Aleviyim...

ömerusta

Kıdemli Üye
olmazmı namaz kılan oruç tutan binlerce yahudi var kaldıki alevi gerçi onların torunları aleviler

redyellow

Kıdemli Üye
Web sitesi
redyellow.besaba.com
ümitk Nickli Üyeden Alıntı 'Ben aleviyim' deyip de namazını kılanı ,ramazan da oruç tutanı görmedim de ..

Gören varsa da söylesin lütfen...

Ben gördüm, camide, cemaatte yan yana namaz kıldım bir çok defa ve hala da devam ediyoruz kılmaya.

GENELLEME yapmayın.

saf deha

Profesör
Alevilik hakkında ön yargılı olmayalım. ben sünniyim ve etrafımda benim gibi namaz kılan alevi kardeşlerimiz var... aslında temel sorun biz birbirimiz tanımıyoruz, tanımamaya gayret ediyoruz. kız alıp vermiyoruz, selamlaşmıyoruz... birbirimizi tanımalıyız... aynı kültürün, aynı tarihin aynı ırkın torunlarıyız... değil mi?

bi husben

Kıdemli Üye
yıllarca anlamaya çalıştık sempati ile baktık hatta destekledık
şii hizbullah ve iranı iran devrımıne hep gıpta ile baktık
meğerki hizbullah denen örgüt tam tersiçıktı hizbullattt olup karşımıza çıktı ya fitne başı iran
masumların kanına girmek için rusyayla abd ile kafir esedle saf tuttular

bu zalimlerlemi kardeş olacaz

saf deha

Profesör
sevgili kardeşim, terör bir devlet işidir, halk hareketi değildir. İran'ın devlet politikası ile halkını bir tutma... olur mu? İslamda kardeşine kin tutma yoktur. kardeşliğin temelinde Alah sevgisi vardır... dış dünyaya bakarken, değerlendirmeyi kur'an ve sünnete göre yap. içinde ise, onu yaşayarak gaflete düşmekten kurtul. her kul kendinden sorumludur, yalnızca yaptıklarından. bize düşen kendimizi nasıl kurtarıp, Allah'ın sevdiği kul olmaya çalışmaktır.

saf deha

Profesör
Aleviyim

Aleviyim

Bedirde Zülfikar,
Hayber’de haydar,
Yiğitse yiğitti ilimse ilmi evrenler aşar…
Aleviyim eğer sevmekse Ali’yi,
Hasan Hüseyin Ehl-i Beyti!

Kerbala büyük acım,
Yezit düşmanım,
Haktır baş tacım…

Sünni’dir mezhebim,
Seyitlerdir rehberim,
Alevi’dir kardeşim…

Saffet KURAMAZ

bi husben

Kıdemli Üye
sevgili kardeşim, terör bir devlet işidir, halk hareketi değildir. İran'ın devlet politikası ile halkını bir tutma... olur mu? İslamda kardeşine kin tutma yoktur. kardeşliğin temelinde Alah sevgisi vardır... dış dünyaya bakarken, değerlendirmeyi kur'an ve sünnete göre yap. içinde ise, onu yaşayarak gaflete düşmekten kurtul. her kul kendinden sorumludur, yalnızca yaptıklarından. bize düşen kendimizi nasıl kurtarıp, Allah'ın sevdiği kul olmaya çalışmaktır.

şiiler müslümanların kardeşi değildir hiç bir zamanda olmamışlardır

saf deha

Profesör
bu belki doğrudur ama aynı Allah'a ve peygambere inanmış insana, yanlışlarını ortadan kaldırmak için anlatmak lazım... düşmanca yaklaşmak ve bizden değilsin demek değil... insanın Allah indinde makbul olanı irşad makamında olan kullarıdır. Yani İslami yaşatan ve yaşamasına hizmet edendir.... saygılar.

Alevilik siyasilerin gerilim olmasın diye yaptıkları kardeşiz kıble bir şu bir bu bir gibi laflarla halının altına süpürülen bir mesele olarak yürüyor.Adam isterse Budist olsun kalkıp üstüne saldıracak öldürecek değil kimse lakin işin dini boyutuna girilirse Aleviliğin şamanizmden devam ede gelen bir kültür olduğunu kendine has ama islamdan etkilenmiş bir din olduğunu görmek için alim olmayada gerek yoktur. İçlerinde namaz hac ve itikatta sünnileşen ama ailesinden kaynaklı olarak aleviyim diyenleri alevi diye görmek gerçek alevilerin durumunu değiştirmez. Mümin kişi tebliğle görevlidir gider neye inanıyorsa inansın öğrenmek niyetindeyse ona hak ve hakikat anlatılır bunda bir beis yok doğru yolda budur.

İşin inanç boyutuna gelirsek Alevilik dininde Allah Muhammed Kuran gibi kavramlar kullanılsada içeriğe geçildiğinde ne inandıkları Allah ne inandık dedikleri Kuran nede peygamberle uzaktan yakından alakası olmayan inançları ibadetleri felsefeleri mevcuttur.Reenkarnasyondan tutun ölülere dua edip onlardan istemeye kader inancından hayrın şerrin vuku bulmasında Allahın iradesine kadar sayısız inanç esaslarında islamla alakası olmayan görüşlere sahip Şamanist bir dindir.Olayı bu şekilde kabul edersek senin dinin sana benim dinim bana der geçer gideriz kimseyle kavga dövüşede gerek kalmaz ancak bizde Müslümanız dendiğinde o zaman bu batıl inanç ve ibadetlerini zikretmek ve çatışmak durumunda kalıyoruz.

