Kalp mi beyin mi?

adams77

Kanalizasyoncu
Ben diyorum yamaç paraşütü
sen diyorsun yüksekten korkuyorum :)
atlamadan bilemezsin işte

eşyayı insana ilk öğreten kim ise ıstılahi boyutu öze yerleştiren bağı kuran aynı ...
dillerin gramerleri var ..her dilin var ...
vahyin dilinin de var
Marsça nın var vahyin niye olmasın ...

eğer herkes elçilerle iletişim kurabiliyor herkes ayetleri çaba ile çözebilme yeteneğine sahipse
(O nun istediği zaman)
Mushafın korunma gayesi ne ?

Mushafın korunduğu nerede yazıyor?

Ortada bir yapı var ve bu yapının birde işleyip sistemi var. Sen bu öğrenmeyi kendi zaman dilimin yada mekan ve boyutundaki öğretme gibi sanıyorsun böylece yanılmış oluyorsun.

Tek parça bir bütün değilsin ki birden fazla dile sahip bir yapın var.

Kalp mi? beyin mi? derken böyle bir soru nereden çıktı acaba. Mushafı doğrulatmak mı? yoksa bakın mushaf doğru söylüyor, işte bize nakil edenleri görüyorsunuz doğru bir şeyi bize naklediyorlar vs vs gibi şeyler mi?

Fakat size verilen mülkü enine boyuna incelemiyorsunuz ve üzerinde düşünmüyorsunuz.

Sırası ile gidelim

1- kalbin işlevi nedir?

spesifik

آزادی قید و بند
Mushafın korunduğu nerede yazıyor?

Ortada bir yapı var ve bu yapının birde işleyip sistemi var. Sen bu öğrenmeyi kendi zaman dilimin yada mekan ve boyutundaki öğretme gibi sanıyorsun böylece yanılmış oluyorsun.

Tek parça bir bütün değilsin ki birden fazla dile sahip bir yapın var.

Kalp mi? beyin mi? derken böyle bir soru nereden çıktı acaba. Mushafı doğrulatmak mı? yoksa bakın mushaf doğru söylüyor, işte bize nakil edenleri görüyorsunuz doğru bir şeyi bize naklediyorlar vs vs gibi şeyler mi?

Fakat size verilen mülkü enine boyuna incelemiyorsunuz ve üzerinde düşünmüyorsunuz.

Sırası ile gidelim

1- kalbin işlevi nedir?
yerle yeksan ediyorsun sonra kalbin işlevini soruyorsun
Mushafın korunduğu El Kitapta yazıyor ...
Ve sen buna inanmıyorsun öyle mi ?

adams77

Kanalizasyoncu
doğru... kalp sadece kanı aracı. içgüdüler, hisler vb de beynin fonksiyonu.

ancak kalpte ve diğer bölgelerimizde bir de çakralar varmış. bunlar bizim literatürde pek yok galiba. ama uzakdoğu literatüründe var. çakraları açmak için de yoga hareketleri yapılıyor. böylelikle gençleşip dinçleşiliyor.

Öyle olmasa, Kur'an'ı iyice düşünmezler miydi? Yoksa birtakım kalpler üzerinde kilitler mi vurulmuş?

bu ayette ne anlıyorsun. Kalp sadece kanı aracı mı?

adams77

Kanalizasyoncu
yerle yeksan ediyorsun sonra kalbin işlevini soruyorsun
Mushafın korunduğu El Kitapta yazıyor ...
Ve sen buna inanmıyorsun öyle mi ?

Buyur getir ayeti bizde görelim :)

Yahu aynı ayeti sanada sorayım o zaman

Öyle olmasa, Kur'an'ı iyice düşünmezler miydi? Yoksa birtakım kalpler üzerinde kilitler mi vurulmuş?

ne anlıyorsun?

bak bu ayete

Andolsun, cehennem için cinlerden ve insanlardan çok sayıda kişi yarattık (hazırladık). Kalbleri vardır bununla kavrayıp-anlamazlar, gözleri vardır bununla görmezler, kulakları vardır bununla işitmezler. Bunlar hayvanlar gibidir, hatta daha aşağılıktırlar. İşte bunlar gafil olanlardır.

