AKP'ye Oy Verenlere Hödük Dedi

reis

Kıdemli Üye
Şimdi bana diyecesiniz ki; "Ula reis sen ha bu konuya niye bişe demiysin..?"

"Bazen sesini duyurabilmen için susman gerekir.."

:)

fakiri

Kıdemli Üye
İşte millete her zaman tepeden bakanlar ve onu hakir, cahil ve yığın gibi sayarak küçük görenlerin hepsi hemen hemen aynı bu çeşit sözler sarfetmektedirler.
AKP'ni,n bir dönem daha iktidarı alması demek bunların KAHIRLARINDAN ÖLMESİ demek olacaktır.
Elbetteki Milli Güreşçiler de bu tayfaya dahildir.

:)

serair

Asistan
Nihat GENÇ - www.nihat-genc.com

Nihat GENÇ'in 25 Ocak 2008 tarihli konuşmasında kitle ve seçmen analizi yapılmıştır.
Sağ zihniyet insanları eğitimsiz bırakarak onları kültürlü eğitimli olmalarını engellemiş ve kandırılabilir seçmen yapmıştır.
Nihat GENÇ bunun tarifini yapmıştır.
Ve AKP seçmenine hödük diye bir cümle kullanılmamıştır.
Demekki bunlar Nihat GENÇ'in seçmen analizi yapmasını istemiyorlar. Zeki insanlardan oy almak zordur.
Demokrasi isyan eden, kavga eden insanların rejimidir.
Nihat genç seçmen suskunluğunun tahlilini yapmıştır.
Demokrasi Kars'ta ya da Batman'da dünya çapından büyük topçu olmak istiyorum diyen insanlarn hayallerinin teminatıdır.
Nihat GENÇ aynı cümleleri Tansu Çillerlere, Mesut Yılmazlara, Demirellere de zamanında söylemiştir.​

Merak ettim vidyosunu dinliyim dedim ama hepsini dinleyemiycem çok uzun...Onun isyanı herşeye...Hiçmi güzellik görülmez bukadar olan biten içinde...

Dua Nur

Kıdemli Üye
Öncelikle bu halk akıllandı ve kimseye pavlovun köpekleri misali şartlanmış bir şekide oy vermez. Millet basit rüşvetler ile kandırılamaz gözü açıldı ve bazı hödüklere prim vermiyor.

Nihat Genç farkında değilmiki; milyonlarca kişiye hakaret ederek kendini hedef haline getiriyor Millet açacağı tazminat davaları ile BU KİŞİYE HADDİNİ BİLDİREBİLİR VE HÖDÜKLÜĞÜ KABUL ETMEDİĞİNİ GÖSTEREBİLİR. Bence özür dilemeli, çok başı ağrıyacak gibi.

dostane

Üye
Merak ettim vidyosunu dinliyim dedim ama hepsini dinleyemiycem çok uzun...Onun isyanı herşeye...Hiçmi güzellik görülmez bukadar olan biten içinde...

Nihat Genc bence sarlatanin teki ne kadar bilgili oldugu cokda onemli degil.. bence turkiyede ki bir numarali provokatördur kendisi...

manifesto

Yasaklı
Nihat Genç AKP'ye oy veren vatandaşlar hakkında çok ağır konuştu: "Bunlar hödüklerden ve bakterilerden oy alıyorlar!... At kapılarına 2 kilo şeker 5 kilo kömür!... Al oy!...."
BOŞ TENEKE :)
Bu adamı Sirklerde görmek isteriz

MEHMET EFE

Doçent
Web sitesi
www.serzenisler.com
“Siyaseten Refah Partiliyim”den “AKP’ye oy veren Hödüktür”e Nihat Genç’in kaybettikleri . . .

Nihat Genç yine konuşuyor. Susmuyor. Susmasın zaten, konuşan Nihat Genç’se veya Nihat Genç gibiyse susalım ve sonuna kadar dinleyelim. Nihat Genç’in dilinden çıkacak kelimelerin her zaman bizim için ayrı bir yeri vardır. Kimi zaman öyle konuşur ki; ‘evet, işte bu, naif, güzel bir vicdandan çıkabilecek muhteşem bir ses, helal olsun, var ol’ diyoruz. Kimi zaman ise kantarın topuzunu hepten kaçırıyor, dilinin ayarını tutturamıyor, lafın ucunun nereye gideceğini düşünmüyor, öyle konuşuyor. Mesela geçtiğimiz Cuma günü her zamanki gibi SKY TURK’te Sayın Serdar Akinan’ın sunduğu Ne Var Ne Yok’ta konuştu Genç. Öyle bir konuştu ki belki ilk defa, lise yıllarımdan beri sürekli takip ettiğim, ‘benim’ yazarımdan uzaklaştım, televizyonu kapattım, gözlerim doldu.

