Mademki Kur'an-ı biz indirdik onuda biz koruruz

kumpas

Paylaşımcı
Soru :
" Mademki Kur'an-ı biz indirdik onuda biz koruruz " Dediğine göre İncil Tevrat ve diğer kitabı o indirmedimi O kitapları neden korumadı.
Sebebi nedir?

sır

Üye
su-i zan'a düşmekten uzak olmaya calışıyorum ama soruları soruş tarzınız o denli kişiyi sui zan'a düşürüyor ki eyvah ola ...

yapmaya calıştığınız şey avam takımının aklını bulandırmak (mı?) demekten kendimi alamıyorum ma'lesef .. kahretsin çok fena niyetliyim sanırım ! huyum kurusun!

suallerinizi sorarken lütfen biraz daha açıklayıcı olur musunuz ....

şimdi bilgi sahibi kardeslerimiz size tek tek acıklayacaklar ve belki bir coğu celallenecek , daha sonra beni anlamadınız diye işin içinden sıyrılacaksınız, (ama aklı bulanan bulanmış olacak!) ....
daha evvel ki konularda da olduğu gibi....

samimiyetinize guvendiğimiz için size soruş tarzınız ve acıklayıcı olmanız konusunda ricada bulunmuştuk ancak değişen sadece akıl kaydırıcı tarzda sorulmuş yeni sualler ....

heyhat ....

kumpas

Paylaşımcı
su-i zan'a düşmekten uzak olmaya calışıyorum ama soruları soruş tarzınız o denli kişiyi sui zan'a düşürüyor ki eyvah ola ...

yapmaya calıştığınız şey avam takımının aklını bulandırmak (mı?) demekten kendimi alamıyorum ma'lesef .. kahretsin çok fena niyetliyim sanırım ! huyum kurusun!

suallerinizi sorarken lütfen biraz daha açıklayıcı olur musunuz ....

şimdi bilgi sahibi kardeslerimiz size tek tek acıklayacaklar ve belki bir coğu celallenecek , daha sonra beni anlamadınız diye işin içinden sıyrılacaksınız, (ama aklı bulanan bulanmış olacak!) ....
daha evvel ki konularda da olduğu gibi....

samimiyetinize guvendiğimiz için size soruş tarzınız ve acıklayıcı olmanız konusunda ricada bulunmuştuk ancak değişen sadece akıl kaydırıcı tarzda sorulmuş yeni sualler ....

heyhat ....

Siz benim sorularımda bir anormallikmi gördünüz.
Anormal olan kısım nedir bende anlamış değilim.
avam takımının aklının bulanacağını sanmıyorum.Özellikle onlar, üzeri örtülmüş soruların cevapları geldiğinde hayretler içerisinde kalacaklar ve imanları dahada güçlenecektir.

Benim sorularım çok net ve açıktır. Özellikle akıl sahiplerine.
Bu konuda görüş sunmak isterseniz buyun sizidinliyoruz Şayet konu üzerinde bilgi sahibi değilseniz lütfen seyirci kalın İlmi olan arkadaşlarımız konuşsun hep beraber ziyadelenelim.

adalı

Profesör
Web sitesi
adali81.blogcu.com
Soru :
" Mademki Kur'an-ı biz indirdik onuda biz koruruz " Dediğine göre İncil Tevrat ve diğer kitabı o indirmedimi O kitapları neden korumadı.
Sebebi nedir?

Sayın kumpas... dediğine göre dediğiniz Hazreti Allah. Uslübunuz yavaş yavaş düşüncelerimizin sui zandan ibaret olmadığını gösteriyor.
Ayrıca o diye bahsettiğiniz de O şeklinde yazılmalıdır ki, herşey O, herşey Ondandır...

Bence siz burda salyangoz satamazsınız...

adalı

Profesör
Web sitesi
adali81.blogcu.com
Siz benim sorularımda bir anormallikmi gördünüz.
Anormal olan kısım nedir bende anlamış değilim.
avam takımının aklının bulanacağını sanmıyorum.Özellikle onlar, üzeri örtülmüş soruların cevapları geldiğinde hayretler içerisinde kalacaklar ve imanları dahada güçlenecektir.

Benim sorularım çok net ve açıktır. Özellikle akıl sahiplerine...

