Agbi ile söyleşi/yorum

~∂üяя-ι ¢αη

Kıdemli Üye
1-geçen seneIerin getiriIeri ve götürüIeri neIerdi?
2-kutsaI toprakIara gidip hacı oIabiIdiniz mi?
3-torun hakketen çocuktan daha çok mu seviIiyor? :)
4-torununuz kaç yaşında? :)
5-en sevdiğiniz yemek?
6-yeni evIenen çifIere öneriIeriniz neIerdir?
7-uzun ömürIü evIiIiğin temeIinde ne oImaIıdır?
8-en sevdiğiniz türkü?
9-müzik dinIermisiniz?
10-kız evIadınızı sizden uzakta okuturmusunuz?yada okuttunuz mu? :)
11-hani derIer ya kız oIsunda çamurdan oIsun hakikaten öyIemi :)
12-kız evIat mı yetiştirmek zor şu zamanda yoksa erkek mi?ne tür zorIukIar?
13-senenin en güzeI günü sizin için hangisi?neden?
14-en büyük pişmanIığını ne oIdu şu yaşınıza kadar?
15-yurt dışına çıktım demiştiniz nereIere gittiniz?
16-Bİr baba oIarak forumumuzdaki bayan üyeIere ve erkek üyeIere bi nasihatta buIunurmusunuz?

koIay gEIsin

agbi

Yasaklı
1-geçen seneIerin getiriIeri ve götürüIeri neIerdi?..... Tüm muhasebesini yapamadım

2-kutsaI toprakIara gidip hacı oIabiIdiniz mi? ........İki sefer çıktı ama geçirdiğim kaza neticesi ayağımdan gidemedim demicem çünkü demek ALLAH cc beni daha davet etmedi.

3-torun hakketen çocuktan daha çok mu seviIiyor? :)....... Çocuğundan fazla sevme aslında değil yaşamda mücadelenin bitme zamanında (Dünyevi) Torun nasip oluyor ALLAH cc herkese torun sevgisini yaşatsın.Amin

4-torununuz kaç yaşında? :) ......... Allah cc izniyle 55 günlük

5-en sevdiğiniz yemek?.......Köfte ama hangisi demeyin Hasan ile Reis in arasında kalmayayım.

6-yeni evIenen çifIere öneriIeriniz neIerdir? İki ayrı toplumdan gelen iki İnsan bana göre önce birbirlerine saygı duysunlar ve Büyüklerinle asla zıtlaşmaya girmesinler

7-uzun ömürIü evIiIiğin temeIinde ne oImaIıdır? ........Temelde Saygı

8-en sevdiğiniz türkü? ........Ayırt etmem

9-müzik dinIermisiniz?........... Evet Blues & Caz klasik slow

10-kız evIadınızı sizden uzakta okuturmusunuz?yada okuttunuz mu? :) .... Biri İmam hatip mevzunu biri Çocuk eğitimi istedimokumalarını ama zorlamadım

11-hani derIer ya kız oIsunda çamurdan oIsun hakikaten öyIemi :)....... Evlat değişmez.

12-kız evIat mı yetiştirmek zor şu zamanda yoksa erkek mi?ne tür zorIukIar? ..........İkisininde ayrı zorluğu ve sorumluluğu vardır

13-senenin en güzeI günü sizin için hangisi?neden?.... Eşim i görücü usulu ile görmeye gittiğimden Nedenmi O Allah cc bana verdiği EMANET

14-en büyük pişmanIığını ne oIdu şu yaşınıza kadar?.........ASKERDEN GELDİKTEN SONRA Babamla çalışmayıp tek başıma çalışmam

15-yurt dışına çıktım demiştiniz nereIere gittiniz?....... Türk Devletlerine gittim İnançlarım için , ideolojilerim için Bazı Avrupa ülkelerine gittim Şirketlerin Promosyonları için

16-Bİr baba oIarak forumumuzdaki bayan üyeIere ve erkek üyeIere bi nasihatta buIunurmusunuz? .......AİLE Kurmak Hem Ruhani hemde Dünyevi en büyük ve değerli sosyal bir ilişkidir EVLENMEK İÇİN EVLENMEYİN

Erkekler eşlerinizi ALLAH cc Emaneti olarak görün.

Bayanlar ise Eşlerinize hizmet etmenin İslam açısından size artılar getireceğini bilin.

