"pis yahudi" demenin dayanılmaz hafifliği ve nefret suçu.

bi husben

Kıdemli Üye
bazı cevaplara tek tek yanıt vereceğim, zamanım oldukça. Ama önce şunu söyleyeyim: Israil'den nefrete karşı çıkmıyorum. Filistin halkına zulmeden israil'lilerden nefrete de karşı çıkmıyorum. Karşı çıktığım tüm yahudi kavmine karşı işlenen nefret suçu kapsamına giren ifadelerdir.

Nefret etmek değil, nefret suçu suçtur. Yasalarda böyle bir kavram vardır. Buna iştirak da suçtur.

israil'in politikalarına karşı çıkmak, masumlara katliamı nefretle kınamamak insan olanın boynunun borcudur.

ama sırf yahudi diye herkesi bu nedenle aşağılamak ve kötülemekse ilkelliktir.

diğer cevaplara da daha sonra sırasıyla geleceğim.

yahu allah lanetlemiş ve aşağilamiş sana ne oluyorki onlari savunmaya çalişiyiorsun yahudiysen yahudiyim de rengini acik et değilsen sus salyangoz satmaya kalkma

bi husben

Kıdemli Üye
Adil olmak lazım...

Nitekim sahabe döneminde bir müslüman ile bir yahudi arasındaki mevzuda peygamberimiz yahudiyi savundu.

Müslümanın yahudiye iftira atmasına meydan vermedi.

Ne olursa olsun adaleti elden bırakmamak lazım.

Sloganik laflarla bağırma ile çağırma ile, hakaretler ile işler yürümez.

Selam ve dua ile...

YAHUDİLER SOMUT BİRER PİSLİKTEN BAŞKA BİŞEY DEĞİLLER Allah Onları aşağılamış ve lanetlemiştir lanetlenen bir kavim pislik değilde nedir

Mugalata

Kıdemli Üye
yahu allah lanetlemiş ve aşağilamiş sana ne oluyorki onlari savunmaya çalişiyiorsun yahudiysen yahudiyim de rengini acik et değilsen sus salyangoz satmaya kalkma

sadece bu ilkel üslubu ve ilkel düşünme tarzını düzeltmeye çalışan birisiyim.

Mugalata

Kıdemli Üye
...
yahudilere pislik denilmesine karşı olan şahsın asıl karşı durması gereken meseleleri bırakıp kavram ve kelimeler üzerinden humanistlik taslaması, yahudilere yönelik kullanılan pislik ifadesini, israilden filistine gönderilen füzelerin yüzlerce-binlerce can alması ile eşit düzeyde ağır ve tahripkar bulması -hatta daha ağır suç kapsamında nitelemesi- konusundaki tutarsızlığı eleştiriyoruz.

evet, derse devam.

demagojiye, yalana, iftiraya geçit yok. şimdi söyle bakalım, ben nerede kırmızıladığım cümlelerindeki düşünceyi ifade etmişim?

nerede tüm yahudilere yönelik aşağılamaları ve nefret ifadelerini, israil devletinin katliamlarıyla eşit düzeyde hatta daha ağır suç olarak nitelemişim?

Mugalata

Kıdemli Üye
Nefret suçu ne demek arkadaş. Sevmek kadar nefret etmekte insani bir duygudur. Adamlar insan oldu da biz sevemedik mi yani.Bu kadar zalimce işler yapacaklar birde gönlümüzün tahtına mı oturacaklar. Allah ölmüşlerine kavuştursun hepsini. Nefret ediyorum onlardan insaniyet adına. İnsan sıfatını hak etmiyorlar. Bu yasalar veya hukuk sistemleri hep zalimleri korumak için mi var.

Hem sonra onlar nefret etmiyorsa nasıl bu kadar acımasızca öldürüyorlar. Onlara niye kimse nefret suçundan ve yaşama hakkından bahs etmiyor.

yasalarımızda "nefret suçu" diye bir suç tanımı var. bu suç "nefret etme suçu" demek değil. adı nefret suçu. ama anlamı şu:

"Bir şahsa, topluluğa veya topluma karşı işlenen herhangi bir suçun kaynağı, o onun ırkı, rengi, etnik kökeni ya da uyruğu, dini, cinsiyeti veya cinsel yönelimi, cinsiyet kimliği, yaşı, fiziksel veya zihinsel engelleri vb bir durum ile ilgili ise, bu suç nefret suçudur."

