ALLAH c.c. kalpleri mühürlermi?

müttaki

Profesör
kuranı kerimde mühürledik sözü hatim kavramıyla kullanılıyor.
hatem yüzük demek. mektup yazıldıktan sonra yazan kişi
göndereceği kişiye okunmadan gittiğinin işareti olarak yüzüğü ile
mektubu mühürler. mühür yazan ile okuyan arasında olacağını
ifade eden bir kavramdır.

peki mühür ile ne anlatılmak isteniyor dersek bunun bir çok yönü vardır

bir yönüyle ölmezden evvel ölmüş kişinin dünyaya meyletmemesi.
ikincisi hallaca sözünü geri al dediklerinde dediği gibi sözü kim söylediyse o
geri alsın.
üçüncü yönü ise her kul hak ile birebir ilişki ile mühürlüdür.

Fethul-Bâri

Kısıtlı Erişim
ÖmerBey herşeyi yaratan Allahdır.Sebebleride Allah yaratır.Ben derdimi Allaha açıyorum.Allahı ve Resulunu herkesten üstün görüyorum.

Yaşınız kaç? Namazı nasıl kılıyor sunuz? Abdesti nasıl alıyorsunuz? Anlatabilir misiniz?

fakiri

Kıdemli Üye
Rabbimiz kalplere HİDÂYET nurunu bahşettiği gibi, bunun tam aksi bir durum olan MÜHÜRLEME işini de elbetteki yapar-yapıyor...

Allah onların kalplerini ve kulaklarını mühürlemiştir. Gözlerinin üzerine perde inmiştir. Onlar için büyük bir azap vardır. (Bakara:7)

Sözlerini bozmaları, Allah'ın âyetlerini inkâr etmeleri, haksız yere peygamberleri öldürmeleri ve: “Kalplerimiz perdelidir. ” demeleri sebebiyle (lânete uğramışlardır). Hayır! Tam aksine, küfürleri sebebiyle Allah o kalpler üzerine mühür vurmuştur. Pek azı hariç, artık onlar iman etmezler.
(Nisa :155)

Önceki sahiplerinden sonra yeryüzüne vâris olanlara hâlâ şu gerçek belli olmadı mı ki; eğer biz dileseydik, onları da günahlarından dolayı cezalandırırdık. Biz onların kalplerini mühürleriz de, artık hiç işitmezler.
(Araf:100)

İşte o memleketler!. . Onların haberlerinden bir kısmını sana anlatıyoruz. Andolsun ki, peygamberleri onlara apaçık deliller getirmişlerdi. Fakat önceden yalanladıklarından ötürü inanmadılar. İşte Allah kâfirlerin kalplerini böyle mühürler.
(Araf:101)

Geride kalan kadınlarla beraber olmaya râzı oldular. Çünkü onların kalplerine mühür vuruldu, artık onlar anlamazlar. (Tevbe:87)

Sorumluluk ancak, zengin oldukları halde senden izin isteyenleredir. Çünkü onlar geride kalan kadınlarla beraber olmaya râzı oldular. Allah da onların kalplerini mühürledi. Artık onlar bilmezler.(Tevbe:93)
Bu, onların önce iman edip sonra inkar etmeleri, bu yüzden de kalplerine mühür vurulması sebebiyledir. Artık onlar anlamazlar. (Munafikun:3)

Onlardan seni dinleyenler vardır. Fakat senin yanından çıktıkları zaman (alay ederek), kendilerine bilgi verilmiş olanlara, "Az önce ne söyledi?" derler. İşte bunlar, Allah'ın, kalplerini mühürlediği ve nefislerinin arzularına uyan kimselerdir. (Muhammed: 16)

Nefsinin arzusunu ilah edinen, Allah'ın; (halini) bildiği için saptırdığı ve kulağını ve kalbini mühürlediği, gözüne de perde çektiği kimseyi gördün mü? Şimdi onu Allah'tan başka kim doğru yola eriştirebilir? Hâlâ düşünüp ibret almayacak mısınız? (Casiye: 23)

Yoksa "Yalan uydurup Allah'a iftira etti" mi diyorlar. Eğer Allah dilerse senin kalbini mühürler. Allah bâtılı yok eder, hakkı sözleriyle gerçekleştirir. Şüphesiz O, göğüslerin özünü (kalplerde olanları) hakkıyla bilendir. (Şura:24)

Onlar kendilerine gelmiş hiçbir delil olmaksızın, Allah'ın âyetleri hakkında tartışan kimselerdir. Bu ise Allah katında ve iman edenler katında büyük öfke ve gazap gerektiren bir iştir. Allah, her kibirli zorbanın kalbini işte böyle mühürler. (Mumin:35)

Bütün bu ayetlerden anlaşılacağı üzere Rabbimiz bu MÜHÜRLEME işini fevkalâde ve önemle yapmaktadır. Şimdi, bu kadar ayete kim karşı bir söz söyleyebilir? Ancak kalpleri bir daha asla açılmamak üzere mühürlenmiş olanlar değil mi?
İşte bu absürd ve küfür konuyu buraya açıp-asan kişi de bu forumda kalbi mühürlenmişlere en bariz bir örnektir.
Herkesi çok ama çok iyi tanımak lazım Vesselâm.

adams77

Kanalizasyoncu
@ömerusta

Selam

Abi kalp nedir ki Allah onu mühürlüyor?

adams77

Kanalizasyoncu

Bütün bu ayetlerden anlaşılacağı üzere Rabbimiz bu MÜHÜRLEME işini fevkalâde ve önemle yapmaktadır. Şimdi, bu kadar ayete kim karşı bir söz söyleyebilir? Ancak kalpleri bir daha asla açılmamak üzere mühürlenmiş olanlar değil mi?
İşte bu absürd ve küfür konuyu buraya açıp-asan kişi de bu forumda kalbi mühürlenmişlere en bariz bir örnektir.
Herkesi çok ama çok iyi tanımak lazım Vesselâm.

