Kutlu Doğum Haftası?

Mesihçi

Ordinaryus
Benim bildiğim Hz. Muhammed'in doğum tarihi hicri takvim temeline dayanan Mevlid Kandilidir.

Bu miladi tarihi kutlamak neyin nesi?İslami hiçbir dayanağı olmayan bu tarihi stadyumlarda bağırarak,çağırarak,ağlayarak kutlayan Müslümanları görüyorum bugünlerde.Hayli ilginç geldi.

Bizi eleştiriyorlar.25 Aralık Noel değil diyorlar.Biz söylüyoruz.Bu bizim belirlediğimiz bir tarihtir.Yahudilerin Hannuka bayramına aşağı yukarı denk gelir.Çünkü o bayram Aralık içerisinde yer değiştirebiliyor.Bizim inancımızda dini bayramlar yoktur.Ancak kutlamamızın sakıncası olmadığını söyler kitabımız.Bu nedenle tarih önemli değildir.

Oysa İslam iki önemli bayramı açıkça belirtmiştir.Kandiller ise yanılmıyorsam hadislere dayalı veya geleneksel olarak belirlenmiş eski Arap takvimine uygun günlerdir.Şimdi Nisan ayında bir gün uydurup onu bir haftaya uzatıp ciddi ciddi ibadetlerle kutlamak sizce de İslami fikre aykırı değil mi?

ömerusta

Kıdemli Üye
mesihci terbiyesizlik yapma efendi ol hadini bil seninle alakası olmayan işlere burnunusokma
bu mesele müslümanların saygı sevgi meselesi sana ne?

Mesihçi

Ordinaryus
Siz hala konuşuyor musunuz?Hiç utanma yok mu sizde?

Ben Kur'anla çelişmeyen Müslümanlara sordum.Siz alınmayın.

ŞehbaL

Kıdemli Üye
Yazdım, yazdım, yazdım ve bir çırpıda sildim =) Zira ne desek de siz neyi görmek isterseniz ondan başkasına itimat etmezsiniz.

sadece bunu bırakıyorum;

İslami hiçbir dayanağı olmayan bu tarihi stadyumlarda bağırarak,çağırarak,ağlayarak kutlayan Müslümanları görüyorum bugünlerde.Hayli ilginç geldi.

İlginçlik görmek istiyorsanız haberlerde çıkan, İsa çarmıha gerildi diye kendisini çarmıha gerdirip sokaklarda onu canlandıran hıristiyanlara gözünüzü çevirmenizi tavsiye ederim =)

Selametle.

redyellow

Kıdemli Üye
Web sitesi
redyellow.besaba.com
mesihci:

20 nisan tarihi Peygamber efendimizin MİLADİ DOĞUM TARİHİdir.

Bu sebeple kimsenin bir şey uydurduğu vs. yok, Hazreti Peygamberin miladi doğum tarihinde onu anıyoruz, onu dinliyoruz, ona dualar ediyoruz vs.vs.

Niye rahatsız oldunuz???

Mesihçi

Ordinaryus
Rahatsız olmadım.Merak ettim.20 Nisan tarihi bir tarihçinin uydurmasıdır.Üstelik 20 Nisan'da değil 14-20 Nisan haftasında kutlanıyor.

İslami dayanağı yoktur.Her şeyden önce güneş takvimine dayalı bir gün İslami olamaz.

Mevlid kandili sönük geçerken bu yeni uydurulmuş günün coşkusunu görünce 25 Aralık konusunda çok hassas Müslümanların bunu nasıl gözden kaçırdığını merak ettim.Yoksa bilinçli körlük mü bu?

Mesihçi

Ordinaryus
Yazdım, yazdım, yazdım ve bir çırpıda sildim =) Zira ne desek de siz neyi görmek isterseniz ondan başkasına itimat etmezsiniz.

sadece bunu bırakıyorum;

İlginçlik görmek istiyorsanız haberlerde çıkan, İsa çarmıha gerildi diye kendisini çarmıha gerdirip sokaklarda onu canlandıran hıristiyanlara gözünüzü çevirmenizi tavsiye ederim =)

Selametle.