hakaret, aşağılama, küfür, bunlar sıradan, kendi hâlinde ayıplar, kabahatler veya suçlar olarak tanımlanabilir. ama bu tür söylemler sonucunda birilerine saldırı, sataşma, müdahale vb oluyorsa bu nefret suçu içine girer.

söz gelişi bizdeki 6-7 eylül olayları nefret suçu kapsamında değerlendirilebilir. önemi de şurada: bu olaylar devletin tertiplediği olaylardı.

bi husben

Kıdemli Üye
yasalarımızda "nefret suçu" diye bir suç tanımı var. Bu suç "nefret etme suçu" demek değil. Adı nefret suçu. Ama anlamı şu:

"bir şahsa, topluluğa veya topluma karşı işlenen herhangi bir suçun kaynağı, o onun ırkı, rengi, etnik kökeni ya da uyruğu, dini, cinsiyeti veya cinsel yönelimi, cinsiyet kimliği, yaşı, fiziksel veya zihinsel engelleri vb bir durum ile ilgili ise, bu suç nefret suçudur."

hakaret, aşağılama, küfür, bunlar sıradan, kendi hâlinde ayıplar, kabahatler veya suçlar olarak tanımlanabilir. Ama bu tür söylemler sonucunda birilerine saldırı, sataşma, müdahale vb oluyorsa bu nefret suçu içine girer.

Söz gelişi bizdeki 6-7 eylül olayları nefret suçu kapsamında değerlendirilebilir. önemi de şurada: Bu olaylar devletin tertiplediği olaylardı.

nefret ediyorum arkadaş hadi gelin engelleyin o ********ler elime geçse kilimi kipirdatmadan bezin dokup yakarim hadi engelle düşüncemi

Mugalata

Kıdemli Üye
nefret ediyorum arkadaş hadi gelin engelleyin o ********ler elime geçse kilimi kipirdatmadan bezin dokup yakarim hadi engelle düşüncemi

senin veya başkasının nefret etmesi suç değil. ama bu tür söylemlerle birileri kalkıp da suç işlerse, sıradan ve masum birine saldırırsa, bu nefret suçu tanımına girer.

fıkradaki gibi; adamın biri yahudiyi dövüyormuş. sorduklarında "bunlar isa'yı öldürdü" demiş. ama bunun 2 bin yıl önce olduğunu söylediklerinde de "olsun, ben yeni duydum" demiş. :)

sizler de israil devletinin katliamlarını yeni duymuş gibisiniz.

Muminaga

Yeni
israil'in politikalarına karşı çıkmak, masumlara katliamı nefretle kınamamak insan olanın boynunun borcudur.
Yani bu resimdeki zihniyet istisnai bir durum değil genel yaklaşımdır. Dünyadaki ve israildeki yahudilerin % 90'nın ortak zihniyetidir.
mesajımı iyice ve doğru bir şekilde dikkate almadan beni yalancılıkla suçlaman bir defa kustahlıktır.
% 10'luk bir yahudi kesimi pislik tanımı dışında tutmuşuz. Genel tabiri kullanmışız, demek ki yahudiler içinde siyonist olmayan bir azınlığın varlığını kabul etmişiz.
algı problemin var. çarpıtma konusunda üstüne de yoktur. sol orjinli kişiler de demogoji ile davranma eğilimi çok fazladır. Hatta sol içi tartışmalarda rakibini demogog olarak suçlamak alışkanlık haline gelmiştir.
Dürüst ve olgunca bir tavırla ortaya koyduğum düşüncelerimi tek tek değerlendiğinde demogojik davrandığım tek bir husus gösteremezsin. Eğer ki dürüst davranırsan tabi. Diyarbakır şehir merkezi sayılacak hevsel bahçelerinde terrist yuvalanması ve hint keneviri üretim bölgesi haline getirilmesini de ağaçları koruma şeklinde savunup durdun. O konu içinde terörist yuvalanması ve hint keneviri operasyonu ile ilgili sağlam kanıtlar sunduğum halde meselenin ağaç meselesi olduğu noktasında ısrara devam ettin. Yani demogogluk ve saptırma eğilimini o tarihten bu tarihe aynen koruduğunu bir anlmada kişiliğinle bütünleştirdiğini ispat için bu meseleye de değindim.

