Mekke'de Medine'de ne yenir...

cemaliii

Kıdemli Üye
bu konu lütfen kilitlenmesin,kaldırılmasın kapatılmasınki,bizim Müslümanların Mekke medineye gitmelerini yeme,içme turistik gezi mahiyetine çevirdikleri görülsün.ibretlik bir konu vesselam. nerede Mekke medineye giderken yanına yiyecek içecek,hatta su kabı bile almayan evliya,nerede mekkede medinede ne yerim diye düşünebilen yeni nesil Müslümanlar...

redyellow

Kıdemli Üye
Web sitesi
redyellow.besaba.com
bu konu lütfen kilitlenmesin,kaldırılmasın kapatılmasınki,bizim Müslümanların Mekke medineye gitmelerini yeme,içme turistik gezi mahiyetine çevirdikleri görülsün.ibretlik bir konu vesselam. nerede Mekke medineye giderken yanına yiyecek içecek,hatta su kabı bile almayan evliya,nerede mekkede medinede ne yerim diye düşünebilen yeni nesil Müslümanlar...

Hiç katılmıyorum bu yazdığına.

Mekke, medinede İBADET de edilir YEMEK DE YENİLİR... biz yemek yemeyen evliyalardan değiliz, siz öyle iseniz siz giderseniz yemeyin :)

Ebu Computer

Kıdemli Üye
Sayın @cemaliii

Sayın @forumdayim demiş ki benim gibi tavuk hassasiyeti olanlar, buna karşılık sayın @abdullah birisi demiş ki şurada güvendiğimiz ehli tarik bir tavukçu var.

Ben demişim ki deve sütü, sayın @abdullah birisi demiş ki fazla içmeyin sıkıntıya sokar.

Bunlar faydalı bilgilerdir, okuyanları bilgilendiren bilgilerdir.

Burada herkes tecrübelerini aktarmış.

Örneğin hiç bir şey bulamazsanız Türk pidecisi var demişiz.

3-5 Riyal verirsiniz bir pide alıp yersiniz.

Burada asıl zorumuza giden Mekke ve Medine çevresindeki oteller, Ramada Hilton ve Mövenpick otel yahudilerin gayri müslimlerin otelleridir.

Aynı şekilde Mekke ve Medine'de Starbucks, KFC, Burger King, Mc Donalds, Dominos Pizza var ve bu fastfood zincirleri yahudilere aittir.

Bunları dile getirdik, bunların yerine şu alternatifleriniz var dedik.

Siz bu sözlerimizde ne mahsur gördünüz.

Selam ve dua ile...

Ebu Computer

Kıdemli Üye
Bu gün bu konu ile ilgili önemli bir noktaya değineceğim.

Bu konuyu okuyanlar ve umre yada hacca gitmiş olanlar muhtemelen şöyle düşünmüşlerdir:

''-Aman canım amma da abartıyor. Sabah otelin yemekhanesinden çıkarken bir kaç kek börek, bir ikide elma alırım, Kabe'de yada Mescid-i Nebevide çıkarır çantamdan yerim. Akşama kadarda yeme içme sorunum olmaz.''

İşte tam burada şeytan sizi yakaladı farkında değilsiniz.

Zira hem Mekke'de hemde Medine'de kaldığımız otellerin restaurantlarının girişindeki levhalarda restaurant dışına yiyecek içeçek çıkarılmaması ile ilgili uyarı yazıları yazılmıştı.

Yani yemekhane kısmından dışarıya yiyecek içecek çıkarmak yasaktı.

vzEm44.jpg

Peki bizimkiler ne yapıyordu, masa üzerine ayırdıkları yiyecekleri etrafı kontrol ederek kimsenin görmediği bir anda masa üzerinden bir poşete doldurup çantalarına atıyorlardı.

Hiç kimse görmemişti. :)

Şimdi diyeceksiniz ki ''Neden gıybet yapıyorsun, neden bu hataları anlatıyorsun''

Anlatma sebebim aynı hataya sizlerinde düşmemeniz içindir.