Ona bakarsanız 12 Muharrem de kendini zincirleyen Müslümanlar da var.Bana ilginç gelen ağlamaları falan değil o günü bu kadar sahiplenmiş olmaları.Üstte de belirttiğim gibi 1000 den fazla yıldır kutlanan Mevlid Kandili yerine neden bu haftaya ihtiyaç duyuluyor?Reform mu yapıyorsunuz?Oldu olacak Kurban ve Ramazan bayramlarını da Miladi takvime göre yenileyin.

Tüm bunların yanı sıra bu durum hiçbir Müslüman'a garip gelmiyorsa ve herkes bu yeni yetme günde kutlamak istiyorsa beni ilgilendirmez.Keyfiniz bilir.Ben bu duruma açıklık getirecek biri çıkar diye düşündüm ondan yazdım.

redyellow

Kıdemli Üye
Web sitesi
redyellow.besaba.com
Rahatsız olmadım.Merak ettim.20 Nisan tarihi bir tarihçinin uydurmasıdır.Üstelik 20 Nisan'da değil 14-20 Nisan haftasında kutlanıyor.

20 nisan tarihi uydurma değildir, uydurma diyeninki uydurmadır.

20 nisan tarihi doğum günü olunca BİR HAFTA İHDAS ETMEK GEREKİNCE, BİR HAFTA BOYUNCA ANALIM, KUTLAYALIM DEYİNCE haliyle bu hafta tarihleri 14-20 olmuş ne mahzuru var???

Dikkat ederseniz adı kutlu doğmu HAFTASI.

İslami dayanağı yoktur.Her şeyden önce güneş takvimine dayalı bir gün İslami olamaz.

Onu bize bırakın, siz kendinizi yormayın. İslami olup olmadığına bakarız biz siz kendiniz üzmeyin:)

Mevlid kandili sönük geçerken

Vay vay vay... demek SÖNÜK geçiyor mevlit kandili öyle mi???

Mevlit kandilinde yeryüzünde yüzmilyonlar dua ediyor, hazreti pegyamberi anıyor,camileri koşuyor, camileri dolduruyor ama siz sönük diyorsunuz.

acaba gözlüğünüz kaç numara???

Sizin bir göz doktoruna ihtiyacınız var:)

bu yeni uydurulmuş günün coşkusunu görünce 25 Aralık konusunda çok hassas Müslümanların bunu nasıl gözden kaçırdığını merak ettim.Yoksa bilinçli körlük mü bu?

"bilinçli körlük"ten bahsetmeniz çok doğru olmuş, MEVLİT KANDİLİ SÖNÜK GEÇİYOR diyen birisi için cuk oturmuş bir tarif:)

ŞehbaL

Kıdemli Üye

Mevlid kandili sönük geçerken bu yeni uydurulmuş günün coşkusunu görünce 25 Aralık konusunda çok hassas Müslümanların bunu nasıl gözden kaçırdığını merak ettim.Yoksa bilinçli körlük mü bu?

Bakın haddinizi zorluyorsunuz cidden. 12 rebiülevvel 571 yılı miladi olarak 20 nisana tekabül ediyor. Biz de hem hicri olarak hem de miladi olarak kutluyoruz Efendimiz(sav)'in dünyaya teşrifini. bir haftaya çıkarılması yakın bir zamanda olmuştur. Bİr güne sıkıştırmayalım, bir hafta boyunca O'nu (sav) analım diye yapılmış bir etkinlik. Nisan ayı gelmeden kaç ay öncesinden salavatlar dağıtılır, hatimler dağıtılır ve bu güne o şekilde hazırlanılır. Dualar edilir, Salavatlar getirilir. bu hafta içerisinde çekilen salavatlar, okunan hatimler hediye edilir. Sizin bu ince davranışı anlamanızı beklemiyoruz. Lakin 25 aralık gibi bir vaka ile karşılaştırmayın lütfen. Zira 25 Aralıktan itibaren başlanan noel kutlamalarında içkiler, zevkler, eğlenceler, oyunlar...mevcuttur. Biz Sevdamızı dile getiririz. Sevdanın ne olduğunu bilmeniz için de gönül gözünüzü açma gibi bir niyetinizin olması gerekir. Rica ediyorum, kelimelerinizin seçimine biraz daha itina gösterin.

