Kuran yetersiz mi?Hadise muhtaç mıyız?

adams77

Kanalizasyoncu
yok o riski göze alamam
malum bel sorunum var

Tedavi ederim. Sorunundan kurtulmak istiyorsan vahyin bende şekillendiğini ve sorununda kurtulduğunu görmek için gel. ne olursan ol gel ister belden ister böbrekten ister dalaktan sorunlu yinede gel

Kaptan

Mecra Yazarı
Tedavi ederim. Sorunundan kurtulmak istiyorsan vahyin bende şekillendiğini ve sorununda kurtulduğunu görmek için gel. ne olursan ol gel ister belden ister böbrekten ister dalaktan sorunlu yinede gel

sus be...
soruya cevap vermek yerine bir kamyon laf ettin
gelmem
soruya cevap ver geleyim :)

çelebiler

Kıdemli Üye
soru buydu

Sen ey adams77, Peygamber secilmis olsaydin Vahiy sende sekillenmeyecek miydi, sekillenecekti,
ee...daha ne konusuyon :)

Hadis inkarcilarini bir soruyla tarihe gömen kisi olarak tarihteki hakli yerimi almak istyorum :O
Sen peygamber olsaydın ne olacaktı?

Kuran'da bildirilen haramların yanına şimdiki hadislerde olduğu gibi haramlar mı ekleyecektin?

Zinanın cezasını Allah belirlediği halde insanları recm mi edecektin.

Ondan sonra Allah'ın senden büyük düşmanı mı olurdu?Nadıl peygamberlik bu böyle.

Kaç Allah'tan kaçabilirsen. :)

Kaptan

Mecra Yazarı
Sen peygamber olsaydın ne olacaktı?

Kuran'da bildirilen haramların yanına şimdiki hadislerde olduğu gibi haramlar mı ekleyecektin?

Zinanın cezasını Allah belirlediği halde insanları recm mi edecektin.

Ondan sonra Allah'ın senden büyük düşmanı mı olurdu?Nadıl peygamberlik bu böyle.

Kaç Allah'tan kaçabilirsen. :)

aloooo...demagoji yapiyorsun
yer miyiz, yemeyiz :)

sorunlu alanlari birak orada mutabigiz
sorunsuz alanlara gel, gelirken de saglam gel

adams77

Kanalizasyoncu

heheheh :)

peygamberliğime inandın mı? önce nasıl inandığını bir anlat bakem sonra vahiyin nasıl şekillendiğini sana gösteririm meraklanma yeter ki görmek ister sen

ama önce nasıl inandın de hele

Kaptan

Mecra Yazarı
heheheh :)

peygamberliğime inandın mı? önce nasıl inandığını bir anlat bakem sonra vahiyin nasıl şekillendiğini sana gösteririm meraklanma yeter ki görmek ister sen

ama önce nasıl inandın de hele

yok öyle, sirayla gidcez
kacmak yok soruya cevap ver önce

adams77

Kanalizasyoncu
yok öyle, sirayla gidcez
kacmak yok soruya cevap ver önce

verdimya

nasıl oldu benim peygamber olduğuma inandın? kafana göre mi? Rüya mı gördün? Vahiy mi aldın?

Nereden biliyorsun vahyin bende şekil bulduğunu? yoksa sende ete kemiğe büründü diyenlerden misin? yada benim sana sunduğum şeklin vahiy ile olduğunu nereden biliyorsun?

silahın ters tepiyor kaptan :)

sana ilk başta söyledim değil mi? sorun yapıya ters ve bir o kadar anlamsız.

Vahyin şekil ile bir alakası yok kurduğun bağlantı yanlış şartlı yönlendirme yapıyorsun. Dış dünya senin sorumluluğunda ortaya çıkan şekillerden oluşur senin bakman gereken şey ise iç dünyanda sana gelen enerjidir ve enerji şekille gelmez :)

dostum fred çakmak taş bu gün yaşasaydı sana çok gülerdi senden yüzyıllar önce yaşamış bir olarak senin kadar saçma bir soruyu daha sormadığı için yabadaba duuuu derdi.

çelebiler

Kıdemli Üye
aloooo...demagoji yapiyorsun
yer miyiz, yemeyiz :)

sorunlu alanlari birak orada mutabigiz
"Sorunlu alan mı" Anaaam!

Yine bonzaiii

Allah'ın dininde sorunlu alan mı olur ya hu?

Kim için kulların uydurmalarını din diye kabul ediyorsunuz?

İlah kim?Rab kim?

Çöpten karnını doyurur musun.Sanırım bu gerçekleri "demagoji" sayar,çöpe talim edersin.Yakışır mı insana.

