Mustafa İslamoğlu ne yapmak istiyor

Bîdâr

Aktifleşmemiş
Neyse, hatayı ısrar edip sürdürüp katlamayalım:

Üslubum sert kaçmış olabilir. Daha yumuşak söyleyebilirdim. Düşününce bu hatamı çıkardım.

@Büşra Betül'den özür diler, helallik isterim. Kabul ederse.

Bahane değil ama, tam o sıra başka bir forumda Sahabe-i Kiram'a, Bedir ehline hakaret eden bir yazarı sırf şehid oldu diye savunan Müslümanları okumuştum. Gerginlik hissetmiştim. Buraya yansıtmış olabilirim. Bahane olmaz. Üslubuma dikkat etmeliydim. Üslubum hariç yazdığım her cümlenin arkasındayım. :)

Barıştık mı @Büşra Betül abla?

Fi emanillah. Dua ediniz.

Klasik hirahos :)

Bazen öyle büyük laflar ediyorsunuz ki korkuyorum bu lafların altında kalacaksınız.
Sevgili hirahos İslamoğluna ilmi eleştiride bulunabilirsiniz-ki O'na ilminiz yetiyorsa-
Ama O'nu sevenlere falan laf giydirmek öyle doğru bir davranış olmuyor.
Ha bu arada Forum sayfalarında yazmaklada İslamoğlu olunmuyor.
Haddinizi bilin.

spesifik

آزادی قید و بند

fakiri

Kıdemli Üye
Reddiyeyi yazan Metin Çetin adlı kardeşimiz, kitabı okumuş ve hemen hemen satır satır reddiyesini yapmış... Ben okudum ve fevkalâde buldum.

reis

Kıdemli Üye
İnsanın meramı olsa Kur'an'a bile bi dünya reddiye yazabilir.
Yollar yürümekle, kalemler reddiye yazmakla aşınmaz..
Ne demişti Temel, "anlama anlayrım da kavrama kavrıyamayrım"

fakiri

Kıdemli Üye
Madem temel'den bahsedildi, şu halde bir Temel Fıktası da biz ekleyelim:

MEZHEPSİZ İLE TEMEL

Fıkra bu ya, günlerden bir gün mezhepsizin birinin yolu Karadeniz illerine düşmüş.Uğradığı kıraathanede etrafındakilere misyonu gereği başlamış neden mezhepsiz olmak lâzım geldiğini ve
Peygamber Efendimiz (S.A.V.) zamanında böyle bir şey olmadığını anlatmaya.. Ancak, Karadenizliler bu anlattıklarını hiç iltifat etmemişler ve hemen hep bir ağızdan onun çok yanlış düşündüğünü
ve böyle bir şey olamayacağını seslendirmişler. Mezhepsiz hangi konudan bahsetse, ileri sürdüğü fikirler ehl-i sünnet alimlerinin fikirleri ve görüşleri ile karşılık buluyormuş..
Hatta verilen cevaplar git-gide yüksek sesle seslendiriliyor ve homurdanmalara dönüşüyormuş..
Mezhepsiz bakmış vaziyet hiç de iç açıcı değil,işler sarpa sarmadan sesini kesmiş ve beşuş bir cehre ile üzüntülü bir halde yerine oturmuş.
Bu sırada usulca yanına yaklaşan
Temel ; ----Ula Uşağum ne olti ? demiş.. Satmak istetuğun salyankozlara hiç aliçi ve müştueri çikmati teğul mi ?
Mezhepsiz ; ---Bana-- demiş, Bütün bunları Üniversitedeki modernist ve reformist profesörler öğretti...
Temel ; ---Modernoist ve reformoist profesörlerun sağa punlari öğreteçekleruna, Müslüman mahallelerunde salyankoz satilmayacağuni öğretsa idiler taha iyi olurti.---demiş.

talib

Kıdemli Üye
Tarkata soğuk bakan insanlar arasında her neden ise kendi başına cemaat kuran insanlar pek revaç buluyor. Tarikatın olmadığı yerde böyle cemaatler türer. İnsan karşı gibi görünse de doğal netice bu oluyor.

