Firavunun imanı

spesifik

آزادی قید و بند
Tefsirde İsrailiyyat Abdullah Aydemir...
Tavsiye ederim @adams77

yanlış hissetmişsin..
Ben de çekinmem öfkeliyim çek git derim merak etme :)

adams77

Kanalizasyoncu
Tefsirde İsrailiyyat Abdullah Aydemir...
Tavsiye ederim @adams77 yanlış hissetmişsin..
Ben de çekinmem öfkeliyim çek git derim merak etme :)

Ben hissetiğimi söylerim kulak verin :)

Çek gitleri çok duyduğum için kolay kolay gitmem

Yahudiliği size yanlış anlatmışlar yahu bende alışkanlık oldu herşeye yanlış öğretmişler diyorum

İsrail ile yahudilik çok farklı şeyler

spesifik

آزادی قید و بند
Ben hissetiğimi söylerim kulak verin :)

Çek gitleri çok duyduğum için kolay kolay gitmem

Yahudiliği size yanlış anlatmışlar yahu bende alışkanlık oldu herşeye yanlış öğretmişler diyorum

İsrail ile yahudilik çok farklı şeyler

Ön yargı ...
Kitabın isminden bu kanıya vardık yani, doğru mu ?
Benim gençliğim kavram dersleri almak vermekle geçti sizi anlıyorum(enaniyet yaptırıyorsunuz insana)

pes etmeyeceksiniz sanırım...

adams77

Kanalizasyoncu

Ön yargı ...
Kitabın isminden bu kanıya vardık yani, doğru mu ?
Benim gençliğim kavram dersleri almak vermekle geçti sizi anlıyorum(enaniyet yaptırıyorsunuz insana)

pes etmeyeceksiniz sanırım...

Ön yargı yok

Beni yeni öğrenmeye başladım bu yüzden hoş görü lütfen

Pes etme lakin ben meramını anlatamıyorum bu yüzden beni çok farklı algılıyorsunuz

adams77

Kanalizasyoncu

Şöyle yapalım o vakit..
Siz tarif edin , anlatın bir hele ...

Ben dedim ama nedense anlaşılmadı

Deniz dediğiniz insan için geçerli olan bir kavram olması gerek yani kısaca dünyasal bir kavram ile karıştırılmamalı

Yunus peygamberi hatırlayalım

spesifik

آزادی قید و بند
Ben dedim ama nedense anlaşılmadı

Deniz dediğiniz insan için geçerli olan bir kavram olması gerek yani kısaca dünyasal bir kavram ile karıştırılmamalı

Yunus peygamberi hatırlayalım

Verdiğin örnekten Yunus Peygamberi hatırlamıştım zaten..
Yunus peygamber kavmini terk etti cezalandırıldı.. Tevbe etti bağışlandı..
Firavundan Yunus peygambere nasıl geldik diyeceğim..

Şöyle mi demek istiyorsun; Yunus Peygamber emri çiğnediği için Firavunlaştı.. İmanı olduğu için
Allah ona balığın karnında düşünme fırsatı verdi ve kurtuldu..

Firavun bir sembol olabilir evette bu tür tanımlamalar yapmak doğru değil yanlış anlaşılma olasılığı fazla...

adams77

Kanalizasyoncu

Verdiğin örnekten Yunus Peygamberi hatırlamıştım zaten..
Yunus peygamber kavmini terk etti cezalandırıldı.. Tevbe etti bağışlandı..
Firavundan Yunus peygambere nasıl geldik diyeceğim..

Şöyle mi demek istiyorsun; Yunus Peygamber emri çiğnediği için Firavunlaştı.. İmanı olduğu için
Allah ona balığın karnında düşünme fırsatı verdi ve kurtuldu..

Firavun bir sembol olabilir evette bu tür tanımlamalar yapmak doğru değil yanlış anlaşılma olasılığı fazla...

Firavun ile bağlantı kurmayın mümin olarak ela alın

adams77

Kanalizasyoncu
Selam

adams77 nereye getireceğinizi biliyorum...(Mesaj anlamında içerik olarak güzel...)Ama bir de şu soruyu kendinize sorun,şahsınızda biz de soralım...

Yunus(as) gemiye bindi mi?

Yunus(as) denizde yaşayan balık mı yuttu yoksa Hut'mu yuttu?

Biraz geniş açıklama için;

http://www.ihvanforum.org/showthread.php?129881-Yunus%28as%29-Ve-K%C4%B1ssas%C4%B1&highlight=

Yani sunmak istediğiniz mesaj bunun üzerine değil de başka bir delil üzerine konulduğunda temel sağlam olur.Ama mesaj içerik olarak sorun yaşamasa da temel olarak sorun yaşar.Umarım kendimi ifade edebilmişimdir...

Selametle...

selam

linki okumadan cevap vereyim birde linki okuyunca cevap vereceğim

insan 'ın iç dünyası yaşadığı dış dünya ile açıklanıyor. Burada gemi ve balık yani hut dediğimiz şeyler direk olarak insanın hissiyatlarına yani içi dünyasına hitap eder. Bunu bildiğimizde ve fark ettiğimizde ne gemi nede balığın biz de manası çok farklı hal alıyor.

