Sorgulayan Müslüman !

spesifik

آزادی قید و بند
İslamoğluna sormuşlar
Allah derken neden cellecelaluhu demiyorsunuz
yahut peygamberden bahsederken neden sav demiyorsunuz
Kuranın hiç bir yerinde geçmiyor demiş ))
Bir kardeş söyledi
başbakana cumhurbaşkanına seslenirken sayın diyorlar ama (insanlar yani )

Kuranı kendileri tahrif etmeye başladılar mazallah
değiştiler değişiyoruz
umarım çürüyen değişimlerden değildir ...

kilicarslan

Kıdemli Üye
o tartışmada zaten ilzam olduğu için öyle dedi ,tartışmayı ben de izledim..
Tüm tartışma boyunca ,Allahın imtihanı kapsayan geleceği bilmeyeceğini söylüyor..iyi takip etmemişsin hocam..
Kişinin kimle evleneceğini bilmez diyor işte..daha ne desin adam..

hepsini izlemedim dogrudur, sadece bu kismini nette gördüm.

Az cok takip ederim Abdulaziz´i öyle bir sey demez herhalde. Belki yanlis ifade veya anlasilma olabilir gibi me geliyor.
Kendiside demedim diyor, video da.

kilicarslan

Kıdemli Üye
Okuyan da elönünün konuğu idi
İslamın beş şarta indirgenmesinin bedavacılık olduğunu söyledi
yani benzer bir cümle söyledi programın hepsini dinlemedim

Beş şartı yerine getiren cennetlik diyen var mı ben mi kaçırdım
yani bu bakışı eleştirmek için kurulan mantık doğru mu ?
sanki millet farzlara sıkı sıkı yapışmışta nafilelere burun kıvırıyor
en baba günahlar müslümanlarda bir de Allahın rahmeti var oh miss...

izlemeye calistim ama, cogunu izleyemedim. Malum ertesi gün erken kalkmak gerekiyor.

"Islamin sarti " seklinde bir ifadeyi bende dogru bulmuyorum. Bu bize cocukluktan beri hep böyle ögretildi.
Bu dogru bir sunum degil, Allah´in her kelami , ayetini kabul islamin sartidir. Bu baglamda hocaya hak veriyorum.

alanyali07

Kıdemli Üye
hepsini izlemedim dogrudur, sadece bu kismini nette gördüm.

Az cok takip ederim Abdulaziz´i öyle bir sey demez herhalde. Belki yanlis ifade veya anlasilma olabilir gibi me geliyor.
Kendiside demedim diyor, video da.

Bayındır Demedim diyor ama devamında yine konuyu "bilmez" e getiriyor bu videoda da öyle yapıyor farketmedin mi ?
Bayındır uyanıklığa kaçıyor,
bu münazarayı ve diğer videolarını izlerseniz, "geleceğe dair imtihana giren şeyleri bilmez" dediğini göreceksin.
kişinin kimle evleneceğini de bilmez diyor.
youtubeda bulabilirsin çeşitli yerlerde hep aynı şeyleri söyler.
Habertürkteki murat bardakçıyla programında da bu iddialarını yineledi.
Zaten olay bir radyoya telefonla bağlanmasından sonra patlak verdi :

–Siz diyormuşsunuz ki, “Allah bir kimsenin evlenene kadar kimle evleneceğini bilmez”.
Onu ben demiyorum, onu Allah kendisi söylüyor. Allah bunu nereden kararlaştırmışsa sana emreder mi “Şununla evlen, bununla evlenme”, ne manası kalır?
Yani kiminle evleneceğimizi bilmez mi?
Hayır! Böyle olacak olsa emretmesinin manası var mı?!

–Peki bunun dayanağı nedir?
Kur’an-ı Kerim’de çok sayıda ayet var bu konuda. Ayetlere yanlış anlamlar vermişlerdir.... Bu tür ayetlere genellikle Süleyman Ateş doğru mana verir. Ali İmran 140-142’nci ayetler. Bu bir.. İkincisi de Tevbe Suresi 16’ncı ayeti....
–Bu konuda bir ders yapacak mısınız?
–Hayır ama bir kitap yazacağım. Çünkü millet hep kaderciolmuş. Kaderdeki iman esası olmuş. Dolayısıyla insanların hoşuna gidiyor aklını kullanmamak.... Allah, senin cehenneme gideceğini bile bile seni yarattıysa, bundan sonra seni neden sorumlu tutuyor?!
–Peki bu konuda mezhep imamlarının görüşü nedir?
–Yaa mezhep imamlarını boş ver kardeşim. Onların Kur’an’la bir alâkaları yoktur zaten.

spesifik

آزادی قید و بند
izlemeye calistim ama, cogunu izleyemedim. Malum ertesi gün erken kalkmak gerekiyor.

