Mustafa İslamoğlu ne yapmak istiyor

ŞehbaL

Kıdemli Üye
Konu İslamoğlun'dan rabıtaya ordan da zikre mi kaymış ne =)

ruhene

Üye
islamoğlunu allaha havale ettik...bizi ilgilendirmiyor...rabıta zikir muhabet ihlas bizi ilgilendiriyor.

spesifik

آزادی قید و بند
islamoğlunu allaha havale ettik...bizi ilgilendirmiyor...rabıta zikir muhabet ihlas bizi ilgilendiriyor.

Allah razı olsun güzel bir muhabbet oldu şahsım adına
Rabbim kendisiyle olan bağımızı kuvvetlendirsin,zikirlerimizi daim eylesin ihlasıda diri tutmamızda
bizim yardımcımız olsun dua ile kardeşim...

ömerusta

Kıdemli Üye
bir şeye var demek kolay görürsünüz okursunuz anlarsınız bilirsiniz var dersiniz ama yok demek o kadar zor ki bakmadığınız ayet kalmayacah hadis kalmayacak okuyacak anlayacak bileceksiniz kendinize deliller getirecek kaynak bulacaksınız sonradan biri bulup var demiyecek hal gecekleşecek ben bulamadım diyeceksiniz yok diyemezsiniz çünkü ilmin sonu yoktur bir alim gelir var der
böyleyken bütün ehli sünnet var derken yok demek sapkınlık olmuyormu kadere imanı yok saymak
lastiği patlak arabaya binen yolda kalmaya mahku olur lastiğinizin patlak olduğuınu söyleyenlerede kızmak yerine teşekür etmeniz gerekir her halde bekliyoruz

spesifik

آزادی قید و بند
bir şeye var demek kolay görürsünüz okursunuz anlarsınız bilirsiniz var dersiniz ama yok demek o kadar zor ki bakmadığınız ayet kalmayacah hadis kalmayacak okuyacak anlayacak bileceksiniz kendinize deliller getirecek kaynak bulacaksınız sonradan biri bulup var demiyecek hal gecekleşecek ben bulamadım diyeceksiniz yok diyemezsiniz çünkü ilmin sonu yoktur bir alim gelir var der
böyleyken bütün ehli sünnet var derken yok demek sapkınlık olmuyormu kadere imanı yok saymak
lastiği patlak arabaya binen yolda kalmaya mahku olur lastiğinizin patlak olduğuınu söyleyenlerede kızmak yerine teşekür etmeniz gerekir her halde bekliyoruz

abi kader yoktur demiyor islamoğlu ,ben iman kitabını okudum.
Amentünün esaslarında kader ibaresi sonradan eklenmiştir diyor kelamcılar tarafından.
Kuran da kader kelimesi bir çok yerde geçer.
İki bakış arasında fark var,meşhur cibril hadisi dışında Kuran da iman esaslarında kader /kelamcıların tarif ettiği boyutta değil
yani kader yoktur diyor derseniz yanlış olur acizane.
Açıklamasını da yapmış ,diyorlar ki Allah benim hırsız olmamı istediği için hırsız oldum,yahut benim kaderimde adam öldürmek varmış
diyerek cinayet işliyorlar bu bakış açısının yanlış olduğunu anlatıyor bende katılıyorum açıkcası.
Allahın mukeddaratı ayrı,levhi mahfuzda ilmi bilerek insanların sonunun ne olacağı ayrı cüz i irade ile yaptıklarının mesuliyeti ayrıdır.
inş anlatabildim.Ama islamoğlunun her görüşüne katılmıyorum,ilmini beğeniyorum yoğrulmuş,dil biliyor yanlışı onu bağlar bizi değil.
Ki kader muhtelif bir mevzu.Kelamcılar ortalığı karıştırıyor.

