Muhammeden Resulullah Diyen Rahip

Mesihçi

Ordinaryus
zelle ama, büyük günah değil =) La yuhdi yalnız Allah'tır. O'nun dışındaki her varlık hatalıdır. Peygamberlerin hatasız olduğunu savunmuyorum farkındaysanız büyük günah işlemeyeceklerinden bahsediyorum. Aynı şey değil. Selametle =)

Evet farklı bir yaklaşım.Hatasız dememenize sevindim.Büyük günah konusu artık ince yorum.Selamlar

@Hikem İsa Mesih hatasızdır.Tanrıdır.

Hikem

Kıdemli Üye
Evet farklı bir yaklaşım.Hatasız dememenize sevindim.Büyük günah konusu artık ince yorum.Selamlar

@Hikem İsa Mesih hatasızdır.Tanrıdır.

acaba @agbi, Mesihçinin bu sözünü bir kenara not edip, F.G nin kendi sitesinde bulunan ve burayada taşıyıp değerlendirdiğimiz, ''Odessalı Hıristiyanlar'' la mülakatta söylenen '''tavsiye'' leri birliktye değerlendirse, hangi ilginç durumlarla karşılaşırdı?!

spesifik

آزادی قید و بند
İsa Mesih ise Tanrı kişiliği dolayısıyla Kutsal Kitap yazmamıştır.Çünkü onun varlığında "Söz" canlıdır.O aramızdan ayrıldıktan sonra Havariler ve elçiler yazmıştır Yeni Ahit'i.Kutsal Kitap'ın kaynağı olarak esinlemiştir elçilere.

peygamberler dahi büyük günah işleyebiliyorsa ,yanınızdan ayrılan İsa mesihin ardından havarilerce yazılan ahite nasıl şek ve şüphesiz
inanabiliyorsun ki? Yoksa havariler peygamberlerden daha mı sadık!

Kitabı yazan ve yazdıran Rabdir.

Hikem

Kıdemli Üye
peygamberler dahi büyük günah işleyebiliyorsa ,yanınızdan ayrılan İsa mesihin ardından havarilerce yazılan ahite nasıl şek ve şüphesiz

Bu saatte bu kadar mükemmel bir mantık örgüsünde soru soran @Büşra Betül ü tebrik etmek gerekir..bana göre mükemmel bir soru..cevabıda mükemmel olur diye bekliyoruz, bu saatte,
saniyen bu bakışaçısına göre madem incilleri havariler yazdı, İnciller mükemmel olamazlar, ki öyledir....

KuR'an ise hiç bir dış(beşeri) mudahale olmadan direk Allahın indirmesiyle meydana geldiğine göre : ''Tam MÜKEMMELDİR''

Dua Nur

Kıdemli Üye
Peygamberlerin normal insan olduğunu kabul ediyorsak ve normal insanların günahkar olduğunu kabul ediyorsak onlar sırf vahiy alıyor diye günah işlemez demek mantıksızdır.Vahiy almak günahı engellemez.Tanrı peygamberlere de özgür irade vermiştir.Bir tek şöyle bir şey söyleyebiliriz.İmanı yüksek olan kişi günahtan nefret eder.Dolayısıyla imanı yeterliyse günah işlemez ama bu hiç tuzağa düşmez demek değildir.Bir kişi hiç günah işlemediğini iddia ediyorsa Tanrılık iddiasında bulunuyor demektir.

Esenlikler...

PEYGAMBERİMİZİN GELMİŞ GEÇMİŞ TÜM GÜNAHLARI AF EDİLMİŞTİR. Günah işleme olasılığı yoktur. O sıradan bir insan değildir. Günah işlemekten beri olmak tanrılık iddiası değildir. Allah'tan vahiy alan kişi acizliğinin farkındadır.

veri

Yasaklı
PEYGAMBERİMİZİN GELMİŞ GEÇMİŞ TÜM GÜNAHLARI AF EDİLMİŞTİR. Günah işleme olasılığı yoktur. O sıradan bir insan değildir. Günah işlemekten beri olmak tanrılık iddiası değildir. Allah'tan vahiy alan kişi acizliğinin farkındadır.

sıradan bir insan olmadığı herkesin malumu
ancak bu sıradan olmamasının altında kulluğu yatmaktadır.
sıradan insan değil deyip Efendimizin yaptığı ibadetleri biz yapamayız diyenler gibi olmayın.

