Kuran yetersiz mi?Hadise muhtaç mıyız?

Fakr

Profesör
Selam Fakr

çıkış saatim yaklaşıyor. bende saklı bir şey yok olmadığınıda görmek istiyorsan mümkün olursa bir gün yüz yüze görüşelim o vakit görürsün inşallah

belkide neden sadece bende saklı değildir. O her şeyi hakkı ile bilen değilmidir.

Tanışmak ve tanımak iletişim kurmada çok önemli bir faktördür. Bu tarz konuları konuşmak çok kolay olmasa gerek herkes çok farklı öğreniyor. Bütün mesele öğrenileni BİR 'leyebilmek.

Hakkını helal et

Selam et

Selam

Farklı şehirlerdeyiz kısmet olursa görüşürüz.

Hakkım varsa helal olsun...Siz de haklarınızı helal edin...

Selametle...

fakiri

Kıdemli Üye
Hiç bir müslüman, Hadislere muhtaç olmadığını (!) belirtmek için"Kuran yetersiz mi?" şeklinde bir küfür sorusu sorarak ifade etmez ! Böyle bir sual ancak müslümanlıkla ilgisi olmayanlar tarafından sorulabilir ! Ne demek istiyoruz?
Kuran, asla yetersiz değildir ve olamaz ! Ancak,Kuran yeterlidir diye hadislere küfretmek hiç gerekemez ! Çünkü, hadislere küfredilince Kuranın yeterliliği sizi kurtarmaz !

adams77

Kanalizasyoncu
Selam

Bu resullerin ''kötü'' olduğunu nereden çıkardınız?

Selam Fakr

Biz resülleri ve beraberinde getirdiklerini nasıl tanıyabiliriz. Biz resüllerin Allah tarafından gönderildiğine nasıl şahit olacağız?

Benim yaptığım resül tanımı geneldi ve konumuz olan insan üzerine idi. Resül olmak ile Allah 'ın resülü olmak çok farklı şeylerdir değil mi?

adams77

Kanalizasyoncu
Bütün mesele Allah kitap indirir mi? Bu soruya cevap bulurken bile insan 'ın inşa aşamasında geçtiği yolu farkı etmek yada farkında olmak gerekiyor. Biz kendimizi biliyoruz ve tanım olarak insan diyoruz peki bizim dışımızda yaratılanlar yada yaratılmışlar nelerdir kimlerdir? farkındamıyız yada fark edebiliyormuyuz. Onları nasıl tanımlayabiliriz ki?

En tehlikeli sonuç bizden öncekilerin bıraktıklarını sorgusuz sualsiz kullanmaya başlamakla oluşur. Bizler şuan öyle bir zaman dilimindeyiz ki. bizden öncekilerin kirlettiği, eskittiği, değiştirdiği bir dünyada yaşıyoruz hiç bir şey ilk günkü gibi tazeliğini ve temizliğini korumuyor yalnız Allah 'ın ayetleri başka işte bu durumda bizimde yapmamız ve izlememiz gerek yol bu ayetleri bulmak ve onlara tutunarak yolumuzu doğrultmaktır. Allah 'ın ayetleri diye önümüze sunulan "Kitap'tan olmayan birşeyi siz Kitap'tan sanasınız diye, dillerini Kitap'la egip bükerler. O, Allah katında olmadıgı halde, "Bu, Allah katındandır." derler. " bizim bu duvarı yada engeli aşıp saf ve temiz olana ulaşmamız gerekiyor.

adams77

Kanalizasyoncu
arkadaşın biride böyle bir soru hazırlamış.

Sen ey adams77, Peygamber secilmis olsaydin Vahiy sende sekillenmeyecek miydi, sekillenecekti,

Şimdi bu arkadaşa soru sorsak cevap verir mi bilmem fakat biz yinede yazıp çizelim

ey bu soruyu soran @Kaptan arkadaşım beni peygamber olarak sen mi seçtin ki seçildiğimi nereden bileceksin? benim peygamber olduğumu ve vahyin bende şekillendiğini nasıl anlayacaksın?

ey bu soruyu soran kaptan arkadaşım vahiy bana yazılı tebliğ edildi. Kitap olarak verildi. Elçinin görevi tebliğ etmek değil mi? şekili nereden çıkardın? bana ne verildi ise sanada onu sunmayacakmıydım? hepsini çorba ettin bıraktın nerede bunun hikmet 'i şimdi? Yahu nereden bileceksin Allah 'ın senden böyle şekilleri istediğini yada bana vahyettiğini :)

işte bir tane daha kendisinden öncekilerin tahrif ettiği yol üzerinde kendini dosdoğru gören sorgusuz, sorgulamasız kaptan

sorularında senin gibi belinden sorunlu bee tabi sen yine bunları anlamaz ve görmezsin sen bilirsin kaptan sen bilirsin. Din günü bunun için var değil mi?

