Aleviyim...

saf deha

Profesör
Bedirde Zülfikar,
Hayber’de haydar,
Yiğitse yiğitti ilimse ilmi evrenler aşar…
Aleviyim eğer sevmekse Ali’yi,
Hasan Hüseyin Ehl-i Beyti!

Kerbala büyük acım,
Yezit düşmanım,
Haktır baş tacım…

Sünni’dir mezhebim,
Seyitlerdir rehberim,
Alevi’dir kardeşim…

Safet Kuramaz

zebih

Kıdemli Üye
hazreti Ali radıyallahu anh namazdayken şehit edildi diye namaz kılmayanlar hazreti Ali radıyallahu anh'ı hakikaten sevmemişler ve onun yolunda değiller demektir.

alevi, hazreti Ali radıyallahu anh'ı seven, yolunca giden demektir. onun, islam olduğundan beri tek bir vakit namaz kılmadığı tarihte anılmamıştır.

hakiki alevi odur ki; namazına ehemmiyet gösterir.

hazreti Ali radıyallahu anh o zattır ki, kendinden önceki halifelerin hilafetini reddetmemiş ve onların emirliklerinde, o, halife olana kadar bir itirazı söz konusu olmamıştır.

bu izah kabilinde hazreti Ali radıyallahu anh'ı sevenlere ne mutlu...

ümitk

Üye
'Ben aleviyim' deyip de namazını kılanı ,ramazan da oruç tutanı görmedim de ..
Gören varsa da söylesin lütfen...

misak

Profesör
'Ben aleviyim' deyip de namazını kılanı ,ramazan da oruç tutanı görmedim de ..
Gören varsa da söylesin lütfen...

benim arkadaşlarım var ve namazlarını kılıyor oruçlarını tutuyorlar...cem evinede gitmiyorlar.ve aleviler

saf deha

Profesör
elbette var...

elbette var...olmaz mı! Ankara'da, üstelik mühendis arkadaş...sevgiyle kalın...

Es'ad

Paylaşımcı
Peygamber efendimiz Hz.Ali efendimize hitaben buyurmuştur :"Hz.İsa (a.s) gibi senide bir kısım insanlar çok severek,bir kısmıda nefret ederek helaka gider."

zebih

Kıdemli Üye
Hazreti Ali radıyallahu anh'tan nefret etmekten ve âline nefretten Allah'a sığınırız.

bizce ona ittiba, onun ahlakına ittibadır.

alevi'yim demek zülfikar, kerbela simgelerine sarılıp, namazı orucu terk etmek demek asla değildir.

bizim gibi inanıp, kerbela'da alanlardan yüreği sızlayan, içi kan ağlayan ve zülfikar'ın misalinin Allah'ın kılıcı olduğunu bilen alevileri sözlerimizden tenzih ederiz; lakin hazreti Ali radıyallahu anh'a en sevgisizler, maalesef onun isnini kalkan edinip, şeriata kin ve nefret kusanlardır.

M

MEYSEMİ TEMMAR

Guest
dini vecibelerini yerine getiren alevi çoktur
yapmayanlar bilgisiz olanlardır yada bektaşilerdir
bektaşi ile alevi farklıdır ama ne yazıkki ülkemizde hep karıştırılıyorlar
ama onlar namaz kılsada bazılarına yaranamazlar o ayrı konu

seyyidabdullah

Asistan
Allahın selamı ve rahmeti üzerinize olsun

Bedirde Zülfikar,
Hayber’de haydar,

Kerbala büyük acım,
Yezit düşmanım,
Haktır baş tacım…

Sünni’dir mezhebim,
Seyitlerdir rehberim,
Alevi’dir kardeşim…

Safet Kuramaz

Eğer sevmekse alevi olmak Sünnilerin hepsi alevidir.

Amma Alevilik nefretse ashaba Bilki hiç yok sünnilerde alevi.

