Kuran yetersiz mi?Hadise muhtaç mıyız?

Fakr

Profesör
Selam Fakr

اَللّٰهُ يَصْطَف۪ي مِنَ الْمَلٰٓئِكَةِ رُسُلاً وَمِنَ النَّاسِۜ اِنَّ اللّٰهَ سَم۪يعٌ بَص۪يرٌۚ

(A)llâhu yastafî mine-lmelâ-iketi rusulen vemine-nnâs(i)(c) inna(A)llâhe semî’un basîr(un)

Lütfen bu ayeti bana türkçeye çevirirmisin.

Sonra Tahrim 6. ayeti ile bağlantısı nedir?

Son olarakta Elçi neden bende sizin gibi İnsan 'ım demiyorda. Özellik ile bende sizin gibi beşerim diyor? Burada neden beşer kelimesi tercih ediliyor.

Selam

''Allah meleklerden ve insanlardan resuller seçer.Muhakkak ki Allah işitendir görendir''.

Hangi bağlamını soruyorsunuz?Melek bağlamını mı,resul bağlamını mı,insan bağlamını mı,düşünce bağlamını mı,tesbih bağlamını mı,salat bağlamını mı,asi olmamaları bağlamını mı hangisi konusunda yazmamı istiyorsunuz?

Beşer hususunda ise dış katman olarak aynı görünmeye atıf yapılıyor.Ben de sizin gibi dış görünüş itibariyle aynı görünüyorum/cilt kısmına atıf.Ama benim sizden farkımız edim yani iç katmanım itibariyle/âdem farklıyım.Çünkü bana vahyediliyor.Burada Ruh üflenme durumuna atıf söz konusudur.Kısacası ben de sizin gibi aynı türdenim ama farkımız bana vahyedilmesidir diyerek insanın iki katmanına atıf yapılıyor.

Selametle...

Fakr

Profesör
Selam @adams77

Selam

Biraz daha genişleterek devam edelim.(Özelde ki tanımınızı öğrendik)

Kitab'ta rüzgar'ın da resullüğünden bahsetmektedir.Bu resulluk nasıldır?

Selametle.

adams77

Kanalizasyoncu
Selam

''Allah meleklerden ve insanlardan resuller seçer.Muhakkak ki Allah işitendir görendir''.

Hangi bağlamını soruyorsunuz?Melek bağlamını mı,resul bağlamını mı,insan bağlamını mı,düşünce bağlamını mı,tesbih bağlamını mı,salat bağlamını mı,asi olmamaları bağlamını mı hangisi konusunda yazmamı istiyorsunuz?

Beşer hususunda ise dış katman olarak aynı görünmeye atıf yapılıyor.Ben de sizin gibi dış görünüş itibariyle aynı görünüyorum/cilt kısmına atıf.Ama benim sizden farkımız edim yani iç katmanım itibariyle/âdem farklıyım.Çünkü bana vahyediliyor.Burada Ruh üflenme durumuna atıf söz konusudur.Kısacası ben de sizin gibi aynı türdenim ama farkımız bana vahyedilmesidir diyerek insanın iki katmanına atıf yapılıyor.

Selametle...

Selam Fakr

algıma göre beni tatmin etmiyor.

النَّاسِۜ = الْاِنْسَا görüntü olarak aynı değiller fakat anlam olarak aynı diyorsun?

adams77

Kanalizasyoncu
Selam

Hicr Suresi ayat 22

Rum Suresi ayat 46

Ersele ?

Bana resül 'ü sormuştun genel yani ana bir tanım yaptım. Fakat yaptığım tanıma göre her resül iyi değildir. Bunu kitabın içinde firavunda ve sebe melikeside fark edebilirsin.

Fakr

Profesör
Dedimya algıma göre beni tatmin etmiyor. Hangi bağlamda olması değil ana bağlamda konuşuyoruz sanıyordum.

Selam

Bizde adams işte bundan bahsediyoruz ALGILAR insanı yanıltır BURHAN'a bak...

''Beşer'' kavramı Kitab'da 36 kez kullanılmasına rağmen ve hiç bir yerde ''insan'' ile aynı anlamda kullanılmıyor.Sadece YORUMLARda birileri aynı tür bağlamında insan olarak YORUM yapmayı tercih ediyor.Ama Arap dilinde anlamları ve kitabtaki kullanımları farklı olarak ifade ediliyor.

Ana bağlam hususunda ise üç kavram önümüze çıkıyor.Beşer,İnsan ve Âdem...Bunların hepsi birbirinden farklı...Genel olarak dış görünümü/türü itibariyle beşer,sorumluluk bağlamıyla insan,Ruh üflenmesiyle de âdem ol'uşudur...

Selametle

Fakr

Profesör
Ersele ?

Bana resül 'ü sormuştun genel yani ana bir tanım yaptım. Fakat yaptığım tanıma göre her resül iyi değildir. Bunu kitabın içinde firavunda ve sebe melikeside fark edebilirsin.

Selam

Bu resullerin ''kötü'' olduğunu nereden çıkardınız?

adams77

Kanalizasyoncu
Selam

Bizde adams işte bundan bahsediyoruz ALGILAR insanı yanıltır BURHAN'a bak...

