Agbi ile söyleşi/yorum

~∂üяя-ι ¢αη

Kıdemli Üye
abi baya yorduk seni hakkını helal et :)
bi gecede baya yüklendik :p
gençliğimize ver :p

agbi

Yasaklı
abi baya yorduk seni hakkını helal et :)
bi gecede baya yüklendik :p
gençliğimize ver :p

yeğenim

baştada söyledim

her türü tenkitlere de açığım yeterki YAPICI OLSUN ben asla forum da gerçek hayatımı yanıltmak için yanlış yazmadım.

Hatta bu dürüstlüğüm Kolejde okumam zamanında yaptıklarım bana geri döndü dönsün.Mesleğimi saklamadım ki mesleğim hakkında gerçekten negativ düşünenlerin var olduğunu bilmeme rağmen.

ÖNEMLİ OLAN KENDİME DUYDUĞUM SAYGI dır.

Allah cc emanet olun tüm forum üyeleri

yüz akı

Profesör
agbi abimize teşekkürler sohbet ve suallere devam inş.....ben çok memnun kalıyorum daha nasihat ve tecrübelerine ihtiyacım var.....hatta abimiz uygun görürse öm den de bazı konularda eşim ve ailemiz için destekleyici fikirlerine ihtiyacım mvar.....

rahman razı olsun sizden abi......selametle....

agbi

Yasaklı
agbi abimize teşekkürler sohbet ve suallere devam inş.....ben çok memnun kalıyorum daha nasihat ve tecrübelerine ihtiyacım var.....hatta abimiz uygun görürse öm den de bazı konularda eşim ve ailemiz için destekleyici fikirlerine ihtiyacım mvar.....

rahman razı olsun sizden abi......selametle....

Yeğenim şimdi BİLHASSA BAYANLARA özel bir olayı anlatacağım eşimden duyduklarımla.

Evlerde yapılan bir sohbette birgün bir Prf Bayan gelir ve Hocaya derki.

" Hocahanım tamamda sık sık İslami kesimde 2,3 Numaralar oluyor ben nuna şiddetle karşıyı evet İslam 4 e kadar müsade vermiş "

( Malesef İslami kesimde biz erkekler 4 e kadar İzin var deyip 2,3 hatta 4 Numara peşinde koşarız )

Hoca Hanımda bir hikaye anlatmış.

Bir zamanlar İki bacanak var biri eşi ile 7,8 Senede bir Kavga eder ayrılırlar sonra barışırlarmış biri ise 20 seneyi geçen evliliğinde eşi ile ufak tartışma haricinde hiç kavga etmemiş.

Hiç kavga etmeyen Bacanağın içine ŞEYTAN girmiş sormuş ne sebeb buluyorsunda Kavga ediyorsun dinlemiş sonra Karar vermiş.

Eskiden İpten örme Fileler varmış adam ogüne kadar çok Prensipli yaşamış Bir Gün et diğer gün Balık diğer Gün Tavuk yermiş uzatmayalım Çırağınla gönderdiği Filede hem Tavuk , hem Et Hemde Balık varmış.

Fileti alan eş düşünmüş 20 seneyi aşkın hiç olmadı galiba eşim yaşlandı NEFSİ HER ÜÇÜNÜ istedi demiş ve hepsindan yapmaya karar vermiş

Mevsim de Bahar dan yaza geçiş zamanı mış adamda ZEVK sahibibimiş Tam bahçede yemekleri yapıp sofrayı hazırlarken kapı çalmış o anda kuş mindere pislik göndermesinmi ? Minderle silmiş ve minderi ters çevirmiş.

Kavga etmek için ŞEYTAN la şartlanmış adam ın aklından " Eşim mutlak birini yapmıştır bende yapmadığı şeyden kavga çıkarırım."

Uzatmayalım

Hanım Et istiyor canım demiş Hnm.Et i önüne sunmuş adam bakmış et var o zaman da Hnm.Canım Balık isityo demiş oda var son ümitle Hnm.Canım Tavuk istiyor demiş oda var.

İÇİNE ŞEYTAN GİRMİŞ yaaa HANIM CANIM KUŞ PİSLİĞİ YEMEK İSTİYOR deyince Kadın adamı oturduğu yerden kaldırmış Minderi çevirmiş KUŞ PİSLİĞİNİ gösterip BUYUR BEY demiş.

O an adam anlamış açmış ELLERİNİ ALLAH cc TEVBE İSTİHFAR ETMİŞ EŞİMDEN ÖZÜR DİLEMİŞ

Eğer yönetim ve Forum üyeleri müsade ederse bu hikayenin bugüne göre benzetmelerini yapıcam.