ömerusta

Kıdemli Üye
yok yok kardeşim bizler tasavuf eytimi alırken böylesine ince konulara çok dikkat ederiz bir harf dahi konuyu değiştirir mustafa islam oğlu dokuz osmancılar var onları örnek göstererek yani sinek bile kanadını oynatamaz ALLAH c.c.emri olmadan ayetini kötüye yorumlayanları örnekliyerek sizin dediğinizi
diyor fakat bir sohbetinde amentüden imanınşartlarından yok diyor işte burada zıtlaşıyoruz bizde diyoruzki lehde veya aleyhte kuranda olmayan bir ayet göster diyoruz gösteremiyor sonra hayız gören kadınların namaz kılabileceğini oruç tuta bileceğini söylüyor kadınların hayız kanını şehit kanı gibi kutsaldır sohbetini dinledim önceleri mesehepleride ret ediyordu şimdi döndü geçen gün saydi nursinin
hayatını anlatan filmi övüyor guya karşı koyanlara zulmedenlere ALLAH c.c. sızlar ifadesini kullanıyor
şeriyatı bilen onu kendisine şiyar edinen alim sıfatı adledilen bir insan okelimeyi kullanmaz kullanamaz
onlar ALLAHI c.c. ret bile edebilirler ama siz ALLAH c.c. lar diyemezsiniz
derseniz ALLAH c.c. hın olmayan onun ilmi yaratması dışında birilerinin varlığını idda ediyor durumuna düşersiniz buda sizin şeriyatsızlığınızı gösterir ha bunu kazım efendi ayşe hanım söylerse cehaliğine verilir hata yapıyor deriz bir bu değil kuran kardeşliği namazda buluşalımdiye guruplar oluşturup
değişik illerde dernekler kurarak işte şu kuranda yok işte bukuranda yok gibi sözlerle müslümanların kafalarını karıştırıp sapmalarına vesile oluyorlar tamam kuranda bulamadığınız bazı konuları hadisde bulursunuz daha değişik metotları kullanırsınız örnek verirsek risaliye nur başlı başına kuranın tercümesidir bire birmidir dersekhayır değildir bakın biz tarık olarak bunu çekinmeden söylüyor vede okuyor ilim ediyoruz buda bir metoddur yani şunu demek istiyoruz ibrahim hakkı efendi uzay ilminden bahseder abdulkadir geylani hz leri uzayı bağdat caddesi gibi biliriz diyor bunlar bu ilmi kurandan almıyorlarmı nerde bu ilim kuranda kaç kişi göstere bilir mustafa islam oğlu vede yandaşları göstere bilirmi hayır o zaman bu ilmi yokmu sayacağız caca bey kırşehirde bir cami yaptırıyor bu günkü uzay mekiğini taştan resmediyor caminin dört kenarına yerleştiriyor vede uzayda ölçüler veriyor 500 yılönce
bu ilmin kuranda yokmu sayacağız< olmadığını göstere bilirmi yoksa yine suçu islamla haberiolmayan bazı kaderci dediğimiz her şeyi kadere bağlayan cuzi iradeyi yok sayanlaramı yükleyeceğiz
iyi takip ederseniz sizinde gerçekleri göreceğinizi umarım selametle kalın aşk kendini ona unutmaktır
o da hakka olur akıl kurana teslim edilirse akıl olur oda kuranda yok olur anladın sanırım kardeşim

Cevad

Profesör
Kainatın Aynasıyım
Mademki Ben Bir İnsanım
Hakkın Varlık Deryasıyım
Mademki Ben Bir İnsanım

ömerusta

Kıdemli Üye
insan kahakta hak insanda
ne ararsan var insanda
çokmarifet var insanda mademki ben insanım

bunca temenni dilekler
vız gelir çarkıfelekler
bize eğilsin melekler
mademki ben bir insanım

