Cemalnur Sargut: Heykelde görünen Allah inancı !!!

Havas

Kısıtlı Erişim
Selam

Öncelikle hemen cevap veremediğim için kusura bakmayın.İş yoğunluğu nedeniyle geri dönüş yapamadım...

Bu kısa girişten sonrasında; benim dediklerim ortadadır ve onların söylediklerinden farklılıkları da açıktır...Yeter ki doğru okuyalım...

Her Şey Allah'tır demekle Her şey O'dur demek o kadaaaaaaaar ''farklı ki''...

Bu felsefeye (ve başka ''ekollere'')yaklaşımımı dile getirdim.Tekrar dile getirmeye gerek yok.

Bu konuda da açık bir şekilde bu söylemi ''vücud'' yaklaşımını kabul ettiğimi söyledim.(genelinden bahsetmiyorum.Kastım ''vücud'' la alakalıdır.)'O'ndan başka ''vücud(sahibi)'' yoktur' diyorum.

Ahmed Faruki Sirhindi'de bunu kabul eder.Farklı zannedilen bir kaç cümleden yola çıkılarak farklı değerlendirmeler çıkarılıyor!Oysa ki Sirhindi de ''vahdeti vücud'' u kabul eder ve adı üstünde sonrasında ''vücud'' dan değil ''şuhud'' yani farklı bir ''alemden'' bahseder...Bu malesef karıştırılıyor.Sadece bunu söylemekle yetineyim...(Gerekirse kendisinden örnekler getirilir...)Alem'in ezeliliği vb. tartışmalarda ise İbn Arabi'nin yaklaşımlarını ciddi bir şekilde araştırır iseniz hiçte panteizm kokmadığını,yansıtmadığını görürsünüz...

Selametle...
allahdan başka vucud sahibi yokmuymuş?

Havas

Kısıtlı Erişim
Selam

Sen ''mevcud'' ol'mayasın havas...

Ayrıca akıl'lı ol'mak iyidir.Öyle değil mi havas?

Selametle...
korkma gardeşim!hemen nereye!:D

hiç bir zaman bir vahdeti vucudcu ben vahdeti vucudcuyumda demedi.

sizin gibi akıl oyunlarıya kritik yapmak istediler ve sapıttılar tabii..

ben varım !

Allah yarattığı için varım.

Allahın varlığıyla kul varlığını bağdaştırmak ne sizin haddinize nede bizim haddimize ..

basit yansıtmalı aynalarla bu iş cözülmez!:D(miratı ilahi)

Fakr

Profesör
Ben bu sözleri fakr ıçin yazdım....avama göre değil!!!:) Sizn bu ibareleri anlamadığınız sorunuzdan belli...

Selam Ahter

Bizler/ben panteizm'i kabul etmiyoruz/etmiyorum,ittihadı,hululu kabul etmiyoruz/etmiyorum...

Dediğimi anlıyorsun...Başka söze gerek yok...Her şey O'dur...O evvel,ahir,zahir,batın,aliym...

Başka söze gerek var mı?

Selametle...

Fakr

Profesör
korkma gardeşim!hemen nereye!:D

hiç bir zaman bir vahdeti vucudcu ben vahdeti vucudcuyumda demedi.

sizin gibi akıl oyunlarıya kritik yapmak istediler ve sapıttılar tabii..

ben varım !

Allah yarattığı için varım.

Allahın varlığıyla kul varlığını bağdaştırmak ne sizin haddinize nede bizim haddimize ..

basit yansıtmalı aynalarla bu iş cözülmez!:D(miratı ilahi)

Selam

Bendeniz neye inandığımı açık bir şekilde dile getirdim.Sakladığım bir şey de yok.Ama sanırım okumada sorun var(mı)?!

Bendenizin ne söylediklerini anladığınızda devam ederiz...Söylemediklerimi bana izafe ettiğinizde değil...

Söylediklerim üzerinden gidecekseniz -ki ben burada Fakr olarak konuşuyorum konuştuklarımdan sorumluyum- buyurun soralım sorun bizde bildiğimiz kadarıyla konuşalım/yazalım,yazışalım...Bilmediğimiz konuda susalım...

Şahsım adıma bilmediğim olursa bilmiyorum deme erdemini kendimde hissediyor ve uyguluyorum.Kabul etmediğim bir husus olursada ''evet bende bu konuda sizin gibi düşünüyorum'' demeyi de bilirim.Ama aynısını muhatabımdan da beklerim...

