Sakal bırakmakla ehli sünnet olunmaz ..

MÜTEŞEKKÜR

Kıdemli Üye
evet hz ömer efendimize benim yüzümden laf küfür geliyorsa vallahi adımı değiştiririm layık olamadığım adı taşımam

İnanmazsın bana ama, bende Hz.Ömer efendimizin ruhu var.Keşke adım Ömer olsaydı...

DİKKAT EDECEK OLURSANIZ MESAJLARIM PEK SERT İÇERİKLİDİR.ÇÜNKÜ YAMUKLUKLARA,HAKSIZLIK VE ZULÜMLERE KARŞI ŞİDDETLE ALLERJİM VARDIR.HZ.ÖMER (RADİYALLAHU ANHU) EFENDİMİZİ HAYAL ETMEK GERÇEKTEN BANA DİNÇ, KUVVET VE CESARET VERMEKTEDİR.

ALI25

Kıdemli Üye
Bu konu eski ve bundan 5 sene önce acilmis ve ilk 1 kac sayfasina baktim öyle bir kisa göz gezdirdim hata ve yanlisliklar var oldugunu gördüm buna dair ifrat kacan cok kisiye bir sahid oldum.

ALI25

Kıdemli Üye

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Ehli bid'atin mottosu şu: Herkes hırsızsa kimse hırsız değildir. Oysa hakikatte herkes hırsız olsa dahi hırsızlık hırsızlıktır.

Netice: Herkes sakalsız olsa dahi sakal sünnettir. Çatlasanız da patlasanız da sakal sünnettir. Evet, sakal bırakmakla ehli sünnet olunmaz ama sünnet niyetiyle bırakmakla sünnet işlenmiş olur. Ne gibi? Sünnet değil diye kesmekle ehli sünnet olmaktan çıkmak gibi.

Son düzenleme:

ALI25

Kıdemli Üye
kesmeninde haram.
Simdi bunu genellendirirsek ve bütün mezheblere göre algilarsak bu böyle degil ve bu konuda tek bir mezheb icin bunu diyebilirim.Ve kesmeden de maksadin ne kisaltmak mi yoksa tiras veya bir baska ifade ile onu kazimak mi ve bu ise bir sey demiyorum sanada o mezheb icinde.

ALI25

Kıdemli Üye
Sakalin farz olmasi icin Ayet olmasi gerekir.
Burda bir düzeltme yapayim tek ayet degil birde buna ilave olarak sünnet de var yani ayet ve hadis-i serif ve biz bunu bu sekil su söz ile kitablarda okuduk ilkönce delil olarak bu söz onlar icin gecerli oluyor nass denilince ilkhetab da ayet ve hadis demek oldugu icin bu anlasiliyor ve bir baska ifade ile daha cok kere bu sözden bunlar bir kast edilmis olur.

ALI25

Kıdemli Üye
sakalın kesilmesi haram dır sözüne katılmıyorum.bir çok islam büyüğü sakalsızdır.
ilkönce bu yazmis oldugun bu sözünle sakalin kesilip kisaltmasini kast ediyorsan ve sen de bir haklisin yok kesilip tiras edilmesini demek istiyorsan sende o zaman bir haksizsin.Ve bir cok islam büyügü dedigin kimsede örnek olup birer ölcü mü olur ve bu arada suda diyeyim bu zaman kadar sakalsiz kimselerde olmus ve bir baska ifade ile sakali cikmamis veya o sakalini da bir türlü birakamamis.

ALI25

Kıdemli Üye
sünnetleri yerine getiremeyebiliriz lakin assla küçmsememek ve red etmemek lazım.bu küfürdür.
Burdaki söz bu zaman kadar ki mesajlarin icinde bir baska olmus ve bizim demek istedigimiz daha önce yazmis olup demek istedigimiz bizden önceden birisi buna burda yazmis bilene bu suanda konu basligi altinda.Evet kücümseyip dalga gecmemek ve varligini inkar edip inanmamak gibi bir seyde insanin aleyhinde olur ve o zaman küfür diye denilen bir sey vakia olur.