O beldelere gittiğimizde şeytanın bizlerle daha fazla uğraştığına inanıyorum.

Örneğin yasak olmasına rağmen o yiyecekleri oradan çıkarmanız şeytanın bir zaferidir.

Yada konuyu biraz değiştirelim, o beldelerde oda arkadaşınız ile münakaşa etmeniz şeytanın bir zaferidir.

O yaşlı teyzelerin kimse görmeden yiyecekleri çantalarına atmaya çalışmaları gerçekten komikti.

Kimse görmedi ama Allah gördü...

Aynı hataya düşmeyin, rabbimizin rızasını kazanalım derken harama el uzatmayın.

En azından dışarıda açılık hissine kapılırsanız bulabilirseniz bir iki hurma alın.

Yada zemzem için.

Ama otel yönetiminin rızası olmadığı halde gizli gizli dışarı yiyecek çıkarmayın.

Selam ve dua ile...

forumdayim

Profesör
Bu gün bu konu ile ilgili önemli bir noktaya değineceğim.

Bu konuyu okuyanlar ve umre yada hacca gitmiş olanlar muhtemelen şöyle düşünmüşlerdir:

''-Aman canım amma da abartıyor. Sabah otelin yemekhanesinden çıkarken bir kaç kek börek, bir ikide elma alırım, Kabe'de yada Mescid-i Nebevide çıkarır çantamdan yerim. Akşama kadarda yeme içme sorunum olmaz.''

İşte tam burada şeytan sizi yakaladı farkında değilsiniz.

Zira hem Mekke'de hemde Medine'de kaldığımız otellerin restaurantlarının girişindeki levhalarda restaurant dışına yiyecek içeçek çıkarılmaması ile ilgili uyarı yazıları yazılmıştı.

Yani yemekhane kısmından dışarıya yiyecek içecek çıkarmak yasaktı.

vzEm44.jpg

Peki bizimkiler ne yapıyordu, masa üzerine ayırdıkları yiyecekleri etrafı kontrol ederek kimsenin görmediği bir anda masa üzerinden bir poşete doldurup çantalarına atıyorlardı.

Hiç kimse görmemişti. :)

Şimdi diyeceksiniz ki ''Neden gıybet yapıyorsun, neden bu hataları anlatıyorsun''

Anlatma sebebim aynı hataya sizlerinde düşmemeniz içindir.

O beldelere gittiğimizde şeytanın bizlerle daha fazla uğraştığına inanıyorum.

Örneğin yasak olmasına rağmen o yiyecekleri oradan çıkarmanız şeytanın bir zaferidir.

Yada konuyu biraz değiştirelim, o beldelerde oda arkadaşınız ile münakaşa etmeniz şeytanın bir zaferidir.

O yaşlı teyzelerin kimse görmeden yiyecekleri çantalarına atmaya çalışmaları gerçekten komikti.

Kimse görmedi ama Allah gördü...

Aynı hataya düşmeyin, rabbimizin rızasını kazanalım derken harama el uzatmayın.

En azından dışarıda açılık hissine kapılırsanız bulabilirseniz bir iki hurma alın.

Yada zemzem için.

Ama otel yönetiminin rızası olmadığı halde gizli gizli dışarı yiyecek çıkarmayın.

Selam ve dua ile...

kardesım sızden rıcam o yazıyı bır daha okuyun...
odaya yemek cıkarmanın yasak oldugu hususu vardır...
bu genelde otellere mahsus bır kuraldır... yemek kırıntıları ve lekelerıne meydan verılmemesı ıcın olsa gerek...

df

Üye
sa

Ebu

1 ay kaldım Ciddeye de gittim,Ne McDonalds gördüm nede Burgerking.:D
Gerçekten görmedim.Ama bu yok anlamına gelmez tabii.