Ama önce izin

Allah cc emanet olun.

agbi

Yasaklı
Yeğenim şimdi BİLHASSA BAYANLARA özel bir olayı anlatacağım eşimden duyduklarımla.

Evlerde yapılan bir sohbette birgün bir Prf Bayan gelir ve Hocaya derki.

" Hocahanım tamamda sık sık İslami kesimde 2,3 Numaralar oluyor ben nuna şiddetle karşıyı evet İslam 4 e kadar müsade vermiş "

( Malesef İslami kesimde biz erkekler 4 e kadar İzin var deyip 2,3 hatta 4 Numara peşinde koşarız )

Hoca Hanımda bir hikaye anlatmış.

Bir zamanlar İki bacanak var biri eşi ile 7,8 Senede bir Kavga eder ayrılırlar sonra barışırlarmış biri ise 20 seneyi geçen evliliğinde eşi ile ufak tartışma haricinde hiç kavga etmemiş.

Hiç kavga etmeyen Bacanağın içine ŞEYTAN girmiş sormuş ne sebeb buluyorsunda Kavga ediyorsun dinlemiş sonra Karar vermiş.

Eskiden İpten örme Fileler varmış adam ogüne kadar çok Prensipli yaşamış Bir Gün et diğer gün Balık diğer Gün Tavuk yermiş uzatmayalım Çırağınla gönderdiği Filede hem Tavuk , hem Et Hemde Balık varmış.

Fileti alan eş düşünmüş 20 seneyi aşkın hiç olmadı galiba eşim yaşlandı NEFSİ HER ÜÇÜNÜ istedi demiş ve hepsindan yapmaya karar vermiş

Mevsim de Bahar dan yaza geçiş zamanı mış adamda ZEVK sahibibimiş Tam bahçede yemekleri yapıp sofrayı hazırlarken kapı çalmış o anda kuş mindere pislik göndermesinmi ? Minderle silmiş ve minderi ters çevirmiş.

Kavga etmek için ŞEYTAN la şartlanmış adam ın aklından " Eşim mutlak birini yapmıştır bende yapmadığı şeyden kavga çıkarırım."

Uzatmayalım

Hanım Et istiyor canım demiş Hnm.Et i önüne sunmuş adam bakmış et var o zaman da Hnm.Canım Balık isityo demiş oda var son ümitle Hnm.Canım Tavuk istiyor demiş oda var.

İÇİNE ŞEYTAN GİRMİŞ yaaa HANIM CANIM KUŞ PİSLİĞİ YEMEK İSTİYOR deyince Kadın adamı oturduğu yerden kaldırmış Minderi çevirmiş KUŞ PİSLİĞİNİ gösterip BUYUR BEY demiş.

O an adam anlamış açmış ELLERİNİ ALLAH cc TEVBE İSTİHFAR ETMİŞ EŞİMDEN ÖZÜR DİLEMİŞ

Eğer yönetim ve Forum üyeleri müsade ederse bu hikayenin bugüne göre benzetmelerini yapıcam.

Ama önce izin

Allah cc emanet olun.

Eşinden özür dileyen adamın hikayesinde

Hem Bayanların hemde erkeklerin DERS ALACAĞI ÇOK ŞEY vardır.

Bayanlar öncelikle şunu bilmeli EVLİLİK CÜZDANI asla TAPU değildir.

Erkeklerde şunu bilmeli EŞ ler Bilinçaltlarında yatan asla bil MADDE değildir.

Şuda bir gerçektir İKİ AİLEDEN YETİŞEN BİREYLERİN ORTAK NOKTALARI ASLA % 50 , 60 ı GEÇEMEZ.Önemli olan ORTAK OLMAYAN değil ORTAK OLAN noktaları geliştirmektir.

polatini

Kıdemli Üye
1- nasılsın agbi? :)
2- siyasi konular neden bu kadar ilgini çekiyor
3- sence bu kadara siyasete dalmak insana zara vermiyor mu
4- alice ile uğraşmaktan vazgeçtin artık heralde :)
5- ülkenin gençlerinde umut görebiliyor musun?
6- türkiye islam dünyasında lider midir veya olabilir mi...? olamazsa hangi ülke olur.?
7- rahmetli muhsin yazıcıoğlu hakkında ne düşünüyorsun ?
8- forumda kaç defa yasaklandığını hatırlıyo musun ? :)
9- şu israili ne yapmalı ?
10- bana nasihat etmek istesen ne derdin? :)

bu kadar şimdiden teşekkürler..saygılar....

agbi

Yasaklı
1- nasılsın agbi? :)
2- siyasi konular neden bu kadar ilgini çekiyor
3- sence bu kadara siyasete dalmak insana zara vermiyor mu
4- alice ile uğraşmaktan vazgeçtin artık heralde :)
5- ülkenin gençlerinde umut görebiliyor musun?
6- türkiye islam dünyasında lider midir veya olabilir mi...? olamazsa hangi ülke olur.?
7- rahmetli muhsin yazıcıoğlu hakkında ne düşünüyorsun ?
8- forumda kaç defa yasaklandığını hatırlıyo musun ? :)
9- şu israili ne yapmalı ?
10- bana nasihat etmek istesen ne derdin? :)

bu kadar şimdiden teşekkürler..saygılar....