mavera_agd

Doçent
Sizin derdinizin İSLAM olmadığı açıkken, derdinizin bağçıyı dövmek olduğunu anladık ama: )) bu konuyu sizinle niçin konuşaşlım ki hem merakınızda iyi niyet yok açık yakalama derdindesiniz, hemde ortak noktamız yok.. ayrıcana Müslümanların yaptığı hatayı İSLAMA mal edemezsiniz, tıpkı sizin Hz. İsaya attığınız iftiralar gibi, hristiyanların, Hz. İsaya iftiralarını biz Hz. İsa'ya mal etmiyoruz çünkü tahrif eden kişiler.. ama İslamda böyle birşey olmayacak inşALLAH reform vs. gibi sözlerle kafa karıştırarak bir yere varamazsanız, kafanızı başka konulara verin mesela hak din İslam'aama şeytanca değil benden size tavisye: ))

Mesihçi

Ordinaryus

Bakın haddinizi zorluyorsunuz cidden. 12 rebiülevvel 571 yılı miladi olarak 20 nisana tekabül ediyor. Biz de hem hicri olarak hem de miladi olarak kutluyoruz Efendimiz(sav)'in dünyaya teşrifini. bir haftaya çıkarılması yakın bir zamanda olmuştur. Bİr güne sıkıştırmayalım, bir hafta boyunca O'nu (sav) analım diye yapılmış bir etkinlik. Nisan ayı gelmeden kaç ay öncesinden salavatlar dağıtılır, hatimler dağıtılır ve bu güne o şekilde hazırlanılır. Dualar edilir, Salavatlar getirilir. bu hafta içerisinde çekilen salavatlar, okunan hatimler hediye edilir. Sizin bu ince davranışı anlamanızı beklemiyoruz. Lakin 25 aralık gibi bir vaka ile karşılaştırmayın lütfen. Zira 25 Aralıktan itibaren başlanan noel kutlamalarında içkiler, zevkler, eğlenceler, oyunlar...mevcuttur. Biz Sevdamızı dile getiririz. Sevdanın ne olduğunu bilmeniz için de gönül gözünüzü açma gibi bir niyetinizin olması gerekir. Rica ediyorum, kelimelerinizin seçimine biraz daha itina gösterin.

Zevkler,eğlenceler,oyunlar,içkiler 25 Aralıkla alakalı değildir.Esas haddini aşan sizsiniz.Noel sadece ibadetlerle kutlanır.Bir gündür.Başka gün kutlanmaz.İçki ve zevk içerisinde kutlanan şey Noel değil yeni yıldır.Bu söylediğiniz 20 Nisan Kutlu doğumla, 23 Nisan çocuk bayramını aynı şey olarak görmeye benziyor.Bilip bilmeden konuşmayın.

Kutlu doğum haftası bahanesiyle İslam'da modernizasyon ve reform olduğunu görmüş bulundum.Haddimi aşsam da aşmasam da durum budur.Size kolay gelsin.İsterseniz bütün sene kutlayın...

ŞehbaL

Kıdemli Üye
Ona bakarsanız 12 Muharrem de kendini zincirleyen Müslümanlar da var.Bana ilginç gelen ağlamaları falan değil o günü bu kadar sahiplenmiş olmaları.Üstte de belirttiğim gibi 1000 den fazla yıldır kutlanan Mevlid Kandili yerine neden bu haftaya ihtiyaç duyuluyor?Reform mu yapıyorsunuz?Oldu olacak Kurban ve Ramazan bayramlarını da Miladi takvime göre yenileyin.

Tüm bunların yanı sıra bu durum hiçbir Müslüman'a garip gelmiyorsa ve herkes bu yeni yetme günde kutlamak istiyorsa beni ilgilendirmez.Keyfiniz bilir.Ben bu duruma açıklık getirecek biri çıkar diye düşündüm ondan yazdım.

Hem miladi hem de hicri olarak kutlamak istiyoruz =)) bazı ibadetler hicri aylarda yapılır. Ramazan orucu farzdır. Ramazan ayında tutulur. Akabinde de Ramazan bayramı vardır. Kurban bayramı ise Hac ibadetinden sonra olur ki o da zilhicce ayındadır. Onların yerini oynatamazsınız =) İbadetlerle alakalı. Bilmem anlatabiliyor muyum??

