Meşhur (uydurma) Hadisteki Yönlendirmeye Dikkat

ALI25

Kıdemli Üye
Allah 'ın indirdiği hiç bir kitap tahrif edilmemiştir.Böyle bir güce sahip kim olabilir ki?Kavramların bize oynadığı oyunlar şeytana dikkat derim.
Sen söz de kur´an-i kerim okuyorsun ve kendini sitede tek kur´an ci gibi gösterir iken vede nasil o kitabi okuyorsun ve iyi oku bu tahrif edilme meselesi de bizzat o kitab da geciyor.

adams77

Kanalizasyoncu
Sen söz de kur´an-i kerim okuyorsun ve kendini sitede tek kur´an ci gibi gösterir iken vede nasil o kitabi okuyorsun ve iyi oku bu tahrif edilme meselesi de bizzat o kitab da geciyor.

ne diyorsun hacı abi ? bildimlerimi seninle tatışacak yada tartışmaya açacak değilim. Gördüğüm beni bağlar, anladığım ile yol alırım sonuçları ile hesabını veririm.

Ben sizin izlerini takip etmek için yaratılmadım ki?

ALI25

Kıdemli Üye
Ben o kitabullahi da bilmiyorum ayetlerini ezber olarak dan ve de bildigim ayetler ise az olur adeta bir sayilacak gibi cinsinden.

ALI25

Kıdemli Üye
arkadaşlar konu dışı mesajlar silinmiştir.Allahın dostluğuna muhtacız gafillerden olursak şeytan bize dost olur euzu billah.
Eline saglik sen sag ol Büsra iyi yapmissin ve de gafil insan dan cok ne var ki dünya da hatta bu sitede de yok mu bu gibi insanlardan?.

ALI25

Kıdemli Üye
uydurma rivayet değil,uydurma yorum.bunu söyleyenin,sanki Hadislere imanı varda,ayırım yapıyor.
Bu hadis e uydurma diyen sanki yaptigi bir marifetmis gibi de birde gecmis bunu savunup cürük oldugunu ortaya koymaya calismis o kendi aklinca ve de ister istemez mantigina da basvurmayida bir ihmal da etmemistir.

lafons7275

Kıdemli Üye
Abim bu yazi olmamis ve senin yerinde olsaydim böyle diyecegime söyle derdim eline saglik sen sag ol.

İnsanlarda kusur aramak için zorlama kendini, itici oluyorsun. Müslüman olarak ben senin elinden ve dilinden emin olmalıyım. Ayrıca olmamış dediğin şey senin nefsine göre olmamış, yoksa dinen olmadığını iddia edemezsin. Şu forumda 3-5 ehli sünnetiz zaten, birbirimize omuz vereceğimize omuz atmayalım. Umarım beni bir daha seni ikaz etmek zorunda bırakmazsın.

ALI25

Kıdemli Üye
İnsanlarda kusur aramak için zorlama kendini,itici oluyorsun.Müslüman olarak ben senin elinden ve dilinden emin olmalıyım.Ayrıca olmamış dediğin şey senin nefsine göre olmamış,yoksa dinen olmadığını iddia edemezsin.Şu forumda 3-5 ehli sünnetiz zaten,birbirimize omuz vereceğimize omuz atmayalım.Umarım beni bir daha seni ikaz etmek zorunda bırakmazsın.
Insanlarda kusur arama diye bir sey bende suanda yok ve de sadece gördügümü söyler gibi sanada yazdim.

Bu usul ve uslub olarak olmamis tamam mi lafons7275.

kilicarslan

Kıdemli Üye
Resulullah (sav) buyurdular ki: "Eğer siz hiç günah işlemeseydiniz, Allah Teala hazretleri sizi helak eder ve yerinize, günah işleyecek (fakat tevbeleri sebebiyle) mağfiret edeceği kimseler yaratırdı." Müslim, Tevbe, 9, (2748); Tirmizi, Da'avat 105, (3533)

Hadisi bu sekilde okuyunca bir cok insan "günah islemek lazim" seklinde algilayabilir, bunun ise Kuran`in mesajina aykiri bir durum oldugu ortadadir.
Ancak hadisi Kurani cercevede tevil etmekde mümkündür.

As olan furkan olan kurandir, dogru ve yanlis bu sekilde ayir edilir. Onun icin bu rivayette Kurani cercevede anlasilmalidir kanimca.
Hadisle anlatilmak istenen " tövbenin önemi " olmalidir, günah islemenin degil.

"Derken Âdem Rabb'ından birtakım kelimeler aldı, (onlarla tevbe etti. O da) tevbesini kabul etti. Muhakkak O, tevbeyi çok kabul eden, çok esirgeyendir." (2,37)

ALI25

Kıdemli Üye
Dini bir dayanağın olmadan üyelere bilgiçlik taslama bir daha.Bu da sana ders olsun.
Is olsun diye yazma tamam mi sen de kimsin bana birsey mi ögreteceksin beni bos ver dedim bunu da ve de o kendine bak ben coktan yasimi basimi almis bir adamim.

Senden de kimseden de bir ders almam benim okuduklarim ve de okumakta olduklarim biiznillah bana yeter.

ALI25

Kıdemli Üye
lafons7275 Nickli Üyeden Alıntı Aferim.

Burda herkes bunu okusun ve bana da desin sen bir haksizsin diye sizden de bekliyorum.
Ilkönce aferim diye kime denir bana dermisiniz ve sayet bunuda bilenler var ise vede diyecek olarak da.