Hızır AS ile Görüşen Celali Baba'ya Ne oldu?

elmnightmare

Profesör
Yani siz Hızırı herkes gibi ölümlü bir beşer -tek farkı salih bir kul- olarak görüyorsunuz. Peki "Senden önce de hiç bir beşere ebediyyet vermedik" ayetine ters olmuyormu?

Bu kadar yazılan fayda etmemiş demek ki...

Biraz açıklayalım...
1- Hz Hızır'ın melek öldüğünü söyleyen alimler vardır...Bu iddiaya göre senin beşer demen de hava da kalıyor ebediyyet demen de hava da kalıyor...

2- Bizim savunduğumuz görüştür ki Hz Hızır vefat etmiştir ki ruhaniyatı özgürdür...
Ruhaniyatın özgür olabilmesinin işareti Kuran da Hz İsa'nın ölmemesi ile ilgili mevzular da işaret edilmiştir...

Allah'ın nimetine uğramış bir kimsedir ki bu sayede herkesle görüşebilir.
Allah'ın izniyle görevlerini ifa eder...
Bu durumda da senin iddian havada kalıyor...

Ruhaniyat Allah'ın izniyle kılıktan kılığa girer, Allah'ın izniyle her yerde bulunabilir...

Yok böyle bir şey yapamaz diyorsan da bil ki KİMSE YERYÜZÜNDE ALLAHI ACİZ BIRAKAMAZ..

hirahos

Kıdemli Üye
Cendel,

Sen bildiğine devam edesin.. Takmayasın, böyle şeyleri kafaya.. Bu işler sana göre değildir..

Sana Hızır rast gelse, onun yüzüne karşı, Hızır olmadğını ispat etmeye kalkarsın.. Mahrumiyettir.. Nasiptir..

Hızır'dan mana Allah'ın Yed-i Kudretidir..

Hızır Mürşid-i Kamildir..

Hızır'dan mana Allah'ın Velileri ve görünmeyen ordularıdır..

Allah, Velilerini insanlar arasında gizlemiştir..

İnsanlara yardım medet eden kulları melekleri değildir, hakikatte Allah'tır..

Kul sıkışmayınca Hızır yetişmez imiş..

kılıçustası

Asistan
“Dede Paşa Hazretleri sohbetinin devamında;

Hızır Aleyhisselam ile her gün konuşan bir zatın bile mürşitsiz kemale kavuşamayacağını ifade eder ve irşad etme selahiyetinin, Kur’an, ilim, Hızır, melek veya başka bir vasıtada bulunmadığını bu yüce vazifenin ancak ve ancak Mürşitlerin kârı olduğunu, sadece velayet kemalinin ve veraset şerefinin bu işin tek lokmanı bulunduğunu ifade ile başka türlü konuşanların hepsinin de aldanmış ve yanılmış kimseler olduklarını;

dede paşa eğer bu sözleri söylemişse kendisi yanılmıştır...aslında suyunun suyu bir rivayeti dikkate almamak lazım..alttaki mesajlardan birinde bu bilgileri dede paşa dan dinleyen birinden dinlenildiği yazılmış...kelime çıkarma veya ilave ederek manaların değişmesi mümkündür...yani bu rivayetlerde bilmeden veya kasıtlı TAHRİFAT olabilir...

imdi ;

HZ. HIZIR a.s. dan ders alan biri yani her gün onunla konuşan ondan ders alan biri neden kemalata kavuşmasın...bunun örnekleri vardır mesela , LADİKLİ AHMET AĞA....sadece hzızr a.s. dan ders alarak ekmalata ermiş ve KIRKLARDAN olmuştur....yukarıdaki iddia nedir ? hızır dan ders alsa bile "KEMALAT" a ermesi için bir MÜRŞİT gerekiyor... pardon ama hızır a.s. kimdir neci dir ? bu insanların "ilme ledun" a delil olarak kurandan getirdikleri ayetlerde anlatılan kişi değilmidir ? ilmi ledun u KURAN I KERİM deki ayetlerle bu insanlar zaten kime dayandırıyorlar...HIZIR a.s. a..ondan sonra hızır a.s. KEMALAT SAĞLAYAMAZ demek ne büyük çelişkidir ????

ikinci olarak hızır a.s. ın irşad edememe meselesi , bilgi verir ama irşada yetkili değildir diyenler var....kardeşim o zaman sormazlar mı , bu hızır a.s. ın verdiği bilgiler kemalar sağlamıyorsa ve verdiği kişileri "ieşat" etmiyorsa pardon ama bu bilgiler faydasız bilgi olmuyor mu ?????

hızır a.s. ın irşat ettiğine hatta nakşibendi tarikatının aslını oluşturan "GİZLİ ZİKRİ" öğrettiğine dair olay aşağıdadır...