28 Şubat döneminde, post-modern darbeye karşı çıktığı yazısının sonuna iliştirdiği, “…muhtıra ateşi dinene kadar siyaseten Refah Partiliyim…” (ilgili yazıyı Nihat Genç’in Köpekleşmenin Tarihi isimli kitabında da bulabilirsiniz) notunu okuyunca içimiz ne kadar da ısınmıştı oysaki. Şimdi o çizgiden “AKP hödüklerden oy alır”a yani Bekir Coşkun çizgisine, yani Mine Kırıkkanat çizgisine, yani bu halkın toptan nefret ettiği heriflerin çizgisine nasıl geldi o büyük yürekli yazar, anlamadım. Onu anlamadığım için gözlerim doldu zaten. Belki de yanlış anlaşıldı, belki de öyle söylemek istemedi ama AKP seçmeninin bir kilo şeker, bir torba kömüre oy verdiğini söylerken, hiç içindeki o ses “ya hu ben neler söylüyorum böyle” demedi mi? Konumuz AKP veya herhangi bir siyasi parti değil. Bu satırların yazarı AKP’ye oy vermemiş ve dahi hiç oy vermeyecek bir insandır. Ama AKP’ye oy veren %46’nın büyük çoğunluğunun hangi sebeplerle oraya gittiğini çok iyi biliyor. Yani, bilmiyorum bu halimle bende hödük sayılıyor muyum, sevgili Nihat Genç’in sathında.

Peki, ne olmalıydı Nihat Genç’e göre? Mesela CHP mi gelmeliydi. Ya da MHP? Alternatifsizlik AKP’nin oy patlamasına sebep olmadı mı? Çünkü bu partiler toplumun geniş kesiminin yaralarını görmezden geldiler! Mesela başörtüsü yasağının çözüme kavuşması için AKP’yle el ele veren MHP’nin iktidar ortağı olduğu günlerde başlamadı mı İmam-Hatip Liselerindeki başörtüsü yasağı? CHP ise 50 yıllık tek parti iktidarı boyunca halka etmediğini bırakmadı –ki- Nihat Genç onların da karşısında durdu yazılarıyla. Fakat bu son konuşması olmadı! “Bu topraklar”dan bahsederken bu toprakların insanlarına hödük demek hiç olmadı Nihat Genç!

AKP denen siyasi partinin, ihale hükümeti gibi çalışmasına, amerikancı siyasetine, AB politikalarına sinirlenmek, hatta küfretmek, eyvallah ama alternatifsizlikten, özgürlük kısıtlanmasından, baskıdan, başörtüsünden ve evet bir torba kömür bir kilo pirinç için AKP’ye oy veren yığınları aşağılamak, tepeden bakmak nedir? Bu Bekir Coşkun’un, Reha Muhtar’ın ağzına yakışır, Nihat Genç’e değil!

Özellikle seçimlerden önceki, toplumu ayrıştıran, kamplaştıran atmosferdeki takındığı tavır Nihat Genç’ten kesinlikle beklenmeyen bir tavırdı. O meydanlara toplananlardan beklenecek bir şey yoktu. Evet, kalabalığa aldırmamak gerekiyor, bir korku duydukları doğru, ama o korku da yersiz bir korkuydu. Şimdi misalen, ‘karşı taraftakiler’ onların yaptığına benzer bir miting yapsalardı, sayıları katlarca fazla olacaktı, o zaman Nihat Genç, medya, işte ‘o’ birileri o meydandaki ‘hödüklerin’ yanında duracaklar mıydı? Hayır! Böyle bir şey olmayacaktı! İşte Nihat Genç’in asıl kaybettiği nokta burada!

Yani en basit ifadeyle başörtüsü yasakçılarının yanında yer almak kaybettirdi Nihat Genç’e.

Şimdi ayıkla pirincin taşını. Yıllarca yazarak, konuşarak yaptığı isim tek kelimeyle ağır bir yara aldı. Yazık oldu…

Serzenisler/ Cihat ARPACIK

manifesto

Yasaklı
Şu AK Partililerin maruz kalmadığı hakaret kalmadı
Sokağa mı çekmeye çalışıyorlar anlamadım ben
Bunlar AZ BOZ tahrikler değil

Web sitesi
www.cicikagan.co.cc
zavallı diyorum bu adama..

