Kuran yetersiz mi?Hadise muhtaç mıyız?

çelebiler

Kıdemli Üye
İlk hadisçinin (Buhari) ölümü Hicret’ten 256 yıl sonraya geliyor!
Yaklaşık 230 yıl boyunca hiç hadis kitabı yok!
Buhari ise Buhara’da gelme bir Türk veTirmizi’de Türk.
Diğer dört hadisçide Fars’i.
Bu hadisçilerin usta çırak ilişkilerini de unutmayalım!.
Şimdi soruyoruz:

1. Sahabeler neden bir hadis kitabı yazmadı?Hadis Kuran'ın anlaşılmasında gereklilik ise sahabeler bu gerekliliği neden anlamadı?

2. İki Türk dördü Fars hadisçiler olmasa dinimiz yarım mı kalacaktı?

3. Altı hadis imamının da işin UZMANLARI OLDUĞU HALDE hadisleri ayıklayamadığı bir gerçek, şimdi sizler bu hadisleri ayıklayabileceğinizi düşünüyor musunuz?

4. Madem bu hadisler bu kadar önemli peki Şii’lerin hadis kitaplarına neden bakmıyorsunuz?

5. Bilindiği gibi hadisçiler kitaplarına aldıkları hadislerin 99% ‘unu çöpe attıkları hadislerin arasından seçtiklerini söylüyorlar. Sizin de kabul ettiğiniz gibi bu adamların seçemedikleri/ayıklayamadıkları ve hadislerin içinde iğrenç İFTİRALAR OLDUĞU ortada, peki ya önemli olan bazı hadisleri almadıysalar ve yanlışlıkla çöpe attıysalar; DİNİMİZ YARIM MI KALACAK?

6. Allah kitabın da insanın tamamlayacağı bir eksik bırakır mı?

7. Allah dinini bizlere anlatamıyor mu?

8. Kuran harici bir kitaptan hesaba çekilmeyeceksek, hadislerin dindeki konumu önemsiz hale gelmesi gerekmez mi?

9. Kuran’daki (45:6)Allah’ın ayetlerinden başka hadis aramayın ifadesini neden umursamıyorsunuz?

ALLAH'A DİN Mİ ÖĞRETİYORSUNUZ ?
49:16 De ki, "ALLAH'a dininizi mi öğretiyorsunuz? ALLAH göklerde ve yerde olanı bilir. ALLAH her şeyi bilendir."

45:6 Bunlar, sana gerçek olarak okuduğumuz ALLAH'ın ayetleridir. ALLAH'tan ve ayetlerinden başka hangi hadise inanıyorlar?

DİN ADAMLARINA ALLAH İZİN VERMEDİ:
42:21 Yoksa ALLAH'ın izni olmadığı halde onlar için dini kurallar ve yasalar ortaya koyan ortakları mı var? Daha önce belirlenmiş bir karar olmasaydı onların arasında yargı verilirdi. Zalimlere acı bir azap vardır.

**Mezheplerin uydurmalarından uzak durmalıyız..Din için Kuran Yeter.
Karşı çıkarak dinlerini şu veya bu yolla bozan kardeşlerimiz lütfen Kuran'ı anlamak için acele etmeyin.

20:114 Gerçek Yönetici olan ALLAH çok yücedir. Sana vahyi tamamlanmadan önce Kuran'ı (anlamak için) acele etme ve, "Rabbim, bilgimi arttır," de.

Alıntıdır.

lafons7275

Kıdemli Üye
Çelebi kardeşim Kuran'da Allah'ın biz kullarına emrettikleri nelerdir?

Mesela bir tanesi oruçtur:

Ey iman edenler! Allah’a karşı gelmekten sakınmanız için oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi, size de farz kılındı.

Gerisini bize Kuran ayetleriyle haber verir misin?

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Benim demem şudur.

Düşünün 100 kişi var. Bu insanların elinde de Kur'an var ve bu yüz kişi Kur'an'dan başka bir şey bilmiyor.