insan biraz düşünür, okuyup araştırır, ondan sonra böyle iddialı laflar eder. israil'de israil katliamlarına karşı yürüyüşler yapan yahudiler olduğunu bilmemen ayıp. biliyorsan da yok sayman daha büyük ayıp.
Hem bu konu içinde hem de diğer konular içinde siyonizme karşı net bir duruş sergileyen yahudilerin varlığına değindim. Yahudilerin ırkçılık ve din bağlamında barbarlığa olan yatkınlığına ilişkin yorumda bulunurken sayısal olarak % 100'lük bir ithamda bulunmadım. Mutlaka belli bir sayıda yahudiyi bu pisliklik oranının dışında tuttum. Eğitim durumunu bilmiyorum, umarım israilin ve israil dışındaki yahudilerin katillik vahşilik barbar ve ırkçı faşist eğilimlerinin ortak adı olarak pislik yahudiler tanımına uygun bir oran koyarken yahudilerin geneli ile yahudilerin tümü arasındaki farkı anlayacak düzeyde eğitimli olduğu zannı besliyorum.

bir de aleni yalan söylemişsin. ben siyonist katile pis denilmesine karşı çıkmadım. bunu anlamamış olamazsın. ama açıkça demagoji yapıyor, yalan söylüyorsun.
"siyonist israil", "siyonist yahudi" diye bir nitelemeyi ben kullandım, evet bir sıkıntın mı var? Ve ben bu nitelemelerde bulunurken % 90'ı böyledir dedim. Yani senin yalancılık yoluna başvurarak yahudilerin % 100'ü böyledir imasında bulunduğumu iddia etmen aleni yalancılık değil midir?
benim mesajlar ortada.
ya okumadan cevap yetiştiriyorsun, yada okuduğun halde algılamada problem yaşayarak sapla samanı karıştırıyorsun.
benim adım mugalata. bana demagoji yapamazsın. :)
yukarıdaki karşılaştırmalı açıklamalarım ortada, bu durumda ben demogoji yapmış oluyor muyum?

İsrailde hahambaşı -yahudilerin diyanet işleri başkanı- tüm filistinliler öldürülmeli demiş. Filistinlilerin alimi hocası yetkili din adamları vs. tüm yahudiler öldürülmeli şeklinde bir açıklaması olmuş mu?
utanın biraz, bırakın şu siyonist propagandanın gönüllü neferliğini..

Muminaga

Yeni
evet, derse devam.

demagojiye, yalana, iftiraya geçit yok. şimdi söyle bakalım, ben nerede kırmızıladığım cümlelerindeki düşünceyi ifade etmişim?

nerede tüm yahudilere yönelik aşağılamaları ve nefret ifadelerini, israil devletinin katliamlarıyla eşit düzeyde hatta daha ağır suç olarak nitelemişim?
algı ve anlama problemin var.
alıntılamış olduğun o mesaj bir kinaye.
çok ateşli, ama çok ateşli bir şekilde yahudilere pislik denilmesine karşı çıkıyorsun. buraya kadar tamam mı?
aynı ateşlilik haliyle, aynı düzeyde sert ve kararlı bir şekilde Filistinlilere uygulanan zülme karşı çıkmıyorsun.
tutarsızlık budur.
dürüst ol biraz, ama dürüst olmadan önce de yazıları iyi oku, doğru sonuç çıkar ve bulursan yalanımı demogojiyi iftiramı bulursan, eleştir eleştirebildiğin kadar.

Mugalata

Kıdemli Üye
mesajımı iyice ve doğru bir şekilde dikkate almadan beni yalancılıkla suçlaman bir defa kustahlıktır.
% 10'luk bir yahudi kesimi pislik tanımı dışında tutmuşuz. Genel tabiri kullanmışız, demek ki yahudiler içinde siyonist olmayan bir azınlığın varlığını kabul etmişiz.
algı problemin var. çarpıtma konusunda üstüne de yoktur. sol orjinli kişiler de demogoji ile davranma eğilimi çok fazladır. Hatta sol içi tartışmalarda rakibini demogog olarak suçlamak alışkanlık haline gelmiştir.
Dürüst ve olgunca bir tavırla ortaya koyduğum düşüncelerimi tek tek değerlendiğinde demogojik davrandığım tek bir husus gösteremezsin. Eğer ki dürüst davranırsan tabi. Diyarbakır şehir merkezi sayılacak hevsel bahçelerinde terrist yuvalanması ve hint keneviri üretim bölgesi haline getirilmesini de ağaçları koruma şeklinde savunup durdun. O konu içinde terörist yuvalanması ve hint keneviri operasyonu ile ilgili sağlam kanıtlar sunduğum halde meselenin ağaç meselesi olduğu noktasında ısrara devam ettin. Yani demogogluk ve saptırma eğilimini o tarihten bu tarihe aynen koruduğunu bir anlmada kişiliğinle bütünleştirdiğini ispat için bu meseleye de değindim.

