli.
Ama şunu ekleyeyim hristiyan ilahiyatçıları İncil Tanrı sözüdür demez
Mesih'in müjdesi mücadelesi derler
Çünkü doğrudan Tanrı sözü olmadığını onlar da bizler de biliriz.

İncil sadece Mesih'ten bahsetmez.Elçilerden ve havarilerden bahseder.Mesih'in dirilişinden sonraki dönemi de anlatır.İncil'i ilk dört bölümden ibaret sanma hatasına tekrar düşüyorsunuz.İncil 27 kitaptan oluşur.Bunlarda Mesih'in mücadelesi dışında pek çok konu vardır.İsa'nın hayatı sadece ilk dört kitapta anlatılır.Yeni Ahit Tanrı esini değildir diyen "hristiyan" ilahiyatçı Hristiyan değildir.Buna örnek verebilir misiniz?İsa Mesih kendisi Tanrı'yken neden yaşarken Yeni Ahit'i yazsın ki.O zaten Tanrı'nın yaşayan sözüdür.O buradan gittikten sonra yazılmıştır Yeni Ahit.Yeni Ahit'in tamamı ilk yüzyılda yazılmıştır.

Mesihçi

Ordinaryus
konsül'ün damgaladığı metinler. ne tanrının sözü ve ne değil... işte bu kutsal ve bu değil... tanrıdan daha yetkin tanrılar ayıkladılar ve sundular. tanrısının onu terk ettiğinden hayıflanan tanrının vaad ettiği cennetin kapı bekçileri...

İznik konsülünde Yeni Ahit tartışılmamıştır.Yeni Ahit o tarihte çoktan tamamlanmıştır.Bazı sahte metinler ortaya çıkmıştır ve bunların gereği yapılmıştır.İznik konsülünde esas tartışılan bir Antakyalı rahip'in Tanrıyla ilgili iddialarıdır.Hz. Osman Tanrı'dan daha mı yetkindi o halde Kur'an ı insanların ezberinden ve kemiklere yazılmış ayetlerden ayıklayıp kitap haline getirdi?Hangisi sahte hangisi gerçek o karar verebildi.Hz. Muhammed yaşarken neden tek nüsha haline getirilmedi Kur'an insanların hafızasına emanet edildi.

İsa Mesih'in Tanrılığı'na gelince üçlü birlik apayrı bir konu.Ayrıca açıklamak lazım.İsa Mesih'in Baba'ya dua etmesi ve bizim için aşağılanmayı göze alması onun yüceliğini gösterir.Alçakgönüllüğün önemini vurgulamak lazım bu noktada...

İsa Mesih yaşarken ona bir kaç bin kişinin iman ettiğini biliyoruz.

Pavlus'un mektupları da Tanrı sözüdür.İçinde kişisel sözler geçmesi onları Kutsal Kitap'ın dışına koymadıysa Pavlus'un Kutsal Ruh'un etkisinde yazdığına şüphe yoktur.
Peki O zaman yer yüzünde yaşıyan insan sayısı bir kaç binmi idi.İsa Mesihi duymayan insanlar varmı idi.Duydukları halde iman etmeyen varmı idi.Hazreti İsa Nebi Aleyhisselamdan bu güne kadar İnsanların çoğunluğu O'nu bilmedi,İman etmedi.Öyleyse.Tanrı Merhametsiz ve Kadir değilmi idi.Neden bütün İnsanların O'nu tanımasına güçü yetmedi ve O'na inanmadıkları için insanları cezalandırmayı diledi.

Mesihçi

Ordinaryus

Yazık gerçekten yazık bu kadar mı inançlarınız sapmış ve saptırılmış. Allah'ım tez zamanda hidayet versin size...

Hep bana hidayet diliyorlar sonra değişmediğimi görünce öfkeleniyorlar.Uyarmak isterim.Hayal kırıklığına uğramayın.Tebliğ niyetindeyseniz...

Mesihçi

Ordinaryus
Peki O zaman yer yüzünde yaşıyan insan sayısı bir kaç binmi idi.İsa Mesihi duymayan insanlar varmı idi.Duydukları halde iman etmeyen varmı idi.Hazreti İsa Nebi Aleyhisselamdan bu güne kadar İnsanların çoğunluğu O'nu bilmedi,İman etmedi.Öyleyse.Tanrı Merhametsiz ve Kadir değilmi idi.Neden bütün İnsanların O'nu tanımasına güçü yetmedi ve O'na inanmadıkları için insanları cezalandırmayı diledi.