şimdi mushafa ve nakillere bağlı olarak hareket edenler buradan ne sonucu çıkarıyorlar?

spesifik

آزادی قید و بند
Buyur getir ayeti bizde görelim :)

Yahu aynı ayeti sanada sorayım o zaman

ne anlıyorsun?

bak bu ayete

Andolsun, cehennem için cinlerden ve insanlardan çok sayıda kişi yarattık (hazırladık). Kalbleri vardır bununla kavrayıp-anlamazlar, gözleri vardır bununla görmezler, kulakları vardır bununla işitmezler. Bunlar hayvanlar gibidir, hatta daha aşağılıktırlar. İşte bunlar gafil olanlardır.

şimdi mushafa ve nakillere bağlı olarak hareket edenler buradan ne sonucu çıkarıyorlar?
Önce inanıyor musun inanmıyor musun ?
Bu sorunun cevabını ver ayeti öyle getireyim ...

adams77

Kanalizasyoncu
güzel mantık velakin senin ayet tanımını biliyorum yemezler
inanıyor musun elimizde ki mevcut mushafa inanmıyor musun?

Elindeki mevcut mushaf kim? Senden mushafı okuman mı isteniyor yoksa kitabı mı?

neyse konuyu böyle kör dövüş ile kurutmayalım

sorduğum ayete lütfen cevap verin.

Kalp 'in görevi nedir?

Mugalata

Kıdemli Üye

bu ayette ne anlıyorsun. Kalp sadece kanı aracı mı?

işte orada deyim kullanılmış. "kalpleri kilitli"... bu bir deyimdir.

gerçekte kalbin algılama, anlama, idrak etme işlevi yok. kalpte böyle bir özellik bulunmuyor.

adams77

Kanalizasyoncu
kalp, damarlar ile bedendeki bütün organlar ile bağlantı içindedir. Bunun nedeni organların çalışması için gereken ihtiyacın karşılanmasıdır. Beden 'deki bütün organları farklı görevleri ve farklı sorumlulukları vardır.

Peki kalp görevini yapmaz ise diğer organlar ihtiyaçlarını nereden karşılayabilirler?

şöyle bir kelime kullanalım

Sana bi ton para verdim fakat bi binayı bitiremedin. den işi yapanın para olduğumu ortaya çıkar.

adams77

Kanalizasyoncu
işte orada deyim kullanılmış. "kalpleri kilitli"... bu bir deyimdir.

gerçekte kalbin algılama, anlama, idrak etme işlevi yok. kalpte böyle bir özellik bulunmuyor.

yani kalbin var neden kullanıp, diğer organları işletmiyorsun, çalıştırmıyorsun, kullanmıyorsun deniyor. Burada quantum fiziğini hesaba katarak hareket edersek. Beden bizim gözlemcimiz olmuş oluyor. dünya üzerindeki varlığımızı sürdürebilmemiz için ihtiyaç duyduğumuz bir elbise gibi, aynen uzaya çıkan bir kişinin orada varlığını sürdürebilmesi için giydiği elbise gibi fakat burada kişi giydiği elbise olmuyor sadece onu kullanıyor.

Mugalata

Kıdemli Üye
yani kalbin var neden kullanıp, diğer organları işletmiyorsun, çalıştırmıyorsun, kullanmıyorsun deniyor. Burada quantum fiziğini hesaba katarak hareket edersek. Beden bizim gözlemcimiz olmuş oluyor. dünya üzerindeki varlığımızı sürdürebilmemiz için ihtiyaç duyduğumuz bir elbise gibi, aynen uzaya çıkan bir kişinin orada varlığını sürdürebilmesi için giydiği elbise gibi fakat burada kişi giydiği elbise olmuyor sadece onu kullanıyor.