Bayanlar şunuda bilin EVLENDİKTEN sonra sakın eşlerinizi TAPULU MALINIZI görmeyin.Evlendikten sonra 10 sene sonra da olsa ilk nişanlı günler gibi kendinize dikkat edin itina gösterin.

yüz akı

Profesör
ahhhh agbi ahhh bu dediklerinizi birde aklı beş karış havada olan bizim eşlerimiz işitseler de algılasalar...dua edin bizlere de inş bu konuda.....

agbi

Yasaklı
ahhhh agbi ahhh bu dediklerinizi birde aklı beş karış havada olan bizim eşlerimiz işitseler de algılasalar...dua edin bizlere de inş bu konuda.....

Bayansanız size tavsiyem acizane

Unutmayın İşten gelen eşiniz günlük streslerle dolu geliyor onu Günlük elbiselerle karşılamayın ve yemeğini önüne koymayın hemen şikayetlere geçmeyin.

Asla onu zor duruma düşürecek isteklerde bulunmayın ve unutmayın TOPLUMUZDA ERKEK BİLİNÇALTINDAKİ düşüncelerinle ÜSTÜNLÜK KONPLEKSİ ile hareket eder.

Sofrayı güzelleştirin ufak rutujlarla onunla konuşun konuşturun.

Erkekseniz size tavsiyem

Önce şunu bilin eşiniz ALLAH cc size emanetidir.Allah cc emaneti ne saygı göstermektir değerini korumaktır.

Fizik ve toplumsal bilinçaltı saplantılarınız hiçbir zaman ön planda olmasın.

ÖNEMLİ NOT : Eşine ( namus vb. haricinde ) el kaldıran ERKEK bana göre sosyal yaşamda ZAYIF KİŞİLİĞE SAHİP bir ERKEK tir.

~∂üяя-ι ¢αη

Kıdemli Üye
aro agbi :)

RABBİM bütün ihvanlarımı ve eşlerini huzurlu,bol muhabbetli,karşılıklı saygının olduğu bir ailede buluştursun inşeALLAH...

RABBİM hayırlı insanlarla karşılaştırsın...

Sükut-u Hayal

AşK-I KüBrA
agbi valla bizi şok ettiinn ınan sahane ötesi cavplar ve nasıhatlar verıyorsun bence herks okumalı

dürri can iyikşde agbı yı yapmısın valla:clap2:

Zinnur£yn

s î
Hoşgelmişsiniz

Vicdan duruluğu ve muhasebe duygusu kavramlarını nasıl açıklarsınız?

Muhabbeti kazanmanın yolu sizce nedir?

Okumak cehaleti bitirmek, yok etmek için yeterli midir, sizce?

İslam'ın ılımlılığı ne demektir? Dış güçlerin, İslamı ılımlaştırmaya çalışması ne demektir? Bu ikisi arasındaki farkı nasıl izah edersiniz?

Şimdiden teşekkür ederiz...

agbi

Yasaklı
agbi valla bizi şok ettiinn ınan sahane ötesi cavplar ve nasıhatlar verıyorsun bence herks okumalı

dürri can iyikşde agbı yı yapmısın valla:clap2:

Neden şok oldun yeğenim beni nasıl biliyorsunuz ki.

BAKIN eşimle görücü usulü evlendim önce bana Allah cc emaneti idi şimdi bir artısı daha oldu ALLAH cc bana bir nimeti.

82 de evlendim aramızda sorun olmadımı oldu Küstükmü Küstük tartışmadıkmı tartıştık.

Ben eşimle ilk çıktığımızda söz den önce şunu söyledim.

SENİN ANNEN BENİM ANNEM BENİM BABAM AYNI ŞEKİLDE SENİN İÇİNDEDE Bizler kuşak farklısıyız kendi anne ve babamızla görüş farklılıkları oluyor eğer benim annem veya babam la görüş ayrılığın olursa sakın cevap verme HA HI de ama yaptığını düşün tekrar tekrar yaptığını düşünüp doğru kabul ediyorsan onları kırmadan bildiğini yap ÖNCE BANA KARŞI SORUMLUSUN.