Müslüman olduğunu bilerek yazıyorum."Allah'ın gücü yetmiyor muydu herkesi inandırmaya neden bizi sınava tabii tutuyor?Neden hepimizi mükemmel yapıp cehennemden kurtarmıyor?" kabilinden bir soru Allah'a inanan birisine yakışmıyor.

manifesto

Yasaklı
Hz. Muhammed yaşarken neden tek nüsha haline getirilmedi Kur'an insanların hafızasına emanet edildi.
Kur'an mesajları hz.peygamber hayatta iken devam ediyorken nasıl tek bir kitap olabilirdi ki?
Kitap onun vedası ile vahiy kesilince tamamlanıyor.
Ve sadece kur'an hafızlarına emanet diye bir şey yok
Bugün müzelerde hala hz.peyhgamber döneminde deri parçalarına yazılan kur'an ayetleri ilk şahitleri yani sergileniyor
Bu yüzden sıhhati tartışma konusu yapılamamıştır.

Mesihçi

Ordinaryus
Kur'an mesajları hz.peygamber hayatta iken devam ediyorken nasıl tek bir kitap olabilirdi ki?
Kitap onun vedası ile vahiy kesilince tamamlanıyor.
Ve sadece kur'an hafızlarına emanet diye bir şey yok
Bugün müzelerde hala hz.peyhgamber döneminde deri parçalarına yazılan kur'an ayetleri ilk şahitleri yani sergileniyor
Bu yüzden sıhhati tartışma konusu yapılamamıştır.

O zaman İncil'in İsa Mesih öldükten sonra yazılmasının nesi garip?Üstelik pek çok Kur'an ayeti hafızların bilgisine emanettir.Tamamı metinlere kaydedilmemiştir.Toplanma esnasında çeşitli yöntemlerle (şahitlikler,uyum vs.) korunduğu söylenir.

manifesto

Yasaklı
O zaman İncil'in İsa Mesih öldükten sonra yazılmasının nesi garip?
İkisi birbirinden faklı şeyler,öncelikle yapılan mevcut ayetleri tek bir kitap yani musaf içinde toplamaktan ibarettir.Yeni bir şey yazılmış değil yani.Ve bu çalışmayı yapanlar hz.muhammed'i hiç görmeyen insanlar değil bir fiil 23 yıl boyunca onunla islamın her safhasında beraber olan insanlar.
En erken yazılan İncil Hz.İsa'dan 50-60 yıl sonradır ve daha öncesine ait yazılı hiçbir vesika bilgi kaynak yoktur ve Hz.İsa'yı hiç görmemiş bir insan tarafından yazılıyor..oysa kur'anın musaf haline gelmesi söylediğin gibi Hz.Osman değil Peygamberin ölümünden hemen sonra halife olan Ebubekir döneminde yapılmıştır.Yapılan şey ise ayetleri bir araya getirmek tek bir kitap gibi derlemek olmuştur.Hz.Osman bu kitabın kopyalarını çoğaltıp uzak islam topraklarına göndermiştir.
Gördüğün gibi arada önemli sıhhat ve bilimsellik farkı var.

Müslüman olduğunu bilerek yazıyorum."Allah'ın gücü yetmiyor muydu herkesi inandırmaya neden bizi sınava tabii tutuyor?Neden hepimizi mükemmel yapıp cehennemden kurtarmıyor?" kabilinden bir soru Allah'a inanan birisine yakışmıyor.
Mesihci sen yazdıklarını ne tez unutuyorsun.Yazının başında şöyle yazan se değilmiidin.
''Allah her şeye kadir mi?
Allah’a iman etmeyenler için O’nun mukaddes kitaplarının değiştirilebileceğine, hatta yok edilebileciğine inanmak belki zor değildir. Fakat hem ‘Allah’a inanıyorum’hem ‘Tevrat, Zebur ve İncil değiştirildi’ diyenler, aşılamaz bazı mantık sorularıyla karşı karşıyadırlar:
Hıristiyanların ve Müslümanların inanışına göre Allah her şeye kadirdir.
Allah merhametlidir, mukaddes kitaplarını insanlara doğru yolu göstermek için vahyeder.
Fakat eğer Tevrat, Zebur ve İncil değiştirilebilirse, şu iki sonuçtan birini kabul etmek zorundayız:
Allah, kitaplarının yok edilmesini önlemeye (haşa) acizdir (ve böylece gerçekten her şeye kadir olamaz). Yahut,
Allah insanlara doğru yolu göstermeye yalnız ara sıra önem verir; şöyle ki, O’nun kitapları değiştirilir ve böylece insanlar doğru yoldan saparlarsa, O pek ilgilenmez, başka bir deyimle merhametsizdir (gene haşa!).''
Ben yazdıklarım senin bu yazını tekzip etmek içindi.Yani senin çürük mantığını ortaya koymaktı.Senin dilinle sana cevab vermekti.Bu sefer,mantığının çürüklüğünü gördün fakat bu çürüklüğü kendine mal etme erdemini gösteremeyip beni suçlamağa kalktın.Benim senin gibi haşa bir itikadim yoktur.Bir- Allahü Teala her şeye kadirdir.Ançak O'nun dilediği olur.İki-Allahü Teala Hazretleri Merhameti Sonsuzdur.Fakat Kafirlere karşıda gadabı sonsuzdur.
Demekki ne oluyor Çürük bir mantıkla hakikate yol bulunmuyor.

