Kutlu Doğum Haftası?

kilicarslan

Kıdemli Üye
kutlu dogum haftasinin burda ne isi var acaba.. bunn icin zaten bir bölün var. Burasi diger inanclara ait bir bölüm degil mi?

kilicarslan

Kıdemli Üye
Benim bildiğim Hz. Muhammed'in doğum tarihi hicri takvim temeline dayanan Mevlid Kandilidir.

Bu miladi tarihi kutlamak neyin nesi?İslami hiçbir dayanağı olmayan bu tarihi stadyumlarda bağırarak,çağırarak,ağlayarak kutlayan Müslümanları görüyorum bugünlerde.Hayli ilginç geldi.

Bizi eleştiriyorlar.25 Aralık Noel değil diyorlar.Biz söylüyoruz.Bu bizim belirlediğimiz bir tarihtir.Yahudilerin Hannuka bayramına aşağı yukarı denk gelir.Çünkü o bayram Aralık içerisinde yer değiştirebiliyor.Bizim inancımızda dini bayramlar yoktur.Ancak kutlamamızın sakıncası olmadığını söyler kitabımız.Bu nedenle tarih önemli değildir.

Oysa İslam iki önemli bayramı açıkça belirtmiştir.Kandiller ise yanılmıyorsam hadislere dayalı veya geleneksel olarak belirlenmiş eski Arap takvimine uygun günlerdir.Şimdi Nisan ayında bir gün uydurup onu bir haftaya uzatıp ciddi ciddi ibadetlerle kutlamak sizce de İslami fikre aykırı değil mi?

@Mesihçi bey ve kutlu dogum haftasinda kafa karisikligi olan kardeslerime;

kutlu dogum haftasida "polis Haftasi", "yerli mali haftasi" gibi senede bir kez, miladi takvime göre kutlanan bir hafta.
Bu önceleri yoktu, bu dogrudur, biz cocuklugumuzda bir yerli mali haftasi birlirdik o kadar.
Daha sonralari bu haftalara yenileri eklendi, yakin bir zamanda buna kutlu dogum haftasini da eklediler.

Benim görüsüm bu laik devlet sisteminin kendi icersinde dine bir yer ayirma cabasidir.
Esasen islami bayram 2´dir daha baska bayramda yoktur aslinda. Mevlid kandili dahi sonralardan kutlanmaya baslanmistir. Kutlu dogum haftasi dedigim gibi "polis haftasi" gibi miladi takvime dayali idrak edilen bir haftadir.

Kimya_ı Saadet

Ordinaryus
Benim bildiğim Hz. Muhammed'in doğum tarihi hicri takvim temeline dayanan Mevlid Kandilidir.

Bu miladi tarihi kutlamak neyin nesi?İslami hiçbir dayanağı olmayan bu tarihi stadyumlarda bağırarak,çağırarak,ağlayarak kutlayan Müslümanları görüyorum bugünlerde.Hayli ilginç geldi.

Bizi eleştiriyorlar.25 Aralık Noel değil diyorlar.Biz söylüyoruz.Bu bizim belirlediğimiz bir tarihtir.Yahudilerin Hannuka bayramına aşağı yukarı denk gelir.Çünkü o bayram Aralık içerisinde yer değiştirebiliyor.Bizim inancımızda dini bayramlar yoktur.Ancak kutlamamızın sakıncası olmadığını söyler kitabımız.Bu nedenle tarih önemli değildir.

Oysa İslam iki önemli bayramı açıkça belirtmiştir.Kandiller ise yanılmıyorsam hadislere dayalı veya geleneksel olarak belirlenmiş eski Arap takvimine uygun günlerdir.Şimdi Nisan ayında bir gün uydurup onu bir haftaya uzatıp ciddi ciddi ibadetlerle kutlamak sizce de İslami fikre aykırı değil mi?

@Mesihçi seninle daha önce konuşmuştuk. "biz noeli yaptık oldu, sizin kutlu doğum olmamış" demeye getirmişsin. siz 25 aralık tarihini belirleyip Noel demişsiniz. biz de bir tarih belirleyip kutlu doğum haftası demişiz.siz yapınca oluyor da, biz yapınca neden olmuyor? senin inancın sana bizim inancımız bize.

ciddi ciddi yapılan hiçbir ibadet boşa gitmez.sen kafanı yorma bunlarla. Allah her şeyi bilendir.

Kimya_ı Saadet

Ordinaryus
@Mesihçi seninle daha önce konuşmuştuk. biz noeli yaptık oldu. sizin kutlu doğum olmamış demeye getirmişsin. siz 25 aralık tarihini belirleyip Noel demişsiniz. biz de bir tarih belirleyip kutlu doğum haftası demişiz.siz yapınca oluyor da, biz yapınca neden olmuyor? senin inancın sana bizim inancımız bize.

ciddi ciddi yapılan hiçbir ibadet boşa gitmez.sen kafanı yorma bunlarla. Allah her şeyi bilendir.

NOT: @hazine kardeşim.bu yazıyı senin için yazdım.konuyu toparlamak için.

Mesihçi

Ordinaryus
Nereden çıkmış bu bin yıllık konu ortaya :)