Peygamberimiz ve Bugünün İrşadı

çelebiler

Kıdemli Üye
Binaenaleyh, gaybı bilen Allah-u Teâlâ bu bilgisini dilediğine duyurmaktan aciz değildir.
Bütün ilimler O'nun ve O'ndandır. Gerçek mürşid Hazret-i Allah'tır. O dilediğini dilediğine duyurur, dilediğini dilediğine gösterir.

28. Ayeti okuduğunuzda mana değişiyor.Allah neyi bildiriyor?Neden Resulünün peşine melekleri takıyor?

Lütfen düşünün.

alitufan2003

Profesör
Enes bin Mâlik -radiyallahu anh-den rivayet edildiğine göre Resulullah -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz şöyle buyurmuştur:
"Mü'min kul, kabrine konulup onun arkadaş ve sevenleri geri dönüp gittiklerinde -ki bunlar yürürken ayak seslerini muhakkak işitir- ona (Münker ve Nekir adlı) iki melek gelir. Onu oturturlar ve:
'Şu Muhammed (sallallahu aleyhi ve sellem) denilen kimse hakkında ne dersin?' diye sorarlar. O mü'min de:
'Samimi olarak bildiğim ve size de bildirmek istediğim şudur ki, Muhammed -sallallahu aleyhi ve sellem- Allah'ın kulu ve Allah'ın Resul'üdür.' diye cevap verir.
Bunun üzerine melekler tarafından:'Ey mümin! Cehennemdeki yerine bak, Allah-u Teâlâ bu azap yerini senin için cennetten yüce bir makama tebdil eyledi.' denilir.

Fakat kâfir veyahud münafık (meleklerin sorusuna):

'Muhammed hakkında bir şey bilmiyorum. Halkın ona (peygamber) dedikleri bir sözü (işitir), ben de halka uyup söylerdim!' diye cevap verir. Bu iki melek tarafından bu kâfir veya münafığa: 'Hay sen anlamaz ve uymaz olaydın' denilir. Sonra bu kâfir veya münafığın iki kulağı arasına demirden bir topuzla vurulur. O topuzu yiyen kâfir veya münâfık öyle bir bağırışla bağırır ki, bu feryadı insan ve cinler hariç her varlık işitir."
(Buhârî, Tecrid-i sarih: 658)

çelebiler

Kıdemli Üye
Enes bin Mâlik -radiyallahu anh-den rivayet edildiğine göre Resulullah -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz şöyle buyurmuştur:
"Mü'min kul, kabrine konulup onun arkadaş ve sevenleri geri dönüp gittiklerinde -ki bunlar yürürken ayak seslerini muhakkak işitir- ona (Münker ve Nekir adlı) iki melek gelir. Onu oturturlar ve:
'Şu Muhammed (sallallahu aleyhi ve sellem) denilen kimse hakkında ne dersin?' diye sorarlar. O mü'min de:
'Samimi olarak bildiğim ve size de bildirmek istediğim şudur ki, Muhammed -sallallahu aleyhi ve sellem- Allah'ın kulu ve Allah'ın Resul'üdür.' diye cevap verir.
Bunun üzerine melekler tarafından:'Ey mümin! Cehennemdeki yerine bak, Allah-u Teâlâ bu azap yerini senin için cennetten yüce bir makama tebdil eyledi.' denilir.

Fakat kâfir veyahud münafık (meleklerin sorusuna):

'Muhammed hakkında bir şey bilmiyorum. Halkın ona (peygamber) dedikleri bir sözü (işitir), ben de halka uyup söylerdim!' diye cevap verir. Bu iki melek tarafından bu kâfir veya münafığa: 'Hay sen anlamaz ve uymaz olaydın' denilir. Sonra bu kâfir veya münafığın iki kulağı arasına demirden bir topuzla vurulur. O topuzu yiyen kâfir veya münâfık öyle bir bağırışla bağırır ki, bu feryadı insan ve cinler hariç her varlık işitir."
(Buhârî, Tecrid-i sarih: 658)

Neden Rabbimiz "ölülere işittiremezsin" buyururken siz bu hadisi doğru zannederek ölülerin insanların ayak seslerini dahi duyacağına inanıyorsunuz?

çelebiler

Kıdemli Üye
Sizin en temel hatanız Allah Katından gelen ilahi vahyin, derinliği olmayan-basit bir düzyazı seviyesinde değerlendirmeye kalkmak..
Ondaki mucizevi derinliği görmemek için yırtınıyorsunuz...

Ben de sizin için aynısını düşüyorum.Çünkü her seferinde ayetleri dilediğiniz manaya ulaşmak için kırpıyorsunuz.

Oysaki ben ayetlerin manasını bozmamak için ve böylece Rabbimizin sözlerini bozmamak için surelerin tamamını verdim.

Buna rağmen aytleri birbirinden ayırarak istediğiniz manaya ulaşmaya çalıştınız.

Allah için söyleyebilir misiniz hangimizin yaptığı doğru?

bu kadar hadis görüpte inanmamak inkar etmek için çaba sarfetmekmektir

nekadar güzel çok dikkatlisin bu dikkatini hadisleride okumada ve inanmada kullanırsan gerçekden kendine fayda sağlarsın.

çelebiler

Kıdemli Üye
nekadar güzel çok dikkatlisin bu dikkatini hadisleride okumada ve inanmada kullanırsan gerçekden kendine fayda sağlarsın.
Bu dikkatimden ders alıp söyledilerimi daha dikkatli dinlemelisiniz.Zira sürekli sizin fikri yapınızda olan arkadaşların yanlışını düzeltiyoruz.

İnşallah dinin sadece Allah'a has kılınarak yaşanması gerektiğini anlar ve hadislerin müslümanlara nasıl zararlar verdiğini görürsünüz.

Allah-u Te'ala bize peygamber gönderdi onu örnek alalım onun gibi giyinelim onun gibi yiyelim ,içelim , ibadet edelim diye
Kur'an bize Hazreti Ebubekir zamanından Hazreti Osman zamanından Mushaf olarak gelmişdir Ozaman sahabe nasıl birleşip Kur'anı mushaf haline getirmişse Sahih hadislerde günümüze kadar gelmişdir. Peygamberimizin Hadisleri nasıl oluyorda müslümanlara zarar veriyor. Muhammedun Rasulullah demeyen müslüman bile olmadığı halde.

çelebiler

Kıdemli Üye
Allah-u Te'ala bize peygamber gönderdi onu örnek alalım onun gibi giyinelim onun gibi yiyelim ,içelim , ibadet edelim diye
Kur'an bize Hazreti Ebubekir zamanından Hazreti Osman zamanından Mushaf olarak gelmişdir Ozaman sahabe nasıl birleşip Kur'anı mushaf haline getirmişse Sahih hadislerde günümüze kadar gelmişdir. Peygamberimizin Hadisleri nasıl oluyorda müslümanlara zarar veriyor. Muhammedun Rasulullah demeyen müslüman bile olmadığı halde.
Sadece bir şey söylemek istiyorum.Çünkü eminim ki zaman içerisinde hadislerin İslama ve müslümanlara nasıl zararlar verdiğini göreceksiniz.

Lütfen Kuran'ı okurken Allah'ın size hitap ettiğini bilerek,ayetleri kendi hür iradenizle aklınızı kullanarak anlayın.Allah ile aranıza hiçbir sözü hiçbir kişiyi sokmayın.

Bu doğrultuda lütfen Kuran'dan Peygamberimizin bizlere örnekliğinin ne olduğunu tekrar okuyun inşallah daha iyi anlayacaksınız.