Sayın Başbakanımız bi laf söylüyor medya bunu alıp ayyuka çıkarıyor..

Evet şimdi de susmasınlar da görelim...

Hödük asıl Nihat Genç gibilere denir ...

Allah bunların alayını ıslah etsin...

Yaptıkları işi ahlaklıca yapmaları lazım insanlara hakaret etmekle medyacılık olmaz ...

pazar pazar bütün sinirimi bu adamdan çıkarmak istiyorum..

Yıllarca Erbakan Hocaya küfür edip sonrada kendisinden özürdilemişti
5 yıl sonrada aynı özürü Sayın Başbakanımızdan diler...
Yüz yok ki bunlarda..
Merak ediyorum Nihat Gençi eleştirdiğin kadar Tayyip ve Unakıtan gibi ağzından ne çıktığını bilmeyen bu adamları eleştirdin mi yoksa körü körüne biat mı ettin?
Türkçemize senin Başbakanım dediğin adam Deyim kattı :
"ANANIDA AL GİT"

Daha fazlası için Bkz. Tayyipce ve Unakıtanca deymler sözlüğüne.

Web sitesi
www.cicikagan.co.cc
yahu anlamadığım ne Biliyor musun?

Biz Marsta mı yaşiyoruz.

Bizim aileden Rahat 50 oy aldılar.

ve bildiğim bir şey var.

Bizim aileden kimse ne kömür ne yağ ne şeker aldı.

Ve alanıda görmedik Duymadık.

Nasıl oluyor bu iş.

Acaba Bizde şu kafasını kuma sokan kartel yazarlarındanmıyız?
Size niye şeker pirinç vereceklermiş siz zaten çantada kekliksiniz asıl yardımlar oy gelmeyecek kimslerin oylarını apartmak.

Bu arada bir vatandaş daha önceki iktidar döneminde hortumlar vardı demiş peki kimler yargılandı ve suçku bulundu.(Bunada cevabınız hazırdır yargı onlardan dimi:) )
Peki bu iktidar dönemi yolsuzluklarına bir bakın bakalım.
Sadece Unakıtanın Naylon fatura yolsuzluğu bile kendileri tarafından onaylı. :)
Daha bunlar yüce divana çıkmadılar çıkıp aklansınlar görelim bakalım.

reis

Kıdemli Üye
(...)
Türkçemize senin Başbakanım dediğin adam Deyim kattı :
"ANANIDA AL GİT"
(...)
Söyledi de ne oldu peki..! Ne var bunda..!
Birde Başbakan bunu durup dururken mi söylemiş..?

Başbakan'a yapılan terbiyesizlik karşısında orada biz olsaydık 'Ananı da al git' gibi masum bir şey söylemez ve 'Ana-Avrat' diye başlardık söze.

Başbakan âkil davranmış ta yine olmamış..

Başbakan'ın karşısında ki zurnayı görecek gözünüz yoksa kabahat bizde mi..!

Web sitesi
www.cicikagan.co.cc
siz çamur atcak iftira yapıştırcaksınız bizde size sabrederek hem Rahmanın rızasını kazancak hemde icraat yaparak cevabınızı vereceğiz..

Bu mesajını akli selim olarak bir oku bakalım Nihat genç size hödük derken sanırım senin bu mesajı yazacağını tahmin etmiş olmalı.

Sen kim oluyorsunda Birilerini GÜNAHKAR ilan edebiliyorsun kendinizide Rahmanın rızasını kazanan insan.

Sen eğer İslamı bu şekilde anladı isen vay senin haline.

Sen burada boş işlerle uğraşma bence İmanın ne olduğunu ve senin kimsenin imanlı olup olmadığına karar veremeyeceğini öğren. İSLAM, Rüveydaa nın Cennetlik,Cehennemlik diye insanları seçtiği bir din değildir.Bu yetkiyi Allah(cc) Peygamberlerine vermediki senin gibi birine versin.Tövbe Tövbe. Yarabbim akıl fikir ver.

girdap

Ordinaryus
KİMSEYE HÖDÜK DEMEDİM!

