Agbi ile söyleşi/yorum

MEHMET EFE

Doçent
Web sitesi
www.serzenisler.com
Mehmet Efe ile AGBİ' den kısa bir söyleşi. . .

Agbi ile kısa bir söyleşi yapmak istedim. Sağolsun beni kırmadı. . Forumumuzda ayrı bir yeri var agbi'nin. .Kendisiyle bu kısa söyleşi fırsatı olduğu için mutluyum. Genelde forum ve güncel konular hakkında kısa bir söyleşi işte. Yoksa agbi'ye sorulacak o kadar çok soru var ki. . .

M. EFE :
-Sayın agbi, öncelikle davetimizi kabul ettiğiniz için teşekkür ediyoruz. . Fazla sözü uzatmadan sorularıma geçmek istiyorum hemen. . Tabi ki ilk olarak aklıma gelen soru ve ilk olarak sorulması gerektiğime inandığım soru şu : Agbi’yi siz nasıl tarif edersiniz ? Kendinizi nasıl tanıtırsınız bize ? Gerçek hayatınızda nelerle uğraşırsınız ?

AGBİ :
-Talebelik zamanım Lise bitimine kadar entel ve elit toplumlarda geçti ama hiç bir zaman Cuma Namazımı ve Cuma Akşamları kuran okumayı bırakmadım.Solcular bir gün sokakta birkaç mermi sıkınca anında Eğitimimi bırakıp askere gittim.1992 senesinde tövbe istifar edip 5 Vakit Namaza başladım.

Geçmişimde bulunduğum sosyal ortamlarla bugün bulunduğum sosyal ortamları harmanlıyarak analiz ettim ve bugünkü düşünce ortamına geldim.Aşırı okuma hastalığım vardır okuduklarımı araştırırım ve sosyal ortamlarda karşılaştırma yaparım.

Şuan yaşadığım hayat kaza haricinde 7 x 24 F.Gülen cemaatinde hizmet ve Tarikatta verilen derslerimi yapmak.Kazadan önce ne bilgisayar ne İnternet ve forumlar bilirdim oturduğum yerde Hizmet etmek çin araştırmalar yaparken bu forumlarla karşılaştım.

Ben İslamiyet için yapılan her işe nefsimi yenebildiğim derecede katılırım o hizmet x , y cemeatlerinden gelmesi önemli değil hizmette pozitifliğe bakarım başka cemeatten gelse bile.

Şuan emekliyim mesleğim sigortacılık yaklaşık direk beş, dolaylı olarak on kişi çalışıyor şirketimde ama ben 98 Model arabaya biniyorum.

M. EFE :
-İhvan-Forum ile tanışmanız nasıl oldu peki ? Forumda geçen ilk günleri biraz anlatır mısınız ?

AGBİ :
-Bir tavsiye ile oldu sanalda tanıştığım bir kişi tavsiye etti Forum a geldiğim zaman açtığım konulara dikkat ederseniz herkesin şikayetçi olduğu oluşumları hazırlayan oluşumları tenkit etmekten çok irdelemek açtığım görülür.

Ye’se düşmek Müslümana yakışmaz fakat forumda olan olayları ( yalnız bu forum değil Milliyetçi ve diğer İslami forumları) gördükçe yes e düşüyorum sonuçta ORTAK NOKTALARDA BİRLEŞİLSE NE 28 ŞUBAT I NEDE 27 NİSAN I YAŞARIZ.

M. EFE :
-İhvan-Forum hayatınızın neresinde duruyor ?

AGBİ :
-İhvan Forum sanal yaşamımda İlk Üçe giren bir oluşum yalnız gerçek hayatta Allah a şükrediyorum bu forumda düşünen bazı kişilerle karşılaşmadığım için benim Ateist , Solcu tanıdığım istişare ettiğim çok insan var ama inanın gerçekten bu forumda olduğum gibi ne üzüldüm ne sıkıldım.