Hem bu konu içinde hem de diğer konular içinde siyonizme karşı net bir duruş sergileyen yahudilerin varlığına değindim. Yahudilerin ırkçılık ve din bağlamında barbarlığa olan yatkınlığına ilişkin yorumda bulunurken sayısal olarak % 100'lük bir ithamda bulunmadım. Mutlaka belli bir sayıda yahudiyi bu pisliklik oranının dışında tuttum. Eğitim durumunu bilmiyorum, umarım israilin ve israil dışındaki yahudilerin katillik vahşilik barbar ve ırkçı faşist eğilimlerinin ortak adı olarak pislik yahudiler tanımına uygun bir oran koyarken yahudilerin geneli ile yahudilerin tümü arasındaki farkı anlayacak düzeyde eğitimli olduğu zannı besliyorum.

"siyonist israil", "siyonist yahudi" diye bir nitelemeyi ben kullandım, evet bir sıkıntın mı var? Ve ben bu nitelemelerde bulunurken % 90'ı böyledir dedim. Yani senin yalancılık yoluna başvurarak yahudilerin % 100'ü böyledir imasında bulunduğumu iddia etmen aleni yalancılık değil midir?
benim mesajlar ortada.
ya okumadan cevap yetiştiriyorsun, yada okuduğun halde algılamada problem yaşayarak sapla samanı karıştırıyorsun.

yukarıdaki karşılaştırmalı açıklamalarım ortada, bu durumda ben demogoji yapmış oluyor muyum?

İsrailde hahambaşı -yahudilerin diyanet işleri başkanı- tüm filistinliler öldürülmeli demiş. Filistinlilerin alimi hocası yetkili din adamları vs. tüm yahudiler öldürülmeli şeklinde bir açıklaması olmuş mu?
utanın biraz, bırakın şu siyonist propagandanın gönüllü neferliğini..

birincisi, ben solcuların çoğuna benzemem. solumuzda demagoji hastalığı maalesef vardır. şimdi görüyorum ki bu hastalık, az çok mürekkep yalamaya başladıkça sağcılarımıza ve dincilerimize de geçiyor. :)

ikincisi, sözümü söylerken anlamını iyi bilerek söylerim. karşımdakinin sözünü de iyi anlayıp öyle cevaplarım.

gelelim senin sözünün analizine. ben mi yanlış yöne çekmişim, sen mi yanlış yaklaşmışsın, görelim.

"% 10'luk bir yahudi kesimi pislik tanımı dışında tutmuşuz. Genel tabiri kullanmışız, demek ki yahudiler içinde siyonist olmayan bir azınlığın varlığını kabul etmişiz." demişsin.

evet ama ben buna ilişkin farklı bir söz etmedim. senin bütün yahudileri suçladığını söylemedim.

ama şimdi şunu söylüyorum: madem ki bütün yahudileri suçlamıyorsun, o halde "pislik yahudi" diyemezsin. dersen, masum yahudileri de aşağılamış olursun.

şimdi düşün; senin kavminin veya devletinin işlediği suçlardan dolayı birileri kalkıp "pislik ...." diye senin kavmin için söylese ne hissedersin? hoşuna gider mi?

umarım anlatabilmişimidir.

(hevsel olayındaki tartışmamızı anlamamışsın veya şimdi yanlış aktarıyorsun. ama bunu geçiyorum.)

ama asıl konu senin bana yönelik ithamın ve benim bunlara cevabımdı. o kısımlara cevap vermemişsin. mesela ben seni yalan söylemekle itham ederken, senin yazdığın cevaba yönelik olarak az önce "nerede tüm yahudilere yönelik aşağılamaları ve nefret ifadelerini, israil devletinin katliamlarıyla eşit düzeyde hatta daha ağır suç olarak nitelemişim?" diye sordum. buna cevabını alayım.