"Islamin sarti " seklinde bir ifadeyi bende dogru bulmuyorum. Bu bize cocukluktan beri hep böyle ögretildi.
Bu dogru bir sunum degil, Allah´in her kelami , ayetini kabul islamin sartidir. Bu baglamda hocaya hak veriyorum.
Insanlarin yanlış algılarını düzeltmek adına
Sınırların aşıldığını düşünüyorum. ..

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Abdülaziz Bayındır'ın kader itikadı sakattır. Sırf kaderle kalsa keşke!.. Kendisi iftira diyedursun ben buna şahidim. Hatta dedi ki ''nasıl ki deniz, içinde ki balıkların sayısını bilmezse Allah'ta her şeyi bilmez''. Bütün her şeyi bilmeyi noksanlık izafı olarak ele aldı.. Demek istiyor ki; Allah o kadar büyük ki detaylarla uğraşmak ona yakışmaz. Sümmü hâşâ...

Bakın arkadaşlar, bu Allah tasavvuru tamı tamına DANGOZLUKTUR. Gene sinirlendim bak şimdi! Bu herif, Allah'ı kainatın gayrında bir yerde duran Gandalf gibi sakallı asalı bir tip sanıyor. Allah büyüktür demek, haşa çok büyük bir cüsse demek değildir. 'Büyük' kavramı bile eksik kalır.. Çünkü büyük olmak, başka bir dış hacmin ölçüsünü; başka bir hacmin küçüğü olmayı gerektirir. Oysa Allah'ın dışında onu kapsayan bir hacim yoktur. Dolayısıyla O'na büyük demek bir teşbihtir.

Allah, bütün atom zerrelerinin alt yapı taşlarına kadar adedince bilir ve adedince her an onlara dokunuyor ve dahi bir an bile gayrında bir yerde değildir. Kelimeler yetmiyor. Hem gayrında ne dahlinde deniyor ki bu bile noksan bir izahtır. Murakabe edip hissedeceksin, halleneceksin. Bunun başka yolu yoktur.. Kelimelerden ve gölgelerden ibaret bir yalanın içinde aramayın. O'nu yalanda bulamazsınız. Ancak yalanda hakikati hissedersiniz ve yolculuğa başlarsınız.

Aah ah, yalancı gölgeler, her şeyi eğri büğrü gösteren aynalı odalar. Kıvrım kıvrım dalalete saptıran gölgeler, yansımalar.. Bütün bu gölgeler senin atını yorgun düşürüp çatlatmak için var. Ne zaman ki atından geçtin, diz üstü yorgun argın, bitap düştün, o zaman kapılar açılacak sana, anla!.. Ancak aramakta lazım hani. Yerinde durup ''ben böyle iyim'' demekle de olmuyor. Her bir doğuş, yumurtaya ulaşan çekirdekle gerçekleşir. Yerinde duranlar, yalana alışıp yatanların olmaya ve doğmaya hakkı yoktur!..

.......................

Murakabesiz insanların ''Allah her şeyi bilemez'' gibi iddialarla dalalete sapması normaldir. Tarikat bilmez heriflere he he deyip geçmek gerek..

Edit: Bu tarikat bilmeyenleri bekleyen bir küfür tuzağı var. Kimse bunun farkında değil, yazılmıyor da! Çoğunun kalbinde gizli bir küfür yatıyor. Bunlar vahdet-i vücuda karşı oldukları için bir şekilde belalarını bulacaklar gibi geliyor bana.. Allah korusun sonunda ''bizi uzaylılar yarattı, bizi bizden daha evrilmiş bir canlı türü laboratuvarda oluşturdu ve dünyaya gönderdi'' gibi bir vesveseyle son nefeste boğuşacaklar. Fark ederseniz 'Evrim teorisi' gibi noktalardan buraya doğru yürüyorlar.. İblis var ya, acaip iş yürütüyor haa. Tereyağından kıl çeker gibi, Allah'ıııımm.. Şu felsefe ezbercisi Caner Taslaman'da bu yolda!..