Zaten kazanın tesirleri bitti gerçek hizmetime dönünce bu forumlara ayıracak vaktim olmayacak.ZATEN BU FORUMLARDA YAZIYORSAM İNANIN TARTIŞTIĞIM KİŞİLER İÇİN YAZMIYORUM FORUM A ÜYE OLMAYIP ÖĞRENMEK İÇİN GELENLERİ DÜŞÜNEREK YAZIYORUM.

BU DURUMDA İHVAN FORUM BENDE İLK ÖNCELİK.

M. EFE :
-Şöyle bir baktığımızda forumda yaklaşık 225 konu açmışsınız. Bu konuların çoğu özgün cümlelerinizden ve fikirlerinizden oluşuyor. Foruma birşeyler kazandırmaya mı çalışıyorsunuz ? Yani bir amacınız var mı forumda ?

AGBİ :
-Benim tek düşümcem var Türkiyede tarafgirliklerin kalkması islamiyet için ortak noktalarda tek vucut olmak.

Açtığım konularda alıntı ile girmem düşüncelerimn ürünüdür örneğin Cami Cinayeti ve Mahmut efendi cemeatinin yok edilme süşüncesi temel istanbulda 2 nci vatikan kurmak.Burada ki İzmir Mahmut efendinin sorumlularınla çok tartışırım butadaki tartışmalar yanlarında çok düşük kalır amma eğer 2 nci Vatikan için Mahmut efendiye saldırılıyorsa ben Mahmut efendicilerden daha Mahmut efendici olurum.

M. EFE :
-Yine gözlemlediğimiz kadarıyla forumda farklı bir yere sahipsiniz. Birçok tartışmanıza tanıklık ettik. Özellikle bazı kişilerle anlaşamadığınızı gördük. 225 konunuzun yaklaşık 23’ünün kilitlendiğini, ve müdahil olduğunuz birçok konunda kilitlendiğini gördük. Tüm bu yaşananları nasıl özetliyorsunuz ?

AGBİ :
-Tarafgirliklere ve okuduğunu anlayamamaya bağlıyorum bu forumda baz yöneticiler beni fişledi.

Benim karşıma bir yönetici çıksın desin ki bu verdiği kararın adaletliğine inanıyorsa hodri meydan onlara taraflı davrandığını ispat edeceğim beni fişleyenlerin başında Umutlu ve Zerare geliyor.

Bir konuda yönetici olmak çok önemli ben Allah a dua ediyorum beni hiçbir zaman yönetici yapmasın.

M. EFE :
-Forumda kırgın olduğunuz kişiler var mı ? Veya kırgınlık hiç olmadı mı ? Elbette olmuştur ama di mi ?

AGBİ :
-İnanın kalben kimseye kırık değilim çünkü gerçek kimliklerini bilemiyorum Cahillikten tarafgirlikten yazanlarada kızmıyorum AMMA BU FORUM A MİKSERLİK İÇİN GELMİŞ FİTNE ÜRETENLER VARSA AHİRETTE HESAPLAŞACAĞIMI BİLİYORUM.

M. EFE :
-İsterseniz forum’u bir kenara bırakalım. Sizin tecrübelerinizden faydalanmak istiyorum. Türkiyenin gündemini iki konu oldukca meşgul etmekte. Birincisi cumhurbaşkanlığı seçimleri bir diğeri ise genel seçimler. Süreç hakkında neler söyleyebilirsiniz bize ? Biraz daha somutlaştıracak olursam. Anayasa mah. Kararı ? Akp’nin Abdullah Gül adaylığı. Bunların hepsini harmanlayınca ne çıkıyor sizde ?

AGBİ :

-Perşembenin gelişi çarşambadan belli olur sorunuzu cevaplandırmak için sahifeler dolusu yazmam gerekir bakın Baykal ın geçen seçimden sonra seçim sonuçları değerlendirme konuşmasındaki ilk cümleyi yazdım.BU HÜKÜMET GELECEKTE CUMHURBAŞKANINI SEÇEMEYECEK.Artık siz bu cümleyi üretin.