Kaptan

Mecra Yazarı
offff SIKILDIM ya
cocuk gibisiniz ha

soyle adam gibi usluplu oturakli konusalim istiyorum ama olmuyor
herkes muhatabini alt etme pesinde
iyi tamam oyle de olsun ama azicik da dise dokunur olsun canim
boyle bos bos olmuyor

konusmuyorum

adams77

Kanalizasyoncu
offff SIKILDIM ya
cocuk gibisiniz ha

soyle adam gibi usluplu oturakli konusalim istiyorum ama olmuyor
herkes muhatabini alt etme pesinde
iyi tamam oyle de olsun ama azicik da dise dokunur olsun canim

ula laz uşağı önce sen başlattıyan hadis inkarcılarını tarihe gömecem dedin yaa

halt etmek gerçekten halt ettin :)

kaptan kusura bakma sende bu mantık olduğu sürece muhattabından dişe dokunur bir şey göremezsin.

kızma dost acı söyler daaa

Fakr

Profesör
Selam @adams77

Size bir kaç soru sormak istiyorum cevaplarsanız sevinirim.-Lütfen biraz net ve açık olsun-

Resul ne demektir?

Vahiy nedir?

Kişi bağlamında Muhammed(as) besmeleler hariç 6236 AYAT'ın dışında AYET ile muhatab olmuş mudur?Muhatab olmuşsa bunları dile getirmiş midir?Getirmiş ise nasıl dile getirmiştir?Bunu nasıl anlamalıyız?

Sünnet tanımınız nedir?

Şimdilik bu kadarla yetineyim.Duruma göre genişletiriz...

Selametle...

adams77

Kanalizasyoncu
Selam @adams77

Size bir kaç soru sormak istiyorum cevaplarsanız sevinirim.-Lütfen biraz net ve açık olsun-

Resul ne demektir?

Vahiy nedir?

Kişi bağlamında Muhammed(as) besmeleler hariç 6236 AYAT'ın dışında AYET ile muhatab olmuş mudur?Muhatab olmuşsa bunları dile getirmiş midir?Getirmiş ise nasıl dile getirmiştir?Bunu nasıl anlamalıyız?

Sünnet tanımınız nedir?

Şimdilik bu kadarla yetineyim.Duruma göre genişletiriz...

Selametle...

Selam Fakr

40 seneyi iki satıra indirgemek kadar büyük bir işi başaracak güce sahip değilim.

Lütfen daha net ve açık sorun ki bizde aynı netlikte ve açıklıkta cevap verebilelim.

Beşiğinden çıkmış kelimeleri tekrar beşiğine yatırmadıkça bir birimize anlamak ve anlatmamız hiç bir zaman net ve açık olmayacaktır.

Katmanları bilen bir kişi olarak vahyi 6236 AYAT ile sınırlamak hatta İnsan 'ın sorumlu olduğu kendi ekip biçtiği kaderini yazdığı bizzat İnsan 'ın yarattığı ortama entegre ettiği ayatları Allah 'ın indirdiği ve elçisinin tebliği ettiği kitap gibi görmek sorunlu değil mi?

Algımız çok farklı elçileri kendi boyutunda bir insan gibi görmek vahyin algısını bozduğu gibi anlaşılmasını da bozar. Bu durumda elçinin sünnetinden bahsetmek zaten sıkıntı doğurur. Elçi mavi rengi severken benimde mavi rengi sevmem çizgisine çekilmiş bir sünnet algısına neden olur ki ümmetin sıkıntı çektiği noktada burası oluyor her zaman. Bana tarık 'ı yada tarikatı sormuş olsanız elçiye bağlı olarak bunun üzerinde düşünürüm ve konuşabilirim fakat elçi ve sünnet her zaman sıkıntı doğurmuştur. Her insan 'a aynı yükü yüklemek ve aynı şeyi istemek gibi bir adaletsizliğe kapı açmış olursunuz.

Selam et kardeşim selam

Fakr

Profesör
Selam Fakr

40 seneyi iki satıra indirgemek kadar büyük bir işi başaracak güce sahip değilim.

Lütfen daha net ve açık sorun ki bizde aynı netlikte ve açıklıkta cevap verebilelim.

Beşiğinden çıkmış kelimeleri tekrar beşiğine yatırmadıkça bir birimize anlamak ve anlatmamız hiç bir zaman net ve açık olmayacaktır.

Selam

Sorularım açık ve net...Bu kavramların ''kitab''taki kullanımlarını soruyor ve sizde bir ''kitab'' okuyucusu olarak nasıl anladığınızı dile getirmenizi istiyorum.İster 2 satırda ister dilediğiniz satırda...

