Örtümüz..

CENGİZHAN

Yasaklı
Soruyu daha önce sormuştun bende bunun üzerine Kuran'dan başka veya Kuran'a uymayan hadisleri almam diyen birine hadislerden delil getirilmez dedim. Zira şimdi yapacağım gibi yine konuya dair bir hadis nakledeceğim ve sen kabul etmeyeceksin. Dolayısıyla uzatmanın da gereği kalmıyor ama ben yine de vereyim inş.

Bizim ile sizlerin arasındaki fark; hadisler Kuran'a aykırı (!), benim aklıma yatmadı, bana saçma geldi gibi salt aklı öne alan yaklaşımlarda bulunmayışımızdır.
Hadis sahih ise aynen Kuran ayetlerinde olduğu gibi delilleri bir bütün olarak değerlendiririz.

Şimdi;

“Benden önce hiçbir peygambere verilmemiş beş şey bana verildi. “…Benden önce hiç kimseye helâl kılınmadı ve ben hem kırmızıya, hem siyaha gönderildim. Ba na: “İste, o sana verilecek” denildi. Ben isteğimi ümmetime ya paca ğım şefaat olarak sakladım. O, inşa allah sizden Yü ce Allah’ın huzuruna ona hiç bir şeyi ortak koşmadan çıkan kimselere erişecektir.”

A’meş dedi ki: Mücahid’in görüşüne göre kırmızıdan kasıt insanlar, siyahtan kasıt cinlerdir.

İbn Abdilberr dedi ki: “İlim adamlarının dediklerine göre simsiyah (köpek) şeytan dır. Yani böyle bir köpek menfaat sağlamaktan uzak, zararı ve eziyeti ihtimali yakın
bir yaratıktır. Bunlar düşünme ile anlaşılacak konular değildir. Kıyas ile bu neticelere ulaşılamaz. Bu hususlar da Peygamber s.a.v’in dediği kabul edilir.

Ben (Abdul lah b. es-Samit): Ey Ebu Zerr dedim. Siyah köpek ile kırmızı köpek ve sarı köpek ara sında nasıl bir fark vardır? Ebu Zerr de di ki: Kardeşimin oğlu, senin bana sorduğun şekilde ben de Rasulullah s.a.v ’e sordum. Şöyle buyurdu: Siyah köpek bir şeytandır."

Yukarıda vermiş olduğun hadisleri işte bu hadislerle birlikte değerlendiririz ve mesele bizim açımızdan netliğe kavuşmuş olur. Tabi sizi bilemem.
Elbette hadisleri Kuran'a uymuyor diye reddeden birine yine hadislerle delil getirilmez ama belki merak edenler başka kardeşler vardır diye bunları naklettim.

İslam'a İslam dışı bir mantıkla yaklaşmayı bırakın. Akla, mantığa yahut hikmete ve felsefeye uygundur diye dine inanmak küfürdür. İnanmayı kendi hakikati içinde ve sırf Allah böyle emretti diye inanmak gerekir.

Diyoruz ki; Peygamber s.a.v. böyle demiştir, emretmiştir, o, "yok, ben Peygamber s.a.v. tanımam. Benim din anlayışım budur!" diyor. SubhanAllah!

Kusura bakma ama copy paste ilim okumuş kişilerin Peygamberimizin s.a.v sünnetini inkar etmelerine tahammül edemiyoruz. İnsan hiç bir şey bilmese de haddini bilmeli. Sen heva ve hevesine göre hüküm veriyorsun, Allah'ın ayetlerini ve Peygamberin sünnetini ise bu amaçla kullanmaya çalışıyorsun. Onlara teslim olmak yerine onları teslim almaya çalışıyorsun. Bundan daha büyük hastalık olur mu?

Biz böyle bir din bilmiyoruz. Birilerine göre doğru olabilir, güzel ve estetik görünebilir ama biz İslam'ı Rabbimizin gönderdiği şekilde kabul ettik. Ona öyle inandık.

Allah bizlere merhamet etsin.

Aferin redvekabul kardeşim...

Soru basit idi:

Köpek giren eve melek girmez. (müslüm 2104, tirmizi 2955, buhari 8c. 3749, 13c 5954)

Bu hadis gerçek midir...??
Bu hadise uymak gerek midir veya şart mıdır..????

Uzun uzun yazılar yazıyorsunuz .cevap yok....

Cevap lütfen ?? EVET veye HAYIR.....??

Bu cevabı verebilirseniz konuşabiliriz...

fakiri

Kıdemli Üye

Yukarıdaki, mesajımdan bir alıntı :
Bütün insanlar ve cinler Hazret-i Kur’an’ın bir hükmünü, bir harfini dahi inkâr etseler, hafife alsalar, hepsi kâfir olur.

Kaptan

Mecra Yazarı
Cengizhan eskiden olsaydı senin gibi düşünenlerle bu meseleleri uzun uzun tartışırdım ama artık bıraktım.
Ya Muhatabının yazısını okumuyorsun ya da okuyor sonra unutuyorsun. Yazımda zaten cevabını verdim.

Alıntı yapayım istersen; "Yukarıda vermiş olduğun hadisleri işte bu hadislerle birlikte değerlendiririz ve mesele bizim açımızdan netliğe kavuşmuş olur"

Açık değil mi?

