Yalan, küfre eşit bir günahtır- Fethullah Gülen

Hikem

Kıdemli Üye

BEDİÜZZAMAN da mı aynısını söylemiş
iyi demek gülen nurcu imiş:)

ne demek aynısını söylemiş iyisin değilmi? Bedüzzman nerde yalan=küfür demiş..Kaldıki o söylesede yalan= küfür olmaz...Bedüzzaman hazretleri diyorki bende söylesem mihenge vurun...bu kadar basit..

veri

Yasaklı
ne demek aynısını söylemiş iyisin değilmi? Bedüzzman nerde yalan=küfür demiş..Kaldıki o söylesede yalan= küfür olmaz...Bedüzzaman hazretleri diyorki bende söylesem mihenge vurun...bu kadar basit..

mihenge vurun demesi mevzusu ayrı mesele
arkadaş ile eşittir arasında ne fark var.
namaz ile iman eşittir desem itiraz mı ediceksin:)

Yalan küfrün arkadaşı demekle , yalan=küfür demek arasındaki farkı fark etmek gerekir...Evet her günahtan , küfre giden yollar vardır...Amma yalan=küfür demek aynı anlamlara gelirmi? Bu konuda ehli sünnetin görüşü bellidir..Bir insan bir şahsı beğenebilir, arkasından gidebilir, ama böyle açık yapılan hataları da savunmak ne acib bir şeydir..Evet hocanızın bu yaptığı hatasını kabullenmek koç nefsinize ağırmı geliyor??

Neden çoğul konuşuyorsunuz hemde benim aktardığım hükme istinaden..

rabbinsadikkulu

FETÖ nurcu değildir!

hikem çoluk cocukla uğraşmayacağım, muhatap almayacağım demiştin. sözünü hatırlatayım.

boşver sinirlenirsin şimdi. bu gereksizleri ban la gitsin. kafan rahat eder.

anlaşılan cevap veremeyecekler.

veri

Yasaklı
" Allah`a şirk koşmak, içki içmek, kumar oynamak " (el-Bakara, 2/219); haram aylarda harbetmek (el-Bakara, 2/217); bakmakla yükümlü olduğu yetimin malını kendi malına katarak O`nun rızası olmaksızın yemek (en-Nisa, 4/2; İsra, 17/34); fakirlik korkusuyla kendi çocuğunu öldürmek (İsra, 17/31); insanlar arasında fitne çıkarmak (el Bakara 2/217); faiz yemek (el-Bakara, 2/275); Allah`tan başkasına ibadet etmek (İsra,17/23); ana-babaya isyan etmek (İsra,17/23), akrabaya miras hakkını vermemek (en-Nisa, 4/7, 13; İsra, 17/26); malı gereksiz yere israf etmek (İsra, 17/27); zina yapmak (İsra 17/32; en-Nisa, 4/15-16); haksız yere adam öldürmek (İsra, 17/33); ölçü ve tartıyı tam yapmamak (İsra, 17/35); kibirlenmek (İsra, 17/37); iffetli kadına zina isnat etmek (en-Nisa, 4/23); tesettüre riayet etmemek (en-Nur, 24/31 ); yalan yere yemin; Peygamber`e (s.a.s.) yalan hadis uydurmak (Peygamber`e yalan yere hadis uydurmak, büyük günah olmanın ötesinde, küfür sayılabilir. Çünkü şerîat`ın temel kaynaklarından ikincisi "sünnettir". Sünnete yalan isnat etmek; bazı konularda İslâm`ı temelinden yıkabılir); insanları diliyle çekiştirmek; kaş göz hareketleriyle alay etmek (Hümeze, 104/1 ).

Hikem

Kıdemli Üye
Veri senle uğraşacak zamanım yok..sen demogoji yapıyorsun..Bu konu açık, tevili olmayan bir meseledir..Sen günahı kebair/segair küfrü gerektirir diyorsan , o zaman söylediğinin bir kıymeti olur ama geçerliliği olmaz.Sadece tutarlı olmuş olursun o kadar...Zira bu görüş Havarici mezhebinin görüşüdür...Temel konuları bilmiyorsun..ama tartışmak da istiyorsun..Biraz terlemen gerkiyor, veri..

Ehli sünnet akaidini özümseyerek okumamış kimselerle bu konuları tartışmam..Veri okudunmu bir tane ehli sünnet akaidini anlatan bir eser..Yoksa devam etmeyeceğim..

veri

Yasaklı
OKUMADIM cahilim kaç kezdedim
konuşmak istemiyorsan konuşma sorun değil
yazacağımı yine yazarım.
faydalanan faydalanır.

Hikem

Kıdemli Üye

Neden çoğul konuşuyorsunuz hemde benim aktardığım hükme istinaden..

Kardeşim muhatabımız bellidir..seninle ilgisi yok..saniyen Türkçede bazan 2. tekil şahıus zamiri, 2. çoğul şahıs zamiri gibi mutalaa edilebilir...

rabbinsadikkulu

FETÖ nurcu değildir!
@talib in mesajını paylaşmak istiyorum bence doğru demiş.