Meselenin içine girilirse 500 sayfa kitap olur o yüzden kısa kesip bu kardeşlere Kuran ve Sünnete göre doğru islamı tebliğ edip islama davet etmekle yetinmek lazım kabul ederlerse ne ala onlarada bizede faydası olur etmezlersede senin dinin sana benim dinim bana der cahillerden yüz çeviririz.

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Müslüman aksiyon adamıdır, reaksiyon adamı değil.

Bunu biraz açacağım:

Sosyolojik olarak her reaksiyon, sömürülecek hadiselere ve kahramanlara ihtiyaç duyar. Buna karşın aksiyonların böyle şeylere ihtiyacı yoktur. Aksiyonlar sömürmez; süt emer, beslenir, kemâlata bununla yürür, ama sömürmez. Farkı iyi anlayın!

Burada sorulması gereken soru şu: İslam bir aksiyon mudur, reaksiyon mu? Elbette aksiyondur. Zira insanın var olmasıyla İslam var oldu; ve İslam olduğu için insan oldu.. Yani bir şeye reaksiyon olarak inmedi bu din; bilakis nefsi islahtan dışa doğru aksiyona dönüşme gayesi güder.. Buna en güzel misal gene Hz. Ali'den geliyor:

Bir savaş esnasında Hz. Ali, mübarek yüzüne tüküren kafiri öldürmekten vaz geçer.. Bu bile başlı başına bu dinin aksiyon olduğunu, ve reaksiyona dönüşür dönüşmez havaya kalkan kılıcı dahi frenlediğini görüyoruz. Demek ki neymiş? >> Müslüman aksiyon adamıdır, reaksiyon adamı değil..

Neyin aksiyon neyin reaksiyon olduğunu anlama feraseti ise tasavvuf tezgahından geçmekle mümkün. Zira nefsini tanımayan hiçbir şeyi tanıyamaz!..

Ali budur; ve Alevilik bu olursa İslamdan olur..

Arkadaşım adam namazı tanımaz camiye gelmez şerri ben yaptım der kader inancı bir acayiptir saz çalar döner ibadet der ne Ali'nin ne olduğunu bilir nede Allahı! Ali Allah diyeni bile var. Kalkmışın burda masal anlatmışsın felsefe yapmışsın iş felsefe meselesi değil fıkıh meselesi itikat meselesi. Ali namazda öldürüldü adamlar namaz bilmez sen neden bahsediyorsun. Köşene çekilip tütsü yakıp yoga yapacaksan buyur yap ama Müslüman olacaksan hakkı gizlemeyeceksin adam kafirse küfürdeyse bunu ona söyleyeceksin ki üzerinde vebal kalmasın.

Hiç mi siyer okumadınız hiçmi Mekke döneminde Resulullahın tebliğine hakkı batılın beynine çakışına şahid olmadınız. Budist rahipleriyle islamın peygamberini onun sahabesini ve hakkı tebliğdeki netliklerini kılıcın gücü hakkın sözüyle kıtalara yayılıp devrin 2 büyük imparatorluğunu çökertişlerini unutmayın. Hangi ütopyada yaşıyorsunuz belli değil.

saf deha

Profesör
İşin tartışacak boyutu yok... Sünniyim diyen dediğiniz itikadi dediğiniz meseleleri kabul edip yaşıyor mu? bugün Türkiye'nin sorunu sadece namaz kılma veya kılmamaya bağlı kalan bir din anlyışı ile tartışılacak boyutta değil. Allah'a şirk direkt de olmaz.. dolaylı yollardan içimize giren şekilleri vardır. mesela bir iş yapıcıdan gidip, bana torpil yap demek de, yani ondan bir şey istemekte şirktir. Fatiha süresi demez mi, yalnız sana ibadet eder yalnız senden yardım dilerim. Din sizin anladığınız asr-ı saadet dini değil, günümüzde... maalesef. biz imam Rabbaninin dediği gibi, İslamın 10 düsturundan birini yapıp cennete girebilecek asrı, kıyamet asrını yaşıyoruz. cehalet diz boyu... İslamı bilen de ne kadar yaşayabiliyor ki... aynı nehirden akıyoruz, birbirimize bulaştırmadığımız, iyi-kötü ne çok şey vardır. bu devir, hoşgörü ve sabır içinde, ilk önce kendimizin samimice yaşadığımız İslam anlayışı ile irşad ettiğimiz bir zamandır.çok konuşup az yaşıyoruz... çok az bilip kendimizi alim sanıyoruz...bunlar hep kıyamet alemetleri... cennetinde cehenneminde anahtarı Rabbimdedir. her kişi, kendi amelini düzeltmekle meşgul olmalı, bu çerçevede de çevresine örnek olmalıdır.

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Tembellikten dolayı namaz kılmamak başka... "Namaz yoktur, Hz Muhammed de, Hz Ali de namaz kılmamıştır" diyerek namaz kılmamak başka şeydir...

Doğru dersiniz:

Nice ehl-i sünne'den olan insanlar namaz da kılmaz, oruç da tutmazlar... Lakin, inkar da etmezler...

saf deha

Profesör
o kadar çeşitli ki bu görüşü savunanlar... her fikrin cahili de alimi de vardır ya... namaz temeldir, evin kapısıdır, bu niyeti ve duruşumuzu temsil eder. elbette hakkını vererek yapanlar için...münafıklar değil...