Merak edenlere ve Alıntı yapacaklara Çeşitli Konularda Görüşlerim

Mesihçi

Ordinaryus
Arkadaşlar lütfen bunu bir kendini beğenmişlik olarak görmeyin. Elbette benim gibi sıradan bir insanın görüşleri çoğunuz için hiç bir şey ifade etmez ve bu doğaldır. Ancak iyi niyetli olmayan insanların çeşitli konularda benim adıma "o şöyle düşünüyor zaten" gibi iftiravari ifadeler kullandıklarını gördüm. O yüzden bu forumun temel tartışma konuları hakkında fikirlerimi bu başlıkta topluyorum ki buna bir son verebileyim. Hem referans bir konum olsun. Tüm yazdıklarım beni bağlar. Tüm Hristiyanların görüşleri asla değildir. Hatta muhtemelen sadece benim görüşlerimdir :)

Hz. Muhammed, bence büyük ihtimalle peygamberdir.

Fethullah Gülen hareketinin yurtdışında açtığı okulları ve Türkçe'yi, Türklüğü yayıp, sevdirme çabasına saygı duyuyorum. Ayrıca destekliyorum. Hocanın şahsına karşı nötrüm. Hayranı olmadığım gibi, düşmanı da değilim. Dini anlamda görüşleri beni hiç ilgilendirmez. Çeşitli konularda çekincelerim var. Mesela hocanın Amerika'da yaşaması, cemaatin Amerika'dan açıkça destek alması, çok paracı olmaları gibi...

İsmailağa cemaati ve diğer cemaatler hakkında tamamen nötrüm. Hiç bir fikrim yok ve fikir yürütme ihtiyacı duymadım. Genel olarak tasavvuf fikrine sıcak değilim. Ancak mutasavvıflar ile bir alıp veremediğim yok. Sonuçta Müslümanları ilgilendirir bu konu.

Ak partiyi destekliyordum bir sene kadar önce. Hizmetleri ve Hristiyanlarla ilgili yaptığı iyileştirmeler beni çok etkilemişti. Çok güzel gidiyorlardı. Ancak pkk konusunda yaptıkları ve Reyhanlı konusu o kadar midemi bulandırdı ki tam bir muhalife dönüştüm. Türk adından rahatsız olan bir partiye oy veremem dedim.

Atatürk'e Türkiye'yi işgalden kurtaran, büyük ve dahi Türk lideri olarak saygı duyuyorum. Hristiyanlara yaptıklarından dolayı kızıyorum.

Osmanlı konusunda siyasi düşünmüyorum. Onlar bizim dedelerimizdir. İyisiyle kötüsüyle hepsi mazi oldu artık. Rahmetle anarız.

Arkadaşlar bu konularda yeri geldiğinde oldukça olumsuz, yeri geldiğinde çok olumlu şeyler yazabilirim. Bu söz konusu olayın ve konunun içeriğiyle ilgilidir. Ben doğru bildiğimi söylerim. Kiliselerin sorunlarını tartışsak o konuda da en kötü sözleri belki ben ederim ama bu kiliseyi sevmediğim anlamına gelmez. Bir konuda yapılan iyi, kötü yorumlar her zaman o konudaki nihai fikri ortaya koymaz.

Esenlikler...

Kimya_ı Saadet

Ordinaryus
Allah'ım bir tek kişiye görünmezim :laugh:

@Mesihçi Ak partiden geçen yıla kadar memnunmuş.kendini AK lamak için burada da PKK konusundan dem vurmuş.bir yerde çıkarları çatıştı demek ki AK Parti ile. (misyonerlik vb.konular)

T.C.mesihçi, Atatürk'e de hristiyanlara yaptıklarından dolayı kızgın.ama ona kocaman saygı duyuyor. bu konuşma tarzı ne nalına, ne mıhına şeklidir.

osmanlı da onun dedesi.Hz. Muhammed de büyük ihtimal, yüzde belirtilmemiş: Peygamber. Bu arada önceki yazılanlardan bir ekleme yapmak isterim. Kuran-ı Kerim'e inanmıyor, onun değiştirilmiş olma olasılığı var.ama yine yüzde belirtmemişti.

fetullah hocanın türklükle ilgili çalışmalarını seviyor ama islamiyetle ilgili çalışmalarına şu an bir şey diyemez çünkü suyuna gitme öğretisi söz konusu.önceki yazdıklarını kızgınlıkla yazdı.yanlış anlaşılmasın (!)

mesihçinin önceki yazdıklarıyla sakın kıyaslama yapmayın.çünkü kızgınken ve sakinken yazdıkları arasında dağlar kadar fark var.

dersten çok kaytardım. eğer vaktim olsa bu yazdıklarını çürütecek geçmişteki en az 10 paylaşımını geçmişten buraya taşırdım.ancak artık gitmeliyim :gl size söz döndüğümde buraya taşıyacağım...