Sizin ifadenizle ''beşiğinden çıkmış olan kelimelerin'' tekrar yerine ''yatıran birisi olarak'' sizin bu kavramlardan ne anladığınızı dile getirmeniz birbirimizi daha iyi anlama noktasında ve neyi kastettiğinizi gösterme adına önemli bir adım olacaktır.

Katmanları bilen bir kişi olarak vahyi 6236 AYAT ile sınırlamak hatta İnsan 'ın sorumlu olduğu kendi ekip biçtiği kaderini yazdığı bizzat İnsan 'ın yarattığı ortama entegre ettiği ayatları Allah 'ın indirdiği ve elçisinin tebliği ettiği kitap gibi görmek sorunlu değil mi?

Algımız çok farklı elçileri kendi boyutunda bir insan gibi görmek vahyin algısını bozduğu gibi anlaşılmasını da bozar. Bu durumda elçinin sünnetinden bahsetmek zaten sıkıntı doğurur. Elçi mavi rengi severken benimde mavi rengi sevmem çizgisine çekilmiş bir sünnet algısına neden olur ki ümmetin sıkıntı çektiği noktada burası oluyor her zaman. Bana tarık 'ı yada tarikatı sormuş olsanız elçiye bağlı olarak bunun üzerinde düşünürüm ve konuşabilirim fakat elçi ve sünnet her zaman sıkıntı doğurmuştur. Her insan 'a aynı yükü yüklemek ve aynı şeyi istemek gibi bir adaletsizliğe kapı açmış olursunuz.

Selam et kardeşim selam

Sorum aynen şu şekilde idi: ''Kişi bağlamında Muhammed(as) besmeleler hariç 6236 AYAT'ın dışında AYET ile muhatab olmuş mudur?Muhatab olmuşsa bunları dile getirmiş midir?Getirmiş ise nasıl dile getirmiştir?Bunu nasıl anlamalıyız?''

Muhammed(as) şahsında bir özel soru idi.Bunu kaçırmışınız bu birincisi.İkinci olarak Ayat ve ayet ayrımına dikkat çekmiş ve o bağlamda soru sormuştum.Oysaki kelimelerin beşiği bağlamı içerisinde değerlendirilmesi vurgusu yapan siz bu noktada bunu gör(e)memişsiniz.Doğaldır.Herkes her şeyi bilmesi tabi ki mümkün değildir.Ama dikkat buyurursanız bu ayrımdan sonrasında soruyu size yöneltmiş ve olayı genişletmiş iken siz bendenizi olayı daraltmak ile ''itham'' ediyorsunuz.Aslında bunu daraltmak bu ayrımı görmemek değil midir?

Sünnet hususunda ise ben bu kavramı nasıl tanımladığınızı öğrenmek istedim.Sizin itiraz ettiğiniz bir konu olan birilerinin söylediğini eleştiri-ataların dinine uymak vb- hususunu dile getirmenizi değil.-İçeriği gerekirse ileri bölümlerde konuşulabilir-

Kısacası birilerini eleştirilen hususlar üzerinde barınmadan bu sorulara nasıl cevap verebilirsiniz?Yani yukarıdaki soruları şahsınız nasıl anlıyor ve cevap veriyorsunuz?

(İlk) Sorularımız:

Resul ne demektir?

Vahiy nedir?

Sünnet tanımınız nedir?

Selametle...

adams77

Kanalizasyoncu
Selam

Sorularım açık ve net...Bu kavramların ''kitab''taki kullanımlarını soruyor ve sizde bir ''kitab'' okuyucusu olarak nasıl anladığınızı dile getirmenizi istiyorum.İster 2 satırda ister dilediğiniz satırda...

Sizin ifadenizle ''beşiğinden çıkmış olan kelimelerin'' tekrar yerine ''yatıran birisi olarak'' sizin bu kavramlardan ne anladığınızı dile getirmeniz birbirimizi daha iyi anlama noktasında ve neyi kastettiğinizi gösterme adına önemli bir adım olacaktır.

Selametle...

Selam Fakr

Sen benden elimi taşın altına sokmamı istiyorsun bende bunun kağıt üzerinde yada böyle net üzerinde olacak işler olmadığını anlatmaya çalışıyorum. Zekatı tam verenlerden olmak istiyor isek gerçek olana O 'nun bizden razı olması yada rızasını kazanmamız için bir araya gelip enine boyuna sesli ve zamanlı olarak konuşarak çözüme kavuşturmamız gerekiyor. Kısaca face of face

adams77

Kanalizasyoncu
Selam

Sorum aynen şu şekilde idi: ''Kişi bağlamında Muhammed(as) besmeleler hariç 6236 AYAT'ın dışında AYET ile muhatab olmuş mudur?Muhatab olmuşsa bunları dile getirmiş midir?Getirmiş ise nasıl dile getirmiştir?Bunu nasıl anlamalıyız?''