Allah İnsanları niçin yarattı ve kendisine ibadet içinmi yarattı?
Kur'anda " İki Doğunun ve İki batının Rabbine andolsun " diye ifade olunmaktadır.
Bizim bildiğimiz bir doğu ve bir batıdır.Burada anlatmak istenilen nedir.Yine Kuranda " Sabahın Rabbına andolsun " ve buna benzer çok ifader var.Rab Kaçtanedir. Veya sabahın Rabbı , Doğunun Rabbı ,Batının Rabbi Ve Gecenin Rabbi gibi ifade olunan terimler Rabların Ayrı ayrı olduğu anlaşılmazmı?

Hz. Ademe peygamberlik kaç yaşında gelmiştir.Halk olmadan peygamber gelirmi?

Kur'anda " Biz sana kevseri verdik Ohalde namaz kıl ve kuban kes " diye ifade ediyor. ( kevser suresi )Kevseri alan varmı ? ve Kevser nedir.Kevseri almadan kılanan Namaz küfür olmazmı veya Namaz olurmu ?

Neden Cahil olan Firavnun duası kabul oluyorda Hz. Musa gibi bir peygamberin isteği kabul olmuyor.

" Kur'anda ( Biz Arıya hayvettik ) diyor. ve buna benzer ayetler vardır. Bunun hikmeti nedir.? Hayvana Vahiy olurmu .Peygamber haricinde vahiy gelenlerde varmı?Yine Kur'anda ( Biz Emaneti dağlara verdik Almadılar ) diyor . Allah emaneti Dağlara verilmeyeceğini bildiği halde ve Dağların bunu kabul etmeyeceğini bildiği halde neden bu ifadeyi kullanma gereği duydu.?

" Görmediğim Rabbe ibadet etmem . " diyen Hz. Ali rabbini görmüşmüdür ?

Bu soruların neresinde anormallik var ki... Gayet her akıl sahibinin sormayı akıl edeceği tarzdaki sorulardan bir grup sadece...

Siz soruların cevabını aldınız da imanınız mı arttı? Ben bunu çok merak ediyorum...

kumpas

Paylaşımcı
Sayın kumpas... dediğine göre dediğiniz Hazreti Allah. Uslübunuz yavaş yavaş düşüncelerimizin sui zandan ibaret olmadığını gösteriyor.
Ayrıca o diye bahsettiğiniz de O şeklinde yazılmalıdır ki, herşey O, herşey Ondandır...

Bence siz burda salyangoz satamazsınız...

Arkadaşım bu basit işlerle oyalanmaktansa veya felsefe yapmaktansa, konun içeriğine doğru yada yanlış dalabiliyor olsaydınız sizi alkışlardım.
Görüşünüz isterse tamamen yanlış olsun yinede alkışlardım.

Ancak siz mevye yemek yerine ağaç kabuğuyla uğraşmaktan , meyvelere zaman bulamıyorsunuz.
Ne yapalım siz nasıl isterseniz öyle olsun .
Bizim kastımızı Allah ( o ) bilir.

kumpas

Paylaşımcı
Siz soruların cevabını aldınız da imanınız mı arttı? Ben bunu çok merak ediyorum...

Peki siz bunları anlamadan bilmeden nasıl iman ettiniz.
Ben iman ettim demek iman etmiş anlamına gelmez.
Ben müslümanım demeklede müslümanım anlamına gelmez.

Kendimizi kandırmaktan vazgeçelim ve gerçek imana gidelim.
Sizi bu sorular neden rahatsız etti hala anlamış değilim.

Su fazla derin değil ama girdabı var, yüzmeyi bilmiyorsanız kıyıdan uzak durunuz.
Şayet yüzmeniz var ise , korkmanıza ve endişe etenize lüzum yoktur .

adalı

Profesör
Web sitesi
adali81.blogcu.com
Soru :
Sebebi nedir?

Musa Aleyhisselam'a Tevrat, İsa Aleyhisselam'a İncil adlı kitapların verildiğine inanmak İslamın temel esaslarındandır. Gönderildikleri zamanlarda birer nur ve hidayet kaynağı olan bu kitaplar asırlar boyu beşeriyete rehber olmuşlardır.