Sığ konuşmalar veya fayda vermeyeceğini düşündüğüm andada ''Selametle'' der bitiririm...

Eğer bu sınırı koruyacaksanız şu sorularımla devam edebiliriz...İşte ilk soru:

1)Allah sizi ''şuhud alemine'' çıkarmadan ''önce'' ''neredeydiniz''?

Kaptan

Mecra Yazarı
Saçmalık bunlar,gereksiz tartışmalar. Yok şuhud yok vücud. Milletin dinini bulandırmaktan vazgeçin. Sorumlu olduğumuz alanlar belli. Günah, haram, sevap, yasak hepsi belli. Yap - yapma, o kadar.

Sahabe de bu kadarını biliyor farazi, gereksiz ve felesefeye itibar etmiyorlardı. Allah için yarına ne hazırladıklarına bakıyor cennete girmeyi ümid ediyor cehennemden de korkuyorlardı.

Sizde bizde öyle yapalım. Unutmayalım ki yarın mahşerde çok bildiklerimizle değil amellerimizden hesaba çekileceğiz.

"İslam, ne bugünkü Müslümanların tavır ve davranışları, ne İslam tarihinin şu veya bu dönemi, ne de İslam adına kaleme alınan şu veya bu kitabın anlattıklarıdır. İslam Ku'ran'dır..."

Kaptan

Mecra Yazarı
Her zamanki terbiyesizliğini ortaya koyuyorsun, alıştık artık.

"İslam, ne bugünkü Müslümanların tavır ve davranışları, ne İslam tarihinin şu veya bu dönemi, ne de İslam adına kaleme alınan şu veya bu kitabın anlattıklarıdır. İslam Ku'ran'dır..."

lafons7275

Kıdemli Üye
Her zamanki terbiyesizliğini ortaya koyuyorsun, alıştık artık.

Sana göre ben yanlışım, Kuran ve sünnete göre de sen yanlışsın. Doğruları söylemek terbiyesizlik olarak lanse edilmemeli.

Hakaret edersem o vakit terbiyesizleşmiş olurum.

Mesela senin yanlışını iki satır da izah edeyim:

"O halde, gökyüzünün açık bir du*man getireceği günü (bekle)"

Bu duman geldi mi? Bu duman nedir? Ne zaman gelecek? Yanardağın dumanı mı yoksa atom bombasının dumanı mı yoksa başka bir şey mi?

Şimdi Kuran bu konuda çatıyı kurmuş: "DUMAN"

ayrıntı nerde?

Hadislerde.

Şimdi bu hadisleri inkar etmek müslümanca bir iş midir?

Bu DUMAN ı anlatan hadislerde İsanın ineceği de var.

Dumanı kabul edip de İsayı inkar olur mu?

Kaptan

Mecra Yazarı
Senin daha alacağın çok yol var daha henüz başında bile değilsin. Yorma kafanı böyle şeylerle git meal oku, tefsir oku biraz.

Havas

Kısıtlı Erişim
Selam

Bendeniz neye inandığımı açık bir şekilde dile getirdim.Sakladığım bir şey de yok.Ama sanırım okumada sorun var(mı)?!

Bendenizin ne söylediklerini anladığınızda devam ederiz...Söylemediklerimi bana izafe ettiğinizde değil...

Söylediklerim üzerinden gidecekseniz -ki ben burada Fakr olarak konuşuyorum konuştuklarımdan sorumluyum- buyurun soralım sorun bizde bildiğimiz kadarıyla konuşalım/yazalım,yazışalım...Bilmediğimiz konuda susalım...

Şahsım adıma bilmediğim olursa bilmiyorum deme erdemini kendimde hissediyor ve uyguluyorum.Kabul etmediğim bir husus olursada ''evet bende bu konuda sizin gibi düşünüyorum'' demeyi de bilirim.Ama aynısını muhatabımdan da beklerim...

Sığ konuşmalar veya fayda vermeyeceğini düşündüğüm andada ''Selametle'' der bitiririm...

Eğer bu sınırı koruyacaksanız şu sorularımla devam edebiliriz...İşte ilk soru:

1)Allah sizi ''şuhud alemine'' çıkarmadan ''önce'' ''neredeydiniz''?

ben size konunun özünü içeren basit bir soru sordum siz cevab vermek istemediniz..