1 ) Elhamdülüllah iyiyim.

2 ) Siyasi konular ilgimi çekmiyor siyasi ağırlı yazmamın sebebi Şikayetlerimizin var olma nedeni siyasette BİRLİK olamayaşımızdandır.

3 ) Ben siyasete dalmadım çünkü Gerçek yaşamımda tek SİYASİ FALİYETİM yok.

4 ) Alice ile ben uğraşmıyorum Alice benimle uğraşıyor diyebilirim.

5 ) Allah cc izniyle TEK UMUT gençler İnsana yapılan yatırım konumda değinmiştim.

6 ) 1000 seneyi aşkın süre yapmadımı ALLAH cc izniyle tekrar olucak.

7 ) Mekanı CENNET olsun KİŞİLİK KAREKTER vb özellikleri ile SİYASETLE UĞRAŞAN tek insan dı.

8 ) Çetele tutmadım ama herkesten çoktur diyebilirim.Yasaklanma nedenlerim bugünkü Danıştay kararı gibi savunma vermediler

9 ) İsrail ALLAH cc izniyle silinecektir İsrailden önemli olan kollarını pasifize etmek.

10 ) Her doğruyu doğru olarak kabul etme araştır analiz et daha sonra DOĞRULARI DOĞRU olarak kabul et.

Allah cc emanet ol.

GerekS!Z

мüzєннιвє...
Şu ana kadar hiç bu konuyu okuduğumu hatırlamıyorum.
Fakat konuk agbi olunca baya okunuyor.
Güzel bir söyleşi olmuş...
Birde bi hayli hoş dede olup buralarda olmak;)

agbi

Yasaklı
Evet

Öğleden evvel yazımızın devamı olsun artık.

BAYANLARA tavsiyelerim.

Eşiniz İş dönüşü eve geldimi.

Lütfen günlük giysilerle onu karşılamayın.

Mutlak yorgunsunuzdur veya rahatsızsınızdır ama GÜLÜMSEYİN.

Her ne kadar erkekler mantık kadınlar duygularınla hareket ediyorlar deselerde inanmayın ERKEKLER göstermeyi zayıf gördüklerinden saklarlar ama Erkeklerde DUYGUSAL dır.

Önüne tabak koyarak yemek kram etmeyin.Göze hitabıda düşünün.

fazla uazatmayayım

İslami kesimde 2,3 numarayı arayan erkekler in neden aradıklarını empati yaparak bulun ( karektersiz erkek karektersizdir onlar hariç.)

agbi

Yasaklı
O zaman Erkeklere de yazayım bitsin.

Evleneceğiniz kişi veya evli olduğunuz bayan ın unutmayın ALLAH cc emanetidir.

Emanet KUL HAKKIDIR unutmayalım.

ATAERKİL aileden geliyoruz bilinçaltımızın saplantıları asla etkisinde kalmayalım bir Örnek Oğlunun Gelini dövmesine ses çıkarmayan Anne neden kendi kızının damadı tarafından dövülmesinde SES ÇIKARIR.

Dış yaşamımızdaki negativ olayların acısını Eşinden çıkarmak ERKEĞİN zayıflığıdır.

Unutmayın Eşiniz sizin malınız değildir.

Unutmayın Eşinizi yalnızca Size yemek yapan , çocuk Yapan , Çamaşır yıkayan bir makina olarak görmeyin onunda istekleri vardır.

Onu kazancınıza ortak somun düşmanı düşünmeyin çünkü ALLAH verdiği rızıkta onunda hakkı vardır.

Saçı uzun aklı kısa SAÇMALIĞI ön Planda olmasın oda düşünen bir insandır.

Eşinize her zaman iltifat edin.

Eşinize yardım edin Bakın peygamberimiz sav söküğünü kendi dikiyordu BANA GÖRE BELİRLİ İŞLERDE EŞE YARDIM ETMEK SÜNNET tir.

Zinnur£yn

s î
Vicdan duruluğu ve muhasebe duygusu kavramlarını nasıl açıklarsınız?