evet adem olmak ademden olmak adam olmak insan olmak
bu kadar güzelliğin özelliğin verildiği meleklerin secde ettiği yaratık başı boş yemek içmek eylenmek türemek olmamalı vazifesi bunu hayvanlarda yapıyor yer yüzünde yaradanını temsil etmeli halinde hareketinde konuşmasında susmasında dahi hakkı temsil etmeli biri bilmeli birliği bilmeli itişmemeli
düşerse adem düştü bilmeli düşeni kaldırmalı her sözünde hakkı bildirmeli uymalı bir olana indirdiği
kurana geleni emir saymalı bu davaya baş koymalı ki adam olsun adem olsun ona bakan ondan hakkı bulsun baş eğsin dağ taş tüm mahlukta itaatt eylesin ona eyilmeli önünde hakkın eyildiği gibi meleklerin secdede olmalı başı kaldırırmı başını secdeden hakkı bilen kişi mahsun olmalı buruk olmalı
azgülmeli çok ağlamalı kusurlarına pişmanım ben pişmanım demeli tüm yaptıklarına öyle dik durmalı
geldiği yere giderken vuslata kavuşurken
aksi olursa uymazsa yaradana baş kaldırırsa unutursa ademliğini adamlığını insanlığını kimi temsil ettiğini hayvandan daha aşşağılara esveli safiline inerki uyduğuyla haşrolur
secde edilen secde olur mahlukun ayakları altında yaradılanın en aşşağlığı olu verir
madem ki ben bir insanım insan gibi olmam lazım
emeğine sağlık cavat kardeş sabah sabah insanlığımı hatırlattın ALLAH c.c. seni ehli beyte uyan vede onlarla haşrolan kullardan eylesin amin

spesifik

آزادی قید و بند
Yıllar önce bir kelamcının kitabında okumuştum söylediklerinizi
sanırım kelamcıların fikirlerinden kaynaklanıyor yeni düşünceler.
Ama bakıyorsunuz her fikrin savunucu ve red edicisi var.
Mutlak surette kabul gören bir topluluk var mı?
Biz babamı bile mezheplerin bağlayıcılığı hususunda ikna edemiyoruz şartım hangisine uyarsa o olurum diyor çıkıyor işin içinden :)
ki öncesine kadar aynı şeyi bende yapıyordum ta ki usul okuyana kadar ,
şimdi ittiba etmeye çalıştığım görüşün her amelini öğrenmeye çalışıyorum bu da öyle kolay değil
Allah bizleri nakısıyetimiz dolayısıyla her daim merhametiyle kuşasın.
Allah bildiklerimizle amel etmeyi nasip etsin,en önemlisi farklı düşünse bile aynı secdeye baş koyma adına hiç değilse
din kardeşlerimize merhamet nazarlarıyla bakabilmeyi nasip etsin
bütünüyle tam bir adem olsa idim eleştirilerimide o bütünlükte yapardım elbet ama ben çok nakısım kendi adıma...

vesselam.

ruhene

Üye
Tasavvufçularla kelamcılar arasındaki bu münazara devam etmiş ve de edecektirde...Resurullah sallallahu aleyhi vesellem efendimiz veda hutbesinde yolu göstermiş :
1-ehlibeyt ( hadisleri amel etmek ve seyyidleri takip etmek)
2-kuran-ı kerim ( bol bol okumak , anlamak ve yaşantımıza yansıtmak)

rabbinsadikkulu

FETÖ nurcu değildir!
mustafa islamoğluna reddiye kadir mısıroğlu

Enfüsî

Asistan
TASAVVUFCULAR KELAMCILAR VEYA BAŞKA "İŞÇİ"LER

Tasavvufçularla kelamcıların "barışması" daha doğrusu, Yaptıklarının dünyayı kurtarmak değil, meslek olduğunu anlamaları inşallah gerçekleşecektir.!

Bu ihtilafat, söylenip durulmasına rağmen meslek kelimesinin veya ıstılahının anlamının unutulduğuna da bağlanabilecektir. (Bu unutmak kalemi koyduğu yeri unutmak değil unuttuğunu unutarak unutmaktır. Buna Allahla Aldatılmak dA derlerse de ben o kadar yüksekten atmayacağım.)

.
Ya da yanlış tanımlamalarının olduğu veya bazı mabeynde hiç tanımlanmamış bile olabildiği. ama kullanıldığı..

* * *

ca ce cı ci co cö cu cü = sadece iş = meslek = Helal para; (kaba değil matematiksel hesaplarla ortalama seviye veya altında ise helal para. !)

