Muhammeden Resulullah Diyen Rahip

Dua Nur

Kıdemli Üye
Muhammeden Resulullah diyen Rahip George Marovitch, önceki gün aramızdan ayrıldı. Her gün Cevşen duasını okur, Allah’ın isimlerini zikrederdi.

Önceki gün aramızdan ayrıldı.
Ümit ederim kelimenin gerçek anlamı ile ‘Hakkın Rahmetine’ de kavuşmuştur.
Adettendir sorulur nasıl bilirdiniz diye, Sayın George Marovitch hakkında benim cevabım şudur; bir mümindi, ömrünü insanlığa hizmete adamış bir insandı.

Mümindi ifademe takılmış olmalısınız, evet onu anlatacağım ama önce tanımayanlar için Sayın Marovitch kimdi onu kısaca ifade edeyim.
Eski Yugoslavya’nın Karadağ’ından iş bulmak gerekçesi ile İstanbul’a göç etmiş anne babanın çocuğuydu. 1931’de İstanbul’da doğdu, yine İstanbul’da ruhunu teslim etti. Son görevi Vatikan’ın İstanbul temsilciğiydi.

Roma’da tren istasyonunda beklerken biri tarafından itilmiş ve tren altında kalmıştı. Son nefesine kadar sürecek olan ölümcül rahatsızlığının başlangıcı da bu kaza olmuştu. Bu kazanın Sayın Marovitch’in İslam hakkında ki olumlu açıklamaları sonrasında gelmesi, o esnada güvenlik kameraların çalışmaması olay hakkında şüpheler uyandırmıştı.

Bu kazadan sonra Sayın Marovitch ömrünü yatağa bağlı ve huzurevinde geçirmek zorunda kalmıştı. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak istemiş ve nüfus kâğıdını Başbakan Erdoğan’ın elinden almıştı.

Sıra dışı bir rahipti. İslam’a olan yaklaşımı onu farklı kılıyordu. Yazımın başında ona mümindi dedim. Bunu en geniş anlamı ile kullandım. Müslüman’dı demedim. Onu Allah bilir. Ancak O inanç konusunda çok farklı bir yerde duruyordu.

Bir gün yaptığı bir açıklamada;
‘İnciller, Hz. Muhammed'in doğumundan önce yazılmıştır. Bundan dolayıdır ki, Hıristiyanlar için İslâm bir "acaba" dır. Fakat insan, bir ağacı meyvelerinden tanır. Bakıyoruz ki, Hz. Muhammed gelmiş, oradaki putperestleri Allah'ın yoluna getirmiş, tek Allah inancını yaymıştır.

Hz. Muhammed'i Allah'ın peygamberi olarak görüyoruz ama kilise olarak bunu resmen neşredemiyoruz. Mademki bu kadar insanı Allah'ın sevgisine getirdi, şimdi o cennette değilse kim olacaktır?’ demiş ve bunu hep tekrarlamıştı. Açık ve net ‘Hz. Muhammet Allah’ın Resulüdür’ demişti. Kuran’ın Allah’ın kitabı olduğunu kabul ediyor ama bununla birlikte ben Hıristiyan’ım diyordu.

Sayın Fethullah Gülen ile kalbi bir bağı vardı. Bunu çok kişi bilmez. Bu konuyu bildiğim ölçüde biraz açayım.
Sayın Gülen’in yargılanma sürecinde Vatikan ziyareti de mesele olmuştu. O ziyareti organize eden kişi Sayın Marovitch’ti. Bu sebeple mahkemeye şahit olarak ifade vermeye çağırılmıştı.

Hayatında ilk kez mahkemeye gidecekti. ‘Hocaefendi dostumdu, dostluk zor zamanlarda belli olur, onu yalnız bırakmamam gerekir’ diyerek ifade vermeye gitmiş, hâkime ‘Hocaefendi bize İslam’ı sevdiren kişidir, çok iyi yürekli hoşgörü insanıdır, dünya barışı için önemli işler yapmıştır, İslam’ın sevgi dini olduğunu, paylaşma dini olduğun onun sayesinde öğrendim, o bir dua adamıdır’ şeklinde ifade vermişti.