M. EFE :
-Bu süreçte muhalefetin tavrını nasıl buldunuz ?

AGBİ :
-Hangi muhalefet ??? Muhalefet demek yapıcı lik demektir.
Muhalefet e ben Türkiyede inanmıyorum Dini sosyal oluşumlarda bile.

Viaetnam savaşında ABD Muhalif partiye sormuşlar İktidar partinin Vietnam tutumu ile düşüncesini gelen cevap şu ABD çıkarları bizim breysel tartışmalarımızın oluşturduğu MUHALAFETEN DAHA ÖNEMLİDİR.

M. EFE :
-Cumhuriyet Mitingleri hakkında neler düşünüyorsunuz ? Üçüncüsü Manisada gerçekleştirilicekmiş. Bakış açınız nedir bu mitinglere ?

AGBİ :
-Herhalde bu konular içinde en fazla hassas olan benim forumda daha miting olmadan oluşum başlarken forumu uyardım.

M. EFE :
-Türkiye 1980’lerdeki gibi sağ-sol kutuplaşmasına gider mi sizce ?

AGBİ :Amaçları bu ve maalesef gidiyor bırakın onları İşte forum önünüzde

M. EFE : Konu biraz dağınık oldu ama kusura bakmayın. Sizin türk siyasi tarihiyle ilgili değerlendirmelerinizi de biliyoruz. Yaşadığınız müddetce Türk siyasetini bize değerlendirebilir misiniz ? İzlenimleriniz nelerdir. ?

AGBİ :
-Türk siyaseti diye bir şey yoktur yönlendirmeden oluşan siyaset vardır eğer özgün siyasetimizin olmasını istiyorsak Ekonomik özgürlüğümüze ve kaybettiğimiz ruhsal değerlere dönmemiz gerekir.

M. EFE :
-Tüm cevaplar için teşekkür ediyorum. Son olarak forumumuza söylemek istediğiniz bir şeyler var mı ??

AGBİ :

-Son söyleyeceklerim.

Ezbercilik tamamıyla ruhumuza işlemiş iyice kemikleşmiş ezberimizi bozan en ufak düşünceye düşman gözü ile bakıyoruz.Yalnızca tenkit etmek ve hakaret ediyoruz ama fikir ile cevap veremiyoruz.

Muhalefet etmek dünyanın en kolay sosyal hareketidir esas zor olan mulafet ettiğin oluşumları ortadan kaldırmak için fikir üretmektir.

M

Murat Sâki

Guest
Gayet hoş.Tebrik ederim mehmet efe,uzun zamandır bu denli ciddi bir röportaj okumamıştım.

Sayın,agbi'ninediyorum samimi cevapları yerinde tâbii.Tekrar tebrikler...

çok güzel olmuş agbi yüreğine emeğine sağlık.
eyvallah mehmet efem. orjinal ve gerekli soruları sormuşun..

zelal

Asistan
Güzel olmuş agbinin forumdaki diğer yazılarının özeti olmuş. Elinize sağlık...

DaLokay

уüяєкℓєя∂є
Web sitesi
www.youtube.com
:)

hayat bu !!

agbi sizi anlıyorlar .....bence.....
yada
anlayacaklardır umarım....

Zeynep Özmen

Kevok_84
Çok güzel elinize sağlık yeni röportajlar ne zaman olacak?

Bîdâr

Aktifleşmemiş
butun yazdıklarınızı özetlemişsiniz..Yüreğinize sağlık agbi.

