Okul andımızdan "TÜRKÜM DOĞRUYUM" sözü kalkıyor

manifesto

Yasaklı
Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Türkiye'de yaşayan ve Türk okullarına giden yabancı çocuklara her sabah "Türküm, doğruyum, çalışkanım" şeklinde öğrenci andını söyletmenin yanlış olduğunu belirterek, "Bu konuda karar çıkardık herkes bize tepki gösterdi. Ne yani yabancı çocuklara her sabah Türk olmadıkları halde yalan mı attıralım?" dedi.

Çanakkale'de Süleyman Demirel konferans salonunda düzenlenen "Küreselleşme Sürecinde Türkiye" konulu konferansta konuşan Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, konuşmanda din konusuna değinerek, "'Biz Avrupa Birliğine girersek dinimizi kaybederiz' diyorlar. Din konusunda en az hassasiyeti olan kişiler bile çıkıp 'Din elden gidiyor' diye bağırıyor. Yapma ya. Nereye gitmiş din? Bize söylenenlere bakın. Türkiye'de misyonerler kol geziyor. İnciller dağıtılıyor. Büyükşehirlerde apartmanların altlarında kiliseler yapılıyor. Misyonerliğin hangi tarafına karşıyız gençler? Bakın insanların maddi sefaletinden yararlanarak, bunu fırsat bilerek eğer siz insanlara din değiştirmeye zorlar veya teşvik ederseniz, bu çok ayıp ve insanlık onuruna aykırı bir şeydir. Bunu kabullenmek mümkün değildir. Siz kendi dininizi başkasına anlatma hakkına ne kadar sahipseniz, onlarda size anlatma hakkına sahiptir. Bu düşünce özgürlüğü kapsamında mıdır? Evet" dedi.

Bakan Çelik, bu konuda Londra örneğini de vererek, "Bakın Londra'da Hide Parkta Pakistan kökenli Tebliğ Cemaati diye bir grup vardır. Bunlar gelen geçenleri durduruyor ve 'Bir dakika deyip 'Allah birdir. Hz. Muhammed onun elçisidir. Kur'an kitabıdır. Ahiret günü bana tebliğ etmediler deme ve yoluna devam et' diyor. İngilizler buna tahammül ediyor. Ben buna defalarca şahit oldum" diye konuştu.

Konuşmasında Türkiye'de ruhban okulu açılması konusuna da değinen Bakan Çelik, "Türkiye'de ulusalcılar konuşuyor. Efendim 'Ruhban okulu açılırsa Türkiye elden gider' diyorlar. 100 tane papaz yetişecekmiş. Empati yapmak zorundayız. Yani insanın kendisini başkasının yerine koyması lazım. İlköğretim yönetmeliğini hazırlıyor arkadaşlarımız. Bana bir sürü müracaat gelmiş. Türkiye'de diplomatik misyonla ekonomik faaliyetler için Türkiye'de bulunan bazı aileler çocuklarını Türk okullarına gönderiyor. Bana yazdıkları dilekçelerde ne diyorlar biliyor musunuz? 'Biz Türk değiliz. Her sabah çocuklarımızı sıraya geçirip 'Türküm, doğruyum, çalışkanım' dedirtiyorsunuz. Buna mecbur muyuz?' Şimdi yabancılara bunu söyletmek doğru mu? Dedim ki arkadaşlara yabancılara and içme mecburiyetini kaldırın. Sadece yabancılarınkini kaldırdık. Kayseri'de bana sordular ve kıyamet koptu. 'Bakan nasıl bunu kaldırır' dediler. Düşünün bir Alman çocuğunu sabah sıraya geçiriyorsun. Ardından başlıyor Türküm demeye. Bu birinci cümle yalan mı? Evet yalan. Çocuk arkadan da diyor ki 'Doğruyum'. Birincisi yalan olduğu için ikincisi zaten külliyen yalan oluyor. Peki biz elin çocuğuna her sabah yalan söyletmek zorunda mıyız?" şeklinde konuştu

FiGaN

Üye
Web sitesi
www.ezgimuzik.net
ilk önce canım sıkılmıştı neden kalkıyor diye ama şu cümlelerde hak verdim.. :)

Düşünün bir Alman çocuğunu sabah sıraya geçiriyorsun. Ardından başlıyor Türküm demeye. Bu birinci cümle yalan mı? Evet yalan. Çocuk arkadan da diyor ki 'Doğruyum'. Birincisi yalan olduğu için ikincisi zaten külliyen yalan oluyor. Peki biz elin çocuğuna her sabah yalan söyletmek zorunda mıyız?"