Medine ve Mekke başka Cidde ise bambaşka bir dünya.
Burada tavsiye olunmuş,

Bazı arkadaşlar oraya kadar gittik sanki hurma ile zemzem neye yetmiyor diyebilirler.Bu her bireyselin kendi bileceği konusu.

Zaten Yemek yenmiyor oralarda,
Ben 9.5 Kilo verdim 1 ayda.

Bir arkadaş Elma dan bahsetmiş.
Ne ki bu altı üstü Elma ya bildiğimiz Elma demi.

Hayır kesinlikle hayır insan acaip bir ruh haline giriyor.
Sanki o elmayı veya üzümü hiç ömründe yememiş gibi oluyor.

Bu gerçektende böyle.Al Baik i bende son olarak Mekkede gelmeden 1 hafta önce duydum ama gitmedim.

Problem şu Laf aramızda ömrümüz Mutfak ile Tuvalet arasında geçtiğinden dolayı genelde insan ağır yemek veya düzenli yemek yemeye çekiniyor.

Aman zamanım Tuvalette geçecek diye.
Şimdi bazı arkadaşlar sanıyorki oraya gidince hiç bir şey yemesemde olur.
Yemek olurda az yersin kontrollü vs..

Yani hiç yemeyip de hasta olduktan sonrada bir işe yaramaz açıkcası.
Sonuçta ölmeyecek yemek yemek ve uyumak bir insan olduğumuz için gerekiyor bize.

Yukarıda vurguladığım gibi Yemek yemek için veya alışveriş için kesinlikle Arabistandan daha güzel yerler vardır bu kesin.

Ben hatırlıyorumda 2010 senesiydi Hotel e gitmeyi bile bırakmıştım.
Medine i Münevver e de Mescidi Nebevinin karşısı derken Kubbetul Hadranın karşısında sütlü kahve satıyorlar birde simit gibi bir şeyler alıyorsun oradan elma veya üzümde alabilirsin.

Sonra oturuyorsun oradaki pakistanlılar ile sokağa.
oooohhhh sanki Duabi daki Buruc el Arabın Yemek Salonundasın. :D

Hatta hatırlıyorumda Hurma vs.. almak için bahçelere gidenler oldu.
Ben gitmemiştim gitmediğimden dolayıda Allah c.c Medine i Münevverenin en iy Hurmasını bana ikram etmişti.

Ama yemek diyorsunuzda Israf diz boyu.Bunu ben kendim gördüm.
Arapların Yemek anlayışı malesef ortaya bir Tepsi gelir Tepsiden 5 kişi yer yalnız Tepsinin içindeki 20 kişiliktir.Bildiğime göre gerisi çöpe gider.

Bunuda ben yaşadım Bilhassa Mekke de.
Mekke öyle bir yerki etrafa, böyle pek bakamazsınız yoksa anında sizi Haccın Ruhundan alıp koparır.

Medine i Münevvere öyle değildir.Şehrin üzerine Rahmet çökmüş durumunda derken.Burada Mekke i küçümsemiyorum.

Mekke i Mükerreme Başkadır.
Lakin Medine i Münevvere ise bambaşkadır.
Nasıl Başka? - Herşeyi ile bambaşkadır.

Bazı arkadaşlar oralardan anlatıyor olumsuz konularda oluyorda.
Ben hiç yaşamadım orada olumsuz bir konum.

Eşim ile hatta geceleyin Mekkede Cennetil Muallaya gitmiştik.
Cin Mescidi vs..

Zaten Kafile ile pek gezmedik.Daha iyi oldu aslında.

Acizane benim önerim şu olacak
Oraya gidenler hemen kendilerine bir Düzen veya Plan kursunlar.
Mesela Medine i Münevvere de ilk gittiğimizde Otel e girdim çantayı bıraktım ve 2 yada 3 gün gelmedim Hotel e.

Zaten gelinmiyorda.

Yatsıdan sonra Hemen Hotel e giderdim Saat 1 e doğru kalkardım.
Ondan sonra Mescidi Nebevi ye oradan da saat 9 da Otel e gelir Program a bakar katılmam gerekiyorsa katılırım yoksa geri giderdim.