Allah, amellere, miktarına, söylencelerinde, envai çeşit mabeynelere değil amellerle şekillenen, insanın ölçemeyeceği kalplere bakacaktır. Özel amellerin, kalbin mizanında göz önüne verilmesi veya fırlatılacak olmasından başka önemi yok gibidir. Hele yaptığını beğenmek kuruntusu hiç olmamalı. İnsanlar için: zaten âdil olan düzeni derece derece müşahedat ve ahirde muhasebat söz konusudur.!! Allahu teala Zulmetmez! Ama insanlar kenidlerine zulmeder!

Peygamberler=dolu iş=vakfiyet=helal yaşam! Muhasebe yok; veya olacaklar adil düzeni müşahade ve azap değil ikram tadında. İbret alabilen hiç kimseye onların aynen izlediğini izlemek verilmemiştir! İcma-i ümmet sünnetin mirasıdır hadislerin değil! silsile kelimesinden nefret etmeyin! Sadece yanlışlık öznelerine bile değil fiillerinden bahsetmeye odaklanınız. yoksa hedef şaşırırsınız.

* * *

Meslekcilik/müddeilik doğasından gelen, birbirlerine karşı yanlış anlayış veya anlamlandıramayayışlarının sona ermesi ile,

Birbirilerinin anlamadıklarını anladıktan sonra, (herhangi) her iki tarafın gönüllü barışmak istediği ile gerçekleşebilecektir.

Hitap ederken, önde gelenlerin, kendilerini, içlerinde buldukları insanlara zaten "az çok ama doğru" yöntemle vaaz ettiklerini karşılıklı anlayacaklar. Yani insanın kendini içinde bulduğu yere kader, gösterdiği konjonktürel gayrete ve usuldeki-insiyatif ismi verilecektir. Ve aslında 2 değil 3 parça olsa daha iyi anlaşılacak olan "*Kader zulmetmez, *iblis yakar, ayrıştırır; *beşer zulmeder" şeklinde olan kader diye söyledikleri ama ne olduğunu tam olarak bilmediklerini, bilmediğimizi anlamya yaklaşacaklardır.

Ve zahiri alemdeki yansımanın/anlayışların doğrulması gerçekleşebilecektir.

Ve iblisin bilgi ağlarını, radyomanyetizmal enerji ağlarıyla(ne demekse!) örtmekle yaptığı derkedilerek, o ağın olmayışı/zayıflayışı durumu cüz-iyen hayal edilebilecek. ve hatta sanal olmayan(insan yapımı olmayan) o ağların etkisiz olacağı "haşrötesi haller" de az daha tasavvur edilmeye yaklaşacak, "kainatın bilinen kanun-modellemelerinin" baya dönüşebileceğini daha kolay hayal edebileceklerdir.

* * *

Bazı kelamcılar kendilerini, bilmeden ve değişik hallere de girmeden, "enel hak" hatta fazlasını "derlerken" bulabilirler. (dinleyici nezdinde) Yani bazı şeylerin şirk olmadığını öyle bir anlayacaklar ki.! Ya da bilmem ne olmadıklarını! ya da anlamalılar! sonra hadis ilmini kendi nefisleri için daha iyi anlayacaklar. sonra hemen azcık da risale i nurcu olacaklar. tabi ki risale meslek-cilerine tabi olmadan! yani bence olmalılar!
İslam kuran ve hadis deği kuran ve sünnettir. bu yüzden milyon sayılabilecek hadisler (furkan verilmiş) insanı saptıramaz!

Hadis ayıklama diye bir iş yoktur! Tevil vardır! edemeyen dokunmasın! illa rahatsızlanırsa, kendi işini yapsa dokunmuş gibi olur. Eski devirler bire bir taklit edile-mez! Edilmemeli!

Bazı Tasavvufcular,
avamın avam değil, biraz da "havası sırtında taşıyan ilim sahipleri ama bilgi sahipsizleri" olduklarını anlayacaklar. veya anlamalılar! Yönetmek sevdasının kalplerinde değil geleneklerinde birikerek varolduğunu hadler aşıldığından derkedeceklerdir. Düşünmeme suçunu derkedeceklerdir. Kendileri olmasa elbet başkasının o ilmi vazifeyi yapacaklarını olasılık içinde derkedecekler.