Şu kadar var ki, zaman içinde bunların asılları bozulmuş, insanların eliyle asıl hüviyetlerinden uzaklaştırılmışlardır. İncilin gelişitle Tevrat, Kuran-ı Kerimin gelişiyle İncil'in hükümleri yürürlükten kaldırılmıştır.

Allah-u Teala Kur'an-ı Kerim'i hiç bozulmadan koruyacağını beyan buyurmuştur.

Nuray Azizoğlu

Paylaşımcı
Web sitesi
blog.milliyet.com.tr
Bir düşünce

Soru :
Sebebi nedir?

Sayın Kumpas,
sorunuzda bir a-normallik bana göre yok. Güzel bir soru sormuşsunuz.. Sorunuzu görünce kısa bir düşünme süresi yaşadım. Şimdi bunları paylaşmak istiyorum:
Evet, İncil'i ve Tevrat'ı da o indirdi; fakat "Habibî" dediği Peygamberi olan Muhammed ile dünya hâlâ, şereflenmemişti. Ve, Kemâlat'ında bütün insanlığın dahi üzerine çıkmış bir insana, bir anlâmda Kur'an-ı hediye etti ve yine; ona vermiş olduğu kıymete binâen, Kur'anı onun vâsıtasıyla, dünya insanlığına böylelikle ilân etmiş oldu. Kitab'ı Peygambere veren Allah'dı ve yine sevgisine binâen onu koruyacak olan da yine O'ydu..
Siz, çok sevdiğiniz ve değer verdiğiniz birine karşı davranışlarınızda nasıl olursunuz???
Bir çok sebebi geldiği hâlde aklıma; yazmak uzun olmasın diye kısa kesiyorum...

Düşünme ile geçen, güzel günler diliyorum...
Selamlar

sır

Üye
Nuray kardesim bu seferde ortaya şöyle bir mantık çıkması muhtemel , ''Allah O vakit Hz.Musa ve Hz. İsa'yı sevmiyor,değer vermiyordu da Onların kitablarını korumadı'' !

Hz. Allah böyle irade etti İncil tahrif edilmemiş olsaydı Kainatın Efendisi hz Muhammed saw kendinden evvel ki kitaba ve Rasulun şeriatına tabi olmak durumunda kalırdı ki bu da O'nun ''Alemlere rahmet, Son Peygamber olma,en büyük Peygamber olma, Peygamberlerin İmamı olma '' vasfını yeterince pekiştiremezdi ... En doğrusunu Allah bilir, O'nun irade ettiği şeyi niçin, niçin,neden, nasıl diye didiklemek (kendim için) haddi aşma gibi geliyor...

rhmdbn

Üye
Bu soruda amormallik yok mu:thinking:
Allhın önceki kitapları koruma vaadi yok, Kuranı ise var.Allahın iradesini ve nizamını sorgulamak anormallik değil mi? Kurana imanı olan bir kişi koruyacağına dair emri şerifi tutupta neden önceki kitapları korumamış diye düşünmesi iyi bir niyetin akıbetimi önce nefsini sorgulasın demek geliyor içimden.

sır

Üye
Kimileri için brainstorm...

o brainstorm'larını Hz Allah'ın iradesini ve takdirini didiklemek yerine daha uygun konularda stormlasalar olmaz mı .. Ma'azallah kayarlar ,Nar için de water storm'ları ararlar ....

dostluk

Kıdemli Üye
çünki kuran peygamberimize verilen en büyük mucizedir ve Allah kuranın son kitap olduğunu bundan sonra peygamber gelmeyeceğini bizlere bildirmiştir.Hikmetini anlayamadığımız bazı şeylerde Allah’a bırakmak, imanımızın kemalini ve dinimizdeki sadakatimizi gösterir. bizler diyebilirmiyiz Allah nede küçücük çocukların öldürülmesine göz yumuyor neden hz ibrahim a.s. ateşten korududa diğer peygamberleri korumadı nede beni erkek yada kadın yaratmadı neden beni sakat yarattı ve bir sürü soru bunları Allaha sorabilirmiyiz sorsakta isyana girer Allah muhafaza...bizlere kabir suali olarak bu bilgiler sorulmayacak ...

