Mekke'de Medine'de ne yenir...

abdullah birisi

Kıdemli Üye
Bunu da bir kenara not etmiş olalım inşallah...

Al%20Tazaj%20Fakieh%20Menu%201.jpg

f9fb84735ffab8b8969d7eba3a7b3d69.jpg

1358083376.jpg

2 sene evvelki hac ziyaretimde, hac tavafını yapana kadar, ki bunu, lavoba mevzuu, olduk olmadık yerde, rahatsız etmesin diye yaptık, hiç bir şey yemedim gibi 4-5 gün boyunca, ne zamanki hac tavafını yaptım ihramdan çıktım, doğru bu tavukçuya gittim hiç yapmadığm bir şeyi yaptım ve kendime ( yalnız gitmiştim çünkü) 2 kişilik ısmarlamadım... ne aç gözlüymüşüm be...:)

Ebu Computer

Kıdemli Üye
2 sene evvelki hac ziyaretimde, hac tavafını yapana kadar, ki bunu, lavoba mevzuu, olduk olmadık yerde, rahatsız etmesin diye yaptık, hiç bir şey yemedim gibi 4-5 gün boyunca,

Bu önemli bir konu...

Fazla yemek yediğinizde hem wc ihtiyacınız artar, hem yorgunluk verir hemde uyku yapar...

Az ama protein yönünden zengin yiyecekler yemek lazım.

Bu vesile ile yine başa dönmüş olduk, hurma bu işi fazlası ile görür.

Hurma demişken Kuba Mescidinin yanındaki otobüs parkının etrafında seyyar satıcılar var.

Burada değişik hurma çeşitleri satılıyor.

Sap sarı ve donmuş hurmalar var, bu hurmadan alıp yemenizi tavsiye ederim.

Hava sıcak olduğu için bu dondurulmuş hurmaları yerken bir ferahlık veriyor.

Alttaki fotoğrafta en alttaki kolide görülen sarı hurmalar.

xR299G.jpg

Ben bir iki kilo alıp tadına bakmış, otobüsteki diğer arkadaşlara ikram etmiştim.

Ara ara devam edeceğim inşallah.

Selam ve dua ile...

fas

Ordinaryus
maşallah forumun çoğu hacca umreye gitmiş
Allah bizede nasip etsin inşallah.=)

abdullah birisi

Kıdemli Üye
Bu önemli bir konu...

Fazla yemek yediğinizde hem wc ihtiyacınız artar, hem yorgunluk verir hemde uyku yapar...

Az ama protein yönünden zengin yiyecekler yemek lazım.

Bu vesile ile yine başa dönmüş olduk, hurma bu işi fazlası ile görür.

Hurma demişken Kuba Mescidinin yanındaki otobüs parkının etrafında seyyar satıcılar var.

Burada değişik hurma çeşitleri satılıyor.

Sap sarı ve donmuş hurmalar var, bu hurmadan alıp yemenizi tavsiye ederim.

Hava sıcak olduğu için bu dondurulmuş hurmaları yerken bir ferahlık veriyor.

Alttaki fotoğrafta en alttaki kolide görülen sarı hurmalar.

xR299G.jpg

Ben bir iki kilo alıp tadına bakmış, otobüsteki diğer arkadaşlara ikram etmiştim.

Ara ara devam edeceğim inşallah.

Selam ve dua ile...

soğuk hurmalardan istanbula her döndüğümde getirirdim... bakalım bir daha ne zaman nasib olacak...

Ebu Computer

Kıdemli Üye
Medine'den Mekke'ye otobüs ile geçerken yol üzerinde bir yerde hem ihtiyaç hemde sabah namazı için mola verdik.

Tuvalet sayısı çok az ve olan tuvaletlerde çok kirliydi.

Kafiledeki hanımlar kusmamak için kendilerini zor tuttuklarını anlattılar.

Benimde çok midem bulandı.

Tesiste bir ızgaraya taşlar dizilmiş bu taşların üzerinde tavuklar pişiriliyordu.

Taşlar simsiyah tavuklarda nasıl piştiyse simsiyahtı.

Aç olmamıza rağmen bir şey yiyemedik.

Bisküvi müskivi bir şeyler ile idare ettik.

Maalesef doğru düzgün tesis yok.

Temizlik çok zayıf.

Bu tesiste dünyanın her yerinden müslümanlar gelip mola veriyor.

Malezya, Arjantin, Amerika adını duymadığınız ülkelerden müslümanlar gelip buralarda mola veriyor.