İki denizin birleştiği yer
denizin ikiye ayrılması
iki denizin bir birine karışmaması
balığın hareketlenerek deniz yüzmesi ve şeytanın bunu unutturması

bunlar dış dünya olayları değildir bunları içeride aradığımızda bir anlam ve mana kazanmakta.

selametler

lafons7275

Kıdemli Üye
Selam

Öncelikle şunu belirteyim ki orada balık mı yoksa Hut mu geçiyor?Buna dikkat etmek lazım...

İkincisi Bahr sözcüğü ''genişlik ve açık yüzlülük'' demektir.Denize bahr denilmesi nedeni genişliği ve enginliğinden dolayıdır.Ama bahr sözcüğünün başka anlamlarından birisi de ''çok bilgili kişi'' demektir.İlgili ayatta bahsi geçen ''mecmau'l bahreyn'' iki bilgin kişinin toplandığı yer anlamındadır...

Yunus kıssasına yaklaşımımız ilgili linktedir.Ki orada geniş bir açıklama var.''Deniz'' hususunda ise orada kısaca değinilmiş(bildiğimiz deniz ve balık olsa ''semek'' kullanılması gerektiği) ama burada da birkaç cümle ile aktarmaya çalıştım...

Bizim yaklaşımımız bu yöndedir.Doğrusunu en iyi bilen Allah'tır.

Selametle

Mucize nedir?

adams77

Kanalizasyoncu
Sayın Fakr

linki okudum güzel ve doyurucu olmuş benim yazma kabiliyetim olmadığından becereksiz biriyim bu alanda :) yazamıyorum.

adams77

Kanalizasyoncu
Selam

Yani sunmak istediğiniz mesaj bunun üzerine değil de başka bir delil üzerine konulduğunda temel sağlam olur.Ama mesaj içerik olarak sorun yaşamasa da temel olarak sorun yaşar.Umarım kendimi ifade edebilmişimdir...

Selametle...

burayı anlayamadım

adams77

Kanalizasyoncu
Selam

Öncelikle şunu belirteyim ki orada balık mı yoksa Hut mu geçiyor?Buna dikkat etmek lazım...

İkincisi Bahr sözcüğü ''genişlik ve açık yüzlülük'' demektir.Denize bahr denilmesi nedeni genişliği ve enginliğinden dolayıdır.Ama bahr sözcüğünün başka anlamlarından birisi de ''çok bilgili kişi,saygın kişi'' demektir.İlgili ayatta bahsi geçen ''mecmau'l bahreyn'' iki bilgin kişinin toplandığı yer anlamındadır...

Yunus kıssasına yaklaşımımız ilgili linktedir.Ki orada geniş bir açıklama var.''Deniz'' hususunda ise orada kısaca değinilmiş(bildiğimiz deniz ve balık olsa ''semek'' kullanılması gerektiği) ama burada da birkaç cümle ile aktarmaya çalıştım...

Bizim yaklaşımımız bu yöndedir.Doğrusunu en iyi bilen Allah'tır.

Selametle

denizden çıkarılıp besin olarak tüketilen ismine balık denlilen canlı türünü kast etmiyorum zaten :)

adams77

Kanalizasyoncu
Dünya bir deniz gibidir kimse dünyayı sahiplenerek kendi gemisini yüzdürme gayret içine giremez. Bu deniz hepimizin olduğuna göre hepimize fayda ve yarar sağlayacak bi gemi yapmamız gerekiyor.

adams77

Kanalizasyoncu
Ben şunu düşünmüştüm yunus peygamber halkını doyumsuzluktan kurtaracak olan ilme vakıf olmak istiyor lakin içine düştüğü buhran , sıkıntı, stres ve duygusallıktan bir türlü çıkamıyor.

lafons7275

Kıdemli Üye
Selam

''Mucize”, Arapça’da ''Acz'' kökünden türemiş; İf’âl babından ismifâil, müfred müennes bir sözcük olup anlamı “aciz bırakan” demektir.

Bu açıdan Yunus kıssasında anlatılan husus gerçekten ‘’mucize’’ tanımlaması içerisinde olan bir olay mı yoksa başka bir hususu mu anlatıyor ...............

Selametle.

Kuranı Kerim'de gerçekten ‘’mucize’’ tanımlaması içerisinde olan bir olay var mı sana göre?

lafons7275

Kıdemli Üye
Selam

Var. Kur'an'ın ta kendisi...

İsrailoğullarına peygamber olarak gönderir, o da onlara der ki: Ben, Rabbinizden delille geldim size. Balçığı yoğurur, kuş şekline sokar, ona üflerim, Allah'ın izniyle kuş olur. Anadan doğma körü körlükten kurtarırım, abraş illetine tutulmuşu, Allah'ın izniyle iyileştiririm ve Allah'ın izniyle ölüyü diriltirim, evlerinizde yediklerinizi, sakladıklarınızı size bildiririm. İnanmışsanız şüphe yok ki, bunlar size delildir.

Balçığı yoğurur, kuş şekline sokar, ona üflerim, Allah'ın izniyle kuş olur.

Burada ne anlatılmak isteniyor?