Kuran yetersiz mi?Hadise muhtaç mıyız?

çelebiler

Kıdemli Üye
Peygamber hayatta olsa idi, ben O'na bir şey danışsaydım Kur'an'ı anlamada, O da bana izahat yapmış olsa idi,

Herhalde sen, Prygamber'in yanında beni de O'nu da azarlayacaktın değil mi..?

Doğru mu anladım..?

Yanlış anladın.

İstersen Kuran ın soru sorma için ne dediğine bakalım.

Maide 99-100-101

Resûl'ün üzerinde tebliğden (bildirmekten) başka bir sorumluluk yoktur. Ve Allah, açıkladığınızı da gizlediğinizi de bilir.

De ki; "Habisin (haram, murdar ve fesadın...) çokluğu senin hoşuna gitse bile, habis (haram ve kötü olan) ile tayyib (helâl ve temiz olan) bir değildir. Ey Ulûl Elbâb! Artık Allah'a karşı takva sahibi olun! Umulur ki böylece siz felâha erersiniz.

Ey âmenû olanlar (yaşarken Allah'a teslim olmayı, ulaşmayı dileyenler)! Açıklandığında sizi üzecek şeylerden sormayın. Eğer, Kur'ân indirilirken ondan sorarsanız, size açıklanır. Allah, onlardan (bu kuralı bilmeden önce sorduğunuz şeylerden) dolayı sizi affetti. Allah Gafur'dur, Halîm'dir.

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Yanlış anladın.

İstersen Kuran ın soru sorma için ne dediğine bakalım.

Maide 99-100-101

Resûl'ün üzerinde tebliğden (bildirmekten) başka bir sorumluluk yoktur. Ve Allah, açıkladığınızı da gizlediğinizi de bilir.

De ki; "Habisin (haram, murdar ve fesadın...) çokluğu senin hoşuna gitse bile, habis (haram ve kötü olan) ile tayyib (helâl ve temiz olan) bir değildir. Ey Ulûl Elbâb! Artık Allah'a karşı takva sahibi olun! Umulur ki böylece siz felâha erersiniz.

Ey âmenû olanlar (yaşarken Allah'a teslim olmayı, ulaşmayı dileyenler)! Açıklandığında sizi üzecek şeylerden sormayın. Eğer, Kur'ân indirilirken ondan sorarsanız, size açıklanır. Allah, onlardan (bu kuralı bilmeden önce sorduğunuz şeylerden) dolayı sizi affetti. Allah Gafur'dur, Halîm'dir.

Senin bu yorumundan şunu anladım:

"Evet, seni de Allah'ın Rasülü de azarlardım..!!!"

Ne diyeyim ki Çelebiler öyle iyi yoldasın ki, anlatamam...

"Bilmediklerinizi (anlayamadıklarınızı) bilenlere sorunuz..." emri sanırım,

Sonradan alimler tarafından eklendi Kur'an'a...

Bilemiyorum ama yolun süper...

--))))

İyi yürüyüşler...

lafons7275

Kıdemli Üye
Bir keresinde İmam-ı Azam hazretleri, oğlu Hammad’ı itikadî bir konuda birileriyle tartışırken görür ve susturur. Orada bulunanlar sorar:

– Biz seni başkalarıyla bu tür konuşmalar yaparken görüyoruz. Bizi neden engelliyorsun?

İmam-ı Azam hazretleri şu cevabı verir:

– Biz konuşurken arkadaşımız kayıp düşmesin, yanılmasın korkusuyla başımızda kuş taşır gibi dikkat ediyoruz. Siz ise arkadaşınızın yenik düşmesini istiyorsunuz. Arkadaşının düşmesini isteyen, (konu itikadî olduğu için) onu tekfir etmek istiyor demektir. Arkadaşının dinden çıkmasını isteyen kişinin ise kendisi küfre girer.

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Bir keresinde İmam-ı Azam hazretleri, oğlu Hammad’ı itikadî bir konuda birileriyle tartışırken görür ve susturur. Orada bulunanlar sorar:

– Biz seni başkalarıyla bu tür konuşmalar yaparken görüyoruz. Bizi neden engelliyorsun?