Bu yeni oluşan cemaatleri faydadan uzak görmüyoruz. Tabi ki güzeldir. Ama iki alkış alanın hemen Peygamber varislerine çatması, anlamadığı yerden, tasavvuftan dem vurması işin itiraza açık konusu.

spesifik

آزادی قید و بند
herkes mensubiyetini taşıdığı fikrin yeri geldiğinde hatası olduğunu kabul etme cesaret ve dürüstlüğünü göstermeli o vakit.

ruhene

Üye
Büşra hanim ,merak ediyorum tasavvuf hakkinda ne düşünüyorsunuz?

spesifik

آزادی قید و بند
Büşra hanim ,merak ediyorum tasavvuf hakkinda ne düşünüyorsunuz?

soru yeni gördüm
kavramların ne manada kullandığını iyi bilmek gerek.
Tasavvuf Allah'a giden yollardan biridir yalın haliyle.İslama bakışın sezgisel ve mistik bir yönüdür
Bir kaç defa dile getirmeye çalıştım kişilerin İslam la tanışıklığı çok önemlidir
yıllarca cahilce yaşayıp bir şekilde hakikatle tanışıp ona teslim olan insanları
hele ki kendi neşriyatları üzerinden besleniyorlarsa geri çevirmek çok zordur
bu anlamda bizim şöyle bir şansımız vardı bir çok kaynağı okuma olanağı bulduk hatta
sahası olan insanlarla hem hal olma fırsatı yakaladık
Allah'a hamdolsun tekfirci bir zihniyete sahip değilim
şuan maksudinin kitaplarına göz atıyorum kendisi tekfircidir.
velhasıl şeyhe rabıta olayının islamda olmadığını düşünüyorum.
Tarikat ehli arkadaşlarım var tasavvıf ehli arkadaşlarımda var
bir bayanın erkeğin iki kaşı ortasını düşünerek feyz almasını doğru bulmuyorum
yani doğru bulmayan ulemaya ittiba ediyorum diyelim :)

ruhene

Üye
Sİze tavsİyem mevlana halİdİ baĞdadİnİn rİsalelerİnİ okumaniz...yada tasavvuf nedİr? Sİtesİ yada menzİl net.sİtelerİnİ zİyaret etmenİz.
Rabita (vesİle )konusuna Şu aÇidan baksaniz allah bİzİ doĞrudan dÜnyaya gÖnderemezmİydİ ? Neden anne ve babamizi vesİle yapti.bİz neden kabeye namaz kiliyoruz haŞa allah kabe mİ? İŞte binlar hep vesİle allaha yaklaŞtirirlar.allaha ulaŞmak İÇİn vesİleler aramaliyiz.kendİ baŞina kalan hÜsran olur.İlmİne gÜvenen hÜsrana uĞrar.Şeytan meleklerİn hocasiydi allahin halİfesİ olan adem a.s bİat etmedİ.v.s.

spesifik

آزادی قید و بند
Sİze tavsİyem mevlana halİdİ baĞdadİnİn rİsalelerİnİ okumaniz...yada tasavvuf nedİr? Sİtesİ yada menzİl net.sİtelerİnİ zİyaret etmenİz.
Rabita (vesİle )konusuna Şu aÇidan baksaniz allah bİzİ doĞrudan dÜnyaya gÖnderemezmİydİ ? Neden anne ve babamizi vesİle yapti.bİz neden kabeye namaz kiliyoruz haŞa allah kabe mİ? İŞte binlar hep vesİle allaha yaklaŞtirirlar.allaha ulaŞmak İÇİn vesİleler aramaliyiz.kendİ baŞina kalan hÜsran olur.İlmİne gÜvenen hÜsrana uĞrar.Şeytan meleklerİn hocasiydi allahin halİfesİ olan adem a.s bİat etmedİ.v.s.

Tabi ki Allah'a giden yollarda vesileler aramalıyız Allah bunu maide süresinde emrediyor
velakin bu vesilelerin de ölçüsü vardır.
Verdiğiniz örnekler rabıta ile hiç örtüşmüyor,anne babasız dünyaya gelmek Rabbin ol emriyle vuku bulacağı ama insan tahayyülüne aykırı
bir durum.Kabeye doğru namaz kılmak ta vahiy bir emir vahiyde mantık aranmaz,vahye teslim olunur
Düşünme ile feyzin nasıl alındığını ben anlayamıyorum,feyiz emir ve nehiyleri hayatın her alanına yerleştirmekle olur
şu konuda hem fikiriz tek başına iman güçlü tutulmaz bir cemaat olmalı,taassubiyet olmamak kaydıyla tabi
ben en çok cemaatlerin nefis terbiyelerini takdir ediyorum hakikaten nefsini ezenler var bu büyük bir iradeyi gerektirir.