Selametle

Selam Fakr

ALGILAR

sen benim gördüğümü görmüyorsun bende senin gördüğünü görmüyorum. Sen kendi gördüğün ile bana BURHAN 'a bak diyorsun.

Zamana ihtiyaç vardır. Burada önemli olan paylaşmaktır ortaya koyup ortaya konandan hissemize düşeni almaktır. Farklı renklerin farklı tatların olduğunu kabul etmeliyiz. Farklı kan guruplarına sahibiz uyuşmayan kan guruplarından kan alamıyoruz.

Dönüşümüz mutlaka O 'na dır. Biz bir birimize yardım edelim

Selam et

Fakr

Profesör
Selam

Anlıyorum...Asıl konuşulacak konuya tam girecek iken ve bazı ''tezatlıklar,eksik okumalar'' ortaya çıkacak iken konuşma isteğinizin olmayışı-ki bunun nedeni siz de saklı- devam etmek sağlıklı bir ortam çıkarmayacaktır.Acizane tavsiyem konu hakkında biraz daha geniş bir araştırma yapmanızdır.Burada bir kapı araladıksa-ki 2 hususu anladığınızı düşünmekteyim- bu bir kazanımdır.

Allah her doğru adımımızda yardımcımız olsun...

Selametle...

adams77

Kanalizasyoncu
Selam

konuşma isteğinizin olmayışı-ki bunun nedeni siz de saklı-

Selametle...

Selam Fakr

Güzel kardeşim size yakışmıyor yakıştıramıyorum. Lütfen niyet okuma okuyorsan da en azından onu içinde tutuver böylesi daha hoştur. Sana sürekli vurgu yapıyorum yüz yüze konuşma ile internet üzerinden konuşma arasından dağlar kadar fark vardır. Bir yandan iş yaparken iş ortamının meşguliyeti ile ilgilenirken bir yandan sorduğun sorulara cevap vermek kolay bir durum olmasa gerek. Yazarken dikkat etmeye gayret gösteriyorum fakat galiba eksik kalıyorum.

Ben hiç bir zaman ve hiç bir şekilde konuşmaya başladığımda birşeyleri biliyorum yada çözdüm bittirdim algısı ile konuşmuyorum. Bu yüzden kendi bildiğim ile karşımdakini hiç bir zaman dengelemeye çalışmıyorum. Rahat olmak gerekir öğrenme yolunda olan öğretmeye kalkmaz. Bizler düştüğümüz bu çukurdan nasıl çıkarız hesabını yapıyoruz. Lütfen yapıcı ol davete icabet etmelisin.

Fakr

Profesör
Selam Fakr

Güzel kardeşim size yakışmıyor yakıştıramıyorum. Lütfen niyet okuma okuyorsan da en azından onu içinde tutuver böylesi daha hoştur.

Selam

Niyet okuyuculuğu yapmadım.Sadece farkında mısınız bilmiyorum cevabınızda bu açık ve net olarak görülüyor...

İkinci kısım olarak ise zan beslememe adına bu cevapların nedeni nedir bilmiyorum bunun nedeni sizde saklı diyerek zan beslememiş ve niyet okuyuculuk kısmına kapı dahi aralamamıştım.Ama gördüğüm kadarıyla yanlış anlaşılma olmuş.Bendenizin burada bir hatası varsa Allah beni affetsin...

Kusura bakmayın...

Not: Sorularınız da ismimi kullanır iseniz o zaman fark edebilirim.Son sorunuzu bu mesaj üzerine gördüm...Buna dikkat ederseniz sevinirim.Cevap verebilmem için bu önemli bir unsur.

Selametle...

adams77

Kanalizasyoncu
Selam

Niyet okuyuculuğu yapmadım.Sadece farkında mısınız bilmiyorum cevabınızda bu açık ve net olarak görülüyor...

İkinci kısım olarak ise zan beslememe adına bu cevapların nedeni nedir bilmiyorum bunun nedeni sizde saklı diyerek zan beslememiş ve niyet okuyuculuk kısmına kapı dahi aralamamıştım.Ama gördüğüm kadarıyla yanlış anlaşılma olmuş.Bendenizin burada bir hatası varsa Allah beni affetsin...

Kusura bakmayın...

Not: Sorularınız da ismimi kullanır iseniz o zaman fark edebilirim.Son sorunuzu bu mesaj üzerine gördüm...Buna dikkat ederseniz sevinirim.Cevap verebilmem için bu önemli bir unsur.

Selametle...

Selam Fakr

çıkış saatim yaklaşıyor. bende saklı bir şey yok olmadığınıda görmek istiyorsan mümkün olursa bir gün yüz yüze görüşelim o vakit görürsün inşallah

belkide neden sadece bende saklı değildir. O her şeyi hakkı ile bilen değilmidir.

Tanışmak ve tanımak iletişim kurmada çok önemli bir faktördür. Bu tarz konuları konuşmak çok kolay olmasa gerek herkes çok farklı öğreniyor. Bütün mesele öğrenileni BİR 'leyebilmek.

Hakkını helal et

Selam et