(gerçi, başka türlü bir düzenleme yapılamaz mıydı, oda tartışılır ama.. :confused1: hayırlısı..)

zebih

Kıdemli Üye
nasıl olsa 'gerdik' bari 'koparalım' mı diyorlar.

kemalizma'nın en hassas olduğu mevzulardan biri de budur. Türk mefhumu onlar için, bir ırkı yansıtmaz, bir milli tavrın ortak adıdır.

bunu en iyi de bakan bey bilir. başı belada bir oluşumun bu tarz bir çıkışı oldukça ilginç.

adalı

Profesör
Web sitesi
adali81.blogcu.com
Çocukların benliklerini unutmalarına, kimliksiz bir nesil oluşumuna zemin hazırlanıyor...

Çok yazık gerçekten...
Savcı kapama davası açmışken İsmail Beyin de belirttiği gibi, bu tarz bir çıkış yapmaları için bir çok senaryoya gerçeklik payı veriyor...

Turkbeyi

Ordinaryus
guzell neguzel kemalistlere acik veriyorlar... sonra agliyorlar akp kapatiliyor diye

Derin Manâ

Asistan
Türk olmayanlar bu andı söylerken yalancılığa teşvik edilmiyormu ve de isteyerek söylüyorlarmı?

DOĞRUYUM derken bile bile yalan söyleniyor, bir bakın bakalım neremiz doğru.

Kaldırılmasada olur, ama kaldırılırsada hiç şaşrmam, bana hiçte yanlış gelmez.

rota

Doçent
Rejimi ve laikliği korumaya adanmış işbilir savcılarımız kapatmanın hiçbir işe yaramadığını bildikleri halde gazete kupürlerinden delillerle parti kapatma davaları açıyor, ülkeyi bir gecede milyarlarca borçlandırıyor.

Bu mu Türklük doğruluk?

Doğruyum demek yerine laikim denmeli.

Bakın hortumculra hiçbir doğru değil ama köşebaşlarında. Dillerindekide Atatürkçüyüm, laikim.

Hükümet istediği kadar türküm doğruyum desin, suratından ne oldukalrını anladıklarımnız ellerine geçirdikleri köşelerden Türkiyenin geleceğiyle oynuyor.

Onlar Türk olduğunu zannettiğimiz malum kişiler, doğruluk andıda içitiler.

And okumakla olmuyor bu işler.

aHuZaR

Can kayıp can firarda
insanlar Türküm ve Dogruyum sözünden ba$ka tek kelam yanli$ konu$muyor demekki....
wayyy bee cok etkileyici
ne dogru sözlü insanlarmi$iz biz....
ba$kalarina camur atarken, onu bunu dini kullanip islami holdinkler kurup dolandiriken hic vebali dü$ünen yok nedense...
i$ Türküm Dogruyum dendimi yalana te$fik oluyor
Türk hem Dogrudur...hemde cali$kandir
Türk müslümandir müslüman da dogru ve cali$kan olur...
bu te$fik edici bir kelamdir dogruluga.....anlayana tabiii

manifesto

Yasaklı
Güneydoğuda nüfusu ekseri kürt olan kırsalda kentte Türkçeyi okulda öğrenicek olan kürt çocuklarını "türküm doğruyum.., ne mutlu Türküm diyene" gibi sözlerle bağırtarak okula almak Türklüğe hizmet olmasa gerek

Bırakalım her sabah çocuklarımız ASKER gibi sıraya sokulup TEKMİL verdirilip okullara sonra almaktan vazgeçelim.

adalı

Profesör
Web sitesi
adali81.blogcu.com
Güneydoğuda nüfusu ekseri kürt olan kırsalda kentte Türkçeyi okulda öğrenicek olan kürt çocuklarını "türküm doğruyum.., ne mutlu Türküm diyene" gibi sözlerle bağırtarak okula almak Türklüğe hizmet olmasa gerek

Bırakalım her sabah çocuklarımız ASKER gibi sıraya sokulup TEKMİL verdirilip okullara sonra almaktan vazgeçelim.

Bu söylediklerinizin hepsi sınırsız hoşgörünüzün eseri...

Yurtdışında yaşıyor olsak hiç gözümüzün yaşına bakmadan çocuklarımıza İngiliz'im doğruyum yada Alman'ım doğruyum dedirtirlerdi... Hoş, doğruluk her ulusa mahsus bir sıfat değildir... Bu da biline!

sır

Üye
sanki kendi sonlarını kendileri çağırıyorlar ya hû, biz ne yapalım daha...
doğru dahi olsa gerekçeleri böyle bir zaman da mı yapılır bu !...
Gel beni kapat yoksa ben kaşınırım diyor sanki...

manifesto

Yasaklı
Bu söylediklerinizin hepsi sınırsız hoşgörünüzün eseri...