Reşahat kitabında der ki:

Hazreti Hace henüz beş yaşında iken Buhara'nın büyük alimlerinden olan
Şeyh Üstat Sadreddîn hazretlerinden Kuran-ı Kerîm öğreniyorlardı. Okuma
esnasında (Rabbinize tazarru ederek ve gizli dua ediniz,." ayet-i
kerimesine geldikçe hocasına, bu (gizli) nin hakikati ve kalp ile yapılan
zikrin aslı nedir? Eğer zikir ve dua cehri (yani aşikar) ve dil ile olursa
riyadan korkulur. Araya riya girerse hakkı ile zikredilmemiş olur. Eğer kalp
ile zikredersem (şeytan insanın damarlarında kan gibi dolaşır) hadis-i
şerifi gereğince şeytan bu zikri duyar. Bu müşkilimi halledin, der. Hazreti
Üstat, bu kalplere dokunan sözlere hayran olarak; Oğlum bu ilm-i
ledünnidir. Allah u Teala dilerse seni ehlüllahdan bir zata ulaştırır. Kalp ile

<FONT face=Arial><SPAN lang=TR><FONT size=4>zikri sana talim eder. 0 vakit bu müşkülün hallolur, buyurur.

kılıçustası

Asistan
Bu müşkilimi halledin, der. Hazreti
Üstat, bu kalplere dokunan sözlere hayran olarak; Oğlum bu ilm-i
ledünnidir. Allah u Teala dilerse seni ehlüllahdan bir zata ulaştırır. Kalp ile
zikri sana talim eder. 0 vakit bu müşkülün hallolur, buyurur.

Bu işaret üzerine bu çocuk bütün müşküllerin, zorlukların açıcısı olan Allahü
Teala'dan, müşkülünün çözülmesine muntazır iken, bir gün Hz. Hızır (A.S)
yanına gelip, cehri ve hafi zikir yollarını öğrettiler. Kalp ile zikre izin verip
vukuf-ı ade-diye onu vakıf kıldılar. Silsile-i Zehebbede en önce adede
vukuf ile zikri hafi yapan Hace Abdülhalık Gücdevani hazretleri olmuştur.
Hazreti Hızır (A.S) kendisini evlatlığa kabul etmiştir.

.....................................................................................

şimdi hızır a.s. abdulhalık gücdevani hz. lerine kemalat
vermemişmidir ? nakşibendiliğin esasını oluşturan zikri
öğretip bütün bir silsileyi İRŞAT etmiş olmuyor mu ?

hirahos

Kıdemli Üye
Kılıçustası sen de yaşayan bir Mürşid-i Kamil arama, Hızır AS'ı ara.. Mesele yok, tamam..

elmnightmare

Profesör
bu nasıl bir mürşidi kamil ki dede paşa ya göre "KEMALAT " VEREMİYOR ....
Annesinin çok hasta olması yüzünden ilim öğrenmekten mahrum kaldığına üzülen Hakimî Tirmizi mezarlıkta CAHİL kalacağım artık diye üzülürken Hızır a.s'la görüştüğü bilinmektedir...
Hakimî Tirmizi Hazretlerinin de Hızır(a.s) dan ders aldığı onunla kemal bulduğu Hilyetül EvliyaCilt 2 Sayfa 91-92 ve Tezkiretül Evliya Cilt 1 Sayfa 244 kitaplarında yazılıdır....

kılıçustası

Asistan
Kılıçustası sen de yaşayan bir Mürşid-i Kamil arama, Hızır AS'ı ara.. Mesele yok, tamam..

benden SANANE kardeşim...

sen bahsedebiliyorsan HAKİKATTEN , İLİMDEN BAHSET...

ben kimse mürşitlere gitmesin herkes hızırı arasın mı diyorum...

ya da ben hızır ı arayacağım bana mürşit gerekmez mi diyorum...

ne dediğim ortada....