Doğrusu 5 Yıldızlı Tatil gibiydi.

Şimdi birde şu var az yemek,az uyumak,bilhassa az konuşmak kesinlikle yararlı olacaktır.Yalnız bu konularda biraz geçmişi bilmek gerekiyor.Bu Mesafeyi koyabilmek için.

En azından Ebu Kubeys nerdedir.Ebu Zer Giffari r.A, Ali r.a ile karşılaşmadan kaç gün zemzem ile geçirmiştir.Sahabe i kiram r.a hurmayı neden emerek yerdi.Hendek savaşındaki Hendeği Kazanlar Tabiine ne anlatmıştı bu kazı olurken.

Allah c.c Resulu s.a.v efendimizi dışarı çıkaran neydi, Ebubekir r.a da dışarıya çıkmıştıda seni dışarıya çıkaran dert benide çıkartmıştır derken ne demek istemişti vs...

Sonra Uveys r.Aleyh uhudda koca taş ile ne yapmıştı.
Uhud bizi sever bizde Uhudu derken Allah c.c Resulu s.a.v ne demek istemişti.

Hac veya Umre eskiden çok zahmetli bir işti.Evet Hac zordur konumuna karşı çıkmıyorum ki bu yanılmıyorsam bir Hadis olması gerek.

Ama bu zamanda öyle 200 sene önceki gibi zor değil derken,
Her bireysel zorluğuna göre sevabını alacaktır mutlaka.

Oralarda en kötü olabilecek konum ibadet babından geç kalmaktır.
Erken gider Kabenin yanında kılarsın namazını Geç gider Ebu Cehilin yanında kılarsın namazını :D

Zamanda kıymetlı olduğundan.Hotel e veya Albaik e değilde Lebbeyk e diyelim.

Zaten bu Albaik ile birde anım oldu.Arkadaşlar ElBaik diyormuş bende Lebbeyk e anlıyorum.

Abi Albaik e gidelimmi diyor dedim abi ben zaten oradan geliyorum.
Ben kabeyi kast ediyorum adam Resturantı diyormuş. :D

Oralara gitmeden de yapılacak en büyük hata ise Yaşlı iken gitmek.

Hep heycanlısınız.Hep kıpır kıpır.Onun için yemeği bile düşünmüyorsunuz.
Bu Kıpır kıpır bir türlü geçmiyor.Zamanı unutuyorsunuz.
Hatta eşinizi bile

Şimdi bazıları diyecek sende ha şimdi.

Allah c.c şahidim.Evlenirken bu kadar Heycanlanmamıştım.
Artık gerisini siz birde kendinizde düşünün.

Abartmıyorum

Aslında bu konu hakkında sabah a kadar yazabilirim.
Alış veriş konusunda Kefen Tavsiye ederim.

Biz sadece Kefen birde Hurma birde Zemezem almıştık.
Oranın kefenleri bir başka oluyor,Baktıkca ölesiniz geliyor derken.
Tavsiyem Aile boyu birde Pazarlık yapmayın.

Adamlar Pazarlık yapıyorum,Hanım diyorki bana sen ne yapıyorsun ya bu Kefen şimdi birde bundan sorulmayalım deyince Kefenin ücretinden az biraz fazla verince bu sefer adamda şaşırdı :D

deren

semure
ben otelde böyle bir yazı görmedim.daha sonra yemek için çantaya herzaman elma koydum.hatta hiç unutmuyorum medine de birgün çok yorulmuştum ve çok açıkmıştım cennetül baki ile ravzanın karşısında biryere çöktüm ve elmamı yedim.severek yediğim elmalar çalıntı (haram)değildir inşaALLAH.Rabbim tekrarını nasip etsin inşaALLAH çok özledim.

