İmam-ı Gazâlî ve Ledün İlmi

Kurtuluş26

Profesör
Web sitesi
islamikonular.weebly.com
Şu yukarıda anlatılan, aklını kullanmak zor gelip, yüce bellediği şahsiyetlere kiraya vererek kolaya kaçanların aslında nasıl bir İslam istediklerini açıkca anlatıyor.
Gerzek bir müridin kendi işkembe-i kübrasından anlattığı son derece yanlı ve hakkaniyet dışı bu deli saçması bile , tevhid, İslam konuşulurken araya dini argüman olarak serpiştirilebiliyor.

Bunlar bile hakkı savunduğumuz için sabrettiğimizin göstergesi, yoksa bu deli saçmalarına verilecek başka cevaplar da var, ama Allah için bu kadarı ile yetinmek bile nefis terbiyesi, sabır taşına kafa atıyoruz resmen.

Tapatalklandı.
Hakkı savunmak ve nefis terbiyesi sizin ağzınızdan mı çıkıyor?
Ya tasavvufa,tarikate demediğini bırakmıyorsun.Nefsin 7 derecesi var senin 1.de kalmış.Çık hadi dereceleri geç gücün yetiyorsa tek başına.Sizin için inkar günlük işlerinizden.

Siz mi sabır ediyorsunuz?Hiç görmedik yazı ekliyoruz direk yazıyı yazana,yazıyı ekleyene başlıyorsun hakarete.Kendi fikirlerinide çok beyeniyorsunda boş laflar.İlmi açıdan değeri yok.O kadar alimin sözlerine değer vermiyorsun ya bizde sana değer vermiyoruz.

Kuraniyyuncu hadis munkirleri müslüman değildir !
http://www.ihvanforum.org/showthrea...slüman-değildir-!/page31&highlight=kuraniyyun

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Aslında bu meseleyi tartışmaya da gerek yoktur. Hayatmızı yapabildiğimiz kadarıyla Kur'an ve Sünnet merkezli samimi bir şekilde kuşanıyoruz.

Allahü Teala yardımcımız olsun...

Olur ya günün birinde, bir zat-ı muhterem, falan hususta, ilm-i ledün'den yola çıkarak, bizlere bir şeyleri paylaşacak olursa,

O zaman ve o an onun çaresine bakarız...

Eskileri de konuşmanın bir anlamı yoktur hatta Kur'an'da ifade edilenleri de...

Elbet Kur'an'dakiler bizim için son derece önemli onların tamamına da iman ediyoruz ama bir sonuca varamıyoruz...

Lakin onlardan öğüt, nasihat, hikmet, ibret alıyor deruni tefekkürlere de dalabiliyoruz...

Sonuca varamıyoruz derken,

Mesela masum bir çocuğu "falan gerekçeyle" bir veli günümüzde öldürür mü..??

Bir örneği olabilir mi..?

Olamaz diye düşünüyorum olursa o zaman ve o an çaresine bakarız...

Serhoş olan veliyi "şer'i hukuk"un tokatıyla ayıltırız...

Ancak bu kadarını ifade edebilirim....

Allah bizlere bir takım gizli şeyleri bildiremez mi deniyor ben de bildirir diyorum, bildirdiğini söyleyiverirsin o zaman, ben de sana şer'i hukuk düzeneğinde itaat ederim...

Başka var mı bunun lafı cimi..?

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Mesela bizler vakıf olamayız sizler gözlerinizle vakıf olmuşsanız ledün ilmine , yazın buraya, bizler de burada sizin gördüğünüze itaat eyleyelim...

Ahi Evran

Profesör
hiç bir sır kalmamıştır...
hepsi tasavvuf klasiklerinde mevcuttur...
bugün sır diye atıp, tutanların deri, kendi istikbarlarıdır!...

adams77

Kanalizasyoncu
Derken, katımızdan kendisine bir rahmet verdiğimiz ve tarafımızdan kendisine bir ilim öğrettiğimiz kullarımızdan bir kulu buldular. kehf - 65.ayet

ilim ve rahmet kime verilir?

müttaki

Profesör
hiç bir sır kalmamıştır...
hepsi tasavvuf klasiklerinde mevcuttur...
bugün sır diye atıp, tutanların deri, kendi istikbarlarıdır!...
klasiği yazan kendi sırrını yazmış. Sen kendi sırrını kitaplarda bulamazsın. Sır dediğin gibi atılıp tutulmaz.

Kurtuluş26

Profesör
Web sitesi
islamikonular.weebly.com
“Bâtın ilmi, Allah-u Teâlâ’nın sırlarından bir sır, hikmetlerinden bir hikmettir. Onu ancak dilediği kulunun kalbine atar.” buyuruluyor. (Buharî)

Nitekim İmâm-ı Gazali -rahmetullahi aleyh- Hazretleri İhya-u Ulumid’din adlı eserinde:

“Sakın anlamıyorum diye bu ilmi inkâra kalkışma. Aklî ilimleri kavradığını zannederek çizmeden yukarı çıkan âlimlerin helâk noktası burasıdır. Allah dostlarının bu hallerini inkâr eden bir ilimden cehalet çok daha iyidir. Kaynak bir olduğu için velileri ve kerametlerini inkâr ise tamamen dinden çıkmaktır.”

“İlim ikidir birisi dilde olup (ki bu zahirî ilimdir.) Allah-u Teâlâ’nın kulları üzerine hüccetidir. Bir de kalpte olan mârifet ilmi vardır. Asıl gayeye ulaşmak için faydalı olan da budur.” (Tirmizî)

çağatay

Kısıtlı Erişim
“Bâtın ilmi, Allah-u Teâlâ’nın sırlarından bir sır, hikmetlerinden bir hikmettir. Onu ancak dilediği kulunun kalbine atar.” buyuruluyor. (Buharî) Nitekim İmâm-ı Gazali -rahmetullahi aleyh- Hazretleri İhya-u Ulumid’din adlı eserinde: “Sakın anlamıyorum diye bu ilmi inkâra kalkışma. Aklî ilimleri kavradığını zannederek çizmeden yukarı çıkan âlimlerin helâk noktası burasıdır. Allah dostlarının bu hallerini inkâr eden bir ilimden cehalet çok daha iyidir. Kaynak bir olduğu için velileri ve kerametlerini inkâr ise tamamen dinden çıkmaktır.” “İlim ikidir birisi dilde olup (ki bu zahirî ilimdir.) Allah-u Teâlâ’nın kulları üzerine hüccetidir. Bir de kalpte olan mârifet ilmi vardır. Asıl gayeye ulaşmak için faydalı olan da budur.” (Tirmizî)
selam çakma @ fakiri @Alitufan kardeşim ! demek benden çok şey öğrendin.. Bu forum hala daha senin kim olduğunu anlamamış..Bravo !

Kurtuluş26

Profesör
Web sitesi
islamikonular.weebly.com
kurtaların ortlama yaşı 20 dir ..sen 26 lık bir kurtsun..yaşlısın yani..kopy past yapıyosun karakterin anlaşılmasın diye.. yani sen @fakiri 'den başkası olamazsın.
Sen yeni bir üyesin sanırım banlanıp bida mı girdin ne yaptın?Sen kimsin bilmiyorum.Neyse.
Öyle bişey olsa zaten Yöneticiler ip adresinden zaten bilir.
Ben bu sitede çoktandır varım.Mesajlarım bellidir.Konularım bellidir.

Fakat senin kim olduğunu biz bilmiyoruz.Zannına uyan çok heralde onlardan birisin.