Hadis yok, fetva yok, kitap yok, ilim yok... Sadece Kur'an var...

Bu yüz kişinin her biri, bazı ayetleri, ayrı ayrı birbirlerinden bağımsız yorumlayacakları, anlayacakları, uygulayacakları kaçınılmazdır...

Bunu engellemek asla mümkün değildir...

Ve bu gerçekle mücadele etmek de asla mümkün değildir...

Bunlarla mücadele edecem diye, ta öteden beri gelen bütün bir ülemayı karşına alıp, onlara verip veriştireceksin, Kur'an'a uymamışlar diye,

Bu ise daha farklı bir durumdur...

Herhalde Allah bu kimseleri sevmez, diye düşünüyorum...

kebîkec

İhvan Forum Üye
Nerden alıntıladın bu yazıyı kaynağını verebilir misin @çelebiler

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Başlık "Şeytan"ın da aklına gelmez.

Çünkü, ben bugüne kadar daha,

"Kur'an yetersizdir" diyeni ne duydum ne de biliyorum..?

Bu insanlar, rahatlıktan rahatsız oluyorlar ki böyle anlamsız ve manasız konu başlıklarıyla tatmin oluyorlar.

Kur'an yeterlidir elbet doğrudur.

Doğrudur da, O'nu anlamada, yorumlamada ve uygulamada bir takım bilgilere ve izahatlara muhtaçlık vardır.

Hadis var ya da yok bu o kadar önemli değil.

Lakin nihayetinde sadece Kur'an da olsa,

Bir zaman sonra o insanların Kur'an'ı farklı algılamaları, yorumları ve uygulamaları,

Büyük bir ilmi külliyat olarak karşımıza çıkacaktır.

---)))

Kıyamet koparsa, korkmayın, o zaman farklılık bulamazsınız.

çelebiler

Kıdemli Üye
Benim demem şudur.

Düşünün 100 kişi var. Bu insanların elinde de Kur'an var ve bu yüz kişi Kur'an'dan başka bir şey bilmiyor.

Hadis yok, fetva yok, kitap yok, ilim yok... Sadece Kur'an var...

Bu yüz kişinin her biri, bazı ayetleri, ayrı ayrı birbirlerinden bağımsız yorumlayacakları, anlayacakları, uygulayacakları kaçınılmazdır...

Bunu engellemek asla mümkün değildir...

Ve bu gerçekle mücadele etmek de asla mümkün değildir...

Bunlarla mücadele edecem diye, ta öteden beri gelen bütün bir ülemayı karşına alıp, onlara verip veriştireceksin, Kur'an'a uymamışlar diye,

Bu ise daha farklı bir durumdur...

Herhalde Allah bu kimseleri sevmez, diye düşünüyorum...

O yüz kişi aklını Kuran haricinde uydurmalarla doldurmaz ise Kuranı Allah ın istediği gibi kendine yetecek kadar anlar.

Çelebi kardeşim Kuran'da Allah'ın biz kullarına emrettikleri nelerdir?

Mesela bir tanesi oruçtur:

Ey iman edenler! Allah’a karşı gelmekten sakınmanız için oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi, size de farz kılındı.

Gerisini bize Kuran ayetleriyle haber verir misin?

İbadetlerin nasıl yapılacağı ise tarih boyunca tün insanlar tarafından bilirnidiği için detaylı olarak kuran da açıklanmamıştır.İbadetleri insanlar birbirinden görerek yaptılar.Bu söylediğim yukarıdaki ayette de bildiriliyor.

çelebiler

Kıdemli Üye
Başlık "Şeytan"ın da aklına gelmez.

Çünkü, ben bugüne kadar daha,

"Kur'an yetersizdir" diyeni ne duydum ne de biliyorum..?

Bu insanlar, rahatlıktan rahatsız oluyorlar ki böyle anlamsız ve manasız konu başlıklarıyla tatmin oluyorlar.