Mesihçi

Ordinaryus

Hz. Muhammed'in peygamber olması, İslam'ı ve öğretilerini "bir Hristiyan için" haklı çıkarmaz. Hristiyan'ım ve aksi bir öğretiye inanmıyorum. Hz. Muhammed'le ilgili söylediğim onun kişisel olarak bir peygamber olabileceğidir. Aslında açıkça yazamıyorum ancak demek istediğimi sanırım anladınız.

Ekrem01

Asistan
Hz. Muhammed'in peygamber olması, İslam'ı ve öğretilerini "bir Hristiyan için" haklı çıkarmaz. Hristiyan'ım ve aksi bir öğretiye inanmıyorum. Hz. Muhammed'le ilgili söylediğim onun kişisel olarak bir peygamber olabileceğidir. Aslında açıkça yazamıyorum ancak demek istediğimi sanırım anladınız.

Sence büyük ihtimal peygamberdi, şimdi kişisel olarak'ı ekledin.
Salman rüştü vaziyetlerimi, nedir,ne diyon mesihçi.

Mesihçi

Ordinaryus
Sence büyük ihtimal peygamberdi, şimdi kişisel olarak'ı ekledin.
Salman rüştü vaziyetlerimi, nedir,ne diyon mesihçi.

Yok. Salman Rüştü değil de daha çok Anadolu aleviliği gibi düşünün. Mesaj bozulmuş vs.

Ekrem01

Asistan
Yok. Salman Rüştü değil de daha çok Anadolu aleviliği gibi düşünün. Mesaj bozulmuş vs.

Mesajda bozulma söz konusu değil.Bozulan insanlar.Orjinal mesaja ulaşmada anadolu aleviliğinin kıstaslarını baz alırsan insan sayısınca farklı din anlayışı ortaya çıkar.

Mesihçi

Ordinaryus
4 incil , 1 Kur'an var iken hangi mantık ile mesaj bozulmuş diyebiliyorsunuz.

İşte biraz da bunu duymamak için kaçıyorum bu konulardan. İnsanlar elbette bozuktur. On hiç şüphe yok. Hepsi günah içindeler. Diğer konuya şu an vaktim yok. Önümüzdeki günlerde görüşürüz inşallah.

Esen kalın.

Mesihçi

Ordinaryus
Mesajda bozulma söz konusu değil.Bozulan insanlar.Orjinal mesaja ulaşmada anadolu aleviliğinin kıstaslarını baz alırsan insan sayısınca farklı din anlayışı ortaya çıkar.

Anadolu aleviliğinden kastımı açıklayacağım Allah izin verirse. Şimdilik esen kalın.

kilicarslan

Kıdemli Üye
Mesihçi hayal kuruyor,

Daha islamdaki zayif Hadis kategorisine yaklasamayan incilleri görmüyor.
Inciller Hz. Isa dan kac sene sonra yazildi, Kuran ise indigi anda hem yazildi hem ezberlendi.
Aradaki farki cocuklar bile görebilir. Tabii görmek isterse..

Mesihçi

Ordinaryus
Mesihçi hayal kuruyor,

Daha islamdaki zayif Hadis kategorisine yaklasamayan incilleri görmüyor.
Inciller Hz. Isa dan kac sene sonra yazildi, Kuran ise indigi anda hem yazildi hem ezberlendi.
Aradaki farki cocuklar bile görebilir. Tabii görmek isterse..

Hadislerin neredeyse hiç bir güvenilir kaynağı yoktur. Tarihte Kutsal Kitap'tan daha iyi korunmuş, daha güvenilir bir eser ise yoktur. Hala İsa'dan sonra yazıldı falan diyorsunuz. İsa'ya hiç bir şey gelmedi ve İsa hiç bir şey yazmadı. Elçilere geldi vahiy ve onlar yazdı. Aman bende kime açıklıyorsam. He öyle oldu. Hadisler süper güvenilir kaynaklardı. İncil'i de ben yazdım.

Mesihçi

Ordinaryus
4 incil , 1 Kur'an var iken hangi mantık ile mesaj bozulmuş diyebiliyorsunuz.