Muminaga

Yeni
Haham‘dan kan donduran çağrı: ‘Bu halk yok edilmeli‘

Haham Lior, İsrail ordusuna, "Filistinlilerin tamamı öldürülmeli, Gazze yeryüzünden silinmeli" çağrısı yaparak "daha çok katliam" mesajı verdi.
İsrail'in Gazze katliamı sürerken Haham Dov Lior, tüm Filistinlilerin öldürülmesini istedi. İsrail'in Gazze'de düzenlendiği saldırılarda 700'den fazla kişi yaşamını yitirirken, İsrailli hahamın söyledikleri dünyanın kanını dondurdu. Haham Dov Lior, İsrail ordusundan Filistinlilerin tamamını öldürerek Gazze'nin yeryüzünden silinmesini istedi.

"TEVRAT BİZE BUNU EMREDİYOR"
Lior, İsrail ordusuna verdiği

mesajında 'Keşke tüm Filistinlileri öldürseler. Gazze'yi tamamıyla yok etseler.' İfadelerini kullandı. Acımasız İsrail ordusunun yaptığı katliamlara ve akıttığı kana doymayan Lior, Tevrat'taki 'savaş' kavramına dikkat çekerek, 'Tevrat bize, savaşlarda nasıl muamele edeceğimizi öğretiyor' diyerek yaptığı ırkçı açıklamaları tevrata isnad etti.

Mugalata

Kıdemli Üye
algı ve anlama problemin var.
alıntılamış olduğun o mesaj bir kinaye.
çok ateşli, ama çok ateşli bir şekilde yahudilere pislik denilmesine karşı çıkıyorsun. buraya kadar tamam mı?
aynı ateşlilik haliyle, aynı düzeyde sert ve kararlı bir şekilde Filistinlilere uygulanan zülme karşı çıkmıyorsun.
tutarsızlık budur.
dürüst ol biraz, ama dürüst olmadan önce de yazıları iyi oku, doğru sonuç çıkar ve bulursan yalanımı demogojiyi iftiramı bulursan, eleştir eleştirebildiğin kadar.

evet, cevap vermişsin ve bunu demişsin. "ateşli"... evet, demek elindeki "veri" bu! :)

ama hayır, oradan benim ateşimi iyi ölçemeyeceğini kabul edersin herhalde. burada yahudilere "pislik" denmesini ateşli biçimde cevaplamıyorum. içim katledilen filistinlilere yandığı gibi, aşağılanan yahudiler için aynı derecede yanmıyor. merak etme...

daha sağlam veriler bulmalısın. bulamıyorsan da iddia etmekten vazgeçebilirsin.

Mugalata

Kıdemli Üye
üstelik "eşit düzeyde ağır ve tahripkar bulması -hatta daha ağır suç kapsamında nitelemesi" demişsin. yani ateşimi ölçüp değerlendirmede bulunmaktan farklı bir şey bu. benim daha ağır bir suç olarak "nitelediğimi" iddia ediyorsun.

benim de buna "yalann söylüyorsunnn!!!" diye itiraz etme hakkım yok mu şimdi?

:)

Yetim

Kısıtlı Erişim
katledene pislik demene karşı çıkmıyorum. katledenin ait olduğu kavmin tamamına pislik demene karşı çıkıyorum. bunu anlamak o kadar mı zor?

"bana cevap yazma" diyorsun ama sen bana cevap yazıyorsun. üstelik bana sorular da soruyorsun. bu durumda cevap vermemek olmaz. kusura bakma. :)

Sen niyetin bozuk daha önce söledim işim pisliklerle diye pislik olmayanla ne işim olur diye fakat pislik yahudiye buğz etmemizi dahada kuvvetleştiriyorsun ha şu videodaki çocuklar insan değilmi ne suçu vardı aynısını pisilik yahudide yaşamalı ?

Bu zamandaki YERYÜZÜNDEKİ bu vahşetlere ve ırz namus çiğnenmelerine göz yumanlar dahi önemsemeyenler dahi PİSLİKTİR

sen bu tip vahşetleri ve ırzlar namuslar çiğnenirken GÖRÜNCE YAPANLARA NE DİYORSUN ?