Hiç unutmam bir Ramazan günü zarfın içinde bir miktar para getirmişti, oldukça az olan maaşından biriktirdiği cüzi bir miktar parayı Hocaefendiye göndermek istediğini söylemişti. Çok şaşırmıştım. Bu da benim zekâtım diye gülümsemiş, ‘Hocaefendi gurbette hasta yaşıyor, paraya ihtiyacı olur ama o kimseden isteyemez siz bu parayı ona verin’ demişti.

Bir gün yurt dışında görev yapan öğretmenlere yaptığı bir konuşmada ‘böyle bir zamanda insanlık için dünyanın dört bir tarafında hizmet eden sizlerin varlığı Hz. Muhammed’in peygamberliğine delil olarak yeterlidir’ demişti.

Her gün Cevşen duasını okur, Allah’ın isimlerini zikrederdi. Hasta yatağında gözleri çok iyi göremediği ahir ömründe yanına gelenlere okutur o da birlikte tekrar ederdi. Cevşen aşığıydı, kendisini ziyarete gelenlere de Cevşen hediye ederdi.

Müslüman Hıristiyan diyalogu adına, barış adına önemli bir misyonu olduğuna hep inandım.

Cüzdanından hiç çıkartmadığı bir kâğıt parçasından sizlere bahsedeyim. Zaman gazetesinden kestiği Hocaefendinin bir cümlesi vardı bu kâğıt parçasında. Ziyaretine gelenlere yer yer okurdu. Bakın ne yazıyordu o kağıt parçasında;

‘Herkes kelimeyi tevhidi esas alarak çevresine bakışını yeniden gözden geçirmeli ve ıslah etmelidir. Hatta kelimeyi tevhidin ikinci bölümü, yani Muhammed Allah’ın Resulüdür kısmını söylemeksizin sadece ilk kısmını ikrar eden kimselere rahmet ve merhamet bakışıyla bakılmalıdır.

Zira hadislere göre kıyamet günü Allah’ın sonsuz rahmeti öyle bir tecelli edecek ki şeytan bile umuda kapılacak ve bu rahmetten istifade edip edemeyeceğini merak edecek.Böylesine ali cenap bir merhamet karşısında bizim cimrilik etmemiz ve bu cimriliği temsil etmemiz tasavvur edilemez. Hem sonra bunun bizimle alakası ne. Hükümranlık Onun, hazine Onun hepsi Onun kulları. Öyleyse herkes haddi aşmaktan kaçınmalıdır.”
Vefat ettiğinde de cüzdanından bu kâğıt parçası çıktı.

Daha çok hatıraları var ama zannediyorum bu kadarı yeterli.

Son röportajını da Burç FM için hasta yatağında yapmıştım. Dinlemek isteyenler için linki;

http://burcfm.com.tr/ShowSectionDetail.aspx?SectionId=74244

Güle güle güzel insan….

Erkam Tufan Aytav

veri

Yasaklı
gülenden bahsedildiği duyulursa bölüm reytingde çoşar:)

Mesihçi

Ordinaryus
Başlığı görünce aklıma Allah diyen aslan videosu geldi.Neyse ki öyle bir şey değilmiş.Bu zat muhtemelen Müslümandır.Hz. Muhammed'in peygamber olması İncil'e aykırı değildir.Ancak Kuran ve İncil'e aynı anda inanılamaz.İsa Mesih'in Rab olduğunu reddeden birisi imanlı olamaz.

el_aksa

Asistan
Başlığı görünce aklıma Allah diyen aslan videosu geldi.Neyse ki öyle bir şey değilmiş.Bu zat muhtemelen Müslümandır.Hz. Muhammed'in peygamber olması İncil'e aykırı değildir.Ancak Kuran ve İncil'e aynı anda inanılamaz.İsa Mesih'in Rab olduğunu reddeden birisi imanlı olamaz.