Hastalık vb olmadığı sürece ne senin annen ne benim annem Yatak odamıza giremez Mutfağımızı yönlendiremez çamaşırlarımızı yıkayamaz ( İnanırmısınız Torun oldu eşim Bir ayı geçkin süre kızımın yanında idi çamaşırımı kendim yıkadım küçük kızıma bile yıkatmadım.Ütü yü yaptı

~∂üяя-ι ¢αη

Kıdemli Üye
1-siz kendiniz bilhassa eşinizle bu kadar muhabbetinizi ve bağlı kalmanızı neye borçlusunuz?
2-sizce iyi bir baba nasıl olur?
3-''baba'' kelimesi size ne ifade ediyor?
4-anne ile kız evlatlar arasındaki ilişki nasıl olmalı?
5-kız evlatların babayla ilişkisini sizin diliniden duymak istiyorum birde.Kız evlatlar ve babaları bize anatırmısınız?
6-kız evlatlar babalarına herşeyi anlatabilirler mi?
7-ben mesela babam bana bir kere bile el kaldırmamasına rağmen korkarım ondan :)
yani korkmak değil onun yanında çok rahatım ama annemin birşeyi söylemesiyele babamın söylemesi arasında bazı farklılıklar var sizce neden olabilir? :)
8-forumda en sevdiğiniz konu?
9-en artık olmasın dediğiniz konu?
10-erkek için evlilik yaşı ortalama kaç olmalıdır sizce?

agbi

Yasaklı
Hoşgelmişsiniz

İslam'ın ılımlılığı ne demektir? Dış güçlerin, İslamı ılımlaştırmaya çalışması ne demektir? Bu ikisi arasındaki farkı nasıl izah edersiniz?

Şimdiden teşekkür ederiz...

Yalnız evlilik yaşamımda değil gerçek yaşamımdada yapacağım her harekette önce akıl ve vijdan muhakemesi yaparım ( tabiki ben aciz ve günahkar kulum mutlak hatalarım ve günahlarım olacaktır )

Muhabbet bence karşı fikirlere saygıdır.Ben Allah cc bildiğini Kuldan saklamam ve Forumdada ASLA İKİYÜZLÜLÜK yapmadım.Eşim Demekrat bir aileden gelmedir muhafazakarlığı yoktur bende tutucu Anne tarafı entel elit baba ailesi arasında büyüdüm.

Allah cc ilk önce bana Hidayeti nasip etti Ben F.Gülen cemeatinde idim sonra eşim e Allah cc Hidayeti nasip etti önce benim cemeatimde idi sonra Osman EFENDİ ye bağlandı u konuda asla aramızda TARAFGİRLİK olmadı ve sonunda bende dersli oldum.Dursun baba vesilesi ile ALLAH cc nasip etti.

Burda anlatmak istediğim ORTAK KONULARDA hareketetmek Muhabbeti artırır.

Asla okumak için okumamalı anlamak için okumalı.

Bu biraz Politik ama şöyle izah edeyim ALLAH cc haramları yasakları bir anda bildirmemiştir kullarına yavaş yavaş hatta İÇKİ yasağı yanlış hatırlamıyorsam 10 sene sonra tebliğ edilmiştir bana göre bu bize yol olmalı rehber olmalı.

Bir kişiye ALKOL HARAMDIR diye kişiyi dışlarsak bana göre hata olur önce ona ALKOL ün sosyal toplumsal zararlarını anlatmaktır MECBUR KALMADIKÇA İÇKİ içilen masaya oturmam ama HEDEFİM varsa meyva suyu içerim otururum bunada ILIMLI İSLAM diyorlar.

agbi

Yasaklı
Mesleğim & Sosyal etkinliklerim & İçinde bulunduğum islami oluşum ve etkinliklerde oldukça geniş bir çevrem vardır.

Geçenlerde yakın tanıdığım iki ailenin evli olan çocuklarının evlilik yaşamlarının kötü geçtiğini öğrendim.Çok üzüldüm.

Bence aralarındaki sorunlarda kendilerine öz eleştiri yapmamışlardı ikiside ben haklıyım diyordu.

Bugün üzüntü olmadan sevinç & Huzursuzluk olmadan huzur & Mutsuzluk olmadan Mutluluk olamaz.

Erkeği ben aldım karşıma ve ona özel konumlar hariç özeleştiri yaptırdım sonuçta BİLİNÇALTI etkisi ile hareket ettiğini anladı birde TAM OLGUNLAŞMAMIŞTI ailesinin etkisinde idi AİLE ETKİSİN de olma nedenlerinden biride Eşide olgunlaşmamıştı.