~∂üяя-ι ¢αη

Kıdemli Üye
14. haftaki konuğumuz agbi abi:flw
birde mikrofonumuzu agbi ye uzatalım dedik :)
umarım seviyesini herkes korur (;

hoşgeldin abi :flw

siz belki hoşlanmazsınız ama
ben konuyu aynı formatta hazırlayayım :)

sizi şöyle limuzinimze alalım :)

kırmızılardan mekanımıza ulaşalım inş. :)

red_carpet.jpg

tekrardan hoşgeldiniz :)

moderin_koltuk_tkm_393.jpg

umarım sizi iyi ağırlayabiliriz abi :)
rahatınızı iyi edelimde sorularımıza geçelim inş. kısa zamanda

.
.
.
sizin için ikramımız:flw

portakal_agaci_iftar_sofrasi.JPG

afiyet olsun :flw

suyunuz buyrun
su-icmek.bmp

kurallarımızı hatırlatayım...

haydii kolay gelsin abi

:flw :flw :flw

ankaraciceksiparisi3108.jpg

beni yormadan kabul ettiğin için abi bu çiçekler sana :)

agbi

Yasaklı
Ooo demek Konuk benim.

İkramlarınız Limuzinden başlamış.

Fakat Reis in Akçabat köftesi ile Hasan ın Manisa Kebabı olmassa olmaz.

Gerçi Erdem bana Bayatlamayan Ekmek göndedi memleketinden ama Köfteyi koymayı unutmuş.

Hakkımda herşeyi sorabilirsiniz.

Her türlü tenkitede hazırım.

Yeterki akıl temlli olsun.

Hakkımda olumlu veya olumsuz yorum yapan herkese önceden teşekkür ederim.

Hepiniz Allah a emanet olun.

~∂üяя-ι ¢αη

Kıdemli Üye
hoşgeldin abi :)
ben gidicektim ama gitmeden demek burdasın boş bırakamayalım seni soruyoruuumm :)
hemen sorulara geçiyorum o halde (;

kolay gelsin

~∂üяя-ι ¢αη

Kıdemli Üye
kalsikleşenlerden başlayayım :)

1-saat kaç?
2-adınız?
3-neden nickiniz agbi?
4-ihvan forumla nasıl tanıştınız?
5-yaşınız?

6-ihvan forumu bize tanımlarmısınız?
7-aşağıdak kelimeri bize anlatırmısınız?
-huzur
-evlilik
-vatan
-askerlik
-mutluluk
-sadakat
-siyaset :p
8-çocuğunuz var mı? :)
9-reelde görüştüğünüz hiç ihvan oldu mu?
10-bayanların okuması hakkındaki düşüncelerinizi alabilirmiyim?
11-forumun en sevdiğinz yanı_?
12-cemaatler hakkındaki görüşleriniz?
13-ne iş yapıyorsunu?
14-izmir de yaşıyormuşsunuz sanırım :) izmirin en çok nesini seviyorsunuz?
15-izmiriiii bana anlatırmısınız :(
16-şimdi abi bide benim için nefes alırmısın? :p çook özledim havasını suyunu :)
17-izmir mi istanbul mu? :p
18-yurt dışına çıktınız mı hiç?
19-şuan kaç yaşında olmak sterdiniz neden?
20-ölüm sizin için ne ifade ediyor?
21-nerede yaşamak isterdiniz? :)

agbi

Yasaklı
*1-saat kaç?** 16.03

2-adınız?** Gerek yok bilen zaten bilmesi gerekenler biliyor

3-neden nickiniz agbi?** Ağbi ve abla genelde hep kullandığım hitaplar

4-ihvan forumla nasıl tanıştınız?** Bir kişi tavsiye etmişti galiba

5-yaşınız?* * 54

6-ihvan forumu bize tanımlarmısınız?** İki düşüncem var ama Hüsnüzan düşüncemle cevap vereyim var olan bir boşluğu doldurmak

7-aşağıdak kelimeri bize anlatırmısınız?**-

huzur** Akşam yastığa başımı koyunca en çok hissetmek istediğim.