Kur'an yeterlidir elbet doğrudur.

Doğrudur da, O'nu anlamada, yorumlamada ve uygulamada bir takım bilgilere ve izahatlara muhtaçlık vardır.

Hadis var ya da yok bu o kadar önemli değil.

Lakin nihayetinde sadece Kur'an da olsa,

Bir zaman sonra o insanların Kur'an'ı farklı algılamaları, yorumları ve uygulamaları,

Büyük bir ilmi külliyat olarak karşımıza çıkacaktır.

---)))

Kıyamet koparsa, korkmayın, o zaman farklılık bulamazsınız.

Şeytanlık "Kuran yetersiz mi" diye sormak değildir.

"Kuran yetersizdir" demediğiniz halde Kuran ı anlamak için insanları Kuran dışı,Kuran la alakası olmayan hadislere yönlerdirmek asıl şeytanlıktır.

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
O yüz kişi aklını Kuran haricinde uydurmalarla doldurmaz ise Kuranı Allah ın istediği gibi kendine yetecek kadar anlar.

İbadetlerin nasıl yapılacağı ise tarih boyunca tün insanlar tarafından bilirnidiği için detaylı olarak kuran da açıklanmamıştır.İbadetleri insanlar birbirinden görerek yaptılar.Bu söylediğim yukarıdaki ayette de bildiriliyor.

Her bir yüz kişi de Allah'ın emrini en iyi uygulamak için bunu yapıyor zaten.

Bu usul Allah'ın insanlara doğuştan verdiği bir fıtrattır.

Onlar gayet doğru yoldadırlar da, sen Şeytan'ın yolundasındır, bilinmez.

Bu sadece Kur'an ilminde olan bir şey değil.

100 Dahili Göğüs Cerrahisi varsa, aynı hastanın akciğerinden ameliyat olup olmaması noktasında ihtilaf ettikleri gibi nasıl ameliyat edecekleri, kesim ve ameliyat şekilleri de farklıdır.

Bunu engellemek olsa olsa Çelebiler'in düz mantığı olur.

Bunu ise Allah hoş görmez..!!!

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Müslümanın anlamadığını Allah'ın Sevgili Rasülü'ne danışması,

Şeytanlıksa...

Bu sözün bittiği yerdir...

Yolun açık olsun...

lafons7275

Kıdemli Üye

kastım o değil kardeşim, kastım Allah'ın bize emrettikleri. Alimler Kuran'a bakarak 54 farzı çıkarmışlar. Bunları bilmek ve yapmak her müslümana farzdır diyorlar. Sen ne dersin?

serhen

Asistan
Allah Kuran'da zaten peygambere uyulmasını emrediyor,hadislere muhtaçmıyız değilmiyiz artık siz düşünün,sen ibadetlerin nasıl yapılacağını "insanlar birbirinden görerek tarih boyunca yapmış", bunu doğru yöntem olarak kabul ediyorsun da , hadisleri kabul etmemen büyük bir çelişki

Allah’a ve Peygambere itaat edin ki, size merhamet edilsin” (Al–i İmran Suresi:132)
“Kim Peygambere itaat ederse muhakkak Allah’a itaat etmiştir (Nisa Suresi:80)

Peygamberimize (sav) itaatin farz olduğunu bildiren bazı ayet–i kerimeler mealen şöyledir:

”Kendilerini iyilikle emir ve münkerden nehy eyler, iyi şeyleri onlara helal, fena şeyleri haram kılar” (El– A’ raf Suresi:156)
“Peygamber’in size verdiğini alın, sizi kendisinden nehy ettiği şeyden de sakının (Haşr Suresi:7)
“Allah’a ve Peygambere itaat edin ki, size merhamet edilsin
” (Al–i İmran Suresi:132)
“Kim Peygambere itaat ederse muhakkak Allah’a itaat etmiştir (Nisa Suresi:80)
“Ey iman edenler, size hayat verecek şeye sizi davet ettiklerinde, Allah ve Rasulü’ne icabet edin
” (El–Enfal Suresi:24)
“De ki, eğer Allah’ı seviyorsanız bana uyunuz ki, Allah da sizi sevsin (Al–i İmran Suresi:31)

