Ateistler ile hadis inkarcıları arasında ne fark var?

adams77

Kanalizasyoncu
@lafons7275 @Yetim @fakiri

قُلْ يَا أَيُّهَا الْكَافِرُونَ
Kul yâ eyyuhâ-lkâfirûn(e)
De ki: 'Ey kafirler.'

Bu sözü diyen kim!!!!!

Yetim

Kısıtlı Erişim
İkinci emri bekliyorum

"İslam, ne bugünkü Müslümanların tavır ve davranışları, ne İslam tarihinin şu veya bu dönemi, ne de İslam adına kaleme alınan şu veya bu kitabın anlattıklarıdır. İslam Ku'ran'dır..."

Nasıl yani ?

fakiri

Kıdemli Üye
Ah zeka küpüm benim, pırıl pırıl parlıyor zekan buradan bakınca.
Bozuk itikadı ile amelini konu eden siz ve senin gibiler.
Benim ne zaman amel konusunda bir şey yazdığımı gördün.
İtikatsız amel yarın pişmanlıktan başka bir şey değildir.
Tıpkı Gavs-ül Azamının verdiği binlerce tesbihatı yapıp iki kaşının arasında Allah'ı arayan,
Sıkışınca ya evde horul horul uyuyan, ya da 500 yıl önce ölmüş garip bir dedeye hakkında hiç bir delil olmayan isimler takıp,
Gavs yetiş diye Allah yerine bir takım uydurma isimlere dua arz edenlerin Amelleri sabun köpüğüne benzer.
Üflersin kaybolup gider

39/ EZ-ZÜMER -65- Andolsun, sana ve senden önceki Peygamberlere şöyle vahyedildi: 'Eğer ALLÂH'a ortak koşarsan elbette amelin boşa çıkar ve elbette ziyâna uğrayanlardan olursun.
iPad 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

'Amel hakkında birşey yazmadın mı ? Peki bu ibare ne ?

"...İnsanların sonsuza denk yanacağı ya da cennette sonsuza denk sefa süreceği konusunda insanların bir dahli yok diyebilecek kadar..."

Ayrıca Kimsenin iki kaşı arasında da Allah aranmıyor ! Öğrendiğini ne yazıkki, yanlış öğrenmişsin ya da yanlış öğretmişler sana ! Sen herhangi bir konuda insanlardan hiç yardım talep etmiyor musun ? Her şeyini Allah'tan mıdiliyorsun? Şu halde, bugüne kadar hangi şeyi Allah'tan diledin de O sana dilediğin şeyi nasıl verdi? Örneklendir bilelim!

Yahayy

Kıdemli Üye
'Amel hakkında birşey yazmadın mı ? Peki bu ibare ne ?

"...İnsanların sonsuza denk yanacağı ya da cennette sonsuza denk sefa süreceği konusunda insanların bir dahli yok diyebilecek kadar..."Ayrıca Kimsenin iki kaşı arasında da Allah aranmıyor ! Öğrendiğini ne yazıkki, yanlış öğrenmişsin ya da yanlış öğretmişler sana ! Sen herhangi bir konuda insanlardan hiç yardım talep etmiyor musun ? Her şeyini Allah'tan mıdiliyorsun? Şu halde, bugüne kadar hangi şeyi Allah'atan diledinde O sana dilediğin şeyi nasıl verdi? Örneklendir bilelim!

İman edip etmemek gibi bir iradelerinin olmadığını söyleyesen sensin be adam.
Bunun neresinde amel var? Cidden sen komple failsin önündeki bir metni bu kadar mı yanlış anlama beceriksizliğine düşer bir insan.

adams77

Kanalizasyoncu
@fakiri @Yetim @lafons7275

وَالَّذِينَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ وَآمَنُوا بِمَا نُزِّلَ عَلَىٰ مُحَمَّدٍ وَهُوَ الْحَقُّ مِنْ رَبِّهِمْ ۙ كَفَّرَ عَنْهُمْ
Velleżîne âmenû ve ’amilû-ssâlihâti ve âmenû bimâ nuzzile ‘alâ muhammedin ve huve-lhakku min rabbihim(ﻻ) keffera ‘anhum seyyi-âtihim ve asleha bâlehum

İman edip salih amel işleyenlerin ve Rableri tarafından bir gerçek olarak Muhammed'e indirilen kitaba inananların kötülüklerini Allah örter ve durumlarını düzeltir.