ALI25

Kıdemli Üye
Tahta geçince son bir sakal traşı olurlar ve bunu merasimle Bab-ı Aliye gönderirlerdi.(Tarihi Hakikatler-1,Çamlıca Basım-Yayın.bizde daha şehzadeyiz.
Burdaki mevzuda o kitablarin da dedigine göre bir haram gündeme gelmekte olur.Ve sonra bizler sehzade de degiliz ve olsak da bu durum hüküm olarak da güne degismiyor olsada ve olmasa misali olur haram insana göre degismiyor.

ALI25

Kıdemli Üye
ancak sakal traşı olan İslam büyükleri dediğiniz kişiler için fıkhen hükmü haramdır.
Suanda burda banada yansiyan bir söz olarak ve bir baska ifade ile benim de anladigim kadari ile genelleme yapilmis sanki her mezheb de bunu diyormus gibi de ve oysa ki tek bir mezheb icin buna öyle oldugunu diyebilirim.

ALI25

Kıdemli Üye
Askerde,er,subay veya memur olarak görev yapsa oranın tüzüğüne uymadığı için elbette cezalandırılır.En az işinden ayrılır ki bu da bir zarardır. Yukarıdaki tarifte,zarara uğramanın da fitne olduğu bildiriliyor.Fitneye sebep olmamak için sünneti terk etmek sadece caiz olmakla kalmaz.Vacib,hatta farz olur.
Burda suanda bir fetva var ve kim tarafindan verilmis ve birde ayni zaman baktigimizda ifrat gibi bir seye kacildigini görmekteyiz ve söze bak fitneye sebeb olmamak icin sünneti terk etmek caiz olmakla kalmaz ve tek caiz olur deseydi makul olur idi ve birde caiz olarak kalmaz demis yani onuda tekit etmis vede ayni zamanda pekistirmistir.Ve daha ileri gidip bir söz de denilmis vacib ve hatta farz olur diye kim diyor ve nerde bu sözler gecip yazilmis ve bir baska ifade ile nerde cikarilmis bu son cümledeki o sözlerde.

ALI25

Kıdemli Üye
sakal farz değil zaten PEYGAMBER SÜNNETİ.!
Senin cevap verdigin o kimse maksut ibrahim nikli üye iyi bir söz demis ve onuda gündeme getirmekle yerinde olarak makul davranmis.Ve oda demiyor ki sakal birakmak farz diye ve o meseleyi su acidan deginmis yani bir seye farz demek icin de ayet gerekir demek istemistir.

ALI25

Kıdemli Üye
Sakal sünnetse,traşı nasıl haram oluyor peki?
Senin suandaki bu soruna cevap vermek vakia olarak zor ve bununda ilk muhatablari da o ulema olur ve sende bu konudaki yazilmis kitablarda bir basvurmani sanada tavsiye ederim ve simdi bunu öyle de kolay ve kisada olarak anlatmakta bir mümkün degildir.

ALI25

Kıdemli Üye
Sakal traşı olacak yaşa geldiysen şehzade de olsan haramdır.
Sakal sünnetse, traşı nasıl haram oluyor peki?

Burda bu söz ile karsindaki o muhatabina bir cevap verirken ve sonra birde soru soruyorsun ve sanada diyeyim biliyorsan niye sorarsin ve sayet bilmiyorsan da o asagidaki sözüne göre suanda yaziyorum sende sakalin tiras edilmesi icin o mevzudaki yazilmis veya bir baska ifade ile ona dair bilgi veren kitablara ilkönce bir basvurup ve arastirip okumani isterim.

ALI25

Kıdemli Üye
4 Mezhep müftüsü Ali Haydar Efendi sakal bırakmanın vacip olduğunu söylemektedir.
Böyle insanlari sisirip duruyorsunuz ve bundan bir kariniz var mi ve bundan sevap yada hayir mi umarsiniz. Ali haydar efendi yi bu sekilde tanimiyorum ve bilmiyorum sunuda ve oda gercektende 4 mezheb fikihi biliyormu idi ve bir baska ifade ile kendiside bunlara göre ilim de derin birisi mi olur ve böyle bir sey var ise güne buda o delille bakip bir dayanmis olur. Bir misal olarak genel yaziyorum suanda bir kisi düsünün ki o ulemadan olarak 4 mezheb fikhini gibiyor ve ded ondanda ayni zamanda bir derin ilim sahibi ise onunda allemeden bir farki yok gibi olur.