Sünniler Seviyorsa hz. ali efendimi alevidir:

Ama aynı zamanda ebu bekiridir, sıddıkidir
Aynı zaman da Ömeridir , hattabidir.
aynı zamanda Osmanidir , zinnureynidir.
aynı zamanda Alevidir , ebu turabidir , haydaridir .
Aynı zamanda fatımidir,hasanidir, hüseynidir.

Ehlibeytin tümünü sever. Hz. Ayşe ve diğer annelerimizi ehlibeytten sayarlar.

Ashabın ihtilaflarını kendilerine bırakırlar.

Sünni kerbelayı anarken Bediri unutmayandır, uhudu unutmayandır. diğer gazveleri unutmayandır.

Şehitleri sayarken Hz. hamzayı unutmayandır. Hz. ömer efendim şehittir, hz. osman efendim şehittir , hz. ali efendim şehittir , Hz. hasan efendim şehittir. ve daha çok şehit vardır.

Hele birde Hz. Caferi tayyar efendim var ki : Allah onun kanatlarından bizede nasip etsin.

Allahın selamı ve rahmeti üzerinize olsun

İsr@

hizmet erbabı
Hazreti Ali radıyallahu anh'tan nefret etmekten ve âline nefretten Allah'a sığınırız.

bizce ona ittiba, onun ahlakına ittibadır.

alevi'yim demek zülfikar, kerbela simgelerine sarılıp, namazı orucu terk etmek demek asla değildir.

bizim gibi inanıp, kerbela'da alanlardan yüreği sızlayan, içi kan ağlayan ve zülfikar'ın misalinin Allah'ın kılıcı olduğunu bilen alevileri sözlerimizden tenzih ederiz; lakin hazreti Ali radıyallahu anh'a en sevgisizler, maalesef onun isnini kalkan edinip, şeriata kin ve nefret kusanlardır.

Allah razı olsun kardeşim kalemin o kadar güçlüki nickini gördüğümde nedense islamın arslanı diye okuyorum Hamza yürekli kardeşim...Rabbim ilmini arttırsın sözünün üzerine söylenecek söz yoktur Hz. Ali nin ahlakının sevgisinin zerresini hayatlarına geçirebilselerdi şuan alevilik denince şirk aklımıza gelmezdi aksine Allah aşkı Peygamber sevgisiyle dolu geçmiş bir hayat önderleri olurdu...

sufi7007

Profesör
Alkiş

Bedirde Zülfikar,
Hayber’de haydar,

---

Hz. Ali'yi sevmek O'nu yüceltmez ; O'nu seven yücelir...

saf deha

Profesör
s.a. kardeşim, Aleviyim deyipte namaz kılanı ben gördüm. Ankara'nın beypazarı karaşar kasabasından bir arkadaşım var. 5 vakit kılıyor. kılmayanları kınıyor...bilgilerinize....

Alper...

MarmaranınKralı
Web sitesi
cennetsarayi.blogcu.com
Ahh Hazreti Ali Radıyallahu anh...
Ey Ebu Turab...
Ey Halife...

Senin adını dine karşı kalkan yapıp, Güzelim isminin arkasına saklanıyorlar.Cibril'i emine vahyi yanlış zata (haşa) getirdi diyorlar.Onlara göre peygambermişsin(!).Hem Hazreti Muhammed sallallahu aleyhi vesselleme, hem Hazreti Allah'a celle celaluhu,Hem Cebrail'e aleyhisselam.Hem de Hazreti Aliye kerremallahu veche... iftira atıyorlar.sonra da seviyoruz diyorlar... bu nasıl sevgidir ki, hem korkak diyeceksin,hem göklere kaldıracaksın övgüden... akıl almaz. pes işlerine diyorum.

ıtri

Üye
Yazdıklarınız güzel şeylerde arkadaşlarım;
Kimse bu güzel şiire teşekkür etmemiş.

Güzel şiirin için teşekkürler, yüreğinize sağlık.