Siz bu ayeti nasıl açıklıyorsunuz?

adams77

Kanalizasyoncu

وَمَا مُحَمَّدٌ إِلَّا رَسُولٌ قَدْ خَلَتْ مِنْ قَبْلِهِ الرُّسُلُ ۚ أَفَإِنْ مَاتَ أَوْ قُتِلَ انْقَلَبْتُمْ عَلَىٰ أَعْقَابِكُمْ ۚ وَمَنْ يَنْقَلِبْ عَلَىٰ عَقِبَيْهِ فَلَنْ يَضُرَّ اللَّهَ شَيْئًا ۗ وَسَيَجْزِي اللَّهُ الشَّاكِرِينَ
Vemâ muhammedun illâ rasûlun kad ḣalet min kablihi-rrusul(u)[SUP](c)[/SUP] efe-in mâte ev kutile-nkalebtum ‘alâ a’kâbikum[SUP](c)[/SUP] vemen yenkalib ‘alâ ‘akibeyhi felen yedurra(A)llâhe şey-â(en)[SUP](k)[/SUP] veseyeczi(A)llâhu-şşâkirîn(e)

Muhammed, yalnızca bir elçidir. Ondan önce nice elçiler gelip-geçmiştir. Şimdi o ölürse ya da öldürülürse, siz topuklarınız üzerinde gerisin geriye mi döneceksiniz? İki topuğu üzerinde gerisin geri dönen kimse, Allah'a kesinlikle zarar veremez. Allah, şükredenleri pek yakında ödüllendirecektir.

Bu ayeti nasıl açıklıyorsunuz tıh yoq

adams77

Kanalizasyoncu

مَا كَانَ مُحَمَّدٌ أَبَا أَحَدٍ مِنْ رِجَالِكُمْ وَلَٰكِنْ رَسُولَ اللَّهِ وَخَاتَمَ النَّبِيِّينَ ۗ وَكَانَ اللَّهُ بِكُلِّ شَيْءٍ عَلِيمًا
Mâ kâne muhammedun ebâ ehadin min ricâlikum velâkin rasûla(A)llâhi veḣâteme-nnebiyyîn(e)[SUP](k)[/SUP] vekâna(A)llâhu bikulli şey-in ‘alîmâ(n)

Muhammed, sizin erkeklerinizden hiç birinin babası değildir; ancak o, Allah'ın Resûlü ve Nebilerin sonuncusudur. Allah her şeyi bilendir.

evet arkadaşlar lütfen yardımcı olun

Havas

Kısıtlı Erişim
havas ,
Senin okuma-yazman yok mu?
Sana Şura Sûresi 51.ayetin manasını yazdık...Sen bu ayetin manasını nasıl anlıyorsun şu halde ?

okuma yazmam var elbette! şura .51 e göre vahiy herkese açık oluyor.oluyorda bu yorum doğrumu?

Yahayy

Kıdemli Üye
Allah diyince sorun yok güzel kardeşim ismi saygı gösterilmez kişiye ve fikirlerine saygı gösterilir nasrettin hoca gibi ye kürküm yeee

Allah'ın ismi yalnız anıldığında yüzleri buruşur ama Allah'tan başka isimler anıldığında hemen yüzleri güler şenlenirler.

Allah anılınca bir şey yok, baaaanaa baqqqq cebbbraaailll derken salavatla anacaksınnn şerrr.....

Hitaba bak ya hu, Mahalle kayvesinde Allah kitap konuşuyoruz.
Benim iyice midem bulsndı bu tiplerden, biri

.......k geçmek, biri şerrrefff.....

Tabirlere bak, resmen az gelişmiş ilkellik söylemleri hepsi...

Havas

Kısıtlı Erişim
@fakiri bakara 62 ye bir bak;

Şüphesiz, inananlar, Yahudi olanlar, Hıristiyanlar ve Sabiilerden Allah'a ve ahiret gününe inanıp yararlı iş yapanların ecirleri Rablerinin katındadır. Onlar için artık korku yoktur. Onlar üzülmeyeceklerdir.bakara 62..

inan
yahudi
hristiyan
allaha ve ahiret gününe inanan ve hayırlı amel işleyen her kes cennetlikmi anlamı çıkarmak lazım?

madem tek ayetle vahyin önünü açtın ehlkitabın önünüde aç.

adams77

Kanalizasyoncu
Allah'ın ismi yalnız anıldığında yüzleri buruşur ama Allah'tan başka isimler anıldığında hemen yüzleri güler şenlenirler.