-evlilik** Allah cc bana bir hediyesi

-vatan** Ruhum-

askerlik** Ruhum

-mutluluk** Ailem

-sadakat** Ailem

-siyaset : Bugün özür dilerim Fosseptik çukuru

P**8-çocuğunuz var mı? Allah cc bağışlarsa İki Kızım Bir torunum var

:)**9-reelde görüştüğünüz hiç ihvan oldu mu?** Dolakay

10-bayanların okuması hakkındaki düşüncelerinizi alabilirmiyim?** Gerekli branşlarda okumalı

11-forumun en sevdiğinz yanı_?** Forum üyelerinden çok öğrenmek için gelenlerin çok olması

12-cemaatler hakkındaki görüşleriniz?** Hepsinden ALLAH razı olsun TARAFGİRLİK leri ortak noktalarımızdan ön Plana geçmedikçe

13-ne iş yapıyorsunu?** Emekliyim artık Çocuklarıma devrettim.

14-izmir de yaşıyormuşsunuz sanırım :) izmirin en çok nesini seviyorsunuz?**

İzmir de yaşamak çok zor manen işte bu ortamda İslamı nefsimi yenebildiğim kadarı ile yaşamak beni mutlu ediyor başka ilde yaşasam Örnek istanbul Bursa belki daha fazla İslamı yaşarım ama mücadelem İzmir kadar olmaz.
15-izmiriiii bana anlatırmısınız :( ** İzmir ALTI da BOŞ Üsttüde BOŞ

16-şimdi abi bide benim için nefes alırmısın? :p çook özledim havasını suyunu :)**17-izmir mi istanbul mu? :p ** İstanbul & Çanakkale Ruhumun ve Milliyetçiliğimin yenilendiği yerler

18-yurt dışına çıktınız mı hiç?** Evet

19-şuan kaç yaşında olmak sterdiniz neden?** Bugünkü aklımı bırakmayarak 25

20-ölüm sizin için ne ifade ediyor?** Yaratan a kavuşmak

21-nerede yaşamak isterdiniz? :)**************** Türk devletlerinde

tebeyyün

Doçent
"Her türlü tenkitede hazırım." :)

Ben o ikram edilen bir bardak suyu görünce aklımdan geçmişti :)

hayırlı olsun ağbi...

yüz akı

Profesör
ağır abimiz konuk olmuş buraya hoş gelmişler aramıza....

ağır abimizin çanına layık ağır sorular sormak lazım ama o da bizde ne gezer.....

abimize ne yaşça yaklaşabiliriz ne fikirce ne azimce.....allah yolunu daima açık eylesin...

ama genede acizane bir şey sormak istiyorummmm...kabul ederseniz tabi...

abi ömrünüz boyunca cevabını verememekten korktuğunuz sual/ler nedir?????

umeyme

...'SessizLik'...
Forumun hayatınızdaki yeri ve önemi nedir ? Sizce çok fazla ciddiye alınması gerekir mi?
Forumda hoşunuza gitmeyecek ithamlarla karşılaşınca üzülüyomusunuz ? Yoksa boşverip geçiyomusunuz?
Sizi en çok üzen şeyler?
Sizi en mutlu eden şey?
Forumda en çok sevdiğiniz üye ?
Alice'nin sizin gözünüzdeki yeri ve önemi ?
Nette geçirdiğiniz zamana acıyormusunuz?Bunun yerine ailenizle zaman geçiremediğiniz için pişman olduğunuz oluyor mu?
Hayatımın dönüm noktası dediğiniz bir oaly var mı ?
Askerliğinizi nerde yaptınız :)
Öğrenim durumunuz nedir ?
Siyasetle aranız nasıl :)
Siyasi düşünce farklılıklarından dolayı kişilerle aranıza set koyarmısınız?

ımmm şimdilik bukadar yeter sanırım,okurken zorluk çekmeyelim :)

Saygılarımla.

agbi

Yasaklı
ağır abimiz konuk olmuş buraya hoş gelmişler aramıza....

ağır abimizin çanına layık ağır sorular sormak lazım ama o da bizde ne gezer.....

abimize ne yaşça yaklaşabiliriz ne fikirce ne azimce.....allah yolunu daima açık eylesin...

ama genede acizane bir şey sormak istiyorummmm...kabul ederseniz tabi...

abi ömrünüz boyunca cevabını verememekten korktuğunuz sual/ler nedir?????

