Peygamberler nasıl insanlardı?

ALI25

Kıdemli Üye
insan üstü değillerdi ve bizim gibi insanlardı.bizim içimizden birileriydi.bizim uzağımızda,erişilmez varlıklar değildi.akaid kitabı okumadım,kelam kitabı da okumadım.
Mugalata sen ne yapiyorsun ilim kar$isinda mantik mi veya bir haber kar$isinda akil mi.

Bu sözün acik ve kesin olan bir seyi ibtal olur bunu ilkönce bir diyeyim.

Peki öyle diyorsun onlar insan üstü degil ise bizim gibi hemi yani diyorsun bizim gibi bir seviyede mi sen suanda tek akil ve bir mantik yapmissin buda makul ve de bir makbul da olmacayak söz olmustur.

Sana acik ve kesin olarak sunuda diyeyim seni anlamiyorum daha dogrusu da anlamak bir zorluk cekiyorum.

Suanda karsimda sanki bir mantik ögretmeni gibi varmis diye kendimi his ediyorum.

Sen bu yazin ile onlarin o yüksek seviyesini bir asagi indirmis oldun.

Bak daha akaid ve ilim kelam kitablarida okumadan bir karar veriyorsun bu da bilene seni bir yanlis da oldugunu ortaya koyup gösterir.

Yaziyorsan bilginle yaz ve de bir Ilmi yaz ve dogru haber ver bu konuda ve de yaz sende bilenen bir gercekle rica ediyorum.

Mugalata

Kıdemli Üye
Bir çin atasözü vardır, eşşeği suyun önüne kadar zorla götürebilirsin ama zorla sudan içiremezsin.

Bana müsade...

:gl

evet, atasözleri çin'de bile olsa gidip alınız, ama biraz da bilim alınız, ilim-irfan alınız. ve asla umutsuzluğa kapılmayınız. :)

"su içme ihtiyacı duyan eşek içer, duymayan eşek içmez." mugalatasözü

ALI25

Kıdemli Üye
$uandaki konu bir hassas ve ayni zamanda ehem olur rica ediyorum konunun disina cikilmasin.

Mugalata

Kıdemli Üye
Mugalata sen ne yapiyorsun

bir sözü farklı söyleme yolları vardır. müzikle de söyleyebilirsin, resmederek de, konuşmayla da veya şiirle de.

bir olay, bir olgu gerçekse, bunun başka alanlarda da doğrulamasını, sınamasını görebiliriz.

yarın inşallah vereceğim örneklerle durum daha iyi anlaşılacak sanırım.

ALI25

Kıdemli Üye
bir sözü farklı söyleme yolları vardır.müzikle de söyleyebilirsin,resmederek de,konuşmayla da veya şiirle de.bir olay,bir olgu gerçekse,bunun başka alanlarda da doğrulamasını,sınamasını görebiliriz.yarın inşallah vereceğim örneklerle durum daha iyi anlaşılacak sanırım.
Mugalata simdi ne diyeceksin yoksa güne mantiki yazilar mi yazacaksin tek mantik yada tek akil ilim karsisinda eksik ve zayif olur.

Bu mantik da akil da olsa ilime dayanmiyorsa yada ilimden cikmiyorsa bos ve de nahos olur kuru bir akil ve mantik gibi misal olur.

ALI25

Kıdemli Üye
Bir misal olarak dan Bir sey de akil ile nakil catisirsa hangisi alinacaktir?.

ALI25

Kıdemli Üye
Akil ile nakil catirsar sayet bir konuda böyle bir sey olursa nakil akla bir tercih olunur.

ALI25

Kıdemli Üye
Neyse daha cok konusmak istemiyorum simdilik bu kadar da bir kafi görüyorum musaadenizle.

ömerusta

Kıdemli Üye
haklısın, ali de peygambermiş gibi bir anlam çıkmış. "ya ali" sözünün günümüzde de kullanılmasından dolayı herhalde aklımda yer etmiş. alevî değilim ama alevîler için "sapanlardan" demeni doğru bulmuyorum. bu tür ifadeler olumsuz ve yanlış.

yok maliguta yanlışım yok aleviler sapıtmıştırlar ali ALLAH c.c. biz aliyiz derler siz aleviliğin ne olduğunuda bilmiyorsunuz galiba okuyun konuşalım

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Doğru (sahih) akılla nakil asla çatışmaz..! İnsanın aklını ve de naklini nasıl kullandığına bağlı...

ALI25

Kıdemli Üye
Doğru(sahih)akılla nakil asla çatışmaz.!İnsanın aklını ve de naklini nasıl kullandığına bağlı.
Sen de burdaki meseleyi anlamadim mi bizde demiyoruz ki illa catisir diye ve bir misal olarak farz edelim ki bu iki sey birbiriyle catistilar ne olur veya nasil bir seye bakilir vede basvurulup alinmasi gereken sey ne olur o dedim sey bir ihtiyar olunur.

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Sen de burdaki meseleyi anlamadim mi bizde demiyoruz ki illa catisir diye ve bir misal olarak farz edelim ki bu iki sey birbiriyle catistilar ne olur veya nasil bir seye bakilir vede basvurulup alinmasi gereken sey ne olur o dedim sey bir ihtiyar olunur.

Sana bir "mesaj" vermek için yazmadım ki... Rahat ol... Ama Türkçe'ni düzelt, o baptan kahrını çekemem!!! :) :) :)