çarpıtma yapmadan yaz kardeşim...

kılıçustası

Asistan
Annesinin çok hasta olması yüzünden ilim öğrenmekten mahrum kaldığına üzülen Hakimî Tirmizi mezarlıkta CAHİL kalacağım artık diye üzülürken Hızır a.s'la görüştüğü bilinmektedir...
Hakimî Tirmizi Hazretlerinin de Hızır(a.s) dan ders aldığı onunla kemal bulduğu Hilyetül EvliyaCilt 2 Sayfa 91-92 ve Tezkiretül Evliya Cilt 1 Sayfa 244 kitaplarında yazılıdır....

eyvALLAH azizim..

elmnightmare

Profesör
benden SANANE kardeşim...

sen bahsedebiliyorsan HAKİKATTEN , İLİMDEN BAHSET...

ben kimse mürşitlere gitmesin herkes hızırı arasın mı diyorum...

ya da ben hızır ı arayacağım bana mürşit gerekmez mi diyorum...

ne dediğin ortada....

çarpıtma yapmadan yaz kardeşim...

HAfız, Hirahos'un sitemi o değildi...
Biz burada Hızır a.s ın sağ olduğunu ispatlamaya çabalıyorduk...Olay başka bir yere döndü...
Başka bir başlık altında Hızır a.s dan kemalat alınıp alınamayacağını tartışabilirsiniz..

hirahos

Kıdemli Üye
"Ümmet-i Muhammed'i İrşad selahiyeti, Hızır AS'da değil, Mürşid-i Kamillerdedir.. Başka türlü konuşanların hepsi yanılmışlardır.." Dede Paşa Hazretleri

Bu kelamı hirahos uydurmuş değildir.. Dede Paşa Hazretlerinin böyle buyurduğunu bir çok kişiden işitmişimdir.. Bu manaya gelen pek çok başka nakli de görmüşümdür, okumuşumdur.. Verdiğim linkte var idi..

Gerisi size kalmış, ister kabul edersiniz, ister etmezsiniz; sizin bileceğiniz iştir.. Uzatmaya gerek yok..

kılıçustası

Asistan
ben hirahos un İLK MESAJINA BAKARAK VE ORADAN KABUL ETMEDİĞİM BAZI BİLGİLERE KARŞI ÇIKARAK MESAJ YAZDIM...

KONU HIZIR A.S. HAYATTAMI ? YA DÖNMÜŞ OLABİLİR...BEN İLK MESAJA GÖRE CEVAP YAZDIM...

elmnightmare

Profesör
O zaman başka bir açılım getireyim ben size...NAkşibendi olmayan birinin Hızır'la kemal bularak NAkşi kolun başına geçmesi mümkün müdür?
Ya da Kadirî kolun başına geçmesi mümkün müdür?
Şimdiye kadar duymadım böyle bir şey...
Hz Hızır ile görüşüp kemal bulan zatlar kutbul irşad makamına geçmemişlerdir bildiğim kadarıyla...
Hz Hızır ile kemal bulan zatlar derece bakımından mürşid-i kamille kemal bulanlardan aşağıda olabilir diyorum...
Bu şahsımın görüşüdür...
En doğrusunu ALLAH bilir

kılıçustası

Asistan
"Ümmet-i Muhammed'i İrşad selahiyeti, Hızır AS'da değil, Mürşid-i Kamillerdedir.. Başka türlü konuşanların hepsi yanılmışlardır.." Dede Paşa Hazretleri..

ben genel olarak anlaşılması yani istisnaların var olduğu kabul edilmesi ve sadece TARİKAT YOLU İLE MÜRŞİTLİK YAPACAKLAR İÇİN BU SÖZÜN DOĞRU OLDUĞUNU KABUL EDERİM KARŞI ÇIKMAM...

BENİM KARŞI ÇIKTIĞIM :

1- HIZIR A.S. IN KEMALAT VEREMEMESİ
2- İRŞAT EDEMEMESİ MESELESİ...(ABDULHALIK GÜCDEVANİ HZ. LERİ GİZLİ ZİKRİ HIZIR A.S. DAN ALMIŞTIR...REŞAHATTA YAZAR...VE BU ZİKİR NAKŞİBENDİ SİLSİLESİNE HAS BİR HAL ALMIŞ VE NAKŞİBENDİ HZ. LERİ ZAMANINDA DA SADECE BU ZİKİRLE NAKŞİBENDİ YOLU OLUŞTURULMUŞ CEHRİ ZİKİR TERK EDİLMİŞTİR...)

elmnightmare

Profesör
1- HIZIR A.S. IN KEMALAT VEREMEMESİ
Buna Hirahosun da karşı çıkacağını sanmıyorum....