Yalnız evlilik yaşamımda değil gerçek yaşamımdada yapacağım her harekette önce akıl ve vijdan muhakemesi yaparım ( tabiki ben aciz ve günahkar kulum mutlak hatalarım ve günahlarım olacaktır )

Bunu yapmanız (yapmamız) hoş, elbette.. Soruyu biraz değiştirmek istiyoruz müsadenizle. "Vicdan duruluğu" ve "Muhasebe duygusu" kavramları sizde neler çağrıştırıyor? Yani;

Vicdan duruluğu = ?

Muhasebe duygusu = ?

Muhabbeti kazanmanın yolu sizce nedir?

Burda anlatmak istediğim ORTAK KONULARDA hareketetmek Muhabbeti artırır.

Güzel bir noktayı yakalamışsınız. Allah muhammedî muhabbet vere, cümlemize..

Okumak cehaleti bitirmek, yok etmek için yeterli midir, sizce?

Asla okumak için okumamalı anlamak için okumalı.

Haklısınız. Amel etmedikten sonra okumak, bilmek bir işe yaramıyor. Okuyalım, anlayalım, yaşayalım, anlatalım inşaAllah.

İslam'ın ılımlılığı ne demektir? Dış güçlerin, İslamı ılımlaştırmaya çalışması ne demektir? Bu ikisi arasındaki farkı nasıl izah edersiniz?

Bu biraz Politik ama şöyle izah edeyim ALLAH cc haramları yasakları bir anda bildirmemiştir kullarına yavaş yavaş hatta İÇKİ yasağı yanlış hatırlamıyorsam 10 sene sonra tebliğ edilmiştir bana göre bu bize yol olmalı rehber olmalı.

Bir kişiye ALKOL HARAMDIR diye kişiyi dışlarsak bana göre hata olur önce ona ALKOL ün sosyal toplumsal zararlarını anlatmaktır MECBUR KALMADIKÇA İÇKİ içilen masaya oturmam ama HEDEFİM varsa meyva suyu içerim otururum bunada ILIMLI İSLAM diyorlar.

İslam, iyiye, güzele, doğruya, adalete ve faydalı olana hoşgörü ve sevgi ile yaklaşmış; zalime, adaletsizliği, kötüye, zararlıya, çirkine ise sert yaklaşmıştır. Bu İslam'ın kendisidir. Ilımlılık özelliği de, sertlik özelliği de en güzel biçimdedir.

İslam, sertlik ve yumuşalık arasında dengeyi kurar. Bize nasıl davranammız gerektiğini gösterir. Mazlum ve zalime karşı davranışımız, siyah ile beyazın zıtlığı gibi Kat'idir. Bize bunu sağlayan İslam'ın hem sert, hem yumuşak özelliğinin olmasındandır.

O yüzden "ılımlı İslam" vb tabirlere gerek yok düşüncesindeyiz. Ne radikal İslam, ne ılımlı İslam. Sadece, İslam.

Cevaplarınız için teşekkür ederiz Efendim... :flw

agbi

Yasaklı
Zinnureyn

Vicdan duruluğu = ? Bu sorunuza DAHA DEĞİŞİK CEVAPLER VERMİŞTİM galiba konu da açmıştım.

ALLAH cc yasak ve haramları Kulların topluma verebilecek zararları önlemektir.

Muhasebe duygusu = ? Özür dilerim ama ben buna ÖZELEŞTİRİ desem.

UBEYDUN

Ordinaryus
bende sorayım abiye
yukarılarda geçtimi bilmiyorum

abi geriye baktığında ne görüyorsun
ömrünün doluluk oranı nedir
ne kadarıda boştur
ve ilerisi Allah teala ömür verirse
ne yapmak lazım

agbi

Yasaklı
bende sorayım abiye
yukarılarda geçtimi bilmiyorum

abi geriye baktığında ne görüyorsun
ömrünün doluluk oranı nedir
ne kadarıda boştur
ve ilerisi Allah teala ömür verirse
ne yapmak lazım

Geriye bakmak

Özeleştiri

Toplumun esiri olarak çoğu zaman HAK yolundan ayrılma.

Toplumun esiri olarak BOŞA GEÇEN ÇOK ZAMAN.

Kaza geçirmeden önce Hemen Hemen her hafta hedefimizdeki kişileri ya sabah namazına Bursa Ulu cami ye veya Eyüp SULTAN a götürürdük hidayetine vesile olmak için.

Birde ilkbaharda Çanakkale

Allah cc izin verirse bu sene sonu Tüm işlerimi devredeceğim Ya Spinter ya Volt alıp bunları yapacağım.

~∂üяя-ι ¢αη

Kıdemli Üye
1-dizi izlermisiniz?
2-şuan yayındaki diziler hakkındaki görüşleriniz
3-tv ile ne kadar iç içesiniz?
4-film seyredermisiniz?
5-izmirin en sevdiğiniz özelliği? :)