Dua Nur

Kıdemli Üye

sıradan insan değil deyip Efendimizin yaptığı ibadetleri biz yapamayız diyenler gibi olmayın.

İbadetler zaten onun tarafından bildiriliyor ve kişiler kapasitesine göre yapabildiği kadar yapıyor zaten.

ŞehbaL

Kıdemli Üye

garip değil mi?
Hz. Muhammed kul peygamber idi değil mi?:)

Kul olması sıradan olduğu anlamına mı geliyor? Tartışmanın mecrasına bakarasanız peygamberlerin büyük günah işlemesinin doğal olduğunu zira sıradan olduğunu ifade ediyor. Eğer siz de bunu kabul ediyorsanız diyebilecek sözüm yok =)

ŞehbaL

Kıdemli Üye

Sıradan bir insan olmadığı malumsa benim cümleme neden karşı çıktığınızı anlayamadım =) Kul olmak en üstün mertebedir herkes kulum der ama içi boş kul olmak ver içi dolu kul olmak var. O (sav), kulluğun zirvesindeydi. Tartışma bu değil :)

veri

Yasaklı

Kul olması sıradan olduğu anlamına mı geliyor? Tartışmanın mecrasına bakarasanız peygamberlerin büyük günah işlemesinin doğal olduğunu zira sıradan olduğunu ifade ediyor. Eğer siz de bunu kabul ediyorsanız diyebilecek sözüm yok =)

peygamberler günah işler mi
evet işleyebilirler sonuçta kul lar
lakin Allah günah işlemelerine izin vermez. bu ikisi ayrı mevzu
@Mesihçi mevzu ayrı mesele
onun söylediklerine üslubumca zaten cevap veriyorum
diyalog kurmaya ortak noktalarda buluşmaya gayret ediyorum
ama asıl sıkıntı
biz de
@Mesihçi ye empati yaparak cevap vermiyoruz
tepkisellik içindeyiz.
bırakın o kendi dinini anlatsın
bizde kendi dinimizi
hristiyanları toplayın müslamanları toplayın hepsinin hak katında değerleri olduğunu varsaysak bile
dünya nüfusunun yarısı ediyor mu?
hristiyanlardan daha büyük tehlikeler var
rusya kendine gelemedi
çin küfrünü sürdürüyor
afrikada dinsizlik almışbaşını gidiyor

bilmem anlatabildim mi?

Mesihçi

Ordinaryus
@Büşra Betül Havariler ve elçiler kusurlu,sıradan günahkarlardır ve günah işlerler.Yazdıkları her şey kutsal değildir.Ancak Kutsal Kitap mükemmeldir.Onların her yazdığı,her söylediği Kutsal Kitap'a girmemiştir.Bazen Kutsal olmak bir tarafa,Tanrı'ya aykırı fikirler ortaya atmışlardır.Sonra hatalarından dönmüşlerdir.Bir metnin Kutsal Kitap'a dahil olması için yazarının değil yazının kutsallığı önemsenir.Yazarlar yazıdan önemli değildir.Örneğin Pavlus'un Korintlilere yazdığı iki mektup Kutsal Kitap'tayken Korintlilere yazdığı diğer 2 mektup Kutsal Kitap'ta değildir.
Hangi yazının Tanrı tarafından Kutsal Kitap olarak esinlendiğini yine Tanrı kullarına bildirmiştir.Bu seçimi yapan Tanrıdır.Kullarının onun seçimini anlamak için izlediği yol şöyledir.