Ebu Computer

Kıdemli Üye
kardesım sızden rıcam o yazıyı bır daha okuyun...
odaya yemek cıkarmanın yasak oldugu hususu vardır...
bu genelde otellere mahsus bır kuraldır... yemek kırıntıları ve lekelerıne meydan verılmemesı ıcın olsa gerek...

Sayın @forumdayim

Haklısınız, yazıda odaya yiyecek çıkarmamaktan bahsediyor.

Odaya yiyecek çıkarmaya müsaade etmeyen otel yönetimi, otel dışına yiyecek çıkarmanıza müsaade eder mi ?

Siz otel yönetimi olsanız buna rıza gösterir misiniz.

Otelde kalan 500-600 kişinin, öğle yemeği için yiyeceklerini çantasına alıp dışarıya çıkarması size mantıklı geliyor mu.

Yada kaç kişi dönüp otel yönetiminden bu mesele için helallik istemiştir.

Ben burada şeytanın bizi aldattığını düşünüyorum.

Selam ve dua ile...

forumdayim

Profesör
oraya getırılen yıyeceklerle ılgılı mühım olan orda yemek yıyenlerın ac kalmasına sebep olmadan kalanları almalarında bır beıs görmıyeceklerı kanaatındeyım... zaten alanlar asıkar alıyorlar gızlı calar gıbı degıl... bu durumda engel olanıda görmedım...ancak süphelenenlerın sormasıda mümkün...

Ebu Computer

Kıdemli Üye
zaten alanlar asıkar alıyorlar gızlı calar gıbı degıl... bu durumda engel olanıda görmedım...ancak süphelenenlerın sormasıda mümkün...

Ben gizli gizli çevresini kontrol ederek çantasına yiyecek koyan çok insan gördüm.

Dediğiniz gibi işi sağlama alıp sormak daha iyidir.

Yada takva olanı seçip tenezzül etmemek daha iyidir.

Ebu Computer

Kıdemli Üye

Aleyküm selam üstadım. :)

Yazdıklarınızı büyük bir keyifle okudum.

Allah razı olsun.

Müsaadeniz ile bir iki noktaya değineyim.

Problem şu Laf aramızda ömrümüz Mutfak ile Tuvalet arasında geçtiğinden dolayı genelde insan ağır yemek veya düzenli yemek yemeye çekiniyor.

Aman zamanım Tuvalette geçecek diye.
Şimdi bazı arkadaşlar sanıyorki oraya gidince hiç bir şey yemesemde olur.
Yemek olurda az yersin kontrollü vs..

Yani hiç yemeyip de hasta olduktan sonrada bir işe yaramaz açıkcası.
Sonuçta ölmeyecek yemek yemek ve uyumak bir insan olduğumuz için gerekiyor bize.

Burada sizinde belirttiğiniz gibi değişik bir belde değişik yemekler, dikkatsiz davranıp hasta olmamak yada kaba tabirle motoru bozmamak lazım.

Hareketlerinizi kısıtlayacak kadar yemek yememek lazım.

Güçsüz düşüp hasta olacak kadarda az yememek lazım.

Kısacası orta yol yani...

Yukarıda vurguladığım gibi Yemek yemek için veya alışveriş için kesinlikle Arabistandan daha güzel yerler vardır bu kesin.

Alış veriş meselesinde, insanlar o beldelerden alınan şal, başörtüsü, tesbih, takke, seccade gibi ürünlerin kutsal olduğunu düşünüyor.

Biz kafileden bir kaç kişiyi uyardığımızda ''İyide bunları Mekke'den Medine'den götürüyoruz, bunun bir manevi yönü var'' dediler. Bizde ''İyide bu aldıklarınızın büyük çoğunluğu buraya Çin'den geliyor'' deyince bize hak verdiler.

Sonra oturuyorsun oradaki pakistanlılar ile sokağa.

Ben üzerimde Türkiye'yi temsil eden kimliği, Türkiye'den geldiğimi belli edecek şeyleri çıkarırdım.