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Bütün mesele Allah kitap indirir mi? Bu soruya cevap bulurken bile insan 'ın inşa aşamasında geçtiği yolu farkı etmek yada farkında olmak gerekiyor. Biz kendimizi biliyoruz ve tanım olarak insan diyoruz peki bizim dışımızda yaratılanlar yada yaratılmışlar nelerdir kimlerdir? farkındamıyız yada fark edebiliyormuyuz. Onları nasıl tanımlayabiliriz ki?

En tehlikeli sonuç bizden öncekilerin bıraktıklarını sorgusuz sualsiz kullanmaya başlamakla oluşur. Bizler şuan öyle bir zaman dilimindeyiz ki. bizden öncekilerin kirlettiği, eskittiği, değiştirdiği bir dünyada yaşıyoruz hiç bir şey ilk günkü gibi tazeliğini ve temizliğini korumuyor yalnız Allah 'ın ayetleri başka işte bu durumda bizimde yapmamız ve izlememiz gerek yol bu ayetleri bulmak ve onlara tutunarak yolumuzu doğrultmaktır. Allah 'ın ayetleri diye önümüze sunulan "Kitap'tan olmayan birşeyi siz Kitap'tan sanasınız diye, dillerini Kitap'la egip bükerler. O, Allah katında olmadıgı halde, "Bu, Allah katındandır." derler. " bizim bu duvarı yada engeli aşıp saf ve temiz olana ulaşmamız gerekiyor.

Yahudiler'in bir anlamda da Hıristiyan'ların Tevrat ve İncil'de yaptıkları düzenbazlıklarının, tahrif ameliyelerinin acısını müslümanlardan çıkarmana gerek yoktur. Buradan hareketle kendi kısırlığına oy devşirmen zordur. Mümkün de değildir. Neden böyle yaparsın, bu da manidardır. Çünkü bu hareketin dahi, onlara özenmenin bir neticesidir. Ben öyle anlıyorum. Niyetin temiz olanı temiz bırakmak değildir, temiz olana hiç uymak değildir. Temiz olanı kirletmektir.

Aha Ramazan, sana emredilmemiş sadece senden evvelki ümmetlere de emredilmiş, senden evvelki ümmetler kimdi, ya Yahudi'lerdi ya da Hıristiyanlar, yani ehl-i kitap dediğimiz topluluk. Bunların önder alimleri, kendilerine emir buyurulan oruç ayetlerini dahi tahrif etmişlerdir. Günlerin sayılarını değiştirmişlerdir. Hilal'e göre uzantısını da değiştirmişlerdir. En sonunda oruç falan da bırakmamışlardır tamamen tahrif ederek lağvetmişlerdir.

Ehl-i kitab'ın bu tür rezaletlerini alıp; ilimlerini, Kur'an merkezli disiplinize eden müslüman alimlerin üzerine yıkman senin ne kadar ehl-i kitap hezayanı içerisinde olmanı göstermesi açısından da önemlidir. Yani yaptığın temiz'e uymak değildir, temiz'i pislemektir.

Hiçbir ilmiyle amil olan İslam alimi, Kur'an'ın emrettiği oruç ayetini değiştirmek için eline kalem almış mıdır..? Almamıştır değil mi..? Yani Kur'an'ın hiçbir ayetinin yorumlanmasında İslam alimlerini bu tür rezaletlerin içerisinde bulamazsın. Gerçek bu olduğu halde alimlerin üzerine ehl-i kitap'ın rezaletlerinden yola çıkarak pislemen senin ne kadar kötü bir tıynette olduğunu göstermesi açısından da önemlidir.

İşin garip tarafı, "Sadece Kur'an" diyen ve günümüzde de alim geçinen zevatlar var, kankaların var, sen onların kitaplarını falan hiç okumuyorsun değil mi, onları bir oku bakalım, Yahudilerden ve Hıristiyanlardan geri bir yanları yoktur. Onların heyacanıyla Kur'an yorumluyorlar. Nereden bu anlamda bir sapık, bir aklını kaçırmış varsa "Sadece Kur'an" diyenlerde tezahür etmiştir. Cidden manidardır.

Evet, sadece Kur'an diyenler aynı zamanda Kur'an'ı da tahrif edenlerdir...

Hangi alim Kur'an'ın falan ayetlerini tahrif etmiştir..? Ben ne duydum ne de okudum...