Nihat Genç, medyaya, AK Parti'ye oy verenlere 'hödük' dediği şeklinde yansıyan haberleri yalanladı. www.nihat-genc.com sitesinden bir açıklama yapan Genç sözlerinin çarpıtıldığını ileri sürdü. Gülen grubunu da sert bir dille eleştiren Genç, Risale-i Nur Külliyatı'nı hatmettiğini, ancak Gülen Grubu'ndan kimsenin kendisiyle röportaj yapmadığını söyledi.
Nihat Genç, son günlerde özellikle Fethullan Gülen'in yayın organları olarak nitelendirdiği bazı internet sitelerinde, aleyhinde çıkan haberlerle ilgili çok sert açıklamarda bulundu. "Benim isyanım tepenizdeki on onbeş ağbinize, nurcu kardeşlerime değil" diyen Genç, nurcu gençlere "sizler benim özbeöz kardeşlerimsiniz, toprağımın çocuklarısınız ve yüzlercenizi tanıyorum, pırıl pırıl tertemiz çocuklarsınız." diye seslendi. Amerika'nın Irak'a girdiği günden beri gazetelerinin susturulmuş yazarlarla dolduğunu ileri süren Genç, nurcu gençlere çağrıda bulunarak, "Sizler bugünden bu ihanet çizgisini içinizde yüksek sesle tartışırsanız bir nebze taşıdığınız Müslümanlık sıfatını şeytani kirlilikten kurtarmış olursunuz" dedi. Elif Şafak ile Zaman Gazetesi arasındaki yakınlığa değinen Nihat Genç, Zaman Gazetesi'nin Elif Şafak'a neden sessiz kaldığıyla ilgili olarak, "Sizler Orhan Pamuklarla aynı safta ve Ermeni vakıflarıyla canciğer ilişkileri kendi ağzıyla belgelenmiş Elif Şafaklara sesinizi çıkartamazsınız, çünkü ağbilerinizden biriyle evlendi ve hepiniz artık susmak zorundasınız, bugüne kadar tek satır çıkmadığı gibi gazete ve dergilerinizde en küçük bir imaya dahi izin verilmedi. Çünkü dergileriniz ve gazeteleriniz kontrol altında." iddasında bulundu.
RİSALE-İ NUR KÜLLİYATINI HATMETTİM
İlk gençlik yıllarında dizini kırıp aylarca süren bir mücadeleden sonra Said-i Nursi külliyatını hatim ettiğini söyleyen Genç, Fethullah Gülen'e yakınlığıyla bilinen yayın organlarının bir kez olsun merak edip kendisiyle ropörtaj yapmadığını ve kitaplarından bahsetmediğinden yakındı. Genç "Bunun yerine Elif Şafak gibilerini meşhur ettiler." dedi.

YUNANLILARI, ERMENİLERİ DESTEKLEDİLER
Genç, Gülen grubunu Kıbrıs meselesinde Yunan tarafını, Ermeni Soykırım iddalarında Ermenileri Kuzey Irak konusunda da Barzani'nin tezlerini desteklemekle suçladı. Suçlamalarını bununla sınırlı tutmayan Nihat Genç, "Irak'ta Müslümanlar öldürülürken, bu yayın organları Amerika tarafında dinlerarası ittifaklarla eğlenip durdular" ifadelerinde bulundu.

'HÖDÜK' AÇIKLAMASINDA BULUNDU
Nihat Genç bir televizyon programında yaptığı konuşmada AK Parti'ye oy veren seçmene 'hödük' dediği şeklinde medyaya yansıyan haberleri de yalanladı. Genç konuyla ilgili şunları söyledi: "Böyle bir cümle kullanmadım. Ben konuşmamda, 'açıp bir daha dinleyin', eğitimsiz okulsuz kitapsız müzesiz kütüphanesiz insanların yoksullukları yüzünden estetik zevkleri siyasi seçicilikleri gelişmez ve beyinsiz bırakırlar, böylelikle bir partiye çabucak kanabilirler, dedim. Mesela diyelim Batman"da yüzlerce yazar sanatçı olabilseydi Batman'dan bu kadar kolay oy alamazsınız, dedim..." diye konuştu. [8SUTUN.COM]

Dua Nur

Kıdemli Üye
Nihat Genç, Zaman Gazetesi'nin Elif Şafak'a neden sessiz kaldığıyla ilgili olarak, "Sizler Orhan Pamuklarla aynı safta ve Ermeni vakıflarıyla canciğer ilişkileri kendi ağzıyla belgelenmiş Elif Şafaklara sesinizi çıkartamazsınız, çünkü ağbilerinizden biriyle evlendi ve hepiniz artık susmak zorundasınız, bugüne kadar tek satır çıkmadığı gibi gazete ve dergilerinizde en küçük bir imaya dahi izin verilmedi. Çünkü dergileriniz ve gazeteleriniz kontrol altında." iddasında bulundu.