İnsan orada pırıl pırıl bir tesis olmasını arzu ediyor.

Bu dediğim 2011 senesinde Medine Mekke arasındaki bir mola yerindeydi.

Belki şu an düzelmiştir bilmiyorum.

Ama düzeldiğini de hiç sanmıyorum.

Suud sülalesi milyar dolarları cebe indirirken maalesef bu tür hizmetlere hiç girmemiş.

Selam ve dua ile...

abdullah birisi

Kıdemli Üye
Medine'den Mekke'ye otobüs ile geçerken yol üzerinde bir yerde hem ihtiyaç hemde sabah namazı için mola verdik.

Tuvalet sayısı çok az ve olan tuvaletlerde çok kirliydi.

Kafiledeki hanımlar kusmamak için kendilerini zor tuttuklarını anlattılar.

Benimde çok midem bulandı.

Tesiste bir ızgaraya taşlar dizilmiş bu taşların üzerinde tavuklar pişiriliyordu.

Taşlar simsiyah tavuklarda nasıl piştiyse simsiyahtı.

Aç olmamıza rağmen bir şey yiyemedik.

Bisküvi müskivi bir şeyler ile idare ettik.

Maalesef doğru düzgün tesis yok.

Temizlik çok zayıf.

Bu tesiste dünyanın her yerinden müslümanlar gelip mola veriyor.

Malezya, Arjantin, Amerika adını duymadığınız ülkelerden müslümanlar gelip buralarda mola veriyor.

İnsan orada pırıl pırıl bir tesis olmasını arzu ediyor.

Bu dediğim 2011 senesinde Medine Mekke arasındaki bir mola yerindeydi.

Belki şu an düzelmiştir bilmiyorum.

Ama düzeldiğini de hiç sanmıyorum.

Suud sülalesi milyar dolarları cebe indirirken maalesef bu tür hizmetlere hiç girmemiş.

Selam ve dua ile...

Muhterem, mekke ve medinede biz hiç bir şey görmedik ve duymadık, gördüğünü ve duyduğunu anlatmak isteyeni de hiç konuşturmadık....

bir tanesi yere tükürenleri şikayet edecek bir makamın olup olmadığını sorduğunda, bir hak dostundan," hayırdır, Allah ın misfarlerinimi şikayet edeceksin" cevabını almış idi....

Ebu Computer

Kıdemli Üye
Muhterem, mekke ve medinede biz hiç bir şey görmedik ve duymadık, gördüğünü ve duyduğunu anlatmak isteyeni de hiç konuşturmadık....

Sayın @abdullah birisi

Sorunlar problemler karşısında kafanıza kuma sokmanız o sorunu gidermez, o problemi çözmez.

Bu şekilde davranmanız ne size ne islam ümmetine bir fayda da sağlamaz.

Örneğin, Arafat bölgesine gitmişsinizdir. O bölge çorak kurak bir bölge idi.

Rahmetli Özal bu bölgenin ağaçlandırılması ve çevre düzenlemesinin yapılabilmesi için o dönem ki Suud kralından müsaade istedi.

Şu an Arafat bölgesinde hacıların gölgesinde oturduğu, serinlediği o ağaçlar rahmetli Özal'ın girişimi ile dikilen ağaçlardır.

Mekke ile Medine arasında ki bir mola yerinden bahsettim, suların yetersiz olduğundan, tuvaletlerin girilemeyecek kadar kadar pis olduğundan, hanım arkadaşlarımızın kusma noktasına geldiğinden bahsettim.

Şimdi bunlardan bahsedince kötü bir şey mi söylemiş oluyoruz.

Temizlik imandandır...

Hindistan da batıl bir inanca sahip insanların tapınaklarında yatakhaneler var, aş evleri var.

Ama hak din İslamın merkezi olan iki şehrinde açıkta kalan bir müslümanın yatabileceği sığınabileceği bir yer yok, karnını doyurabileceği bir aş evi yok.

Aman olumsuzlukları görmeyelim, aman bunları konuşmayalım, aman bu konuları konuştur mayalım...

Bu doğru bir yaklaşım değil.

Müslüman gördüğü olumsuzluğu düzeltebilirse eli ile düzeltir, düzeltemez ise sözü ile dile getirir...

bir tanesi yere tükürenleri şikayet edecek bir makamın olup olmadığını sorduğunda, bir hak dostundan," hayırdır, Allah ın misfarlerinimi şikayet edeceksin" cevabını almış idi....

Yere tükürenleri bende gördüm.