CENGİZHAN

Yasaklı
Cengz han bu meslede <Mesihiden de geri kalmış...Hele Kezban Hatemiden referans alması ne kadar traji-komik bir durum...

Evet MESİHÇİ kardeşten geri kalmış olabilirim...

AMA SENDEN ÇOK ÇOK İLERDEYİM..ALLAHA ŞÜKÜR..

Hele Kezban Hatemiden referans alması ne kadar traji-komik bir
durum...

Ne kadar zavallı bir cümlecik...

Kezban hatemi'yi hemen tekfir ediniz....!!

Yazı f.gülen sitesinden alınmıştı...

Onları da tekfir edebilirsiniz...

Birisi aynı yazı için.

Bu nurcuların görüşüdür diyor...

Nurcuları da tekfir ediniz...

CENGİZHAN

Yasaklı
Cengizhan eskiden olsaydı senin gibi düşünenlerle bu meseleleri uzun uzun tartışırdım ama artık bıraktım.
Ya Muhatabının yazısını okumuyorsun ya da okuyor sonra unutuyorsun. Yazımda zaten cevabını verdim.

Alıntı yapayım istersen; "Yukarıda vermiş olduğun hadisleri işte bu hadislerle birlikte değerlendiririz ve mesele bizim açımızdan netliğe kavuşmuş olur"

Açık değil mi?

Kardeş,

Çok haklısınız, Uzun uzun,hiçbir şey söylemeden yazı yazıyorsunuz ,ben size bir tek cevap diyorum..

EVET Mİ..? HAYIR MI..?

Buna da cevap VEREMİYORSUNUZ....VEREMİYORSUNUZ....!!!
Sonra ben zaten cevap vermiştim gibi bir uyduruk cevap daha...

Kardeş sen SAMİMİ BİR KİŞİ DEĞİLSİN.

Sen EVET dediğin de başına ne geleceğini biliyorsun..

KORKUYORSUN ,KAÇIYORSUN...!

Güle güle güzel kardeşim...:)

Kaptan

Mecra Yazarı
Pilavdan dönenin kaşığı Kırılsın : ))

Evet belirttiğin Hadis gerçektir, sahihtir. Zaten katıldığımı da söylemiştim

hadi bakalım şimdi ne diyeceksin merak ediyorum

CENGİZHAN

Yasaklı
Pilavdan dönenin kaşığı Kırılsın : ))

Evet belirttiğin Hadis gerçektir, sahihtir. Zaten katıldığımı da söylemiştim

hadi bakalım şimdi ne diyeceksin merak ediyorum

Teşekkürler güzel kardeş....

Neden suhuletle ,sakin sakin tartışamayalım ki...

Ben biliyorsun hadisleri AKLA UYGUN değilse,dikkate almam demiştim.
Sebebi ise İSLAM AKIL DİNİDİR BUNA OLAN İNANCIMDIR.
Bu hadisi de akla uygun bulmadığım için dikkate almıyordum.

Şimdi benim evimde köpek.
Şimdi ev halkıyla beraber , benim omuzlarımdaki iki melek
evi terketti, artık benim günam ve sevaplarım ,yazılmıyor..
ÖYLE Mİ.??
Ayrıca evde köpek olduğu sürece azrailde eve girmez veya giremez... Oh ne ala bir durum diyelim...
ÖYLE Mİ?

fakiri

Kıdemli Üye
Teşekkürler güzel kardeş....
Neden suhuletle ,sakin sakin tartışamayalım ki...
Ben biliyorsun hadisleri AKLA UYGUN değilse,dikkate almam demiştim.
Sebebi ise İSLAM AKIL DİNİDİR BUNA OLAN İNANCIMDIR.
Bu hadisi de akla uygun bulmadığım için dikkate almıyordum.

Şimdi benim evimde köpek.
Şimdi ev halkıyla beraber , benim omuzlarımdaki iki melek
evi terketti, artık benim günam ve sevaplarım ,yazılmıyor..
ÖYLE Mİ.??
Ayrıca evde köpek olduğu sürece azrailde eve girmez veya giremez... Oh ne ala bir durum diyelim...
ÖYLE Mİ?

Hadiste "RAHMET MELEKLERİ GİRMEZ" deniliyor. Kelimeleri neresinden anlıyorsunuz bilmem ki ? Kiramen Katibîn melekleri veya Azrail girmez-giremez diye bir şey yok ! Hele Azrail için oturduğun şehrin bütün köpekelrini eve alsan havadır ! Sen ne zannediyorsun bu dini ?..Senin kısır ve kıt aklının çerçevesinde bir şey mi zannediyorsun ?

CENGİZHAN

Yasaklı
Hadiste "RAHMET MELEKLERİ GİRMEZ" deniliyor. Kelimeleri neresinden anlıyorsunuz bilmem ki ? Kiramen Katibîn melekleri veya Azrail girmez-giremez diye bir şey yok ! Hele Azrail için oturduğun şehrin bütün köpekelrini eve alsan havadır ! Sen ne zannediyorsun bu dini ?..Senin kısır ve kıt aklının çerçevesinde bir şey mi zannediyorsun ?

Yukarıda ki yazı sahibine hiç cevap vermiyorum.
vermeyeceğim de....

Durumun arkadaşlar tarafından bilinmesini istiyorum.