Karşındaki insanda bayrak, ülke belirten bir şey gördüğünüzde karşınızdaki Afganistanlı oluyor, Mısırlı oluyor.

Ama simge görmediğinizde herkes müslüman kardeşiniz oluyor.

Bu nedenle TR kimliğinden sıyrılıp müslüman kimliğine sarılıp diğer ülkelerden gelen müslümanlarla kaynaşmak lazım.

Yeri gelmişken bir arkadaşımın başından geçen anısını anlatayım.

Umre sırasında bir yerde sırada bekliyorlar.

O esnada bizim umrecilerden biri bağırıyor:

''Araya yabancıları sokmayın, araya yabancıları sokmayın''

Bunu anlatan arkadaşım, ''Yaw hepimiz müslümanız kardeşiz. Araya Pakistanlı girse ne olur, Endonezyalı girse ne olur. Biz buraya Allah'ın beytine misafir gelmedik mi. ''

Buda böyle ibret alınacak bir anı.

Medine i Münevvere öyle değildir.Şehrin üzerine Rahmet çökmüş durumunda derken.Burada Mekke i küçümsemiyorum.

Mekke i Mükerreme Başkadır.
Lakin Medine i Münevvere ise bambaşkadır.
Nasıl Başka? - Herşeyi ile bambaşkadır.

Yazdıklarınıza katılıyorum.

Bu söylediklerinizi anlattığımızda yanlış anlaşıla biliyoruz.

Medine hakikaten çok farklı.

İnsanı ile farklı, manevi havası ile farklı, havası ile farklı.

Ben Medine'de daha fazla haz aldım.

Mekke'de Kabe dışında manevi hava daha az.

Allahü teala Medine'ye ayrı bir manevi hava vermiş.

Bazı arkadaşlar oralardan anlatıyor olumsuz konularda oluyorda.
Ben hiç yaşamadım orada olumsuz bir konum.

Benim başımdan bazı olumsuz olaylar geçti.

Bildiğiniz gibi o beldelerde çalışanların büyük çoğunluğu yabancılar ve çeşit çeşit insan var.

Medine'den Mekke'ye gelirken otobüsün şoförü bakmak için elimdeki telefonu aldı.

Sonra sağol bu bana hediyen olsun babında bir şeyler söyleyip gitti.

İstiyorum vermiyor, zaten dil olarak da anlaşamıyoruz.

Sonra kafile yöneticisine söyledim adamı çağırdı telefonumu geri aldı.

İkinci bir olayda otelin önünde otobüsümüze bavullar yüklendi ama bir anne kızın bavulları bagaja sığmadı.

Sığacak aslında da adamlar düzgün yerleştirmemiş.

Bu anne kız kafile yöneticisini telefonla arayıp yardım istedi, o da beni meseleyi anlamam için arabanın yanına gönderdi.

Baktık, meseleyi anladık ve bende bel fıtığı rahatsızı olmama rağmen bütün bavulları indirip tekrar düzenli bir şekilde yerleştirdim.

Bu sefer bütün bavullar sığdı.

Anne kız teşekkür ettiler.

Ben bavulları indirip düzenlerken şoför ve muavin de beni izliyordu.

Belki bu işten para koparabileceklerini düşündüler, o nedenle anne kıza yardımcı olmadılar.

Allah bilir...

Bunların dışında sabırı elden bırakmamak lazım.

Yeri gelmişken maalesef bizimkiler çok sabırsız.

Helede Karadenizliler. :)

Şimdi birde şu var az yemek,az uyumak,bilhassa az konuşmak kesinlikle yararlı olacaktır.Yalnız bu konularda biraz geçmişi bilmek gerekiyor.Bu Mesafeyi koyabilmek için.

Doğrudur, bu mesele konunun özü ve önemli...

Oralarda en kötü olabilecek konum ibadet babından geç kalmaktır.
Erken gider Kabenin yanında kılarsın namazını Geç gider Ebu Cehilin yanında kılarsın namazını :D

Bu cümle süperdi...