NOT

Bu alimlerin yolundan gittiğini söyleyip Sadece Kur'an diyenlerin ahlakıyla kesişenler de vardır... Burası da önemli... Böylelerini kastediyorsan sana buradan malzeme çıkmaz, çünkü senin de ahlakın budur, kankalarını bize mi jurnalliyorsun..??? :) :) :)

adams77

Kanalizasyoncu
Bu alimlerin yolundan gittiğini söyleyip Sadece Kur'an diyenlerin ahlakıyla kesişenler de vardır... Burası da önemli... Böylelerini kastediyorsan sana buradan malzeme çıkmaz, çünkü senin de ahlakın budur, kankalarını bize mi jurnalliyorsun..??? :) :) :)

Semaver diyoruz hiç cevap vermiyorsun ne olacak musluk tıkalı nasıl açacağız :)

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Semaver diyoruz hiç cevap vermiyorsun ne olacak musluk tıkalı nasıl açacağız :)

Hiçbir İslam alimi, Kur'an'ı tahrif etmez, temiz olan Kur'an'a uyar, tasavvurda bulunacaksa O'nun temiz ilkeleriyle tasavvurda bulunur, bunu da yaparken Peygamber'in öğretisini de önemser...

Dolayısıyla ehl-i kitab'a aşıklığın manidardır, ya da ehl-i kitab'ın pisliklerini İslam alimlerine bulaştırman da manidardır...

Senin gibi kısırlar cevabımızı görmezler ki, ancak şöyle görürler...

Yahudilerin ve Hıristiyanların pisliklerini İslam alimleriyle alakalı olduğunu yazarsam, buradan hareketle onlara, haşa, çakarsam sen kesin mutmain olacaksın, cevap olarak bunu istiyorsun sanırım...

Senin pis zevkine aracı olacak değiliz...

İslam alimlerinin içerisinde bir örneği olmayan şeye cevap olur mu..? Olmaz... Dediklerinin bizim mahallede örnekliği yoktur...

Yahudi ve Hıristiyan din alimlerinde ve bir de bunlara aşık olan Sadece Kur'an diyenlerde dediklerinin örnekliği vardır, o mahalleye git birbirinizin pisliğiyle oynayın,

O pislikleri İslam alimlerinin üzerine atmayınız...

adams77

Kanalizasyoncu
Hiçbir İslam alimi, Kur'an'ı tahrif etmez, temiz olan Kur'an'a uyar, tasavvurda bulunacaksa O'nun temiz ilkeleriyle tasavvurda bulunur, bunu da yaparken Peygamber'in öğretisini de önemser...

Dolayısıyla ehl-i kitab'a aşıklığın manidardır, ya da ehl-i kitab'ın pisliklerini İslam alimlerine bulaştırman da manidardır...

Senin gibi kısırlar cevabımızı görmezler ki, ancak şöyle görürler...

Yahudilerin ve Hıristiyanların pisliklerini İslam alimleriyle alakalı olduğunu yazarsam, buradan hareketle onlara, haşa, çakarsam sen kesin orgazm mutmain olacaksın, cevap olarak bunu istiyorsun sanırım...

Senin pis zevkine aracı olacak değiliz...

İslam alimlerinin içerisinde bir örneği olmayan şeye cevap olur mu..? Olmaz... Dediklerinin bizim mahallede örnekliği yoktur...

Yahudi ve Hıristiyan din alimlerinde ve bir de bunlara aşık olan Sadece Kur'an diyenlerde dediklerinin örnekliği vardır, o mahalleye git birbirinizin pisliğiyle oynayın,

O pislikleri İslam alimlerinin üzerine atmayınız...

Ben seni kaptan sandım dı yaa sorry mesaj hatalı olmuş Tahsin

Hadi saklambaç oynayalım sen saklan bende seni bulmayayım olur mu.

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Ben seni kaptan sandım dı yaa sorry mesaj hatalı olmuş Tahsin

Hadi saklambaç oynayalım sen saklan bende seni bulmayayım olur mu.

Tamam da, ben temiz'i temiz tutanlar mahallesindeyim, sen aşık olduğun kulvara in, pislikerinizle oynayınız, nasıl isterseniz öyle takılın...

Tamam mı, hadi ikileyin...

adams77

Kanalizasyoncu
Sermayeyi kaybediyorlar, insanlar Kuran'a yöneldikçe sermayeleri eriyip gidiyor.

Kavramlar o kadar farklılaştırılmış ki. Doğru olan sadece Allah 'ın ayetleri olduğunu görmedikçe güneşi gören dondurmanın eridiği gibi eriyecekler. Doğruyu kendilerinden öncekilerine dayandırdıklarında hatalar zincirine halka olduklarını fark etmiyorlar.