Er korktuğum

NEFSİME YENİK DÜŞÜP İŞLEDİĞİM GÜNAHLARIN SUALLER dir.

Allah cc emanet olun.

melde

helina_roje
epey güzelolacağabenziyor :)

konuk olmaktan memnunmusun agbi amca? :)

agbi

Yasaklı
Forumun hayatınızdaki yeri ve önemi nedir ? Sizce çok fazla ciddiye alınması gerekir mi?
Forumda hoşunuza gitmeyecek ithamlarla karşılaşınca üzülüyomusunuz ? Yoksa boşverip geçiyomusunuz?
Sizi en çok üzen şeyler?
Sizi en mutlu eden şey?
Forumda en çok sevdiğiniz üye ?
Alice'nin sizin gözünüzdeki yeri ve önemi ?
Nette geçirdiğiniz zamana acıyormusunuz?Bunun yerine ailenizle zaman geçiremediğiniz için pişman olduğunuz oluyor mu?
Hayatımın dönüm noktası dediğiniz bir oaly var mı ?
Askerliğinizi nerde yaptınız :)
Öğrenim durumunuz nedir ?
Siyasetle aranız nasıl :)
Siyasi düşünce farklılıklarından dolayı kişilerle aranıza set koyarmısınız?

ımmm şimdilik bukadar yeter sanırım,okurken zorluk çekmeyelim :)

Saygılarımla.

Forumun hayatınızdaki yeri ve önemi nedir ? Forumdaki yaşamımdaki yerim Bir büyüğümün sözünde bir cümle HER TÜRLÜ İLETİŞİM i kullanarak DAVAYI ANLATMAK

Sizce çok fazla ciddiye alınması gerekir mi? Ben Forum u ciddiye alıyorum çünkü Gerçek yaşamda etkileri ortada.

Forumda hoşunuza gitmeyecek ithamlarla karşılaşınca üzülüyomusunuz ? Biraz ene olacak ama İTHAMLARA gülerek geçiyorum ÇÜNKÜ KENDİMİ BİLİYORUM

Yoksa boşverip geçiyomusunuz? Evet Gülüp geçiyorum.

Sizi en çok üzen şeyler? Ortak konularda TARAFGİRLİK neticesi ASIL DÜŞMANLARI unutmak.

Sizi en mutlu eden şey? Ülkemde HAKLININ HAKLI olduğu zamanı görmek.

Forumda en çok sevdiğiniz üye ? Sevdiğim olmaz saygı duyduğum olur buda bende kalsın

Alice'nin sizin gözünüzdeki yeri ve önemi ? Allah yukarda bu Forumda önderlik yaptığı için ve ALLAH cc Topluma hizmet verme isteğinden dolayı SAYGI DUYUYORUM Fakat fevri ve arasıra Topun sahibi gibi hareket edince kızıyorum

Nette geçirdiğiniz zamana acıyormusunuz?Bunun yerine ailenizle zaman geçiremediğiniz için pişman olduğunuz oluyor mu? Yok çünkü isteyerek giriyorum aileme ayıracağım zamanlar Netten önemli gelir

Hayatımın dönüm noktası dediğiniz bir oaly var mı ? Allah cc hidayeti nasip ederken vesile olan olay BOSNA & HERSEK olayı.

Askerliğinizi nerde yaptınız :) Antalya & izmir

Öğrenim durumunuz nedir ? Ünü terk

Siyasetle aranız nasıl
:) Siyaset beni siyasetçi derler ama 28 şubat öncesi parti içi olayları ve sonraki olaylar nefret ettirdi.

Siyasi düşünce farklılıklarından dolayı kişilerle aranıza set koyarmısınız? Hayır belli olmuyormu Forum da set koymam ama üstüne giderim.

ımmm şimdilik bukadar yeter sanırım,okurken zorluk çekmeyelim