İmam-ı Azam hazretleri şu cevabı verir:

– Biz konuşurken arkadaşımız kayıp düşmesin, yanılmasın korkusuyla başımızda kuş taşır gibi dikkat ediyoruz. Siz ise arkadaşınızın yenik düşmesini istiyorsunuz. Arkadaşının düşmesini isteyen, (konu itikadî olduğu için) onu tekfir etmek istiyor demektir. Arkadaşının dinden çıkmasını isteyen kişinin ise kendisi küfre girer.

Güzel de sen bunu neden yazdın...

Peygamber'e bilmediğimi danışmam'ı dahi hoş görmeyen biriyle ancak,

Yorumlarımda, mesajlarımda ve paylaşımlarımda latifemi geçerim.

Latifelik olana latifelik yapmak kadar daha doğru olan nedir..?

Latifelik olana Ciddi ilim yelpazesinde görüşlerini arzedersen sen latifelik olursun..!!!

lafons7275

Kıdemli Üye
Güzel de sen bunu neden yazdın...

Peygamber'e bilmediğimi danışmam'ı dahi hoş görmeyen biriyle ancak,

Yorumlarımda, mesajlarımda ve paylaşımlarımda latifemi geçerim.

Latifelik olana latifelik yapmak kadar daha doğru olan nedir..?

Latifelik olana Ciddi ilim yelpazesinde görüşlerini arzedersen sen latifelik olursun..!!!

Bu forumdaki en bilge kişi sensin. En cahili de benim.

çelebiler

Kıdemli Üye
Senin bu yorumundan şunu anladım:

"Evet, seni de Allah'ın Rasülü de azarlardım..!!!"

Ne diyeyim ki Çelebiler öyle iyi yoldasın ki, anlatamam...

"Bilmediklerinizi (anlayamadıklarınızı) bilenlere sorunuz..." emri sanırım,

Sonradan alimler tarafından eklendi Kur'an'a...

Bilemiyorum ama yolun süper...

--))))

İyi yürüyüşler...

benim yolumu beğenmediğin halde sen neden herşeyi yanlış anlıyorsun.Biraz da kendine sor.

Maide 103-104-105

Allah, ''bahîre, sâibe, vasîle ve hâm” diye bir şey yapmamıştır (meşru kılmamıştır). Ama o kâfirler (inkâr edenler), Allah'a karşı yalan iftirada bulunuyorlar (uyduruyorlar). Onların çoğu aklını kullanmıyor.

Ve onlara: “Allah'ın indirdiğine (Kur'ân'a) ve Resûl'e (itaate) gelin.” denildiğinde; “Babalarımızı üzerinde bulduğumuz şey (dîn) bize yeter (kâfi)” derler. Ya onların babaları (bu gerçeklere ait) bir şey bilmiyorlarsa ve hidayete ermemişlerse de mi...?

Ey âmenû olanlar! Nefsleriniz, üzerinizedir (nefsinizin sorumluluğu üzerinize borçtur). Siz hidayette iseniz, dalâletteki bir kimse size bir zarar veremez. Hepinizin dönüşü Allah'adır. O zaman yapmış olduğunuz şeyleri size haber verecek.

Malesef bugünde bu ayetlerdeki gibi bir durum var.Kuran da olmayan kuralları hadisler aracılığıyla dine katarak Allah a iftira ediyorlar.Bunu anlamak için insanların çoğu da aklını kullanmıyor.

İnsanları Kuran ve Resule davet edince de geçmişlerin yazdığı hadislere uyarak "sen onlardan daha mı iyi biliyorsun" diyorlar.resule itaat etmenin Kuran a uymak olduğunu anlayamıyorlar hadislerle Resule uyulduğunu zannediyorlar.

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Ben kimsenin yenik falan düşmesini istemiyorum bu beni ırgalamıyor.

100 kişinin elinde Kur'an varsa, bazı ayetler üzerinde 100'de 100 birlik sağlayacakları gibi

Bazı ayetler üzerinde de 100'de 100 farklı ihtilaf edeceklerdir...

Bunu engellemeye matuf burada yazı ve yorum geçenden daha latifelik bir kimse olabilir mi..?

Peygamber hayatta olmasına rağmen Kur'an'ı anlamada ve yorumlamada 100'de 100 birlik sağlanamamış,

Ama o dönemde Peygamber hayatta olduğundan ihtilaf edenler Peygamber'e danıştıklarında bir sorun olmuyordu O'nun cevabı karşısında...

Sen Çelebiler'e bakarsan,

Sahabiler'in Peygamber'e danışması dahi,

1- Kötü ve çirkindir...