zebih

Kıdemli Üye
İznik konsülünde Yeni Ahit tartışılmamıştır.Yeni Ahit o tarihte çoktan tamamlanmıştır.Bazı sahte metinler ortaya çıkmıştır ve bunların gereği yapılmıştır.İznik konsülünde esas tartışılan bir Antakyalı rahip'in Tanrıyla ilgili iddialarıdır.Hz. Osman Tanrı'dan daha mı yetkindi o halde Kur'an ı insanların ezberinden ve kemiklere yazılmış ayetlerden ayıklayıp kitap haline getirdi?Hangisi sahte hangisi gerçek o karar verebildi.Hz. Muhammed yaşarken neden tek nüsha haline getirilmedi Kur'an insanların hafızasına emanet edildi.

İsa Mesih'in Tanrılığı'na gelince üçlü birlik apayrı bir konu.Ayrıca açıklamak lazım.İsa Mesih'in Baba'ya dua etmesi ve bizim için aşağılanmayı göze alması onun yüceliğini gösterir.Alçakgönüllüğün önemini vurgulamak lazım bu noktada...

inancınızın tarihinde konsül üstüne konsüller toplanmıştır. tanrı sözü oldukları iddia edilenlerden kabul edilenler tanrının kulları tarafından onaylanıp mühürlenmiştir.

hazreti osman radıyallahu anh'a hazret demeniz inancınıza aykırıdır. o, Allah'a iman eden bir muvahhid idi. müslümanların tanrısı olan doğmamış doğrulmamış, evladı, eşi, benzeri, yanında ilah sıfatlılarının bulunmadığı birlerin içine girmeyen bir tek Allah'a iman eden bir müslümana hazreti demek ile inancınız gereği hata yapıyorsunuz. sizi tevbeye davet edebilirdim inancınızı paylaşsaydım ve tanrınızı red eden bir müslüman olarak da sizi Allah'ın sözü müdür değil midir tarzı bir konsülü, heyeti, cemiyeti asla olmayan bu dinin inanırlarından biri olarak o dinin kitabının muhafazası için kullarına asla ihtiyacı olmayan tanrısı ile tanrınızı karıştırmamanızı dilerim.

spesifik

آزادی قید و بند
Kuran-ı Kerime iman etmediğinizi söylüyorsunuz neden peki incil hakkında Kuran-ın görüşlerini bize sunuyorsunuz?
Ben de bunu merak ettim.Üstelik incilde son peygamberden bahsedildiğini adının Ahmed olduğunu okumuştuk tarihten
incilde var olan bu bilgiye neden iman etmiyorsunuz?

Araf süresi 157.ayeti tevrat ve incilde son peygamberden bahsedildiğini beyan eder rast gelmişsinizidir!

Mesihçi

Ordinaryus
@manifesto süreçler farklı olsa da mantıkla sorgulamaya kalkarsak Kur'an ın Hz. Muhammed'in söylediği sözlerin aynısı olduğunu iddia edemeyiz.Buna inanmanız tamamen tercih meselesidir.Bilimsel olarak ispatlanabilirliği yoktur.Zaman makinesi icat edilmeden hafızların doğru hatırladığını ispat edemeyiz.İnanç dogmatiktir.dogmatik olmalıdır.

Bense size bir metnin toplanmasından değil yazılmasından bahsediyorum.Onu yazan Havariler ve peygamberlerdir.İsa yazmamıştır.

@saglıkcı eğer ilk yazıyı ben yazmış olsam çok haklı olurdun.Ancak ben yazının başında belirttiğim gibi ispatlardan yana değilim.İmanın ispatına karşıyım.Bu yazıyı çok isteyen arkadaşlar olduğu için yayınladım.