hahahahaaa... çok zorlama ve komik bir yorum olmuş. kalp görevini yapıyor ve diğer organları çalıştırıyor. beyin de çalışıyor ve görevini yapıyor. ama o kalbin ve beynin sahibi olan kişi, doğrulara vâkıf olamıyor. yanlış düşünüyor, yanlış yaşıyor. onun felsefesi yanlış, durduğu yer yanlış. egosunun esiri olmuş. dünyaya hatalı bir dünya görüşü ile bakıyor. bütün bunlarda kalbin beyni çalıştırmaması diye bir şey söz konusu değil.

adams77

Kanalizasyoncu
hahahahaaa... çok zorlama ve komik bir yorum olmuş.

Anlamadığın şeylere bu şekilde yaklaşma lütfen, eğer anlamadıysan biraz daha açmak için soru sor komik olma :)

neresi zorlama

sana ihtiyacın olan verilmiş neden gereğini yerine getirmiyorsun deniyor. Beden üzerindeki mesajı neden almıyorsun, sen kendini beden olarak mı görüyorsun :) Yahu bu dünya üzerinde faaliyet gösterebilmek için sana gerekli enerji verilmiş. Hangi organ kendi ihtiyacın kendisi karşılıyor?

Yahu al şu parayı git ihtiyaçlarını gör deniyor ve sen buna hahahahaha çok zorlam ve komik diyorsun. Bazen seni anlamakta zorlanıyorum

Mugalata

Kıdemli Üye
eşyayı adıyla çağırmamız gerekir. komiğe komik demenin nesi komik? gülmek kötü mü? :)

adams77

Kanalizasyoncu
kalp görevini yapıyor ve diğer organları çalıştırıyor. beyin de çalışıyor ve görevini yapıyor. ama o kalbin ve beynin sahibi olan kişi, doğrulara vâkıf olamıyor. yanlış düşünüyor, yanlış yaşıyor. onun felsefesi yanlış, durduğu yer yanlış. egosunun esiri olmuş. dünyaya hatalı bir dünya görüşü ile bakıyor. bütün bunlarda kalbin beyni çalıştırmaması diye bir şey söz konusu değil.

Ben sana gerekli olanı verdikten sonra onu işletmek senin sorumluluğuna girer ve bu yükü yüklenmiş olursun ve sonuçlara katlanmak zorunda kalırsın.

Görmüyormusun bir bütün olarak her organ bir birinin ihtiyacını karşılıyor. Her biri yapması gereken görevi yerine getirip ortaya bir bütün sunuyor. Hangi organ diğerine bir üstünlük ve büyüklük sağlıyor.

kalpleri var düşünmezler mi? Elektiriğin var neden ampülü yakıp yolunu aydınlatmıyorsun..

adams77

Kanalizasyoncu
eşyayı adıyla çağırmamız gerekir. komiğe komik demenin nesi komik? gülmek kötü mü? :)

bazen saçmalıyorsun fakat farkında değilsin evet bu duruma bende gülüyorum kötü değil fakat konuya yada konular dahil etmiyorum.

Mugalata

Kıdemli Üye
bazen saçmalıyorsun fakat farkında değilsin evet bu duruma bende gülüyorum kötü değil fakat konuya yada konular dahil etmiyorum.

benim gibi dile ve düşünceye titiz bir adamla, senin gibi dili ve düşüncesi dağınık bir adamın, bu forumun hacivat-karagöz'ü olması da komik, değil mi? :)

adams77

Kanalizasyoncu
benim gibi dile ve düşünceye titiz bir adamla, senin gibi dili ve düşüncesi dağınık bir adamın, bu forumun hacivat-karagöz'ü olması da komik, değil mi? :)

bak bu yazına gerçekten gülüyorum :)
hahahahahha

yine konuyu dağıttın ve kişiselliğe getirdin. Demek suç bende değilmiş

adams77

Kanalizasyoncu
arkadaşa kalbin görevini soruyoruz, komik deyip gülüyor. Organlar kan olmadan ne iş yapar mugalata :)