SİONİSTMİ KABALAMI KATiL diyemi VS NE DİYE SESLENİYORSUN İÇ ALEMİNDE KENDİNE ? Sİonit kabala diyorsan bunlar Türkçe karşılığı PİSLİK DEMEK PİSDE PİSLİK YAHUDİ DİYORUZ ...

Muminaga

Yeni
evet ama ben buna ilişkin farklı bir söz etmedim. senin bütün yahudileri suçladığını söylemedim.

ama şimdi şunu söylüyorum: madem ki bütün yahudileri suçlamıyorsun, o halde "pislik yahudi" diyemezsin. dersen, masum yahudileri de aşağılamış olursun.
yahudilerin toplamının aşağı yukarı % 90'ına denk gelen yahudileri kast ederek pislik yahudi tanımı için yeni bir tartışma mı başlatacaksın.
vay demogog vay :)
mesajının başında diğer solculara benzemediğini söylemişsin, hangi konularda diğer solculara benzemediğini bilmiyorum ama, mazlum filistinlilere olan yaklaşım bakımından diğer solculardan farkın yok.
diğer solculara benzemediğini demogogluk konusunda ima ediyorsan, benim görebildiğim kadar en demogog solcuyu sollarsın :)
biraz abartmış olsam da kabul et ki demogogluk konusunda hayli beceriklisin.
konuyu lastik gibi oraya buraya çekip çekiştirmekten başka bişey yaptığın yok.

dönelim esas konuya, pislik yahudi tanımını hakkıyla kazanmış olan % 90 lık yahudi kitlesine pislik yahudi demeyin diyorsun.
ne yapayım ben şimdi?
pislik yahudilere içinde yahudi kelimesinin geçmediği bir isim mi bulayım :) çok enteresan birisin.
______

"nerede tüm yahudilere yönelik aşağılamaları ve nefret ifadelerini, israil devletinin katliamlarıyla eşit düzeyde hatta daha ağır suç olarak nitelemişim?"diye sordum." buna cevabını alayım.

cevabını verdim, ara bul

Mugalata

Kıdemli Üye
yahudilerin toplamının aşağı yukarı % 90'ına denk gelen yahudileri kast ederek pislik yahudi tanımı için yeni bir tartışma mı başlatacaksın.
vay demogog vay :)
mesajının başında diğer solculara benzemediğini söylemişsin, hangi konularda diğer solculara benzemediğini bilmiyorum ama, mazlum filistinlilere olan yaklaşım bakımından diğer solculardan farkın yok.
diğer solculara benzemediğini demogogluk konusunda ima ediyorsan, benim görebildiğim kadar en demogog solcuyu sollarsın :)
biraz abartmış olsam da kabul et ki demogogluk konusunda hayli beceriklisin.
konuyu lastik gibi oraya buraya çekip çekiştirmekten başka bişey yaptığın yok.

dönelim esas konuya, pislik yahudi tanımını hakkıyla kazanmış olan % 90 lık yahudi kitlesine pislik yahudi demeyin diyorsun.
ne yapayım ben şimdi?
pislik yahudilere içinde yahudi kelimesinin geçmediği bir isim mi bulayım :) çok enteresan birisin.
______

"nerede tüm yahudilere yönelik aşağılamaları ve nefret ifadelerini, israil devletinin katliamlarıyla eşit düzeyde hatta daha ağır suç olarak nitelemişim?"diye sordum." buna cevabını alayım.

cevabını verdim, ara bul

"pislik siyonistler" diyebilirsin.

benim yaptığım demagoji değil, sözlerin namusunu korumaktır. ağzından, kaleminden bir söz çıkıyorsa bunu ya sahiplenip devamını getireceksin, ya da yanlış yapmışsan da bunu kabul edeceksin. kıvırtmak için kıvranıp durmana izin vermem.

Mugalata

Kıdemli Üye

cevabını verdim, ara bul

34 no.lu mesajımı cevaplar mısın?

abdullah birisi

Kıdemli Üye
"pislik siyonistler" diyebilirsin.

benim yaptığım demagoji değil, sözlerin namusunu korumaktır. ağzından, kaleminden bir söz çıkıyorsa bunu ya sahiplenip devamını getireceksin, ya da yanlış yapmışsan da bunu kabul edeceksin. kıvırtmak için kıvranıp durmana izin vermem.

şeytanın avukatlığını yapmak sanamı düştü... niye pis yahudi demişmiş ne fark eder...ve sanane...