@Büşra Betül İncil'de Ahmet diye bir şey yazmaz.Bu bilgi sadece Kur'an da var.Parakletos Kutsal Ruh'tur.Ayetin yarısında parakletos yazdığını görüp kabul ederken kalan yarısı işimize gelmedi deyip "Yardımcı Kutsal Ruh'tur" kısmını reddediyorsunuz.Kur'andan delil gösterme konusunda haklısınız.İnanmadığım kitaptan inanıyormuş gibi delil göstermek saçma bir hareket.Bunu zaman zaman yapıyorum.Yapmamak daha doğru olacaktır özünde...

manifesto

Yasaklı
Bilimsel olarak ispatlanabilirliği yoktur.
@Mesihçi,bilimsellikle vahyi izah edemezsin zaten.Ben sıhhate ve sürece dikkat çektim.
Onu yazan Havariler ve peygamberlerdir
Hristiyanlığın "PEYGAMBERLİK" ile ilgili de sorunları mevcuttur zira kendi kızları ile cinsel ilişki yaşayan peygamberleri vardır hristiyanlığın.Pek güven vermiyor

spesifik

آزادی قید و بند
insanda tedeyyün iç güdüsü vardır Mesihçi siz bu güdünün incille doyduğunu iddia ediyorsunuz
inanç dogmatiktir derken yani fıtratta vardır ve fıtrata ait olan inanış İslam inancıdır.
Önce Kuranı okumuştunuz yanlış hatırlamıyorsam incilin uslubu ile Kuran uslubu
birbirinden çok farklıdır sizi incil e imanda karar kıldıran sebebi öğrenebilir miyim?
sorularım konu dışı oluyorsa uyarınız.

Mesihçi

Ordinaryus
@Mesihçi,bilimsellikle vahyi izah edemezsin zaten.Ben sıhhate ve sürece dikkat çektim.

Hristiyanlığın "PEYGAMBERLİK" ile ilgili de sorunları mevcuttur zira kendi kızları ile cinsel ilişki yaşayan peygamberleri vardır hristiyanlığın.Pek güven vermiyor

Peygamberlik bizde çok yüce,günahsız bir makam değildir.Peygamberler havarilerden aşağıdadır mesela.Yine peygamberler bugün de mevcuttur.Eğer Tanrı benim aracılığımla bir şey söylemek isterse ben de peygamber olurum.Bu bana hiçbir üstünlük katmaz.Rab herkesi dilediği gibi kullanır.Yeni Ahit'i yazan havari ve peygamberlerin kutsallığı değil,vahyin kutsallığı söz konusudur.Bugün birisi peygamberlik yapsa dahi Kutsal Kitap'a bir şey ekleyemez çünkü o devir Vahiy kitabındaki şerhten dolayı kapanmıştır.Diğer yandan sahte peygamberler konusunda hep uyarılırız.Bunlara karşı eski ve yeni ahitte önlemlerimiz vardır.Her konuşana inanmayız.

Mesihçi

Ordinaryus
insanda tedeyyün iç güdüsü vardır Mesihçi siz bu güdünün incille doyduğunu iddia ediyorsunuz
inanç dogmatiktir derken yani fıtratta vardır ve fıtrata ait olan inanış İslam inancıdır.
Önce Kuranı okumuştunuz yanlış hatırlamıyorsam incilin uslubu ile Kuran uslubu
birbirinden çok farklıdır sizi incil e imanda karar kıldıran sebebi öğrenebilir miyim?
sorularım konu dışı oluyorsa uyarınız.

Sanırım bu sorunuzu daha önce cevaplamıştım.O yazdıklarıma ek olarak şunu söyleyeyim.Kur'an da konu bütünlüğü yoktur.Sureler tesadüfen ayrılmış gibidir.(Sure ve ayet numaralarının sonradan yapıldığını biliyorum.)Hz. Muhammed'in vahiy alma şekli başka bir etken ancak buna değinmem doğru olmaz.

Diğer yandan hep söylediğim gibi;Müslüman olmamamın sebebi Mesihçi olmam değildir.Tıpkı Mesihçi olmamın Müslüman olmamamla ilgisi olmadığı gibi.İnanıyorum çünkü Rab böyle istiyor.Benim mantığım son sırada gelir.

Bak mesihci;İneğe tapan bir hindunun,Ateşe tapan bir mecusinin,puta tapan bir butistin anlayışı bile inan senin gibilerin anlayışından daha ehven.hem bu kimselerin sözlerinde bir isdikrar olur.Söylediğini değiştirmez.Neyse odur.Derki ben böyle inanıyorum.Fakat sizde her türlü hile,hurda,yalan,dolan,tutarsızlık,bir sözünü diğer sözünde tekzip etme.
Her neyse biz sizin uyduruk tanrılarınıza inanmıyoruz.Sizde bizim yüce dinimize inanmak mecburiyetinde değilsin.