Mahpeyker

Kıdemli Üye
şahsen ben teşekkür edilecek bir şey göremiyorum ."aleviliğin" ne manaya geldiğini bilmeden böyle
aleviyim demek dinin temel esaslarına aykırıdır .alevilik ,Peygamber Efendimizi inkar etmektir
kimi aleviler de rasulümüze inanır ama Ebu Bekir'i inkar eder veya başka sahabeleri .
hadisler ile sabitdir ki sahabe-i kiramın hiç biri hakkında Hz.Yezit dahil en ufak kötü şey söylemek imanı zayıflatır hatta imansız gitmeye sebep olabilir .Hz.Ali Efendimizi belki alevilerden daha çok seviyor ve o nu layık olduğu makamda anıyoruz çünki o rasulümüzün amcasının oğlu ,evlatlığı , "iki gözümün nuru" dediği
Hasan ve Hüseyin Efendilerimizin babası , Fatıma Anamızın eşi ve cihan-ı yar-i güzin efendilerimizin dördüncüsüdür .Hz.Ali'yi sevmek alevilik değil sünnilikdir .alevilik Peygamber Efendimizin
irtihalinden sonra emiral mü'minin konusunda çıkan ihtilaflardan sonra çıkmıştır .Namazını kılan ,orucunu tutan ,Peygamberimizi seven ve o na tabi olan , sahabelerin hepsini seven ve sayan kişi ehli sünnet vel cemaat mezhebindendir başka bir şey değildir .

hirahos

Kıdemli Üye
Hain, zalim, katil Yezid değil Hz. Muaviye olacak. Sahabeden olan Hz. Muaviye'dir.

Sual: Yezide lanet etmek caiz midir, o kâfir mi idi?
CEVAP
Yezid, Müslüman idi. Namaz kılardı. İslamiyet’e düşman değildi. Yüzüğünün taşı üzerinde Rabbünallah yazılı idi. Kerbela olayına o da üzülmüştür. (S. Ebediyye)

İmam-ı Rabbani hazretleri buyuruyor ki:
Evet, alçak Yezid, inatçı ve fasık idi. Ona da lanet edilmemesi Ehl-i sünnetin, kâfir bile olsa, bir kişiye lanete izin vermediği içindir. Ancak kâfir olarak öldüğü bilinen kimseye lanet etmek caizdir. Ebu Leheb ve eşi gibi. Yoksa Yezide lanet edilmemeli, demek değildir. Allahü teâlâyı ve Onun Resulünü incitenlere Allah lanet etsin demek caizdir. (1/251)

Alper...

MarmaranınKralı
Web sitesi
cennetsarayi.blogcu.com
Yani yukarıda ki fetvadan yezide lanet etmek bir bakıma caizdir manasını anlıyorum? doğru mu?

Ben Hazreti Muaviye radıyallahu anh hakkında lanet edilmemeli diye duydum.oğlu yezid hakkında bilgim yok. yani lanet etmek konusunda bilgim yok

Mahpeyker

Kıdemli Üye
Hain, zalim, katil Yezid değil Hz. Muaviye olacak. Sahabeden olan Hz. Muaviye'dir.

sahabe tabiin ve tebe-u tabiin hakkında olumsuz tek bir kelimenin söylenmemesi hakkında ehli sünnet alimleri dikkat çekmişlerdir .Yezid emevilerin ikinci halifesi olmakla beraber ,Hüseyin Efendimizin öldürülmesiyle hiç bir alakası yoktur .Bunun sorumlusu " Ubeydullah" isminde bir vali dir. islam tarihinde zaman zaman çok karışık dönemler olmuştur .Mesela : Osman Efendimizi şehit edenlerin arasında Ebu Bekir Efendimizin ,Abdullah isminde oğlu da vardı .Bunlar çok tehlikeli konulardır .En güzeli ihtiyatlı davranmak ve çoğu ehli sünnetin fetvasına uymaktır .Yani ashab,tabiin ve tebe-u tabiin hakkında kötü şey söylememektir .

selametle