Ümmetleşmek değil de cemaatleşmek karaktersizliği taşıyanların genelinde şu vardır.

Başkası derse korkaktır, sizin lideriniz derse politiktir.

Başkası yaparsa ürkek, sizin lideriniz yaparsa edep sahibidir.

Başkası yaparsa yanlış, sizin lideriniz yaparsa yüce hikmet sahibidir.

vs.

Hemen hemen pek çok konuda bu ikiyüzlü tutum vardır ve her nasılsa herkes böyle deyip bu çocukluğu sürdürürler.

bazıları hocanın, her yaptığında bir hikmet, bir siyaset, bir edep, bir keramet arıyorlar. ben bu konuda ayrı düşünüyorum. bence yanılıyorlar.

Ayrıca;

"yalan, küfre eşit bir günahtır" sözüne üstad dan referans vererek, cevap vermeye çalışacağım.

“sonra, sabık işaretlerdeki hakikat inkişaf etti, karanlıklı çok noktaları aydınlattı. o nur ile, lillâhilhamd, hem kur'ân-ı hakîmin azîm tergibat ve teşvikatı tam yerinde olduğunu; hem ehl-i imanın desâis-i şeytaniyeye kapılmaları imansızlıktan ve imanın zayıflığından olmadığını; hem günah-ı kebâiri işleyen küfre girmediğini; hem mutezile mezhebi ve bir kısım hariciye mezhebi "günah-ı kebâiri irtikâp eden kâfir olur veya imân ve küfür ortasında kalır" diye hükümlerinde hata ettiklerini; hem benim o biçare arkadaşım da yüz ders-i hakikati bir herifin iltifatına feda etmesi, düşündüğüm gibi çok sukut ve dehşetli alçaklık olmadığını anladım, cenâb-ı hakka şükrettim, o vartadan kurtuldum.” (lemalar | on üçüncü lem´a | 78)

yani üstad, bırakın yalanı, “... hem günah-ı kebâiri işleyen küfre girmediğini; hem mutezile mezhebi ve bir kısım hariciye mezhebi "günah-ı kebâiri irtikâp eden kâfir olur veya imân ve küfür ortasında kalır" diye hükümlerinde hata ettiklerini;... ” ifade etmiş.

ne imiş efendiler; günah-ı kebâiri işleyen dahi küfre girmiyormuş.

şimdi hoca çıkmış; “yalan, küfre eşit bir günahtır" diyor. bu söz doğru ise, nerdeyse küfre bulaşmayan kimse kalmamıştır. soruyorum size yalan sözlemeyen var mı aranızda?

hoca bu sözü ile nur dairesinin dışına çıkmıştır. (yani hoca hala aynı görüşte ise nur dairesinde değildir. kendine başka bir yol bulmuştur. biline) üstada muhalefet etmiştir.

kibarca söylenirse hoca bu sözü ile ; “ehl-i sünnet ve'l-cemaat” in dışına çıkmıştır.

sert bir şekilde söylersek hoca bu sözü ile; “dalalet” e düşmüştür.

diyorum.

"fethullah gülenin mustafa kemal hakkında takiyye yapmadığının delili" için yukarıdaki video örnek verilebilir.

alanyali07

Kıdemli Üye
Arayı bulmak için Cübbeli Ahmet hocadan bu videolar gelsin o zaman :)
Denizbaker arkadaş nasıl olsa Nur cemaatine dahil etti Cübbeli Ahmet hocayı :)

Denizbaker dün kendi tabiriyle "ermeydanın"dan kaçmıştır, ama hala ısrarla bağcıyı dövmek niyetiyle kaçak güreşmelere devam ediyor..mertsen karşıma çık denizbaker ..ama pek yürek yokmuş sende :D

veri

Yasaklı
ölülerin arkasında konuşmak zaten edeb dışı.
gülen ne maksatla söyledi bilemiyorum
ama hangi aklı başında sorumluluk sahibi tarikatçı devleti kuranlar aleyhine konuşmamıştır.

rabbinsadikkulu

FETÖ nurcu değildir!
@agbi yok ortada. özletti kendini. onunda görüşünü merak ettim.

@manifesto önünü arkasını getirdim. şimdi cevap verebilirsin.

rabbinsadikkulu

FETÖ nurcu değildir!
ümmet olduğumuzun farkına varmalıyız. ortak paydamız efendiler efendisinin ümmeti olmamızdır.

yoksa nurcu, süleymencı, fethullahçı, refahçı, vb sınıflamalar deccaliyetin icadıdır. hepsi çöpe atılmalıdır.

tüm sınıflamaların ortadan kaldırılması gerekir. herkeste "ümmet" bilici olması gerekir. nokta

"Farzdan evvel farz, ilimdir.
Farz içinde farz, ihlastır.
Farzlar içinde en önemli farz, ittihad-ı islamdır.