BANA GÖRE İLK ÖNCE UYUMSUZLIKLARIN NEDENLERİ ARAŞTIRILMALI bana göre de UYUMSUZLUK ların temelinde ÖNEMLİ NOKTALAR yoksa iyileştirme yoluna gidilmeli

Gök-Han

Ordinaryus
Web sitesi
gokhanyavuz.blogcu.com
Cevapların , tavsiyelerin için teşekkürle başlayayım agbi ... :)

1.Örnek aldığın bir kişi var mı ? (Görüşleriyle , yaşam felsefesiyle , gayesiyle , tarihten ya da günümüzden birisi olabilir . )

2.Ulusalcılık kavramını sık sık kullandığını okuyoruz . Sana göre ulusalcılıkla milliyetçilik arasında fark var mıdır , varsa örnekleyebilir misin ?

3.Şu an ki hükümetin icraatlarını nasıl bulmaktasın ?

4.Mevcut partiler arasında iktidara alternatif bir oluşum var mıdır ?

5.Ak Parti ' nin bu denli yükselmesini ve güçlenmesini nelere bağlıyorsun ?

6.Peki ya , (Ak Parti içinde)Tayyip Bey ' in alternatifi olarak gördüğün kişi kimdir ?

7.Deniz Baykal ' ın ve Devlet Bahçeli 'nin bazı zamanlarda kendi tabanlarıyla bile zıt düşmelerine rağmen onları yerinden edecek birilerinin çıkmamasını ne ile açıklarsın ?

8.Açılım ve DTP kapatmasıyla devam eden sokak olaylarının birden önünün kesilmesinin nedenleri nelerdir ?

9.Kişinin , Türk olduğundan övünmesiyle , faşizanlık arasında ki ince çizgi nedir sence agbi ? Kavmini sevmek suç mudur , yoksa hak mıdır ?

10.Bir çok konunda siyonizme değindiğini biliyoruz . Sana göre , siyonizmin önüne geçebilir miyiz ? (Mevcut şartlarla Türkiye ve İslam Dünyası için)

11.Ülkemizin tam bağımsızlığı hakkındaki düşüncelerin nelerdir ?

12.Forumun eski ve büyük bir üyesi olarak , diğer üyelere sanal âlem için tavsiyelerin nelerdir ?

Sorular biraz siyasî eksende döndü ama , bunları sormak geldi içimden :)

Şimdiden teşekkürler .

agbi

Yasaklı
ağbi gerçek

genç babalara nasihat

önce bana -- ne dersiniz?

İşin zor yeğenim.

Bu devirde evlat yetiştirmek.

Bana göre ilk önce evladına kişiliği kendi kazandırması için yönlendirmelisin verdiği kararlara hemen olur veya OLMAZ deme.Düşün EMPATİ yap.

ALLAH cc bana İki kız evlat verdi asla önemli kararlarında direk olumlu veya olumsuz ETKİ de bulunmadım kimi zaman ( Kader i etkilemeyecek ufak hatalı kararlarında onları engellemedim.Ateş i tuttuysa eli yanmalı canı acılamalı BİR MÜSİBET bin nasihattan DAHA ETKİLİDİR )

Büyük kızım imam hatip lise sondan geçiş yaptı Ünüversite için bana sordu bende dedimki Kızım karar verecek yaştasın ALLAH cc biliyorsun benim Hizmet düşüncelerimide burda sana yardımcı olmucam SEN KARAR ver.

Yeğenim anlatabildimmi ?

agbi

Yasaklı
1-siz kendiniz bilhassa eşinizle bu kadar muhabbetinizi ve bağlı kalmanızı neye borçlusunuz?
3-''baba'' kelimesi size ne ifade ediyor?
4-anne ile kız evlatlar arasındaki ilişki nasıl olmalı?
5-kız evlatların babayla ilişkisini sizin diliniden duymak istiyorum birde.Kız evlatlar ve babaları bize anatırmısınız?
6-kız evlatlar babalarına herşeyi anlatabilirler mi?
7-ben mesela babam bana bir kere bile el kaldırmamasına rağmen korkarım ondan :)
yani korkmak değil onun yanında çok rahatım ama annemin birşeyi söylemesiyele babamın söylemesi arasında bazı farklılıklar var sizce neden olabilir? :)
8-forumda en sevdiğiniz konu?
9-en artık olmasın dediğiniz konu?

--------------------------------------------------------------------------------

1-siz kendiniz bilhassa eşinizle bu kadar muhabbetinizi ve bağlı kalmanızı neye borçlusunuz? Eşimin benim mutluluğum için benim gibi fedakarlıklarda bulunması

İçinde bulunduğu sosyal topluluklar için iyi baba farklıdır ama hepsinde değişmeyen İYİ BABA ALLAH cc öğretendir İSLAMI yaşatmaya çalışandır.

3-''baba'' kelimesi size ne ifade ediyor? Sorumluluk ALLAH cc katında.