Bu insanların bir kısmı çölde yaşayan insanlar, yere tükürseler toprağa kuma karışır gider.

Gerek Mescidi Nebevide gerekse Kabe'de sizde gördünüz her yer mermerdir.

Birisi tükürdüğü zaman mermerin üzerinde kalır.

Yapılmaması gereken bir davranış ama yapılıyor maalesef.

Allah'ın misafirlerini Allah'ın beytini kirletmemesi için uyarmak neden hata olsun.

Pakistan'da bir caminin abdest alma bölümünde duvara bir ip bağlanmış ucuna da misvak bağlanmış, gelen giden abdest alan herkes bu misvağı kullanıyor.

Niyet güzel düşünce güzel ama yapılan iş doğru değil.

Her gün o misvağı binlerce kişi kullanıyor.

Sizin yaklaşım açınız maalesef müslümanlara bir fayda sağlamaz.

Yazınızı beğenen sayın @fas da, Allah nasip ederde o beldelere giderse inşallah dediğim olumsuzluklarla karşılaşmaz.

Hakikaten gördüklerimiz kaldırılabilecek gibi değildi.

Aman bu beldelerdeki olumsuzlukları söylemeyelim, dile getirmeyelim tavrı doğru bir yaklaşım değildir.

Hatalar haşa islamın hatası değil, hatalar yönetimi elinde bulundurun Suud hükümetinin hatası.

O beldelerde müslümanlar için yapılabilecek çok hizmetler var.

Ama Suud hükümetiniin maalesef böyle bir derdi yok.

Yazdıklarımın yanlış anlaşılmaması dileği ile.

Selam ve dua ile...

redyellow

Kıdemli Üye
Web sitesi
redyellow.besaba.com
Yav bu konuyu ben nasıl kaçırdım, şimdi gördüm :)"Arap ülkesinde bir felafel yiyemeden döndüm." demişsin, bu FELAFEL nedir @ebucomputer;

Ebu Computer

Kıdemli Üye
Sayın @redyellow

Burada söylemek istediğim Starbucks, KFC, Burger King, Mc Donalds, Dominos Pizza hepsi varda, biz buradaki müslüman kardeşlerimizin geleneksel yemeğini neden göremiyoruz.

Verda

Gales
Yav bu konuyu ben nasıl kaçırdım, şimdi gördüm :)"Arap ülkesinde bir felafel yiyemeden döndüm." demişsin, bu FELAFEL nedir @ebucomputer;

Felafil deyince aklıma arkadaşımın şamda felafil diyeceğine felafillah istemesi geliyo :D

redyellow

Kıdemli Üye
Web sitesi
redyellow.besaba.com
Sayın @redyellow

Burada söylemek istediğim Starbucks, KFC, Burger King, Mc Donalds, Dominos Pizza hepsi varda, biz buradaki müslüman kardeşlerimizin geleneksel yemeğini neden göremiyoruz.

Anladım üstadım.

Arabistanda maalesef KENDİLERİ ÜRETMEYİ sevmeyen bir yer, bir halk ve bir devlet anlayışı var. Üretim çok az.

Kendin de görmüşsündür o el beik denen yerin önünde nasıl kuyruklar vs. var, hep hazıra alışmışlar, ŞİMDİLİK para var hazır yemek de var yiyorlar, üretmiyorlar.

Hele o saydığın isimlerin yer alması çok gıcık bir şey, nereye gitsek kurtulamıyoruz bunlardan.

Ebu Computer

Kıdemli Üye
Bu beldelere gidildiğinde deve sütü de içmek ihmal edilmemeli...

Şifa niyetine içiniz...

Genelde kafileler deve çiftliklerine gider, çiftlik sahipleri anında taze süt sağıp ikram ederler...

İkram ederler derken bedava değil tabi ki...

Deve sütü biraz yağlıdır...

Dediğim gibi şifa niyetine için...

Alttaki fotoğrafta içeceğimiz sütler sağılıyor:

xJoBWY.jpg

abdullah birisi

Kıdemli Üye

Şifa niyetine içiniz...