Mesihçi

Ordinaryus
20 nisan tarihi uydurma değildir, uydurma diyeninki uydurmadır.

20 nisan tarihi doğum günü olunca BİR HAFTA İHDAS ETMEK GEREKİNCE, BİR HAFTA BOYUNCA ANALIM, KUTLAYALIM DEYİNCE haliyle bu hafta tarihleri 14-20 olmuş ne mahzuru var???

Dikkat ederseniz adı kutlu doğmu HAFTASI.

Onu bize bırakın, siz kendinizi yormayın. İslami olup olmadığına bakarız biz siz kendiniz üzmeyin:)

Vay vay vay... demek SÖNÜK geçiyor mevlit kandili öyle mi???

Mevlit kandilinde yeryüzünde yüzmilyonlar dua ediyor, hazreti pegyamberi anıyor,camileri koşuyor, camileri dolduruyor ama siz sönük diyorsunuz.

acaba gözlüğünüz kaç numara???

Sizin bir göz doktoruna ihtiyacınız var:)

"bilinçli körlük"ten bahsetmeniz çok doğru olmuş, MEVLİT KANDİLİ SÖNÜK GEÇİYOR diyen birisi için cuk oturmuş bir tarif:)

Yahu yapmayın.Mevlid kandilinde bir gece camiye gidip huşu içerisinde dua eden insanlarla,Kutlu doğumda yeri göğü inleten,bir hafta boyunca mitingler yapan insanlar aynı mı?Çoğu kişiye sorsanız Mevlid Kandili nedir diye Hz. Muhammed'in doğum günü olduğunu bilmez.

Mesihçi

Ordinaryus

Hem miladi hem de hicri olarak kutlamak istiyoruz =)) bazı ibadetler hicri aylarda yapılır. Ramazan orucu farzdır. Ramazan ayında tutulur. Akabinde de Ramazan bayramı vardır. Kurban bayramı ise Hac ibadetinden sonra olur ki o da zilhicce ayındadır. Onların yerini oynatamazsınız =) İbadetlerle alakalı. Bilmem anlatabiliyor muyum??

Ben de aynı şeyi söylüyorum.O günlerin yeri değiştirilemez.Mevlid Kandili'nin alternatifi olmaya gidiyor bugün.Eğer Mevlid Kandili aynı coşkuyla kutlansaydı size hak verirdim.O durumda yılın her günü şenliklerle kutlasanız bu günü yine garip gelmezdi.Eski gün gitgide sönükleşirken yeni gün öne çıkıyor.Bir kaç yılda 20 Nisan resmi tatil olacak...

redyellow

Kıdemli Üye
Web sitesi
redyellow.besaba.com
Yahu yapmayın.Mevlid kandilinde bir gece camiye gidip huşu içerisinde dua eden insanlarla,Kutlu doğumda yeri göğü inleten,bir hafta boyunca mitingler yapan insanlar aynı mı?Çoğu kişiye sorsanız Mevlid Kandili nedir diye Hz. Muhammed'in doğum günü olduğunu bilmez.

Evet aynı.

Mevlid kandilinde gideriz camilerde, evlerde huşu içinde dua da ederiz, kutlu doğum haftasında "bazıları çatlasalarda" yeri gögü inletiriz,mitingler yaparız, hepimizin ortak adı MÜSLÜMANdır!

Yerin gögün inletilmesi niye bu kadar batıyor size???

ŞehbaL

Kıdemli Üye
Ben de aynı şeyi söylüyorum.O günlerin yeri değiştirilemez.Mevlid Kandili'nin alternatifi olmaya gidiyor bugün.Eğer Mevlid Kandili aynı coşkuyla kutlansaydı size hak verirdim.O durumda yılın her günü şenliklerle kutlasanız bu günü yine garip gelmezdi.Eski gün gitgide sönükleşirken yeni gün öne çıkıyor.Bir kaç yılda 20 Nisan resmi tatil olacak...