2- İRŞAT EDEMEMESİ MESELESİ...(ABDULHALIK GÜCDEVANİ HZ. LERİ GİZLİ ZİKRİ HIZIR A.S. DAN ALMIŞTIR...REŞAHATTA YAZAR...VE BU ZİKİR NAKŞİBENDİ SİLSİLESİNE HAS BİR HAL ALMIŞ VE NAKŞİBENDİ HZ. LERİ ZAMANINDA DA SADECE BU ZİKİRLE NAKŞİBENDİ YOLU OLUŞTURULMUŞ CEHRİ ZİKİR TERK EDİLMİŞTİR...)
Silsilede 10. sırada olan Abdulhalik Gücdevanî bildiğim kadarıyla Hz Hızır tarafından Yusuf Hemedani Hazretlerine gönderildi....
MAdem İrşada mezundu Hz Hızır neden onu 22 yaşında Yusuf Hemedani Hz lerine göndersin ki.
Ona Hz Hızır tarafından farklı bir metodun öğretilmesi de yetmemiş ki Yusuf Hemedani Hz leri ile tam bir irşad makamına kavuşmuş oldu...

hirahos

Kıdemli Üye
Kılıçustası,

Gizli Zikri Hızır AS'dan alan Abdulhalik Gucduvani hz.lerinin sonra kimin tekkesinde hizmet görüp irşad olup ardından halifesi olduğunu da dikkate almalısınız: Yusuf Hemedani Hazretleri.. Gizli zikir almak ayrı, gizli zikri öğrenmek ayrı; irşad olmak ayrıdır..

Nakşibendi Hazretleri de Abdulhalik Gucdüvani Hazretlerinin revhaniyetinden yetişmişti.. Ne yaptı; o da Seyyid Emir Külal Hazretlerinden kemalatını tastik ettirdi.. Ardından Halifesi oldu.. Hızır AS'dan değil, Ümmet-i Muhammed'in geçmiş Velilerinden dahi yetişseniz, zahirde gidip bir Mürşid'e bağlanıp tabi olmanız gerekiyor.. Çok açıktır.. Muteber kimseler bu gereğin üzerinde ittifak etmişlerdir..

Hızır AS. Musa AS'a ilim öğretmiştir.. Amenna.. Onu irşad etmemiş, ona kemalat kazandırmamıştır.. İlim öğretmek ayrıdır, irşad kemalat kazandırmak ayrıdır.. Yoksa, bir Peygamberi yani Musa AS'ı, İlim öğrendiği bir Veliden kemalat bakımından noksan görmüş olursunuz ki haşa büyük cinayettir! Kıyas bile kabul etmez..

Hani geçen, İmam Rabbani Hazretlerinden nakil yapmıştınız.. Hani, o nakle göre "Peygamberler tavassutsuz (vasıtasız) ulaşırlar" demiştiniz.. Evet doğrudur, Hızır AS'ın Musa AS'a vasıtalığı olmamıştır.. Ama hadise, Mürşid-i Kamile bağlanmanın, İlm-i Ledün'ü bu cihetle öğrenmenin başlı başına bir delilidir.. Tek delili de değildir..

elmnightmare

Profesör
Hızır AS. Musa AS'a ilim öğretmiştir.. Amenna.. Onu irşad etmemiş, ona kemalat kazandırmamıştır..
Kemalat kazandırmıştır...
Çünkü bu dersin sonunda büyük şeyler öğrenmiştir,Musa(A.s)...
Bilgi ve ahlak bakımından olgunluk demek değil midir kemalât...
Hz Musa(s.a) BENİm deyince Allah O'na kendi vermedi dersi de Hızır'ı vesile etti...
Bence kemalattan algılamalar farklı olduğu için tartışmalar çıkıyor..

hirahos

Kıdemli Üye
İrşaddan, Kemalattan anladığımı söylüyorum; Nefs-i Mutmainne ve bu makamdan sonrasıdır..

Bir Peygamberin, Nefs-i Mutmainneden aşağıda olduğunu, düşünmek dahi büyük hatadır..