Genelde kafileler deve çiftliklerine gider, çiftlik sahipleri anında taze süt sağıp ikram ederler...

bak bana neyi hatırlattın.... bir umre ziyaretimizde, mekkedeki görevli, farklı ziyaretlerden sonra, sonunda sürpriz yapacağını söyleyerek ziyaretleri başlattı, ziyaretlerden sonra niyetimiz Cebeli Nur a çıkmaktı.... neyse ziyaretler bitti, görevli bizi aldı bir deve çiftliğine götürdü, bunları kendisinin ısmarlayacağını istediğimiz kadar içebileceğimizi söyledi, taze sağılmış sütler gelince biz içmeye başladık, canımız bir tane daha çekti onuda içtik, arkasından bir tane daha,3 ledikten sonra, görevli gelip, " arkadaşlar bu deve sütünün en büyük özelliği çok güzel bağırsak temizler" demezmi... biz bir görevliye bakıyoruz bir arkadaşlarımıza bakıyoruz.. lan bu görevli niye bizi uyarmadı diye.... neyse biz ordan ayrıldık,diğer arkadaşlar otele doğru gidiyorken bizde Cebeli Nur un yakınlarında indik, indik ama nasıl indik, aman Yarabbi kendimizi zor tutuyoruz kendimiz wc ye nasıl attık anlatamam, bir yandan gülüyoruz bir yandan kıvranıyoruz..... ne gündü yahu.... çok şükür akabinde abdestlerimizi tazeledik ve Hira ya çıktık.... Allah ıma çok şükür....

forumdayim

Profesör

Şifa niyetine içiniz...

Alttaki fotoğrafta içeceğimiz sütler sağılıyor:

xJoBWY.jpg

evet deve sütünü tavsiye ederim, ilik ilik benim cok hosduma gitti...

ancak et hususunda bilhassa tavuk eti hususunda azami dikkat mi diyeyim yoksa aman hami diyeyim... bu konuda her kisinin hassasiyeti nedir ona göre kara vermeli...

abdullah birisi

Kıdemli Üye
Anladım üstadım.

Arabistanda maalesef KENDİLERİ ÜRETMEYİ sevmeyen bir yer, bir halk ve bir devlet anlayışı var. Üretim çok az.

Kendin de görmüşsündür o el beik denen yerin önünde nasıl kuyruklar vs. var, hep hazıra alışmışlar, ŞİMDİLİK para var hazır yemek de var yiyorlar, üretmiyorlar.

Hele o saydığın isimlerin yer alması çok gıcık bir şey, nereye gitsek kurtulamıyoruz bunlardan.

mekke medine bir anlamda ibadet mahalli olduğu için, görünmüyor olabilir.... netten sanayilerini araştırın fikir verecektir.... birde ben şu felafil midir nedir, bir kere yemeye çalıştım, sevemedim ne yapayım..:)

redyellow

Kıdemli Üye
Web sitesi
redyellow.besaba.com
mekke medine bir anlamda ibadet mahalli olduğu için, görünmüyor olabilir.... netten sanayilerini araştırın fikir verecektir.... birde ben şu felafil midir nedir, bir kere yemeye çalıştım, sevemedim ne yapayım..:)

Yok usta görünmüyor olabilirle alakası yok.

Para çok, devlet zengin şu an, KENDİ VATANDAŞINA yapılan kıyaklar vs. de var bu sebeple SUUDLAR çalışmıyor genelde. Çalışsalar da öylesine.

Suudi arabistanda çalışanların hemen tümü yabancılar.

Fakat yeni yeni anlamaya başladılar üretimin gerekliliğini, mesela medinede karpuz, üzüm vs. gibi meyveler sebzeleri üretmeye başladılar ve medineye yetecek kadar üretiyorlar şimdi... Tahıl da da baya gelişiyorlar. Sanayi konusunda ise hala bir ciddi gelişme yok.

Ebu Computer

Kıdemli Üye
Bu gün İstanbul'da Suriyelilerin açtığı bir lokantada felafel yedim.

İyi miydi kötü müydü derseniz daha önce hiç felafel yemediğim için kıyaslama yapma imkanım yok.

3 TL idi, lavaşın arasında felafel haricinde domates ve yeşilliklerde vardı.

Doğrusunu söylemek gerekirse pek sarmadı.

Selam ve dua ile...

Verda

Gales
Doğru tespit pek güzel değildir zira lakin şavurmasına diyecek yoktur..

abdullah birisi

Kıdemli Üye
Bu gün İstanbul'da Suriyelilerin açtığı bir lokantada felafel yedim.

İyi miydi kötü müydü derseniz daha önce hiç felafel yemediğim için kıyaslama yapma imkanım yok.

3 TL idi, lavaşın arasında felafel haricinde domates ve yeşilliklerde vardı.

Doğrusunu söylemek gerekirse pek sarmadı.

Selam ve dua ile...

benimde damak tadıma uymadı bu yemek çeşidi.... nimet olarak değil tabi, bu çeşit tarz yapıldığında...