Siz sönük görüyor olabilirsiniz, 12 rebiülevvel ayı da çok güzel kutlanıyorç İçinde olmadığınız için farkında değilsiniz sadece. Ben kendime söz vermiştim ama konu Efendimiz olunca tutamadım işte kendimi. Bu son mesajım olacağını ümid ediyorum, Rabbim bu konuda sukut edebilmeyi bana nasip etsin.

Bilmiyorum eder misiniz ama hakkınızı helal edin zira sinirlendirmişim sizi. Selametle.

misak

Profesör

Allah resulü ve O'ndan sonra gelen sahaber ve onlarında öğrencileri olan tabiin tarafından böyle bir kutlama olmamıştır. İslamda bu şekilde doğum günü kutlamaları yoktur. mevlüt kandili denen ve hz peygamberim,n doğum günü olan günü kutsamak islami değildir.

Müslümanlara yapılmak istenen islamın hristiyanlaştırılmasıdır. nitekim hristiyanlık kiliselere hapsedilmiştir. İslam ise camiilere hapsedilemecek kadar sosyal bir dindir. bu yüzden islamı bu toplumda hapsedebilmek amacı ile belirli gün ve haftalar icat edilmiştir.
dileyen bu günleri kutlasın ama bunu islamdan saymasın. Allah resulünün ve ashabının yapmadığı bir şeyi dine sokmak sapıklıktır.

Mesihçi

Ordinaryus
Evet aynı.

Mevlid kandilinde gideriz camilerde, evlerde huşu içinde dua da ederiz, kutlu doğum haftasında "bazıları çatlasalarda" yeri gögü inletiriz,mitingler yaparız, hepimizin ortak adı MÜSLÜMANdır!

Yerin gögün inletilmesi niye bu kadar batıyor size???

Çarpıtıyorsunuz.Aynı olmadığını bal gibi de biliyorsunuz.Neden çatlayayım.Her hafta stadyumlarda ayin yapan 40-50 bin kişilik kiliseler var.Sayılar veya sesler öneli değil.Öyle bir kilisedense 10 kişilik gerçekten inanmış bir kiliseyi tercih ederim.Beni ilgilendirmez nasıl kutladığınız beni zorlamadığınız sürece.Mevlid Kandilini ve Kutlu Doğum haftasına sokaktaki insana sorun Kutlu doğum haftasının anlamını Mevlid kandiline oranla kaç kat fazla kişinin bildiğini göreceksiniz.Siz kişisel olarak coşkuyla kutluyor olabilirsiniz.ama halk için bu geçerli değil...

Mesihçi

Ordinaryus
Allah resulü ve O'ndan sonra gelen sahaber ve onlarında öğrencileri olan tabiin tarafından böyle bir kutlama olmamıştır. İslamda bu şekilde doğum günü kutlamaları yoktur. mevlüt kandili denen ve hz peygamberim,n doğum günü olan günü kutsamak islami değildir.

Müslümanlara yapılmak istenen islamın hristiyanlaştırılmasıdır. nitekim hristiyanlık kiliselere hapsedilmiştir. İslam ise camiilere hapsedilemecek kadar sosyal bir dindir. bu yüzden islamı bu toplumda hapsedebilmek amacı ile belirli gün ve haftalar icat edilmiştir.
dileyen bu günleri kutlasın ama bunu islamdan saymasın. Allah resulünün ve ashabının yapmadığı bir şeyi dine sokmak sapıklıktır.

Yani size göre kandil geceleri de İslami değil ve bunlara karşısınız?Peki Kurban ve Ramazan Bayramları?

misak

Profesör
Yani size göre kandil geceleri de İslami değil ve bunlara karşısınız?Peki Kurban ve Ramazan Bayramları?

kurban ve ramazan bayramı Allah resulün kutladığı ve kur'anda farz olan emirlerdir. bunları kutlamak her müslümana farzdır.

bakara suresinde ramazan orucu ile ilgili ayetlerde bu açıktır. yine hacc ile ilgili ayetlerde de kurban farzdır. ayrıca kevres suresinde de kurban kesmenin farziyeti vardır. hz peygamberin uygulamasında ise gücü yeten kurban keser ve kurban etinde fakirlerin hakkını fakirlere verir.