ruhene

Üye
sorularinizin cevaplarini bulacaksiniz.bu arada forum yÖnetİmİnden ÖzÜr dİlİyorum baŞka sİteye yÖnlendİrdİĞİm İÇİn.lÜtfen nefİs yapmayin.ve Özell,kle ayetle cevap vereceksenİz o ayet ne İÇİn nuzul edİlmİŞ onu araŞtirp gÖnderİn.ÇÜnkÜ mealcİ arkadaŞlar ayet İnİŞ sebebİnİ bİlmeden hemen ayet mealİyle cevap verİyo.
Bİlmeden Çok bÜyk yanliŞlara dÜŞÜyorlar.
Bİz Şeyhİmİzİ allahi gÖrevlİ kildiĞi Özel kullar olarak gÖrÜyoruz.nasil mukaddes yerler gÜnler aylar varsa İnsanlarda var.allah dostlari allahin verdİĞİ yetkİ İle ÇaliŞirlar onun İznİ olmazsa hİÇbİrŞey olmaz.

ruhene

Üye
NEDEN ALLAH BİZİ ANNE VE BABAMIZI VESİLESİYLER GÖNDERDİ .DOĞRUDAN YARATSAYDI.YAPAMAZMI GÜCÜ YETMEZMİ(HAŞA)Kabeye doğru namaz kılmak ta vahiy bir emir vahiyde mantık aranmaz,vahye teslim olunur
.HAŞA KABE ALLAH MI?NEDEN ORAYA DÖNÜYORUZ CEVAB BEKLİYORUM.

ruhene

Üye
Ayrica vesİlelerİ abartmamaliyz Çok doĞru ...onlari allahin yerİne koymammaliyiz...bunlar Çok Önemlİ Şeyler.

veri

Yasaklı
Kabeye doğru namaz kılmak ta vahiy bir emir vahiyde mantık aranmaz,vahye teslim olunur

vahiyde mantık vardır:) ilgiliye duyrulur.
kabe'nin hususiyetlerini internetten rahatça araştırabilirsiniz? o konuya girmeyeceğim.

lakin namaz kılmak için bir yönün saptanması müslümanlarda bulunması gereken düzen disiplin gibi kaidelerden biri olarak bakılmalı.
düşünün her yöne kılınan namaz nasıl garip olurdu.
Allah'ın ne ibadetimize ne de kabeye doğru kılmamıza ihtiyacı yok iken. ins lerdeki bir acziyetten dolayı ve çeşitli faydaları olabileceği anlaşılabilir.
anlatmak istediğimi nedense kelimelere dökemiyorum hakkınızı helal edin.

ruhene

Üye
Tabİkİ doĞru verİ kardeŞ...bu hadİseye bİrde vesİle aÇisindan bakalim.kabe, allaha ulaŞmak İÇİn en Önemlİ vesİlelerden bİrİsİdİr.ANNE VE BABA RIZALIĞI ALLAHA ULAŞMAKTA ÖNEMLİ BİR VESİLE...ALLAH DOSTLARIYLA BERABER OLMAK ÇOK ÖNEMLİ BİR VESİLE ...

spesifik

آزادی قید و بند
NEDEN ALLAH BİZİ ANNE VE BABAMIZI VESİLESİYLER GÖNDERDİ .DOĞRUDAN YARATSAYDI.YAPAMAZMI GÜCÜ YETMEZMİ(HAŞA)Kabeye doğru namaz kılmak ta vahiy bir emir vahiyde mantık aranmaz,vahye teslim olunur

reklam yasak olduğu için sitenin adını sildim ama uygun bir zaman bakacağım inş.
subhanallah kardeşim nasıl bir benzetme bu şimdi,
Kuran beytullah tabirini kullanır kabe için Allah'ın evi,peygamberimizden önce inşaa edilmiştir
Hz İbrahim a.s oğluyla tamiratını öğreniyoruz beyandan.
sireti incelerseniz Allah rasulu zamanında nerede sohbet edilse o sohbet taşlarının yahut ağaçlarının olduğu yerde adaklar adanır
kurban kesilirdi,hatta Hz Ömerin peygamberin çevresinde üç kez dönüp toprağı öptüğüne dair(inş yanlış hatırlamıyorum) bir hadis okumuştum.
Hz Ömer aynı işlevi yaparken içinden 'muhakkak ki senin hiç bir değerin yoktur,eğer nebiyi böyle yaprken görmese idim şuan bunu yapıyor olmazdım' diyor.Kabe insanların her birinin farklı yöne secde etmesini engelleyen vahyi bir semboldür.