şimdi ittihad-ı islam zamanıdır. bir olalım, birlik olalım."

artık uyanma vakti geldi. uyanalım, uyandıralım.

selam ve dua ile

http://www.youtube.com/watch?v=UFNTqcuof2s&feature=relmfu

alanyali07

Kıdemli Üye
ümmet olduğumuzun farkına varmalıyız. ortak paydamız efendiler efendisinin ümmeti olmamızdır.

yoksa nurcu, süleymencı, fethullahçı, refahçı, vb sınıflamalar deccaliyetin icadıdır. hepsi çöpe atılmalıdır.
Nurcu tabirini bizzat Üstad demiştir denizbaker :)
eğer kaçmasaydın sana bunu da gösterip yine ilzam ederdim dün geceki gibi,ama bana cevap veremeyince banladın malesef.. :D
neyse biz konuyu okuyanlara gösterelim :)

Aziz, sıddık kardeşlerim,
Merak etmeyiniz, biz inâyet altındayız. Zâhiren zahmetler altında rahmetler var. Ehl-i vukufu mecbur etmişler ki, bir parçasını çürütsünler. Elbette onların kalbleri Nurcu olmuş.
Said Nursî

Mahpuslar dahi Nurcular gibi kardeş olsunlar, birbirinden küsmesinler.
Said Nursî

Sanırım denizbakerin aslında
Risale-i Nurlarla pek ilgisinin olmadığı artık anlaşılmıştır.. Çünkü dün Cübbeli Ahmet hocayı ve Kadir Mısıroğlunu nur cemaatinden diye yutturmaya çalıştı..fakat sonra bunu kendisi yuttu :D
Denizbaker farklı birşeyler yapmaya çalışıyor..Üstadın talebeleri felan da umrunda değil aslında..sadece onları işine geldiği zaman kullanıyor :)
Malesef bazı üyeler de buna uyuyor,firaset eksikliği mi desek ne desek :)

kebîkec

İhvan Forum Üye
İSTANBUL'A KAR YAĞIYORDU

Yetmiş dokuzun kışıydı,
Sertti, soğuktu
İstanbul'a kar yağıyordu
Kömür yanıyordu sobalarda.
Geceleri polisler, bekçiler oluyordu,
Bir de biz oluyorduk.
Ölümüne üşüyorduk ha,
Yalan yok,
Polisler de üşüyordu

On altı yaşındaydım
Her şeyi bükecek bileğim vardı
On altı yaşındaydım
Aslan gibi ortadaydım.
Gündüzleri okulda coğrafya defterimin arkasına
Senin için şiirler,
Geceleri duvarlara ülkemi kurtarmak için
Kahrolsun yazacak kadar adamdım
On altı yaşındaydım
Ne senin haberin oluyordu şiirlerimden
Ne de birileri kahroluyordu
Mahalle duvarlarına çiziktirdiğim harflerimden
On altı yaşındaydım
Yalan yok

Ben yazmaya böyle başladım
Coğrafya defterim bir eskiciye kurban gitti
Duvarlarına yüreğimi bağırdığım o evler birer birer
Yıkıldı gitti...

Şimdi, güzel kağıtlara yazıyorum,
Kocaman laflar ediyorum
Marşlar biliyordum,
Kitaplar okuyordum,
Koşarak ve ıslanmadan geçiyordum sulardan
Koşarak ve ıslanmadan yaşıyordum bak
İstanbul'u seviyordum
Seni seviyordum
Dualar öğreniyordum
Meydanlarda toplanıp bağırıyordum
Herkes gibiydim,
Herkes kadar cesur,
Herkes kadar korkak,
Herkes kadar filinta delikanlı
Ve herkes kadar buralı...

Yetmiş dokuzun kışıydı,
Sertti, soğuktu
İstanbul'a kar yağıyordu
Ağzımızdan dumanlar çıkıyordu konuşurken
Haliç'in arkasında toplanıyorduk
Gece adamı içine çekiyordu
Biz geceyi içimize çekiyorduk...
En güzel ben yazıyordum duvarlara yazıları
Herkes beni seviyordu...
En güzel şiirleri de ben yazıyordum oysa
Coğrafya defterimin arkasına
Bunu kimse bilmiyordu...

Sizin evin duvarına kahrolsun diye yazıyordum
Ve hızla kaçıyordum
Sizin evin duvarına bir kez olsun
Seni seviyorum diye yazamadım
O zaman duvarlara öyle şeyler yazılmıyordu
Dedim ya;
Yetmiş dokuzun kışıydı
Sertti, soğuktu
İstanbul'a kar yağıyordu...:gl

İbrahim SADRİ

rabbinsadikkulu

FETÖ nurcu değildir!
bir sulandırma operasyonu daha... ne diyeyim ben size.

veri

Yasaklı
neyi sulandırcak:)
ortada mesele yok ki
internette bulduğun herşeyi buraya taşıyorsun
sonracıma:)
utanmıyorsun