Yurtdışında yaşıyor olsak hiç gözümüzün yaşına bakmadan çocuklarımıza İngiliz'im doğruyum yada Alman'ım doğruyum dedirtirlerdi... Hoş, doğruluk her ulusa mahsus bir sıfat değildir... Bu da biline!

adalı

Almanyada Fransada ve avrupanın değişik ülkelerinde yaşayan milyonlarca GURBETÇİMİZ var
Şimdi Almanyada bir gurbetçi çocuğunu " Alman okulları her sabah "Almanın,doğruyum..ne mutlu Almanım diyene vesair" sözleri ile bağırtıp onun milli ve etnik kimliğini inkar ve asimile etme çabasına karşı senin TEPKİN ne olurdu
Kendin için istemediğini başkası için de istemeyeceksin
Böyle bağnazlıklara hem dinimiz hem insanlık geliğimi hoş bakmaz
Buna KAVMİYETÇİLİK dayatması denir

adalı

Profesör
Web sitesi
adali81.blogcu.com
adalı

Almanyada Fransada ve avrupanın değişik ülkelerinde yaşayan milyonlarca GURBETÇİMİZ var
Şimdi Almanyada bir gurbetçi çocuğunu " Alman okulları her sabah "Almanın,doğruyum..ne mutlu Almanım diyene vesair" sözleri ile bağırtıp onun milli ve etnik kimliğini inkar ve asimile etme çabasına karşı senin TEPKİN ne olurdu

Elbette bana yapılmamasını istediğimi başkasına istemem haksızlık olur... Ama siz benim demek istediğimi anlayamamışsınız...
Avrupa'da çocuklar her sabah kendi uluslarına ait olan antlarını okuyor olsalardı, hiç bir siyasi andımızdan Alman'ım, İngiliz'im vs. sözü kalksın demezdi...
Taviz tavizi doğurur... Ne yapmaya çalıştıklarının kendileri de farkında değiller...

aHuZaR

Can kayıp can firarda
adalı

Nasilda belli oluyor avrupadaki insanlarimizin sorunlarindan bihaber oldugunuz...
Almanyada okullarda türkce konu$an cocuklara cöp toplatirlar yeni kanunla yürülüge girdi....(sinifta degil)

Almanyada serbes bir i$ yapiyorsan
müslümanda olsan Kiliseye yardim edersin yillik 500€....(mecburudir)
siz buradaki Türklerden ve müslümanlardan ne kadar gelir elde edildigini hesaplayin artik.
bu nedir zorlama degilmi???
sen al bakalim bir Almandan cami icin yardim....

Almanya Türkiyenin ehliyetini bile kabul etmez...(dolandiricisiniz der)

Almanya bir Türkle evlenen Türkün e$ini Almanyaya kabul etmez
Almanca ögrenmesi $arti cikarildi.(yeni kanun)
bu arada e$ler ayri kaldigi icin aralarina sogukluk girip
ayrilanlarin haddi hesabi yok.

Almanyada, hemsire, ögretmen
cocuklarla ilgili her alandaki calisanlarin
araba galerilerinin temizlikcileri
otellerin temizlikcileri
okullrin temizlikcileri
sayamadigim kadar cok yerde basikapali cali$tirmaz
hic bir belgede basi kapali resim istemez

Almanlar Türklere sorar...Türkiyede diki$ makinasi varmi?

Almanya türklere cocuk parasini almanlardan daha az öder
ama vergiyi ayni miktar keser.

Almanyada ana okulunda hristiyanlara mahsus dua ile yemege ba$lanir öyle bitirilir
ayda belirli süreler kilise ziyaretiyapilir.
Türkler ve müslümanlar tek kelime diyemez....
incil okutulur hz isa anlatilir
Alman dini bayramlari mecburi kutlanir okullarda.

Almanya burdaki Türklerin hayatini zehir eder defolup gitsinler diye...
her firsatta horlanir ezilirler yabanci ülkelerdeki Türkler(özelikle Ingiltere ve Almanya)
Aman bizim devletimiz guru duyar biz Türkler dünyaya acildik gibisinden....