4-anne ile kız evlatlar arasındaki ilişki nasıl olmalı? mesafeli ama hissetirilmeden

5-kız evlatların babayla ilişkisini sizin diliniden duymak istiyorum birde.Kız evlatlar ve babaları bize anatırmısınız? kız evlat sevmesen sevdirtir benim kızlarımın 7,8 çeşit baba demeleri vardır baba , Babacığım , babişko babaaaa vb her baba deyişlerin arkasında istekler farklıdır. yaşadığımız toplumda BİLİNÇALTIMIZ derki KIZ EVLAT DAHA KORUMAN ALTINDA OLMALI

6-kız evlatlar babalarına herşeyi anlatabilirler mi? Bana göre herşey olmamalı BABA Annenin yetmediği yerlerde olmalı

Allah şahidim ne evlatlarıma ne eşime el kaldırdım bana göre önem sıralaması önemli baba son nokta olmalı

8-forumda en sevdiğiniz konu? Buda sorulurmu hiç

9-en artık olmasın dediğiniz konu? Müslümanların ORAK noktalarda TARAFGİRLİK yapması

YAŞ ÖNEMLİ DEĞİL.

Bir erkek önce kendine güvenmeli gerek ekonomik gerekse sosyal olarak HİÇ BİR ERKEĞİN hakkı YOKTUR Nişanlanıp veya evlenip ayrılıp BİR KIZIN hayatını söndürmeye sosyal oalarak

agbi

Yasaklı
Cevapların , tavsiyelerin için teşekkürle başlayayım agbi ... :)

1.Örnek aldığın bir kişi var mı ? (Görüşleriyle , yaşam felsefesiyle , gayesiyle , tarihten ya da günümüzden birisi olabilir . )

2.Ulusalcılık kavramını sık sık kullandığını okuyoruz . Sana göre ulusalcılıkla milliyetçilik arasında fark var mıdır , varsa örnekleyebilir misin ?

Bunlara cevap verdim birçok mesajımda ULUSALCILIKTA bana göre bugünkü sosyal kavramda MİLLİYETÇİLİK yoktur.

6.Peki ya , (Ak Parti içinde)Tayyip Bey ' in alternatifi olarak gördüğün kişi kimdir ?

TAYİP BEY NEGATİV OLARAK kendine alternatif görmüyor zaten bir süre sonunda başkanlığı baırakacak.

AK parti sıra dışı ezber harici siyaset yapıyor herkesle kavga ediyor ama bakın kavga ettiklerine onlarda kendi aralarında kavga ediyorlar.

AK Parti % 100 tammı hayır ama % 45 ini yapabiliyor İŞTE BUNDAN dolayı AK partiyi savunuyorum.

7.Deniz Baykal ' ın ve Devlet Bahçeli 'nin bazı zamanlarda kendi tabanlarıyla bile zıt düşmelerine rağmen onları yerinden edecek birilerinin çıkmamasını ne ile açıklarsın ?

8.Açılım ve DTP kapatmasıyla devam eden sokak olaylarının birden önünün kesilmesinin nedenleri nelerdir ?

Deniz BAYKAL Müthiş teşkilatçı.

Bahçeli mekanı cennet olsun MUHSİN başkanı kim uzaklaştırdı ?

9.Kişinin , Türk olduğundan övünmesiyle , faşizanlık arasında ki ince çizgi nedir sence agbi ? Kavmini sevmek suç mudur , yoksa hak mıdır ?

10.Bir çok konunda siyonizme değindiğini biliyoruz . Sana göre , siyonizmin önüne geçebilir miyiz ? (Mevcut şartlarla Türkiye ve İslam Dünyası için)

Her zaman yazdım ALLAH cc şükrediyorum beni önce MÜSLÜMAN sonra TÜRK yarattığı için

Kavmini sevmek bana göre suç değildir ama kavmini diğer kavimlerden ÇOK ÜSTÜN görmek suçtur.

12.Forumun eski ve büyük bir üyesi olarak , diğer üyelere sanal âlem için tavsiyelerin nelerdir ?

Sorular biraz siyasî eksende döndü ama , bunları sormak geldi içimden :)

Şimdiden teşekkürler .

Hatırlarsınız İKİNCİ OSMANLI DOĞUYOR DİYE sevinç naraları attığımı

.Örnek aldığın bir kişi var mı ? (Görüşleriyle , yaşam felsefesiyle , gayesiyle , tarihten ya da günümüzden birisi olabilir . )

1