2- Bu danışmalar günümüze gelmişse onların tamamı da yalandır...

Böyle bir ruh halinde olan bir insan cidden sana göre "normal" bir insan mıdır..?

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
benim yolumu beğenmediğin halde sen neden herşeyi yanlış anlıyorsun.Biraz da kendine sor.

Maide 103-104-105

Allah, ''bahîre, sâibe, vasîle ve hâm” diye bir şey yapmamıştır (meşru kılmamıştır). Ama o kâfirler (inkâr edenler), Allah'a karşı yalan iftirada bulunuyorlar (uyduruyorlar). Onların çoğu aklını kullanmıyor.

Ve onlara: “Allah'ın indirdiğine (Kur'ân'a) ve Resûl'e (itaate) gelin.” denildiğinde; “Babalarımızı üzerinde bulduğumuz şey (dîn) bize yeter (kâfi)” derler. Ya onların babaları (bu gerçeklere ait) bir şey bilmiyorlarsa ve hidayete ermemişlerse de mi...?

Ey âmenû olanlar! Nefsleriniz, üzerinizedir (nefsinizin sorumluluğu üzerinize borçtur). Siz hidayette iseniz, dalâletteki bir kimse size bir zarar veremez. Hepinizin dönüşü Allah'adır. O zaman yapmış olduğunuz şeyleri size haber verecek.

Malesef bugünde bu ayetlerdeki gibi bir durum var.Kuran da olmayan kuralları hadisler aracılığıyla dine katarak Allah a iftira ediyorlar.Bunu anlamak için insanların çoğu da aklını kullanmıyor.

İnsanları Kuran ve Resule davet edince de geçmişlerin yazdığı hadislere uyarak "sen onlardan daha mı iyi biliyorsun" diyorlar.resule itaat etmenin Kuran a uymak olduğunu anlayamıyorlar hadislerle Resule uyulduğunu zannediyorlar.

Ayetlerle bizim bir poblemimiz yoktur.

Lakin ayetlerde ifade edilen hükümleri, kelimeleri, vurgu ve icra edilen sanatları anlama noktasında eksikliklerim olabilir,

Eksikliklerimi giderme anlamında, Sahabi'ler gibi benim de Peygamber'e danışmam neden yukarıda ifade ettiğin ayetlere karşı gelmek olsun.

Dikkat edersen, yukarıdaki ayetler, Allah'ın Kitabı'na düşman olan ve O'na yanaşmayan kafirlerle alakalıdır...

Ben ve sual eylediğim alimler, Kur'an'a başvuruyoruz ve bu başvurumuz da bizim olmazsa olmazımızdır, yani bu ayetleri bize karşı kullanman da bir latifelik...

Çünkü alim, kendisine tevdi edilen soruyu Kur'an'a arzeden anlamındadır.

O Kur'an'dan rahatsız olmaz. O Kur'an'a tabi olur. Ve onun için Kur'an olmazsa olmazıdır.

Kafirler ise asla Kur'an'a yaklaşmazlar.

Ama kafirlerin başka özellikleri de var.

Onlar Peygamber'e danışmayı da sevmezler...

Alimleri ve alimlere danışmayı da sevmezler...

--))))

Birisi birileriyle örtüşüyor ama kim..???

--)))

çelebiler

Kıdemli Üye
Ayetlerle bizim bir poblemimiz yoktur.

Lakin ayetlerde ifade edilen hükümleri, kelimeleri, vurgu ve icra edilen sanatları anlama noktasında eksikliklerim olabilir,

Eksikliklerimi giderme anlamında, Sahabi'ler gibi benim de Peygamber'e danışmam neden yukarıda ifade ettiğin ayetlere karşı gelmek olsun.

Danış,danış da Resul nerede?Sahabe nerede?Hadislerle danışacaksan boşa uğraşma doğruluğu kesin olmayan bilgi seni yanlışa götürür.

Resule danışmak istiyorsan yine tek doğru bilgi olan Kuran a müracaat etmelisin.Var mı bunda bir yanlış?

Dikkat edersen, yukarıdaki ayetler, Allah'ın Kitabı'na düşman olan ve O'na yanaşmayan kafirlerle alakalıdır...

Dikkat edersen Kuran tüm insanlığa öğüt alsınlar diye indirilmiştir.Bu ayet,kafirlerden bahsetese de sana,bana,hepimize bu örneklerden ibret alalım,orada bahsedilenlerin yaptıklarını yapmayalım diye bizlere ikazdır.