beni aydınlatırmısın sizin inancınızda isa mesih peygambermi ogulmu rabmı (haşa bizde bunu demek günah)

giriftar

Ordinaryus
Evet, biz Müslümanlara göre de -BOZULMUŞ iNCİLE- inanan Müslüman olamaz...
Kuran-ı Kerimden başka kitapların hükmü kalmamıştır...
İşte diyolokçuluğun sonu,arasat meydanında kalmaktır...
MÜSLÜMAN OLSAN İÇKİ İÇMEZSİN,HIRİSTİYAN OLSAN ÇANA PİSLEMEZSİN HESABI OLMUŞ BU ADAMINKİ...
Toprağı bol olsun...
İKİ DİNLİ SAPIKLARA HEDİYE OLSUN...

Mesihçi

Ordinaryus

beni aydınlatırmısın sizin inancınızda isa mesih peygambermi ogulmu rabmı (haşa bizde bunu demek günah)

İsa Mesih Rabdır.Kendisine oğul denmesi benzetmedir.Tanrı evlat edinmez.Biz kendimize de Tanrı'nın çocukları deriz.Bu biyolojik bir anlam taşımaz...

Mesihçi

Ordinaryus
Sevgili @el_aksa İslami bakış açısıyla düşünerek anlamanız zordur.Öncelikle peygamber bize göre Tanrı'dan esin alabilen SIRADAN insanlardır.Tek farkları imanlarının daha güçlü olması ve peygamberlik armağanı almış olmalarıdır.Peygamberler büyük günahlar işleyebilirler.Ne bizim ne de Yahudiler'in BİR peygamberi yoktur.Pek çok peygamberler gelmiş geçmiştir.Bazıları Kutsal Kitap yazımına katılmışlardır.Musa yasanın temelini tanımlaması açısından önemlidir.Ancak ondan sonra Kutsal Kitap yazan ve yazdıran niceleri gelmiş geçmiştir.Pek çok peygamberse hiç Kutsal Kitap esini almamıştır.Aralarında yanlış yollara sapanlar olmuştur.Kutsal Kitap 66 bölümden oluşur.Bunların çoğunun yazarı farklı kişilerdir.

İsa Mesih ise Tanrı kişiliği dolayısıyla Kutsal Kitap yazmamıştır.Çünkü onun varlığında "Söz" canlıdır.O aramızdan ayrıldıktan sonra Havariler ve elçiler yazmıştır Yeni Ahit'i.Kutsal Kitap'ın kaynağı olarak esinlemiştir elçilere.

veri

Yasaklı

ilginç bilgi
bu zat hristiyan katolik idi o din üzere öldü diye biliniyor.
bazı söylemleri de açıklamanız üzerine yerine oturdu.
teşekkürler.

uykusuz

Kıdemli Üye
"Muhammeden resulullah" da Arapça gramere göre yanlış gibi deyip konuya başka bir bakış açısı kazandırayım:)

ŞehbaL

Kıdemli Üye
Ne bizim ne de Yahudiler'in BİR peygamberi yoktur.Pek çok peygamberler gelmiş geçmiştir.

Tatışma amacı gütmeden küçük bir açıklama; İslam Peygamber Efendimiz (sav)'den önce birçok peygamber geldiğini kabul eder. İmanın şartıdır Peygamberlere iman. Bir kimse Hz İsa'ya veya Hz. Musa'ya, hz. Davud'a Hz. Süleyman'a... inanmazsa iman etmiş olmaz.

Öncelikle peygamber bize göre Tanrı'dan esin alabilen SIRADAN insanlardır.Tek farkları imanlarının daha güçlü olması ve peygamberlik armağanı almış olmalarıdır.Peygamberler büyük günahlar işleyebilirler.

Bu ifadeniz de biraz garip geldi. Hem Tanrı'dan esin al hem sıradan insan ol hem imanın güçlü olsun hem büyük günah işle?? Sizin tabirinizle Tanrı'dan esin alan, imanı güçlü olan biri zina yapabilecek, içki içebilecek, yalan söyleyebilecek kadar nefsinin sultasında olabilir mi?

İsa Mesih ise Tanrı kişiliği dolayısıyla Kutsal Kitap yazmamıştır.