Selametle...

Selam Fakr

Kişi bağlamında Muhammed(as) 'yi alamazsın yani kısaca elçiyi kendi katmanına yada boyutuna dahil etmiş olursun.

adams77

Kanalizasyoncu
Selam

Muhammed(as) şahsında bir özel soru idi.Bunu kaçırmışınız bu birincisi.İkinci olarak Ayat ve ayet ayrımına dikkat çekmiş ve o bağlamda soru sormuştum.Oysaki kelimelerin beşiği bağlamı içerisinde değerlendirilmesi vurgusu yapan siz bu noktada bunu gör(e)memişsiniz.Doğaldır.Herkes her şeyi bilmesi tabi ki mümkün değildir.Ama dikkat buyurursanız bu ayrımdan sonrasında soruyu size yöneltmiş ve olayı genişletmiş iken siz bendenizi olayı daraltmak ile ''itham'' ediyorsunuz.Aslında bunu daraltmak bu ayrımı görmemek değil midir?

Selametle...

Selam Fakr

yapmaman gereken şeyleri yapıyorsun :) Sesli düşün fakat yazılı düşünme

Senin bulunduğun yerden öyle görünebilir fakat dilersen birde gel benim bulunduğum noktadan bakı ver.

adams77

Kanalizasyoncu
Selam

Kısacası birilerini eleştirilen hususlar üzerinde barınmadan bu sorulara nasıl cevap verebilirsiniz?Yani yukarıdaki soruları şahsınız nasıl anlıyor ve cevap veriyorsunuz?

Selametle...

Resül = elçi

Vahiy = hatırlatma

Sünnet = tanımsız bunun yerine tarık, tarikat yada şeriat 'ı koymalısın.

Fakr

Profesör
Selam Fakr

Sen benden elimi taşın altına sokmamı istiyorsun bende bunun kağıt üzerinde yada böyle net üzerinde olacak işler olmadığını anlatmaya çalışıyorum. Zekatı tam verenlerden olmak istiyor isek gerçek olana O 'nun bizden razı olması yada rızasını kazanmamız için bir araya gelip enine boyuna sesli ve zamanlı olarak konuşarak çözüme kavuşturmamız gerekiyor. Kısaca face of face

Selam

Anlıyorum...Ama uzun süre birilerine rahat bir şekilde dile getirdiğiniz davranışı burada da göstermenizi umardım...

Selam Fakr

Kişi bağlamında Muhammed(as) 'yi alamazsın yani kısaca elçiyi kendi katmanına yada boyutuna dahil etmiş olursun.

Bana örnek kılınan bir kişi benim donanımda olmayacak.Allah neden melek göndermedi mi de benim gibi bir ''beşer'' gönderdi adams?

Onunla bizim aramızdaki tek fark ''ona vahyedilmesi'' değil midir?Ne kendi katmanım-türüm değil- sınırlıyorum ne de ulaşılamaz boyuta çıkartıyorum.Kendi gibi aynı tür'den olan herkes O'nun yaşadığını yaşayacaktır.Sadece lafzi ve mana itibariyle korunan vahiy durumu müstesna.Bütünü görmek lazım.

Selam Fakr

yapmaman gereken şeyleri yapıyorsun :) Sesli düşün fakat yazılı düşünme

Senin bulunduğun yerden öyle görünebilir fakat dilersen birde gel benim bulunduğum noktadan bakı ver.

Seni anlama adına soru sordum ve verdiğiniz cevap üzerine bunu dile getirdim.Yani aslında sizin taraftan bakarak bunu yaptım.Ve diyorum ki yanlış ifade ettim ise siz kendinizi daha iyi tanımlayacak olarak buyurun tanımlayın ve sorduğumuz sorulara cevap verin.Böylece olay daha netleşmiş olur.

Resül = elçi

Vahiy = hatırlatma

Sünnet = tanımsız bunun yerine tarık, tarikat yada şeriat 'ı koymalısın.

Sorularımıza kısa cevap vermeyi tercih etmişiniz.40 yılın birikimi bu kadar değildir değil mi?

Biraz 40 yılı ortaya çıkarmaya çalışalım.

Elçi kimdir/kimlerdir?Kaç türlü elçi vardır?Görevleri nedir?

Hatırlatma diye tanımladığınız vahiy sadece Resul özelinde Peygamberlere mi yapılır?Neden?

Sünnet kavramı sizin için açık olduğu ifade edilen kitab da neden tanımsız bırakıyorsunuz?Başka sizin için açık olmayan hususlar var mı?Bu kavram kitabta ne anlamda kullanılmaktadır?

Selametle...