Selam

Fakiri abi bu kalp nasıl birşeydir ki Allah onu mühürlüyor? ve neden böyle bir şey yapıyor acaba

fakiri

Kıdemli Üye
Selam
Fakiri abi bu kalp nasıl birşeydir ki Allah onu mühürlüyor? ve neden böyle bir şey yapıyor acaba

Arkadaş,
Senin bu sorun bizim inancımıza göre küfürdür. Neden küfürdür? Çünkü, Allahımıızın yaptığı veya hükmettiği bir hususu kalkmış sorguluyorsun! Müslümanların böyle absürd bir özgürlükleri yoktur ! İslâma girmek için kimse kimseyi zorlayamaz ama,İslâma girdikten sonra öyle her kafana eseni de soramazsın ve sogulayamazsın! Bunları İslâm girmeden önce kendi kendine ve başkalarına soracaksın ve ikna olduktan sonra da İslâmı seçeceksin ! Müslüman olduktan sonra bu tip sorular sorarsan MULHİD olur,İslâm Dininden çıkarsın. Şimdi sen, bu mulhidliğine ortak bulmak için gelmiş burada bana böyle bir soru soruyorsun !
Va Esefa!

adams77

Kanalizasyoncu
Arkadaş,
Senin bu sorun bizim inancımıza göre küfürdür. Neden küfürdür? Çünkü, Allahımıızın yaptığı veya hükmettiği bir hususu kalkmış sorguluyorsun! Müslümanların böyle absürd bir özgürlükleri yoktur ! İslâma girmek için kimse kimseyi zorlayamaz ama,İslâma girdikten sonra öyle her kafana eseni de soramazsın ve sogulayamazsın! Bunları İslâm girmeden önce kendi kendine ve başkalarına soracaksın ve ikna olduktan sonra da İslâmı seçeceksin ! Müslüman olduktan sonra bu tip sorular sorarsan MULHİD olur,İslâm Dininden çıkarsın. Şimdi sen, bu mulhidliğine ortak bulmak için gelmiş burada bana böyle bir soru soruyorsun !
Va Esefa!

Hee demek öyle hımm peki ne diyim abi Allah herşeyi bilir hımm demek ben MUHLİD 'im ii bu durumda bana ne öneriyorsun abi

fakiri

Kıdemli Üye
Hee demek öyle hımm peki ne diyim abi Allah herşeyi bilir hımm demek ben MUHLİD 'im ii bu durumda bana ne öneriyorsun abi

Eğer, İslâm Dini ve Allah-Peygamber konularında kafandaki soru işaretlerine henüz doğru-dürüst bir cevap bulamamışsan ve henüz bunları araştırma safhasında isen, "Ben de müslümanlardanım" diye ortaya çıkma ! Önce bu soru işaretlerini gider, ikna ol, durul ve ondan sonra tevbe ederek "İman ettim" de ve artık müslümanlığın gerekleri
olan (ibadat-u taat) üzerine eğil. Ve bir daha da asla insanı kendi kendini müslümanlıktan ayırıcı sorular sorma !

lafons7275

Kıdemli Üye
Ey iman edenler! Eğer Allah’a karşı gelmekten sakınırsanız; O, size iyiyi kötüden ayırt edecek bir anlayış verir ve sizin kötülüklerinizi örter, sizi bağışlar. Allah, büyük lütuf sahibidir.

Kaptan

Mecra Yazarı
Allah kalpleri mühürler mi?

Ilgili ayetleri "sebep sonuc iliskisi" baglaminda ele alirsaniz mesele kalmiyor.

Sebep; istemedi, yüz cevirdi, bile bile inkar etti, azginlasti, Allah'a karsi geldi vs
Sonuc; Allah' da kalplerini mühürledi.

adams77

Kanalizasyoncu
Allah kalpleri mühürler mi?

Ilgili ayetleri "sebep sonuc iliskisi" baglaminda ele alirsaniz mesele kalmiyor.

Sebep; istemedi, yüz cevirdi, bile bile inkar etti, azginlasti, Allah'a karsi geldi vs
Sonuc; Allah' da kalplerini mühürledi.

Selam

Son nefesine kadar tövbe şansını yitirmiş mi oluyor bu durumda?

Kaptan

Mecra Yazarı
Olmuyor, olsaydi azili Islam düsmanlari sonradan Müslüman olmazdi.
Halini degistirmesi, düzeltmesi sartiyla herkesin son nefesine kadar sansi vardir.
Son nefes derken Allah elbette kisinin durumunu daha iyi bilir.

lafons7275

Kıdemli Üye
Mührü yiyenin iman etme ihtimali bitmiştir. Lakin mührü yiyen, mühür yediğinden haberdar değildir. Biz avam da kimin mühürlü olduğunu bilemeyiz. Bize düşen herkese tebliğ etmektir.

adams77

Kanalizasyoncu
Olmuyor, olsaydi azili Islam düsmanlari sonradan Müslüman olmazdi.
Halini degistirmesi, düzeltmesi sartiyla herkesin son nefesine kadar sansi vardir.
Son nefes derken Allah elbette kisinin durumunu daha iyi bilir.

Pardon yaşınız kaç?

modest

Paylaşımcı
Abicim uğraştığını şeylere bak aklını yorma takil cubbelinin peşine töbeye gerek te yok sorumlu değilsin bütün yük cubbelide işte götürüyor direk allah aklı sana bunun için vermiş sonra gelsin anladın sen onu