Allah anılınca bir şey yok, baaaanaa baqqqq cebbbraaailll derken salavatla anacaksınnn şerrr.....

Hitaba bak ya hu, Mahalle kayvesinde Allah kitap konuşuyoruz.
Benim iyice midem bulsndı bu tiplerden, biri

.......k geçmek, biri şerrrefff.....

Tabirlere bak, resmen az gelişmiş ilkellik söylemleri hepsi...

Önemsememek gerek bu yolun sıkıntısı çok bunlar ney ki!!! Gözümüzü güzelliklere diktik kötü olanı görmüyoruz varsın nicelerini desin onun demesi ile olsa idi yerin dibine girerdik şükür halen yazabiliyoruz. Hata ederiz af etmesini ve af ettirmeyi bilmeliyiz.

Havas

Kısıtlı Erişim

fakiri

Kıdemli Üye
@fakiri bakara 62 ye bir bak;

Şüphesiz, inananlar, Yahudi olanlar, Hıristiyanlar ve Sabiilerden Allah'a ve ahiret gününe inanıp yararlı iş yapanların ecirleri Rablerinin katındadır. Onlar için artık korku yoktur. Onlar üzülmeyeceklerdir.bakara 62..
inan
yahudi
hristiyan
allaha ve ahiret gününe inanan ve hayırlı amel işleyen her kes cennetlikmi anlamı çıkarmak lazım?
madem tek ayetle vahyin önünü açtın ehlkitabın önünüde aç.

Yaw, böyle çok tuhaf bir soruyu sormana çok şaşırdım doğrusu !..
Birdefa, elbetteki Musa ve İsaAleyhisselâmların Ümmetleri bu peygamberlerin kendilerine ve orjinal olanTevrat ve İncil'e iman edip, inandıklarında cennete gireceklerdir. Fakat, bu durum son Peygamberimizin bis'etine kadardır. Yani, Artık Rasulullah (s.a.v.) Efendimizin getirmiş olduğu şeriat ve müslümanlığa tabiolmakgerekiyor. Bu sebeple, ehli- kitabın cennete giriş hadisesi şimdiki durumla ilgili değildir ve asla da olamaz...

lafons7275

Kıdemli Üye
Yaw 2 saat forumu boş bıraktık, kan gövdeyi götürmüş.

Havas

Kısıtlı Erişim
Yaw, böyle çok tuhaf bir soruyu sormana çok şaşırdım doğrusu !..
Birdefa, elbetteki Musa ve İsaAleyhisselâmların Ümmetleri bu peygamberlerin kendilerine ve orjinal olanTevrat ve İncil'e iman edip, inandıklarında cennete gireceklerdir. Fakat, bu durum son Peygamberimizin bis'etine kadardır. Yani, Artık Rasulullah (s.a.v.) Efendimizin getirmiş olduğu şeriat ve müslümanlığa tabiolmakgerekiyor. Bu sebeple, ehli- kitabın cennete giriş hadisesi şimdiki durumla ilgili değildir ve asla da olamaz...

Bununla beraber hiçbir insan için Allah'ın şu üç suret dışında doğrudan doğruya ona söz söylemesi mümkün değildir; ancak, ya vahiy ile, ya perde arkasından ya da bir elçi gönderir, izniyle ona dilediğini vahyeder. Çünkü O, çok yüksek ve çok hikmet sahibidir..şura51

bir insanla allah vahiy yolu ,perde arkasından yada bir elçi ile konuşur..

şimdi bir şahıs bende vahiy alıyorum diyebilir.

iyide bu bu şahsın yalancı biri olup olmadığını nasıl anlarım?

sana şunu söyliyimki ,peygamberler dışında vahiy alanlar vahyin farkında değildir..kendilerinden emin değillerdir.
sadece anlık bir proplem çözümünde Allahın bir yardımı olarak düşünülebilir.
Aslında böyle durumlarda çok fazla dile getirilmezde.

tasavvuf erbabında bazı hadis ulemasında vahiy aldığını zikreden çoktur.kendilerinden emindirler.bunu kitaplarınada yansıtırlar.

işte bunlar kulliyen yalancıdır.itibar edilmezler!