M.İSLAMOĞLU'NU PEK BİLMEYİZ AMA ONUN NE YAPMAMAYA ÇALIŞTIĞINI SÖYLEYELİM

Elbette hataları var. Bence hadiscilerle uğraşmayı bırakıp sünnete tabi olanlara muhabbet etmeli. kendi denklerini bulmalı! Hatalarını konuşmak, Avamın haddi değil! Birbirinden yanlış oldukları yüzünden gidecek yer bulamatanların danıştığı İslamoğlunu hoş görünüz! kendisi aleyhine konuşanların belki hepsinden çok biliyor İnşallah! Ama bizce kendi denkleriyle de muhatap olmalıdır!

Bir kere onun peşine avamı takmış olmanın cezası bizce Hapistir! Kader Âdalet eder. zulmetmez. Sadece kendine tabi olan avam sapmayacak sapmasın diye bilenleri yerden yere vurmanın cezası hem kendi efradı hem başkaları nezdinde küçük düşürülmektir.

Kadir mısırlıoğlunun yukardaki videodaki duruşundaki asaletinin, çelişki diye nitelemenin absürdiyeti ve kibirliliği de teyid edilecektir. bu videoda da gayet hoş bir denge gördüm. bunu başka yerlerde de gördüm. (Başta Fgülen hocaefendide). Allah razı olsun.

*Mİslamoğlu (kurancı değil) tefsirci. ne yapmamaya çalıştığı, bizce, bazı tasavvufcular gibi yapmamaktır. haklıdır.
*Cübbeli hoca hadis ve tevilin nakilcisi. m.i. nun yolundan geçmeden(mapus) zannetmem onu anlayacaktır.

NE Derlerse demişsinler! Ben ikisini de severim.! Bu da benim çelişkim!
Kavrayışı(ilmi değil bilgisi) yetmeyenler beni ikili oynamakla suçlayabilir. onlar da o kadar anlar.

*Kadir Mısırlıoğlu, büyük mütefekkir ve tarihcidir. denge insanı. (her ne kadar dengeleyici sözlerden birini unutursa veya bilemezse bayağı ağır olabilse de.)

hepsi barışınca "kendi hatalarını başkaları anlamadan yavaş yavaş göreceklerdir." bu her kardeş olan nefs için yazılmıştır!

Hiç kimseye etrafındaki iyi insanlarla denenmemek yazılmamıştır!

ÖZET:

Münafık Aramak Münafıkların Adamı Olmak gibidir.

Sonuçtaki görülen "sadece görüşmemekten, karşılıklı atışmak ve cemaatleşmemek" ten ibaret gibidir. veya cemaatin anlamını unutmakladır. CAMİYLE CEMAAT OLMAZ! O CEMAAT SENİN ENDEKİ HADİSLERDE GEÇEN CEMAAT DEĞİL! ama bence en az haftada 5-10 vakit camiye gitmemek münasip değil. evle cemaat olmaz. Kanaatimize göre Vaaz eden insan için iki şey mecburdur: 1.maddi olanakarı ve kolaylıklar "ortalamanın altında" veya "ortalama" olmalıdır. 2. Halka karışmaktır. meşhur olmanın şerrini öldürecek tek şey budur. elbette kolay yol değildir. ama ileri derecede ciddi vaizler için mecburdur.

Biz Burada, bir cüz-ü cemiyet-i islam içinde, daha çok sanal konuşuruz sanal karışırız. Hocalar gerçekten karışmalıdır.

Yapması gereken bazısı İnatla cemaatleşmediler, tv internetle sanal cemaat oldular. o da bir nevi diyalok ve hoş görü olabilir. bundan 100 yıl öncesine kıyasla iyi bir şey. ama yetersizdir.