Öncelike 4 İncil diye bir şey yoktur. İsa Mesih'in hayatını anlatan eserlere Müjde yani yunancasından araplaşmış haliyle İncil denir. Bunlar 4 tanedir. Yeni Ahit'in başlangıç kısmını oluştururlar. Ancak Yeni Ahit bu 4 ünü de içeren 27 bölümden meydana gelir. İslami anlamda kastedilen "İncil" bir tanedir. Müjde kitapları ise evet 4 tanedir. Burada bir kavram karmaşası var. 4 İncil vardır dendiğinde kastedilen 4 ayrı Kutsal Kitap değildir. 27 bölümlük Yeni Ahit'in ilk kısmındaki 4 eserdir. İslam'da İncil ile kastedilen Yeni Ahit'in tamamıdır ki bu bir tanedir.

Aynı mantıkla Tevrat 5 kitaptan meydana gelir. Zebur ise 1 kitaptır. Bunlar Eski Ahit'in içindedirler. Ancak Eski Ahit'te toplam 39 kitap (bölüm) vardır. Tevrat ve Zebur birlikte bunun küçük bir kısmını teşkil ederler. İslami anlamda Tevrat ise Eski Ahit'i kasteder ve o yine bir tanedir.

Bu kavram karmaşasını bir kenara bırakıp özet olarak Kur'an bir tane olduğu gibi Kutsal Kitap da bir tanedir diyorum.

Kur'an hakkında yorum yapmam ise burada etik olmayacaktır.

Mesihçi

Ordinaryus

Anadolu aleviliğinin şöyle bir iddiası vardır. İslam'ın gerçek mesajının bozulduğunu bunun ancak Alevi büyükleri sayesinde hayatta kalabildiğini iddia ederler. Ben Anadolu alevisi olmadığım gibi inanmıyorum da. Malumunuz Hristiyan'ım. Bu terimi kullanmaktaki amacım duruşumu daha yakından bildiğiniz bir şeye benzetmekti.

İşte ben de Alevilere benzer bir şekilde diyorum ki Hz. Muhammed muhtemelen bir peygamberdi ve doğruyu söyledi. Ancak ondan sonra gelenler bu mesajı tahrip ettiler (Bu Kur'an ın değiştiği anlamına gelmez.). Sonuçta anlattığı gerçek günümüze bu halde geldi.

Şüphesiz cevap hakkınız vardır. Ancak bunu çok açmamı isteyen bir cevabınız olursa bu siteye uygun olmayacağını hatırlatmak isterim.

Esenlikler

kilicarslan

Kıdemli Üye
Hadislerin neredeyse hiç bir güvenilir kaynağı yoktur. Tarihte Kutsal Kitap'tan daha iyi korunmuş, daha güvenilir bir eser ise yoktur. Hala İsa'dan sonra yazıldı falan diyorsunuz. İsa'ya hiç bir şey gelmedi ve İsa hiç bir şey yazmadı. Elçilere geldi vahiy ve onlar yazdı. Aman bende kime açıklıyorsam. He öyle oldu. Hadisler süper güvenilir kaynaklardı. İncil'i de ben yazdım.

aslinda seni cekecek hic halim yok, biliyorsun son olaylari

Hadislerin güvenilirligi sizin 4 incilden kat kat daha fazla.Hadislerde rivayat zincirini tam Hz. mUhammede kadar takip edebilirin, kimlerin aktardigini, nasil insan olduklarinini bile bulabilirsin.

Incillere gelince rivayet zinciri en cok yazan kisiye kadar bulunur, hicbiride Hz. Isa´ya kadar varmaz.
Yandi gülüm, sende bizi yiyorsun. Bazi incillelerin yazari bile belli degil. Birisi diyorki, ben tahminimce su yazmistir. Süper cok sahih canim.

Islamdaki hadisler incillere göre kat kat daha sahihtir.

Mesihçi

Ordinaryus
aslinda seni cekecek hic halim yok, biliyorsun son olaylari

Hadislerin güvenilirligi sizin 4 incilden kat kat daha fazla.Hadislerde rivayat zincirini tam Hz. mUhammede kadar takip edebilirin, kimlerin aktardigini, nasil insan olduklarinini bile bulabilirsin.

Incillere gelince rivayet zinciri en cok yazan kisiye kadar bulunur, hicbiride Hz. Isa´ya kadar varmaz.
Yandi gülüm, sende bizi yiyorsun. Bazi incillelerin yazari bile belli degil. Birisi diyorki, ben tahminimce su yazmistir. Süper cok sahih canim.

Islamdaki hadisler incillere göre kat kat daha sahihtir.