ruhene

Üye
Kuran beytullah tabirini kullanır kabe için Allah'ın evi,peygamberimizden önce inşaa edilmiştir
Hz İbrahim a.s oğluyla tamiratını öğreniyoruz beyandan.
sireti incelerseniz Allah rasulu zamanında nerede sohbet edilse o sohbet taşlarının yahut ağaçlarının olduğu yerde adaklar adanır
kurban kesilirdi,hatta Hz Ömerin peygamberin çevresinde üç kez dönüp toprağı öptüğüne dair(inş yanlış hatırlamıyorum) bir hadis okumuştum.
Hz Ömer aynı işlevi yaparken içinden 'muhakkak ki senin hiç bir değerin yoktur,eğer nebiyi böyle yaprken görmese idim şuan bunu yapıyor olmazdım' diyor.Kabe insanların her birinin farklı yöne secde etmesini engelleyen vahyi bir semboldür. AYNEN KATILIYORUM AMENNA...
HOCAM HADİSEYENEDEN TEK BİR AÇIDAN BAKIYORSUN.NEDEN VESİLE AÇISINDAN BAKMAK İSTEMİYORSUN

KABE ALLAHIN EVİ DEĞİLMİ?MEKKELİLER ALLAHIN KOMŞULARI DEĞİLMİ? MEDİNELİLER PEYGAMBERİMİZİ KOMŞULARI DEĞİLMİ?HACDA MEKKE VE MEDİNEDE KİMSEYİ NEDEN İNCİTMEYİN DİYORLAR.ORADA YAŞAYAN HERŞYE EDEPLİ YAKLAŞMALIYZ.YERLERE TÜKÜRMEMELİYİZ VS.ÇÜNKÜ ONLARIN RAZILIĞI ALLAHIN VE RESULUNUN RAZILIĞIDIR.İŞTE BUNLAR BİRER ARAÇTIR ...KESİNLİKLE AMAÇ DEĞİLŞDİR.SEYRİ SÜLUKTA AŞİĞIN MAŞUĞUNA ULAŞMASINDA VESİLELRDİR.

spesifik

آزادی قید و بند
AYNEN KATILIYORUM AMENNA...
HOCAM HADİSEYENEDEN TEK BİR AÇIDAN BAKIYORSUN.NEDEN VESİLE AÇISINDAN BAKMAK İSTEMİYORSUN

KABE ALLAHIN EVİ DEĞİLMİ?MEKKELİLER ALLAHIN KOMŞULARI DEĞİLMİ? MEDİNELİLER PEYGAMBERİMİZİ KOMŞULARI DEĞİLMİ?HACDA MEKKE VE MEDİNEDE KİMSEYİ NEDEN İNCİTMEYİN DİYORLAR.ORADA YAŞAYAN HERŞYE EDEPLİ YAKLAŞMALIYZ.YERLERE TÜKÜRMEMELİYİZ VS.ÇÜNKÜ ONLARIN RAZILIĞI ALLAHIN VE RESULUNUN RAZILIĞIDIR.İŞTE BUNLAR BİRER ARAÇTIR ...KESİNLİKLE AMAÇ DEĞİLŞDİR.SEYRİ SÜLUKTA AŞİĞIN MAŞUĞUNA ULAŞMASINDA VESİLELRDİR.

est.Hoca değilim .
Söylemiştim ya kişinin islamla müşerref oluşu çok önemlidir
amellerin hesabını vereceğiz,küçük büyük denmeden en gizli dediklerimiz bile mizanda önümüze konacak
Rabıta yapılmalı! bakın buraya dikkat edin rabıta bağ kurmaktır,Kuranı kerimde bir kaç yerde geçer.
Ölüm rabıtası yapılsın,kişi ölümü aklından çıkarınca hayatına günah giriyor zaten
ama bir bayanın ya da erkeğin şeyhinin iki kaşı ortasını düşünmesi,yahut hatmelerde ki şeyhin bulunulduğu mekana gelecek olması inancı
çok tehlike arzeden şeyler bir araştırın.Arkadaşlarımın sohbetlerine iştirak ettim hatmelerinde bizzat bulundum
'hocaefendi gelecek sakın gözlerinizi açmayın kör olursunuz dediler' subhanallah var mı böyle bir durum,böyle bir bakış olur mu
ismini vermek istemiyorum cemaatin Allah hepimizi islam üzere ayakları sabitlenenlerden eylesin.