Firavunun imanı

adams77

Kanalizasyoncu
Selam

Teşekkürler.Ama ayrıştığımız nokta Yunus(as) bu ilme sahip(mesajınızdaki kırmızı kısıma bakın) ve mücadele ediyor ama sabredemiyor ve gamm'a düşüyor...Sonrasında yaptığı hatayı anlıyor kendini ''zalim'' diye adlandırıyor,hatasından vazgeçip o ilmi sebat içerisinde uyguluyor....

Selametle...

Bu nokta çok geniş kısa kelimeler ile ifade edilebilir mi bilmem ama bizlerde yaşantımız içinde bu durumu yaşıyoruz bilerek yada hata ederek olabilir.

Yunus peygamberin ilme vakıf olması sorun teşkil etmez ki sonuçta bu ilmi anlatmak ve yaşamak var? Musa peygamberde korkup kaçmak istemiş.

Bizlerde yaşam içinde anlatmak için çaba sarf ederiz bir noktada sıkıntı ve strese tabi kalırız bizi aşan durumlarda hatamızı fark edersek ancak bu durumu anlatabiliriz. Hata nefsimizin işimize karıştığında ortaya çıkar diye düşünüyorum.

adams77

Kanalizasyoncu
Selam

Bu ilmi bilmesi ile ol'ması birbirinden farklıdır.Bu ilmi biliyor ama sebat edemeyişinden ol'muyor.Ne zaman bu ilmi hayatına uyguluyor ol'uyor.İşte bilmek ile ol'mak arasındaki fark...

Selametle...

Bende çok farklı birşey söylemedim

Bilmeden olunmuyor her doğum sancılı geçer önemli olan bu sancıda isyankar olmamaktır. Söz ağıdan çıkar hayata yansımaz ise ne mutlu firavun bildiğini bırakmadı ama yunus peygamber olma yolunda bildiklerini doğru olanlar ile değiştirdi.

adams77

Kanalizasyoncu
Burada önemli bir nokta yunus peygamberin duası içinde bulunduğu durumu okuyabiliyor ve yapması gerekenleri fark edebiliyor. Tabi dua kavramı çok farklı anlaşılıyor doğru anlaşıldığında sanırım kıssada anlaşılır.

adams77

Kanalizasyoncu
Aslında vakit olacak bu konuları enine boyuna konuşacak bir çıkar yol bulacaksın.

Yunus peygamber zalimlerden oldum derken neden ve nasıl? Bunu bulmak gerek aynı durumda firavunda dua edebilirmiydi lafzı olarak edebilirdi peki yeterli olurmuydu?

Ayetler üstün körü okunup anlaşılacak gibi değil uzun uzun tefekkür tedebbür gerekiyor

lafons7275

Kıdemli Üye
Selam

Kusura bakmayın.Mesajı fark etmedim...

Buradaki tayr'ın İbrahim'e verilen ''kuşlar'' gibi olduğu kanaatini taşıyorum...Doğrusunu en iyi bilen Allah'tır...

Âyatın devamı ise özel mesaj gönderiyorum...

Selametle...

Anladığım kadarıyla size göre hiçbir peygamber mucize göstermemiş.

adams77

Kanalizasyoncu
Selam

Teşekkürler.Ama ayrıştığımız nokta Yunus(as) bu ilme sahip(mesajınızdaki kırmızı kısıma bakın) ve mücadele ediyor ama sabredemiyor ve gamm'a düşüyor...Sonrasında yaptığı hatayı anlıyor kendini ''zalim'' diye adlandırıyor,hatasından vazgeçip o ilmi sebat içerisinde uyguluyor....

Selametle...

İlme vakıf olduğunu nasıl anlıyorsunuz?

Sabredemeyip gama düştüğünü?

Gemiye kaçmasını nasıl algılıyorsunuz.

Bütün bunlar olurken yunus peygamber tebliğ görevini almışmı acaba?

Saygılar

adams77

Kanalizasyoncu
Selam

Bütün sorularınıza ilgili yazıda değindim.İsterseniz yazıyı tekrar okuyun.Buraya tekrar yazmamış olurum...

Selametle...

Biraz daha derinlere inmekte fayda vardır diye düşünüyorum.

Bu arada hem konuya katılım olur.

Gemiye kaçmayı benim hayatımdaki yerini çok merak ediyorum.

adams77

Kanalizasyoncu
Selam

Bütün sorularınıza ilgili yazıda değindim.İsterseniz yazıyı tekrar okuyun.Buraya tekrar yazmamış olurum...

Selametle...

Tekrar okudum lakin siz rivayetler ile hareket etmişsiniz ben sadece kitaba göre ayetler üzerinden giderek cevap istiyorum :)