Tanrı kişiliğe sahip olmak!.. garip =)

Mesihçi

Ordinaryus

Tatışma amacı gütmeden küçük bir açıklama; İslam Peygamber Efendimiz (sav)'den önce birçok peygamber geldiğini kabul eder. İmanın şartıdır Peygamberlere iman. Bir kimse Hz İsa'ya veya Hz. Musa'ya, hz. Davud'a Hz. Süleyman'a... inanmazsa iman etmiş olmaz.

Bu ifadeniz de biraz garip geldi. Hem Tanrı'dan esin al hem sıradan insan ol hem imanın güçlü olsun hem büyük günah işle?? Sizin tabirinizle Tanrı'dan esin alan, imanı güçlü olan biri zina yapabilecek, içki içebilecek, yalan söyleyebilecek kadar nefsinin sultasında olabilir mi?

Tanrı kişiliğe sahip olmak!.. garip =)

Peygamberler sıradan insanlardır.Bir insanın yüksek iman sahibi olması onun mükemmel olduğu anlamına gelmez.Mükemmel olan yalnız Tanrı'dır.İnsan her haliyle günahkardır.Peygamber de olsa büyük günahlar işleyebilir.Buradan alınacak ders ne kadar yüksek imanlı olursak olalım,marifetin bizde olmadığını fark edip günaha karşı uyanık olmalıyız.Yoksa herkes tuzağa düşebilir.

ŞehbaL

Kıdemli Üye
Peygamberler sıradan insanlardır.Bir insanın yüksek iman sahibi olması onun mükemmel olduğu anlamına gelmez.Mükemmel olan yalnız Tanrı'dır.İnsan her haliyle günahkardır.Peygamber de olsa büyük günahlar işleyebilir.Buradan alınacak ders ne kadar yüksek imanlı olursak olalım,marifetin bizde olmadığını fark edip günaha karşı uyanık olmalıyız.Yoksa herkes tuzağa düşebilir.

=) garip. Sıradan ama peygamber!.. neyse sizin dininiz size bizim dinimiz bize =)

Mesihçi

Ordinaryus
"De ki: Ben de sizin gibi bir insanım. Farklılık yalnızca, 'ilahınız tek bir ilahtır' şeklinde bana vahiy gelmesidir." (Kehf Suresi 110. ayet)

ŞehbaL

Kıdemli Üye
İnsan olmadığını iddia etmiyorum. merak etmeyin sizden daha iyi bir şekilde dinimin peygambere yaklaşımını biliyorum =) Ama büyük günah işleyen bir günahkar olarak görmek tartışılır =) Allah'tan vahiy aldığına inandığım bir insan yalan söylebilir mi? Bence söyleyemez. İlahi sıyanet altındadırlar zaten. Buna inanıyorum.

Mesihçi

Ordinaryus
Peygamberlerin normal insan olduğunu kabul ediyorsak ve normal insanların günahkar olduğunu kabul ediyorsak onlar sırf vahiy alıyor diye günah işlemez demek mantıksızdır.Vahiy almak günahı engellemez.Tanrı peygamberlere de özgür irade vermiştir.Bir tek şöyle bir şey söyleyebiliriz.İmanı yüksek olan kişi günahtan nefret eder.Dolayısıyla imanı yeterliyse günah işlemez ama bu hiç tuzağa düşmez demek değildir.Bir kişi hiç günah işlemediğini iddia ediyorsa Tanrılık iddiasında bulunuyor demektir.

Esenlikler...

Hikem

Kıdemli Üye

Bu sözlerinize göre İsa aleyhisselam mükemmel bir varlıktır, Tanrı! olması hasebiyle , öylemi?

ŞehbaL

Kıdemli Üye
zelle ama, büyük günah değil =) La yuhdi yalnız Allah'tır. O'nun dışındaki her varlık hatalıdır. Peygamberlerin hatasız olduğunu savunmuyorum farkındaysanız büyük günah işlemeyeceklerinden bahsediyorum. Aynı şey değil. Selametle =)