Ben ve sual eylediğim alimler, Kur'an'a başvuruyoruz ve bu başvurumuz da bizim olmazsa olmazımızdır, yani bu ayetleri bize karşı kullanman da bir latifelik...

Ne güzel o zaman bana niye anlamsız itirazlarda bulunuyorsun latifelik kardeşim.

Çünkü alim, kendisine tevdi edilen soruyu Kur'an'a arzeden anlamındadır.

O Kur'an'dan rahatsız olmaz. O Kur'an'a tabi olur. Ve onun için Kur'an olmazsa olmazıdır.

Kafirler ise asla Kur'an'a yaklaşmazlar.

Ama kafirlerin başka özellikleri de var.

Onlar Peygamber'e danışmayı da sevmezler...

Alimleri ve alimlere danışmayı da sevmezler...

--))))

Birisi birileriyle örtüşüyor ama kim..???

--)))

İnşallah bu başkalarına hakaret eden,tekfir eden mürit kafasından en kısa zamanda kurtulursun.

çelebiler

Kıdemli Üye
Biri der 54 farz ve biri der 6236 farz...

Aralarında hiç ihtilaf yok...

---))))

Anlayamayan kim acaba..?

Sensin.

Kimse kimsenin görüşüne ters birşey söylememiş.

6236 farz 54 farzı kapsar.Hiç kimse bir diğerinin görüşüne aykırı birşey söylememiş.

Ahter

Kıdemli Üye
İbadetlerin nasıl yapılacağı ise tarih boyunca tün insanlar tarafından bilirnidiği için detaylı olarak kuran da açıklanmamıştır.İbadetleri insanlar birbirinden görerek yaptılar.Bu söylediğim yukarıdaki ayette de bildiriliyor. /çelebiler .Çelebiler, '' tüm insanlar'' dediğin zümre , ibadetlerin keyfiyetini kimden öğrenmişler?.....imanları şirkle bulaşık insanların sahih ibadetleri bildikleriniiddia etmek, akıl sağlığı problemi olanların iddiası olabilir!!!O günün arabları tevhidi Resulu ekremden öğrendikleri gibi, ibadetleride resulden öğrendiklerini dağdaki çoban bilirde, çelebiler bilmez!!!! .Hayatımdan bundan daha uçuk bir açıklama görmedim....Kurandan başka açıklamalara hatta hadislere ihtiyaç duymayanlar, nasılda kıvırtıyorlar...Cahiliye arabları veya diğerleri namaz kılmayı, zekat vermeyi vb. ibadetleri biliyorlarmış ??!! Aynen kabeyi çıplak olarak tavaf etmeyi bildikleri gibi ,bunlarıda biliyorlardır!!! Hadislere iman etmeyenlerin, düştükleri çukur ne acib bir çukur!!!!Fesubhanallah!

çelebiler

Kıdemli Üye
İbadetlerin nasıl yapılacağı ise tarih boyunca tün insanlar tarafından bilirnidiği için detaylı olarak kuran da açıklanmamıştır.İbadetleri insanlar birbirinden görerek yaptılar.Bu söylediğim yukarıdaki ayette de bildiriliyor. /çelebiler .Çelebiler, '' tüm insanlar'' dediğin zümre , ibadetlerin keyfiyetini kimden öğrenmişler?.....imanları şirkle bulaşık insanların sahih ibadetleri birbirlerinden öğrendiklerini iddia etmek, akıl sağlığı problemi olanların iddiası olabilir!!!O günün arabları tevhidi Resulu ekremden öğrendikleri gibi, ibadetleride resulden öğrendiklerini dağdaki çoban bilirde, çelebiler bilmez!!!! .Hayatımdan bundan daha uçuk bir açıklama görmedim....Kurandan başka açıklamalara hatta hadislere ihtiyaç duymayanlar, nasılda kıvırtıyorlar...Cahiliye arabları veya diğerleri namaz kılmayı, zekat vermeyi vb. ibadetleri biliyorlarmış ??!! Aynen kabeyi çıplak olarak tavaf etmeyi bildikleri gibi ,bunlarıda biliyorlardır!!! Hadislere iman etmeyenlerin, düştükleri çukur ne acib bir çukur!!!!Fesubhanallah!

Ben sana demedim mi ben doktor değil diye.Yine de yardımcı olayım belki kafan çalışmaya başlar.