Kaptan

Mecra Yazarı
Kilisede Şöyle deniyor:
"Ben günah işledim beni affet"
Papaz da "anlat evladım", diyor!
En ince detayına kadar anlatma şartı var!
Ve Papaz'ın üçüncü kişi anlatma yasağı var. Papaz hepsini dinledikten sonra "affettim", diyor!
Affetmesi de gerek çünkü Kilise inananlarınn maaşından 9% kanunen vergi alıyor maaşlarından!
Genelde sadece kendi doğum kaydını yapan Papaz'a gidersin. Yani bizde istediğin camiye veya hocaya gider gibi hani kafanın estiği Papaz'a veya kiliseye gidilmez. Her çoban kendi sürüsünden sorumlu diye geçer kilise de

Kaptan

Mecra Yazarı
12592491_788507434587013_2565422171301164233_n.jpg

Kaptan

Mecra Yazarı
Şirke destek vizyonu ile harama hile katmayanların Şirk işletmeyi kutsallaştırarak Allah'a isyanı ibadet zannedenlerin hezeyanları karakter olarak Ebu Cehili andırmaktadır.

H.A

kilicarslan

Kıdemli Üye
Selam

Hadiste ''İslam'ın şartı'' diye bir ifade geçmez.''İslam beş şey üzerine bina edilmiştir...'' der.Bunlar birbirinden ayrıdır.Bir/bu binada sadece temel yoktur başka şeylerde vardır.Ama binanın temelleri bu binayı da içerisindekileri de ayakta tutan ana sutunlardır.Bu sutunların içeriklerine de bakmak gereklidir.

Sayın @Büşra hanım...

Selametle...

keske böyle ögretilse , gerek okullarda gerek hocalar islamin sarti diye anlatiyor.

alanyali07

Kıdemli Üye
Aslında fıkıh kitaplarında da islamın şartı diye geçmez,islamın rükunları diye geçer..Bizim namaz,oruç diye saydıklarımız islamın rükunlarıdır..

İslamın şartları ayrıdır :

1-Akıllı Olmak

2-Erginlik Çağına ulaşmak,

3-İslam dininden haberdar olmak,

4-İslamın ilahi hak bir Din olduğuna inanmak,

5-Yapabilme gücüne sahib olmak yani azaların sağlam olması olmak üzere beş şeydir.

bak.Mü'minim,Gencim Nereye,Ehli Sünnetin Nazarı İ'tikadın Ölçüsü, Size Sözüm Öz İnci Armağan,İbnu Abidin .

spesifik

آزادی قید و بند
İslamın şartının kaç olduğu değil ki mesele
amellerini tefriciyelere göre çeken bir ümmet anlayışına katılmıyoruz tabi ki
algıları köreltiyorlar kriter diye diye ...

kilicarslan

Kıdemli Üye
Bas kaldiridan maksat herhalde eline silah alip daga cikmak olsa gerek.

"Firavun'a gidin, çünkü o gerçekten azdı. Varın da ona yumuşak söz söyleyin; olur ki, öğüt dinler, yahut korkar." (20:44)

Kaptan

Mecra Yazarı

"Firavun'a gidin, çünkü o gerçekten azdı. Varın da ona yumuşak söz söyleyin; olur ki, öğüt dinler, yahut korkar." (20:44)

istedigin gibi anlamasin

karsi gelmek, isyan etmek, ayaklanmak (wiktionary)

lafons7275

Kıdemli Üye

Farzedelim alimler toplandı ve tayyip'e gitti, ona yumuşak yumuşak nasihat ettiler fakat tayyip onları kibarca yolladı ve hiçbir nasihati dinlemedi ve yine kendi bildiğini uyguladı.

Sonra bu alimlerin ne yapması gerek senin dinine göre?

lafons7275

Kıdemli Üye
Hadisleri elerken kullandığınız metotlar:

1. Kurana arz metodu:

Bu metot aslında Kuran'a arz adı altında hevaya arz metodudur.
Kurandan işimize gelen ayeti alırız, aha da buna aykırı der geçeriz.

2. Aklı kullanma metodu:

Bu metod da çok revaşta olan bir metoddur. Bu da heva metoduyla aynıdır.