Nuray Azizoğlu

Paylaşımcı
Web sitesi
blog.milliyet.com.tr
Açıklama

Nuray kardesim bu seferde ortaya şöyle bir mantık çıkması muhtemel , ''Allah O vakit Hz.Musa ve Hz. İsa'yı sevmiyor,değer vermiyordu da Onların kitablarını korumadı'' !

Hz. Allah böyle irade etti İncil tahrif edilmemiş olsaydı Kainatın Efendisi hz Muhammed saw kendinden evvel ki kitaba ve Rasulun şeriatına tabi olmak durumunda kalırdı ki bu da O'nun ''Alemlere rahmet, Son Peygamber olma,en büyük Peygamber olma, Peygamberlerin İmamı olma '' vasfını yeterince pekiştiremezdi ... En doğrusunu Allah bilir, O'nun irade ettiği şeyi niçin, niçin,neden, nasıl diye didiklemek (kendim için) haddi aşma gibi geliyor...

Sır Kardeşim,
ben şimdi çok yorgunum. Yazmak istediklerim daha çoktu; fakat kısa kesmek zorunda kaldım. Belki bir gün daha açıklayıcı bir şekilde münâzarasını yapabiliriz bu konunun. İsa'yı göndermesi de, Musa'yı göndermesi de ve bu Kitap'ların tahrifâtlarının, sebebi de var. Sebep var; öyleyse "Niçin?" sorusu da sorulabilir; ama bunlar; bizi düşündürmek adına olması gerekip, ufûklar açmalı... O zaman bir kıymeti var..

Düşünme ile geçen güzel yarınlar diliyorum...
Selamlar

gercek_musluman

Doçent
Allah(C.C)’ın yeryüzünde yarattığı şeylerin hepsi bir değildir. Kimini sebeplere bağlar, kimini sebepsiz vasıtasız yaratır. Mesela insanların hepsi anne ve babadan gelirken Hz. Ademi (A.S) hem anne hem babasız, Hz. İsa(A.S)yı babasız, Hz. Havayı da annesiz yaratmıştır. Demek ki umumi kanunların dışında bazen hususi olarak muamele etmektedir.

Ayrıca ateş yakar, ay ikiye yarılmaz, ağaç yürümez, asa yılan olamaz. Sebepler açısından böyledir. Ancak, Hz. İbrahim(A.S) yanmamış, Ay ikiye ayrılmış, ağaç Peygamberimiz(S.A.V)'in emriyle yürümüş, Hz. Musa(A.S)nın Asası da yılan olmuştur. Allah(C.C)’ın izniyle ve muradıyla bunlarda değişiklik olmuştur.

Yine bazı Peygamberler gelmiş, gönderildiği ümmetleri tarafından öldürülmüştür. Ama Hz. Musa(A.S), Hz. İbrahim(A.S), Hz. Muhammed (S.A.V) gibi bazı Peygamberlerini de muhafaza ederek korumuştur.

İşte aynı durum kitaplar için de geçerli olabilir. Diğer kitapların değiştirilmesine müsaade eden Allah(C.C), hususi olarak lütfuyle Kur’an’ı Kerim’in değiştirilmesini engellemiştir. Bu sebepten dolayı Kur’an’ın özel koruması altında olduğunu belirtmiştir. Hz İbrahim(A.S)’i ateşten yakmayıp koruyan Allah(C.C), Kur’an-ı Kerimi de değişiklikten muhafaza etmiştir.

Şimdi nefis ve şeytanımız, neden diğer Peygamberlerini öldürülmekten korumadı da Hz. İbrahim(A.S)’i korudu diyemeyeceği gibi, bu konuda da fikir beyan edemeyecektir İnşallah.

kumpas

Paylaşımcı
Allah(C.C)’ın yeryüzünde yarattığı şeylerin hepsi bir değildir. Kimini sebeplere bağlar, kimini sebepsiz vasıtasız yaratır. Mesela insanların hepsi anne ve babadan gelirken Hz. Ademi (A.S) hem anne hem babasız, Hz. İsa(A.S)yı babasız, Hz. Havayı da annesiz yaratmıştır. Demek ki umumi kanunların dışında bazen hususi olarak muamele etmektedir.

.