Tanrının sözünü kabul edip toparlamak için kriterler şunlardır.

1) Kitap Tanrının bir peygamberi tarafından mı yazılmış?
2) Yazar mesajını onaylayan mucizelerle yetkilendirilmiş mi?
3) Kitap Tanrı'yla ilgili doğruyu mu söylüyor,(hiçbir yanlışlık veya çelişki olmadan)?
4) Kitap hayatları değiştirmek için Tanrıdan kaynaklanan bir beceriye sahip mi?
5) Kitap,kitabın ilk gönderildiği insanlarca Tanrı sözü olarak kabul edilmiş mi?

Mesihçi

Ordinaryus

Hem günahları affedilmiş diyorsunuz hem günah işlemez diyorsunuz.Günah işlemiyorsa hangi günahları affedilmiş?Hem acizliğinin farkında diyorsunuz hem hata yapmaz diyorsunuz.Aciz kul nasıl hata yapmaz?Hata yapmazsa aciz değildir.

spesifik

آزادی قید و بند
Yazdıkları her şey kutsal değildir.Ancak Kutsal Kitap mükemmeldir.

Yazdıkları herşey kutsal değilse büyük bir kitap nasıl mükemmel olabiliyor,bu bir çelişki değil mi?
Soruma dolambaçlı cevap veriyorsun gibime geldi.

Hangi yazının Tanrı tarafından Kutsal Kitap olarak esinlendiğini yine Tanrı kullarına bildirmiştir

Hangi kullar,herhangi bir kul mu? Herkes elçi o zaman.

Bu maddeye göre ya havariler peygamber yahut havariler tarafından yazılan incil sahih değil...
havariler peygamber ise ve incili onlar yazmış ise isa ya haksızlık olmuyor mu? Neden incili isa yazmıyor,Rab deyip geçersin şimdi :)

Mesihçi

Ordinaryus
Yazdıkları herşey kutsal değilse büyük bir kitap nasıl mükemmel olabiliyor,bu bir çelişki değil mi?
Soruma dolambaçlı cevap veriyorsun gibime geldi.

Hangi kullar,herhangi bir kul mu? Herkes elçi o zaman.

Bu maddeye göre ya havariler peygamber yahut havariler tarafından yazılan incil sahih değil...
havariler peygamber ise ve incili onlar yazmış ise isa ya haksızlık olmuyor mu? Neden incili isa yazmıyor,Rab deyip geçersin şimdi :)

Herkes elçi olabilir ama sanmıyorum öyle bir cemaat olduğunu.Buradaki insanlar imanlılardır.Tanrı'nın bildirmesi yazdığım kriterlere göre doğruyu görmelerini sağlamasıdır.

Yazdıkları her şey Kutsal değildir.Kutsal Kitap kutsaldır.Yazdıkları her şey Kutsal Kitap'a dahil değildir.Farklı bir dilde mi yazıyorum anlamadım.Kutsal olmayan metnin ne işi var Kutsal Kitap ta.Kutsal olmayan metin alınmaz.Bir kişi elçi diye her yazdığını Kutsal Kitap'a alacak değiller.Bugün de elçiler var ama Kutsal Kitap yazımı bitti artık hiç bir şey dahil edilmiyor.

Havariler peygamberlerden üstündür.İsa Mesih'e haksızlık oldu ne demek?İsa Mesih Tanrı olarak yolladı kitabı.Kuran'ı Allah yazmadı ona haksızlık mı oluyor?

Bence siz yazılanları okumuyorsunuz.Sadece beni sıkıştırabilmek için sorular sormak peşindesiniz.Önceki yazıda bunların hepsi cevaplanmış zaten.Boş tekrar yaptırıyorsunuz bana.