Almanlar ba$i örtülü gezenlere sokaklarda aldirmaz
cünki onlari görmez bile, alakadar etmez cünki vatanda$tan saymaz...
Almanya komedyenleri ,maskaralari her firsatta Türkler üzerine komedi hazirlayip $ebeklik yaparlar
ve hatta SINIRI a$ip peygamberlerinin resmini cizer müzikal oynarlar...

siz hangi avrupadan söz ediyosunuz sayin manifesto???
Almanyayi kimse övmesin bana...örnek vermesin....
Bize bizden ba$ka dost yoktur bu böyle biline

Alman devleti koministtir
bunu gizli yapar o ayri konu
hic bir devlet Almanyaya kelam edemez
bu zenginliginden degildir...
ne halki ne politikacisi kelam ettirmez...
bizimde halktan tutun ba$takilere kadar ..............

adalı

Profesör
Web sitesi
adali81.blogcu.com
Ahuzar'cım! Birileri birilerine yaranma derdinde...

Din dersini kaldırın! Emredersiniz...

Andımızda Türk'üm doğruyum denmesin... Tamam dedirtmeyiz...

vs...

Birileri de bunu hoşmuş, doğalmış gibi gösteriyor ya en acısı da o...

sır

Üye
Ahuzar kardesim , ne diye o almanların içinde yaşıyor türkler ?
Musluman insanların zaten tebliğ dışında kafirlerin içinde yasamasına cevaz bile var mı yok mu muallak ...
Türkiyede veyahutta diğer müslüman ülkelerde yer mi kalmadı ? Bu demek değil ki musluman ülkeler güllük gülistanlık...
şahsınıza değil kardesim,genele hitab...

aHuZaR

Can kayıp can firarda
Ahuzar kardesim , ne diye o almanların içinde yaşıyor türkler ?
Musluman insanların zaten tebliğ dışında kafirlerin içinde yasamasına cevaz bile var mı yok mu muallak ...
Türkiyede veyahutta diğer müslüman ülkelerde yer mi kalmadı ? Bu demek değil ki musluman ülkeler güllük gülistanlık...
şahsınıza değil kardesim,genele hitab...

Haklisiniz zaten sucu onlarda aramiyorumki
Avrupada adalet var gibi gösterenleredir lafim
barbarlari yamyamlari örnek göstermesinler

Türklerin Avrupada ya$amasina gelince
bundan utanmasi gereken burda ya$ayanlar degildir sanirim
buray amecbur edenlerdir
belli bir zaman gectikten sonra nasilki kök salarsin... kopamassin baglar seni topral öyle oluyor

kiminin cocugu burda kaliyo dönemiyor
kiminin i$i kiminin okulu derken
baglandilar bu milleti buraya
ha birde zevk-i sefa cekmek isteyen grup varki...
ibibikler grubu diyorum onlara diyecek laf bile yok ....
onlarin misyonuda Türkiyeyi bizleri utandirmak olsa gerek her firsatta
yalkalik ve adilik en iyi yaptiklari $ey
cünki her gittikleri yerde REZILLER

elmnightmare

Profesör
Şahsımın düşüncesine gelince....
Andımız okunmaktan kaldırılmalı...İçindeki kelimeler değil...
TIpkı İstiklal Marşı'nın her okul açılış kapanışında söylenmesi gibi...
DÜşünebiliyor musunuz bir hafta da Pazartesi sabah İstiklal Marşı söyleniyor Salı gün tatil olduğu için PAzartesi akşam tekrar İstiklal MArşı okunuyor..ÇArşamba sabahı tekrar İstiklal MArşı okunuyor..Cuma günü tekrar okunuyor..
Çocuklar artık İstiklal Marşını okulun habercisi ya da tatilin habercisi olarak görüyorlar...Pazartesi sabahları söylenen uyuşuk boğuk İstiklal Marşı ile CUma günü gür hızlı canlı İstiklal MArşından bunu anlayabilirsiniz...
Bazı değerlerimizi çok çabuk tüketiyoruz...
İstiklal MArşının ruhunu bile aşılayamadık çocuklara...

adalı

Profesör
Web sitesi
adali81.blogcu.com
Çocuklar artık İstiklal Marşını okulun habercisi ya da tatilin habercisi olarak görüyorlar...Pazartesi sabahları söylenen uyuşuk boğuk İstiklal Marşı ile CUma günü gür hızlı canlı İstiklal MArşından bunu anlayabilirsiniz...
Bazı değerlerimizi çok çabuk tüketiyoruz...
İstiklal MArşının ruhunu bile aşılayamadık çocuklara...

Her ne kadar çocuklar için bıkkınlık verici gibi gözüksede çocuk İstiklal Mrşı okumadan okula başlayamayacağının yada İstiklal Marşı okumadan tatile gidemeyeceğinin farkında... Bu bile yeterli...
Değer her zaman değerdir... İster istekli olsun ister isteksiz... Amaç çocuğa İstiklal Marşımızı peryodik olarak hatırlatmak...