“Peygamberin emrine muhalefet edenler, kendilerine bir fitne veyahut elemli bir azap isabet etmesinden sakınsınlar
” (Nur Suresi:64)
“ De ki, Allah’a ve Rasulü’ne itaat edinizEğer yüz çevirirseniz kafir olursunuz(Al–i İmran Suresi:32)
“Allah ve Rasulü bir işe hüküm verdiği zaman, mü’min bir erkekle, mü’min bir kadın için, kendi işlerinde muhayyerlik hakları yoktur
” (Ahzap Suresi:36)
“Sizin için Allah Rasulü en güzel örnektir(Ahzap Suresi:21)

çelebiler

Kıdemli Üye
Her bir yüz kişi de Allah'ın emrini en iyi uygulamak için bunu yapıyor zaten.

Bu usul Allah'ın insanlara doğuştan verdiği bir fıtrattır.

Onlar gayet doğru yoldadırlar da, sen Şeytan'ın yolundasındır, bilinmez.

Bu sadece Kur'an ilminde olan bir şey değil.

100 Dahili Göğüs Cerrahisi varsa, aynı hastanın akciğerinden ameliyat olup olmaması noktasında ihtilaf ettikleri gibi nasıl ameliyat edecekleri, kesim ve ameliyat şekilleri de farklıdır.

Bunu engellemek olsa olsa Çelebiler'in düz mantığı olur.

Bunu ise Allah hoş görmez..!!!

Benim söylediklerim herkes aynı şekilde anlasın meselesi değil ki.Herkes Kuran ı Ondan başka birşey karıştırmadan anlasın meselesi.Bunun sonunda insanların anlayışlarında farklılık en aza iner ve herkes kendine gerekeni anlar.

Kuran ı farklı anlamak Kuranın mucize yönüdür zaten.Gelişen zaman ve ihtiyaçlara göre anlaşılanlarda değişebilir.Bu muamelat konularıdır.

Ancak hadisler Kuran ı anlamada referans olunca itikadi konuları insanoğlu bozuyor.Çünkü hadisleri istediği gibi düzenliyor.Bu yüzden hadisler Kuran ı anlamada referans olamaz.

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Benim söylediklerim herkes aynı şekilde anlasın meselesi değil ki.Herkes Kuran ı Ondan başka birşey karıştırmadan anlasın meselesi.Bunun sonunda insanların anlayışlarında farklılık en aza iner ve herkes kendine gerekeni anlar.

Kuran ı farklı anlamak Kuranın mucize yönüdür zaten.Gelişen zaman ve ihtiyaçlara göre anlaşılanlarda değişebilir.Bu muamelat konularıdır.

Ancak hadisler Kuran ı anlamada referans olunca itikadi konuları insanoğlu bozuyor.Çünkü hadisleri istediği gibi düzenliyor.Bu yüzden hadisler Kuran ı anlamada referans olamaz.

Peygamber hayatta olsa idi, ben O'na bir şey danışsaydım Kur'an'ı anlamada, O da bana izahat yapmış olsa idi,

Herhalde sen, Peygamber'in yanında beni de O'nu da azarlayacaktın değil mi..?

Doğru mu anladım..?

çelebiler

Kıdemli Üye
kastım o değil kardeşim, kastım Allah'ın bize emrettikleri. Alimler Kuran'a bakarak 54 farzı çıkarmışlar. Bunları bilmek ve yapmak her müslümana farzdır diyorlar. Sen ne dersin?

Sayı değişebilir.Kimileri de farzlar,Kuran daki ayet sayısı kadardır derler.

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Düz mantık, Harici'lerin mantığıdır...

---)))

Onlara aşık olan var mı aramızda..?