ŞehbaL

Kıdemli Üye
İsa Mesih ise Tanrı kişiliği dolayısıyla Kutsal Kitap yazmamıştır.Çünkü onun varlığında "Söz" canlıdır.O aramızdan ayrıldıktan sonra Havariler ve elçiler yazmıştır Yeni Ahit'i.Kutsal Kitap'ın kaynağı olarak esinlemiştir elçilere.

Havariler ve elçiler kusurlu,sıradan günahkarlardır ve günah işlerler.Yazdıkları her şey kutsal değildir.Ancak Kutsal Kitap mükemmeldir.Onların her yazdığı,her söylediği Kutsal Kitap'a girmemiştir.Bazen Kutsal olmak bir tarafa,Tanrı'ya aykırı fikirler ortaya atmışlardır.Sonra hatalarından dönmüşlerdir.Bir metnin Kutsal Kitap'a dahil olması için yazarının değil yazının kutsallığı önemsenir.Yazarlar yazıdan önemli değildir.Örneğin Pavlus'un Korintlilere yazdığı iki mektup Kutsal Kitap'tayken Korintlilere yazdığı diğer 2 mektup Kutsal Kitap'ta değildir.
Hangi yazının Tanrı tarafından Kutsal Kitap olarak esinlendiğini yine Tanrı kullarına bildirmiştir.Bu seçimi yapan Tanrıdır.Kullarının onun seçimini anlamak için izlediği yol şöyledir.

Tanrının sözünü kabul edip toparlamak için kriterler şunlardır.

2) Yazar mesajını onaylayan mucizelerle yetkilendirilmiş mi?
3) Kitap Tanrı'yla ilgili doğruyu mu söylüyor,(hiçbir yanlışlık veya çelişki olmadan)?
4) Kitap hayatları değiştirmek için Tanrıdan kaynaklanan bir beceriye sahip mi?
5) Kitap,kitabın ilk gönderildiği insanlarca Tanrı sözü olarak kabul edilmiş mi?

Herkes elçi olabilir ama sanmıyorum öyle bir cemaat olduğunu.Buradaki insanlar imanlılardır.Tanrı'nın bildirmesi yazdığım kriterlere göre doğruyu görmelerini sağlamasıdır.

Yazdıkları her şey Kutsal değildir.Kutsal Kitap kutsaldır.Yazdıkları her şey Kutsal Kitap'a dahil değildir.Farklı bir dilde mi yazıyorum anlamadım.Kutsal olmayan metnin ne işi var Kutsal Kitap ta.Kutsal olmayan metin alınmaz.Bir kişi elçi diye her yazdığını Kutsal Kitap'a alacak değiller.Bugün de elçiler var ama Kutsal Kitap yazımı bitti artık hiç bir şey dahil edilmiyor.

Havariler peygamberlerden üstündür.İsa Mesih'e haksızlık oldu ne demek?İsa Mesih Tanrı olarak yolladı kitabı.Kuran'ı Allah yazmadı ona haksızlık mı oluyor?

Bence siz yazılanları okumuyorsunuz.Sadece beni sıkıştırabilmek için sorular sormak peşindesiniz.Önceki yazıda bunların hepsi cevaplanmış zaten.Boş tekrar yaptırıyorsunuz bana.

Hem havariler yazıyor kitabı hem yazdıkları kutsal olmuyor. Hem kitabı yollayan Hz.İsa oluyor. Allah'ın konumu ne size göre anlamış değilim. Yazılarınızdaki çelişkileri görebilmeniz duası ile...

spesifik

آزادی قید و بند
Havariler peygamberlerden üstündür

@veri abinin meşhur bir cümlesi var buraya çok yakıştı bak
ne manada kullandığını ben bilmiyorum

Allah şifa versin @Mesihçi :)

kasten inkar da ısrar ettiğin için bilgi birikimin var nefsine çalışıyorsun alınma ama
umarım yanılıyorumdur Bizim beyanda ki kalbi örtülüler sınıfında görüyorum ben seni
seni, ben değil Rab sıkıştırıyor mesihçi :)