RİSALE-İ NUR KÜLLİYATINI HATMETTİM
İlk gençlik yıllarında dizini kırıp aylarca süren bir mücadeleden sonra Said-i Nursi külliyatını hatim ettiğini söyleyen Genç, Fethullah Gülen'e yakınlığıyla bilinen yayın organlarının bir kez olsun merak edip kendisiyle ropörtaj yapmadığını ve kitaplarından bahsetmediğinden yakındı. Genç "Bunun yerine Elif Şafak gibilerini meşhur ettiler." dedi.

Nihat Genç, "Irak'ta Müslümanlar öldürülürken, bu yayın organları Amerika tarafında dinlerarası ittifaklarla eğlenip durdular" ifadelerinde bulundu.

Nihat genç çooooooooook içerlemiş, anlaşıldı. Gülen cemaatinden ilgi bekliyormuş. Kitaplarınından bahsedilmemesi onu üzmüş.

İşte görüyoruz birlik beraberlik içinde olunduğunda GÜÇ oluyorsunuz ve herkes sizden ilgi bekliyor. Nihat genç bile. Bence sivri dilli olmayı bıraksa ve biraz daha diyalog yanlısı olsa, kimse ona böyle muamele yapmazdı. Aslında İYİ BİR İNSAN, YANLIŞ ÇIKIŞLAR YAPMAMALI. Özellikle bu günlerde.

İnsan sevdiğine kırılırmış, Nihat Genç te risaleleri okuyan biri olarak bu cemaate çokta soğuk biri değil. Cemaat bu seslenişi duymalı bence.

girdap

Ordinaryus
İnsan sevdiğine kırılırmış, Nihat Genç te risaleleri okuyan biri olarak bu cemaate çokta soğuk biri değil. Cemaat bu seslenişi duymalı bence.

Gülen cemaati bu güne kadar ilgi göstermediyse vardır bir sebebi.Hem bu kadar suçlamadan sonra artık bu sesleniş imkanı yok duyulmaz!Demediğini bırakmamış adam.

aön

Üye
İlk ağzına mikrofon uzatıldığında bize saldırmış tabi Kİ KLASİK OLARAK mesnet göstermeden fethullah gülen e yakın siyteler ne site nede başka bir şey var..

.Hem onların deyimiyle bizim basın kanlımız ZAMAN,STV değil mi???niye milyonlara hitap eden kollarla değilde üç beş kişiye hitap edelim.???

Sözünün ilk dillendiği yerde bize saldırmış onu zamanda yazar mı yapalım...

Yani onların fikrinci kendi gazetemizde kendimize mi saldıralım...Hemde hiç yapmıyacağımız yalan haberler ile mi???

grozny

Doçent
Dobra konuşuyor olması bu adamın haklı olduğunu göstermez kardeşim..
Yapılan yardımlara gelince bu yardımlar seçim zamnı oy toplamak için olmuyor açın bakın Ak Partinin icraatlarına ilktidara gelindiğinden beri bu yardımlar ihtiyacı olan vatandaşlara dağıtılıyor..

4839 - Hz. Enes radiyallahu anh anlatiyor: "Ensari bir zat gelip Resulullah aleyhissalatu vesselam'dan birseyler istemisti.
"Evinde hicbir sey yok mu?" buyurdular. Adam:
"Evet, dedi. Bir culumuz var. Bir kismiyla ortunup, bir kismini da yaygi olarak yere seriyoruz! Bir de su ictigimiz kabimiz var."
"Onlari bana getir!" diye emrettiler. Adam gidip getirdi. Aleyhissalatu vesselam esyalari eline alip:
"Sunlari satin alacak yok mu?" buyurdular. Bir adam:
"Ben bir dirheme satin aliyorum" dedi. Resulullah aleyhissalatu vesselam:
"Bir dirhemden fazla veren yok mu?" dedi ve iki uc sefer tekrarlayarak (acik artirmaya cikardi). Orada bulunan bir adam:
"Ben onlara iki dirhem veriyorum" dedi. Aleyhissalatu vesselam esyalari ona satti. Iki dirhemi alip Ensari'ye verdi ve:
"Bunun biriyle ailen icin yiyecek al, aline ver. Digeriyle de bir balta al bana getir!" buyurdular. Adam gidip bir balta alip getirdi. Resulullah aleyhissalatu vesselam, ona eliyle bir saplik gecirdi. Sonra:
"Git, odun eyle, sat ve onbes gun bana gozukme!" buyurdu. Adam aynen boyle yapti, sonra yanina geldi. Bu esnada on dirhem kazanmis, bunun bir kismiyla giyecek, bir kismiyla da yiyecek satin almisti. Resulullah aleyhissalatu vesselam:
"Bak, bu senin icin, Kiyamet gunu alninda dilenme lekesiyle gelmenden daha hayirlidir!" buyurdu ve sozlerine soyle devam etti:
"Dilenmek, sersefil, fakra dusmus veya rusvay edici borca batmis veya elem verici kana bulasmis insanlar disinda, kimseye caiz degildir."
Ebu Davud, Zekat 26, (1641); tirmizi, Buyu 10, (1218); Ibnu Mace, Ticarat 25, (2198).