En son unuttukları zaten unutulmak isteyen ibni arabi belki akla gelerek "o bunu mu demek istemişdi" diye bir ağızdan maşallah diye ekleyeceklerdir. Mesela "iblis melek cin"le ilgili anlattıkları olabilir. bilmiyorum çünkü okumam!

Said garibi isteseler de istemeseler de kendini ispat ettiğinden hepsi az çok onu anlayacaklardır.

Ama en son herkes ASM efendimizi daha iyi anlayacaklar. sonra serüveni.

Bu denklemler, düşmanın ne olduğunu anlamadan, Bakara suresinin ilk ayetleri tekrar edilmeden, ğaybe iman vurgulanmadan geçilirse, bir geçici hayal görünecek, meseleler bilgeliklere dönüşecek, çok hızlı geçip gidebilecektir.

Allahu Âlem.

NOT2: Bunu dün yazdığım halde şimdi yapıştırdım. eksik olduğu ve yorultulduğumuz için. kusura bakmasın M.İ., benim için önemli değil! Belki böyle hayırlıdır! Kimin ne olduğunu, münafık çünafık (ne demekse!) anlamak için değil belki yeri gelirse, kimin neyde ehil olduğunu/olmadığını anlamak için.
NOT4: BOP başlamakta olan değil bitmekte olan bir şeydir. 100 yıldan daha önce başlayan bir şeyin kokusunu alanlar yeni yeni "bop bop" diye zırvalmaktadırlar. Suriyede olan zulüm, bop'un yan ürünüdür. bop illa kağıt ve zihindeki bir plan da değil! komplocu zihniyeti bırakmak lazım! iblis dedikleri VAR dır!
NOT5: birini, hiç bir yerde, söylemedikleri ve söylediğini bilmediklerimiz için desteklemeyiz. nerede desteklediğimizi sınırlarıyla söyleriz biter.

spesifik

آزادی قید و بند
-)))
Üşenmeden altı sayfayı okudum
Allahım ne kadar sakin yazmışım
Yorumlarda sekinet var resmen
Şimdi celallik var sanki çünkü dalgalar fırtınalar kopuyor beynimde
Hareketli bir hayatım var -)
İman kader üç Muhammed hakkında düşüncelerim aynı
Lakin beş sene evvelinde ki islamoğlu ile
Şimdiki islamoğlu hakkında düşüncelerim değişti
Hey gidi günler hey....

spesifik

آزادی قید و بند
O zamanlar İslamoğlu nedeniyle çok eleştiri alıyordun.
Mustafa İslamoğlu yüzünden neler çektin neler :)
Şimdi ki düşüncelerini merak ediyorum.

Bak valla önceleri İslamoğlunu haklı bulup ta şimdi o düşüncesini değiştirenlere çok rastladım.
İtiraf et duruşumu bozmadım demi abi -)
Şöyle ki islamoğlu da çok değişti
Oy kullanmıyorlardı mesela
Bencağız okumayı çok seviyorum okuyanın mealini de aldım -)
Kulaktan dolma eleştiri sevmiyorum
Fikri okumam düşünmem lazım
Çok evvelinde ilmine saygım vardı bi mütevazi duruş vardı
Şimdi öyle çıkışları öyle ifadeleri var ki
Vahyi sadece biz anlarız
Bizim vahye bakışımız indirilmiş din
Sizlerin ki uydurulmuş din
Bu tarz söylemler çok itici
Hz Meryem peygamber dir
Adem as babası var
Ne bilim abdestin farzını bilmeyen necaset kültürü bilmeyen bi halka Adem as babası vardı demek çok mantıksız geliyor bana. Allah şaşırtmasın ki sistemi alkışlıyorlar artık otorite öpmüş kendilerini
Bu cihetten benim için bitmiştir
Lakin tekfir etmiyorum hâlâ bu minvalde tekfir ediliyorum
Yani hâlâ çekiyorum galiba -)))

nefahtü

Kıdemli Üye
Değişen bazen ona bakan kişin yolunda ilerlemesinden de olabilir mi acaba ?

Kaçak

Yeni
Koca Memet islamoğlumcumu kalmış ?
Anlamadım ben hadiseyi ??