Hadisler güvenilirmiş :D Bir insanın hayatında o kadar çok laf edebilmesi için binlerce yıl durmadan konuşması gerekir. :D Hz. Muhammed'e gerçekten ait hadisler bir elin parmağını geçmez. İncil'e gelince. Kaç kere söyleyeceğim. Ben yazdım İncil'i. Hala yazar peşindesiniz.

kilicarslan

Kıdemli Üye
Hadisler güvenilirmiş :D Bir insanın hayatında o kadar çok laf edebilmesi için binlerce yıl durmadan konuşması gerekir. :D Hz. Muhammed'e gerçekten ait hadisler bir elin parmağını geçmez. İncil'e gelince. Kaç kere söyleyeceğim. Ben yazdım İncil'i. Hala yazar peşindesiniz.

sacmalamayin lütfen!
Hadisler zamaninda incelenmis ve ayiklanmistir. Hz. Peygambere kadar ulasmayan hatta ulasipta ravilerden güvenilir olmayanlari dahi ayiklanmistir.
Her hadisin kimler tarafindan aktarildigi tespit edilmistir. Senedi sahih binlerce, onbinlerce hadis mevcuttur.
Incillerde böyle bir sey dahi söz konusu degil. Inciller icin birisi cikip diyorki bunu bu yazmistir. Ondan baska da bunu iddia eden yok. Tahmin üzerine , varsayimlar üzerine bir takim iddialar bunlar.

Mesihçi

Ordinaryus
sacmalamayin lütfen!
Hadisler zamaninda incelenmis ve ayiklanmistir. Hz. Peygambere kadar ulasmayan hatta ulasipta ravilerden güvenilir olmayanlari dahi ayiklanmistir.
Her hadisin kimler tarafindan aktarildigi tespit edilmistir. Senedi sahih binlerce, onbinlerce hadis mevcuttur.
Incillerde böyle bir sey dahi söz konusu degil. Inciller icin birisi cikip diyorki bunu bu yazmistir. Ondan baska da bunu iddia eden yok. Tahmin üzerine , varsayimlar üzerine bir takim iddialar bunlar.

Söylüyorum söylüyorum anlamıyorsunuz. İncil'i ben yazdım. Hadisler de süper güvenilirdir evet içeriklerinden belli oluyor...

kilicarslan

Kıdemli Üye
Söylüyorum söylüyorum anlamıyorsunuz. İncil'i ben yazdım. Hadisler de süper güvenilirdir evet içeriklerinden belli oluyor...
sizi samimi bulmuyorum, bunu bu arada söylemis olayim.
bizde size söyleyip duruyoruz, hadisler kategorizelenmistirdir, sahih hadisler ta Peygambere kadar takip edilebilir. Bunlarin sayisi da bir elin parmaklarini birakin binlerce onbinlercedir diye. Siz bana incilden su ayeti bu adam kaleme almistir dahi diyemezseniz. Anonimdir. Iddia edilen yazarlarin isimleri varsayimdan dayanaksiz iddiadan ileri gitmez. Aradaki farki görmüyorsaniz ne diyelim.

Mesihçi

Ordinaryus
sizi samimi bulmuyorum, bunu bu arada söylemis olayim.
bizde size söyleyip duruyoruz, hadisler kategorizelenmistirdir, sahih hadisler ta Peygambere kadar takip edilebilir. Bunlarin sayisi da bir elin parmaklarini birakin binlerce onbinlercedir diye. Siz bana incilden su ayeti bu adam kaleme almistir dahi diyemezseniz. Anonimdir. Iddia edilen yazarlarin isimleri varsayimdan dayanaksiz iddiadan ileri gitmez. Aradaki farki görmüyorsaniz ne diyelim.

Hayal dünyasında yaşıyorsunuz. Hadisler adı üstünde "rivayet" edilir. Rivayet edilen bir şey nasıl kesin olabilir? Ben şundan duydum, o da şundan duydu, o da bundan duydu diye giden bir listeyi siz senet sayıyorsanız tebrikler.

Vahiy kavramı ise bambaşkadır. Kutsal Kitap yazarları bilinmektedir. 40 tan fazla yazarın 1500 senede yazdığı bir eseri sorgularken dikkatli olmak gerekir. Yazarı net olmayan kitapların ise Kutsal Kitap kanonunda olduğu bilinmektedir. Kutsal Kitap kanonu 3500 yıldır korunmaktadır. Hristiyanlarla Yahudiler'in birebir aynı kitabı kabul ediyor olması da buna bir delildir. Binlerce yıllık el yazmalarının birebir uyuşması da delildir. Bunlar böyle gider. Size sunabileceğim pek çok kanıt vardır. Ancak şunu da biliniz ki yazarın adından çok Tanrı'nın vahyi önemlidir. Siz hep hadislerin yazılma yöntemi uygulansa İncil kalmaz diyorsunuz. Ben de diyorum ki İncil'in sahip olduğu deliller aransa Hadis sözünü anmaya utanırsınız...