Önemli olan ihtiyaç sahiplerinin ihtiyaçlarını kendi çalışmaları ile kazanacak duruma getirmektir,o ortamı sağlamaktır.
Yardım alan insan karşılıksız bedava bir şey aldığını sanmasın.Karşılığında onurunu veriyor.
Bu yardımları savunmak insanların onursuz şahsiyetsiz dilenciler haline getirmeyi savunmaktır.AKP nin zihniyeti küçük sermayeyi büyüklere ezdirmek ve onlara köleler haline getirmektir.Karıları türbanlı diye islamı temsil ettiklerini düşünüyorsunuz bu yanlıştır.Görüntüye değil icraata bakın.Faizlere bakın.

Web sitesi
www.cicikagan.co.cc
zavallı diyorum bu adama..

Sayın Başbakanımız bi laf söylüyor medya bunu alıp ayyuka çıkarıyor..

Evet şimdi de susmasınlar da görelim...

Hödük asıl Nihat Genç gibilere denir ...

Allah bunların alayını ıslah etsin...

[/FONT][/B]

Senin zihniyetinde düşünce yapısını hiç anlamadım ve anlayamayacağım.
Öncelikle senin düşüncende olmayanı hemen İslam noktasına getirip Allah ıslah etsin vs. gibi kelimelerle yargılıyorsun.
1-Nihat Genç Müslüman değil mi?
2-Sen kendini İslam yargıcı olarak mı görüyorsun?
3-Dünyevi konularla konuşulurken bunu dinsel boyuta taşıyıp karşıdakini dinsizleştirme gayretin bilinçli mi cehaletinden mi kaynaklanıyor?
4-Senin Allahın ıslahına ihtiyacın olmadığı yönünde ilahi bir emir mi geldi.
5-İslamı insanlar üzerinde korkutma aracı olarak kullanarak tebliğe hizmet mi ediyorsun yoksa İslama mesafeli olanları İslamdan mı soğutuyorsun?
6-Olup olmadık yerde İslamı kendi çıkarların için kullanman senin nefsinin göstergesi değil mi?
7-Kutsalları bu kadar ayağa düşürmenin sebebi senin egonu tatmin için mi?

Bu sitede en çok rastladığım hastalık İslami olmayan bir konuda bile hemen ilahi bir yargıda bulunulması. İlahi yargıda bulunanlar acaba Cennetle müjdelenen 10 kişi arasında da mı bizim haberimiz yok yada hangi gerekçe ile milleti olur olmaz şekilde cehenneme postalamak için yargılarda bulunuyorlar.

Nefsini ıslah etmeyen kişi önce kendini sorgulasın. Ama başkası kişinin nefsini ıslah edemez başkasının aracılığı ile nefsini ıslah ettiğini sanırsada aladanır.Ancak kişi bilgi sahibi olur sorup soruşturu okur araştırır çarpraz sorgu yapar hep eleştirel bakar bu bilgileri sonucu vicdani kanıt oluşturmuşsa ne mutlu.Yok başkasından etkilenip kendi düşünmeyip sorgulamayıp ezberden inanmışsa bu kişi nefsini asla ıslah edemez ancak söylenileni emredileni yapar ötesi olmaz ve sıkıştığı noktada patlak verir.

Allah bilinçli şekilde nefsimizi ıslah etmeyi nasip eylesin. Ama özellikle söylüyorum Allah nasip etsin.