Yine bazı Peygamberler gelmiş, gönderildiği ümmetleri tarafından öldürülmüştür. Ama Hz. Musa(A.S), Hz. İbrahim(A.S), Hz. Muhammed (S.A.V) gibi bazı Peygamberlerini de muhafaza ederek korumuştur.

İşte aynı durum kitaplar için de geçerli olabilir. Diğer kitapların değiştirilmesine müsaade eden Allah(C.C), hususi olarak lütfuyle Kur’an’ı Kerim’in değiştirilmesini engellemiştir. Bu sebepten dolayı Kur’an’ın özel koruması altında olduğunu belirtmiştir. Hz İbrahim(A.S)’i ateşten yakmayıp koruyan Allah(C.C), Kur’an-ı Kerimi de değişiklikten muhafaza etmiştir.

Şimdi nefis ve şeytanımız, neden diğer Peygamberlerini öldürülmekten korumadı da Hz. İbrahim(A.S)’i korudu diyemeyeceği gibi, bu konuda da fikir beyan edemeyecektir İnşallah.

Sebebi olmadan Hiç bir şey zuhura gelmez.
Hz. isa da ve Ademde normal bir şekilde Rahimden gelmektedir. ( Zahiri vücutlar analı ve babalıdır. )

İsalık ve Ademlik Babasız diyebilirsiniz.
-------------------------------------------------
Öldürüleceklerini bildiği halde neden Bazı peygambrlerini irşada gönderdi. ?
----------------------------------------------

Sizce değişeceğini bildiğihalde neden o kitapları gönderdi dersiniz. O kitapları hiç göndermeden kuranı gönderseydi ne olurdu. ?

( sizin ifadenize göre soruyorum burada başka bir kasıt aranmasın lütfen )

--------------------------
Şeytanda nefs te kişinin kendisindedir. Şeytanı başka bir yerde aramak veya kendinin dışında aramak aciz insanların işidir.
Bence herkes kendide aramalı şeytanıda Rahmanıda.

bilgin

Paylaşımcı
soruda çok güzel bazı cevaplarda
dikkatle takip ediyorum

abla

Doçent
değerli kumpas
bizimde aklımıza şöyle geldi;kuranı kerim rasulullahın ahlakı idi.ve ilk yaradılan da rasulullahın nuru idi.yani hakikat ezelden beri aynı hakikatti.tüm ilahi kitaplar hakikati anlatmakla birlikte,kuranı kerimle en üstün idrak ve ahlak tamamlanmıştır.bu sebeple kuran ın ifade ettiği hakikat hep aynıydı.en kamil ayna Muhammed Mustafa s.a.s. oldu diyebilir miyiz.

nakşilerde,letaif zikri vardır mesela. her bir letaif bir peygamberin tahtı kademindedir. ve o peygamberin ruhaniyetinden feyz alınır.ahfa hz. Muhammed s.a.v. tahtı kademindedir.

kumpas

Paylaşımcı
değerli kumpas
bizimde aklımıza şöyle geldi;kuranı kerim rasulullahın ahlakı idi.ve ilk yaradılan da rasulullahın nuru idi.
yani hakikat ezelden beri aynı hakikatti.tüm ilahi kitaplar hakikati anlatmakla birlikte,kuranı kerimle en üstün idrak ve ahlak tamamlanmıştır.bu sebeple kuran ın ifade ettiği hakikat hep aynıydı.
en kamil ayna Muhammed Mustafa s.a.s. oldu diyebilir miyiz.

nakşilerde,letaif zikri vardır mesela. her bir letaif bir peygamberin tahtı kademindedir. ve o peygamberin ruhaniyetinden feyz alınır.ahfa hz. Muhammed s.a.v. tahtı kademindedir.

Ama Resulullah " Ben ahlakı tamamlamak için gönderildim diyor " Ben ahlakım demiyorki
Ayrıca bu ifadeden şu da çıkarılır.
Önceki peygamberler eksik ahlakamı sahiptiki resulullah bu ifadeyi kullandı.
Oysa tüm peygamberler kemal sıfatlarla donatılmıştır.

Ayrıca katılımınızdan ve güzel ilmi ifadelerinizden dolayı tebrik eder teşekkürlerimi sunarım.

şuan çıkyorum akşam görüşmek üzere