Hem tebessüm ettim, hemde ibret aldım...

Allah razı olsun...

Alış veriş konusunda Kefen Tavsiye ederim.

Biz sadece Kefen birde Hurma birde Zemezem almıştık.
Oranın kefenleri bir başka oluyor,Baktıkca ölesiniz geliyor derken.
Tavsiyem Aile boyu birde Pazarlık yapmayın.

Adamlar Pazarlık yapıyorum,Hanım diyorki bana sen ne yapıyorsun ya bu Kefen şimdi birde bundan sorulmayalım deyince Kefenin ücretinden az biraz fazla verince bu sefer adamda şaşırdı :D

Kefen aklımıza gelse...

4624b.gif

Ebu Computer

Kıdemli Üye
Bazı yerli firmalar Mekke ve Medine'de şube açmayı düşünüyorlardı ama ne yaptılar bilmiyorum.

İlk aklıma gelenler Güllüoğlu baklavacısı ve Simit Sarayı.

Açsalar tutacağına inanıyorum.

Ayrıca güzel reklam olur.

Dünyanın her yerinden gelen müslümanlar bu markaları görür öğrenir.

Selam ve dua ile...

Leblebi

Üye
Mekke ve Medine de helal et yemek çok. Lokantaciya helal mi diye sormayin. Et nerden geliyor diye sormaniz yeterli.. Brezilya, avustralya ya da yeni zellanda..derlerse emin olun etler mundar..

Medinede istanbul restorant var.. Muthis bir yer. Diyarbakirli bir aile isletiyor. Sorup gidebilirsiniz .. Hercesit turk yemegi mevcuttur..

Ebu Computer

Kıdemli Üye
Brezilya, avustralya ya da yeni zellanda..derlerse emin olun etler mundar..

Sayın @Leblebi

Etlerin mundar olduğunu bir bilgiye dayanarak mı söylüyorsunuz.

Et yada hayvanlar Brezilya, Avustralya ve Yeni Zellanda'dan gelince neden mundar olsun.

Örneğin Avustralya'dan gelen Angus cinsi hayvanlar doğada serbest olarak otlarlar, yayılırlar.

Avustralya'da arazi boldur, hayvanları açık araziye salarsınız ve hayvanlar sürekli hareket halindedir.

Bizdeki gibi ahırlarda kalmazlar.

Bu nedenle Angusların etleri bizdeki hayvanlara göre daha lezzetlidir.

Selam ve dua ile...

Leblebi

Üye
Sayın @Leblebi

Etlerin mundar olduğunu bir bilgiye dayanarak mı söylüyorsunuz.

Et yada hayvanlar Brezilya, Avustralya ve Yeni Zellanda'dan gelince neden mundar olsun.

Örneğin Avustralya'dan gelen Angus cinsi hayvanlar doğada serbest olarak otlarlar, yayılırlar.

Avustralya'da arazi boldur, hayvanları açık araziye salarsınız ve hayvanlar sürekli hareket halindedir.

Bizdeki gibi ahırlarda kalmazlar.

Bu nedenle Angusların etleri bizdeki hayvanlara göre daha lezzetlidir.

Selam ve dua ile...

Suudi arabaistana tavuk satan en buyuk firma fransiz Doux firmasi.. Helal degil.. O el baikte satilanlar 99% helal degil.

Buyuk bas hayvan uretimi vahhaberin kendini saumazsak arabistanda yok gibi birsey.. Hepsi brezilya avustralya gibi ulkelerden hazir donmus et olarak gelmekte.. Ve de helal degil!

Geçen avrupadaki at eti skandali ile ilgili tv roportajinda acik acik arabistanla dalga gecer gibi adamlar sahte helal sertifikali brezilya et traderlarinin hikayesinden de bahsediliyordu..

Arabistanda en guzeli deve eti :)
ben bunu der bunu soylerim..

Ahmet

Çöl Aslanı
Soru - Cevap aynı satırda :)

mlzZbR.png