şuhud aleminden önce yoktum..alemde yoktu bir zamanda..alemde mahluk bende mahluk.

allah varde eder yokta eder.

EBU MERYEM

Üye
Selam

Öncelikle hemen cevap veremediğim için kusura bakmayın.İş yoğunluğu nedeniyle geri dönüş yapamadım...

Bu kısa girişten sonrasında; benim dediklerim ortadadır ve onların söylediklerinden farklılıkları da açıktır...Yeter ki doğru okuyalım...

Her Şey Allah'tır demekle Her şey O'dur demek o kadaaaaaaaar ''farklı ki''...

Bu felsefeye (ve başka ''ekollere'')yaklaşımımı dile getirdim.Tekrar dile getirmeye gerek yok.

Bu konuda da açık bir şekilde bu söylemi ''vücud'' yaklaşımını kabul ettiğimi söyledim.(genelinden bahsetmiyorum.Kastım ''vücud'' la alakalıdır.)'O'ndan başka ''vücud(sahibi)'' yoktur' diyorum.

Ahmed Faruki Sirhindi'de bunu kabul eder.Farklı zannedilen bir kaç cümleden yola çıkılarak farklı değerlendirmeler çıkarılıyor!Oysa ki Sirhindi de ''vahdeti vücud'' u kabul eder ve adı üstünde sonrasında ''vücud'' dan değil ''şuhud'' yani farklı bir ''alemden'' bahseder...Bu malesef karıştırılıyor.Sadece bunu söylemekle yetineyim...(Gerekirse kendisinden örnekler getirilir...)Alem'in ezeliliği vb. tartışmalarda ise İbn Arabi'nin yaklaşımlarını ciddi bir şekilde araştırır iseniz hiçte panteizm kokmadığını,yansıtmadığını görürsünüz...

Selametle...
Küllühü hu yanlış bir ifadedir vahdet-i vucud yanlış bir bakış açısıdır imanı zedeler...doğrusu Küllühü minhü dür...İmam Rabbani (ks) da bu görüştedir....

[Her Şey Allah'tır demekle Her şey O'dur demek o kadaaaaaaaar ''farklı ki''...] Bu iki söz ne mana bakımından ne de lugavi bakımdan birbirinden farklı değildir...

Fakr

Profesör
ben size konunun özünü içeren basit bir soru sordum siz cevab vermek istemediniz..

şuhud aleminden önce yoktum..alemde yoktu bir zamanda..alemde mahluk bende mahluk.

allah varde eder yokta eder.

Selam

Hangi soru göremiyorum!...Söylemediğim üzerinden giden ve ''niyet okuyan'' sizdiniz...Ben de kendimi anlatmaya çalıştım...Olay bu kadar açık.Yinede soruyorum sorduğunuz ama cevaplamadığım soru hangisi...Göremediğimi bana hatırlatırsanız sevinirim...

Biz hiçbir zaman mahluk'a mahluk değildir demedim/demedik.(Ne ye nasıl inandığımızı açık bir şekilde dile getirdik)Ama konuşulan söylenilen sözleri/kavramları karıştırıyorsunuz vurgusundan girerek birşeyler söyledik...Bilerek konuşulsun dedik...''Vücud'' ile ''mevcudat'' arasındaki farkı bile anlamadan konuşulunca böyle laflar çıkıyor işte...

Sonrası ise malum...''Tekfir''...

O sorunuz ne hatırlatın bizde farketmemiş isek cevaplayalım...İlk sorumuzdaki yaklaşımınızı dile getirdiniz...Biz Kur'an okuduğumuzda çıkardımız sonuç lafons'un verdiği cevap olarak görmekte ve inanmaktayız...Ve her ekol bunu kabul etmektedir...

Ama sizi tanıma ve gerçekten ağır olabilir kusuruma bakmayın bilerek konuşup konuşmadığınızı bilme adına ikinci sorumuza geçelim;

2)Yokluk ne demektir?Arap dilinde ne anlama gelir?

Ve sizin ifadeniz üzerinden biraz daha açalım. ''şuhud alemine''çıkmadan önce yokluk nasıl ol'maktadır?Şuhud alemi nerede nasıl başlar?O ilk önce neyi ''şuhud alemine'' çıkarmıştır?

3)Bu soruda bizim verdiğimiz kısımla alakalı olsun.''O'nun ilmi artar ve(ya) eksilir mi''?Daha geniş bir ifadeyle O'nda bir eksilme,artma olur mu?Yani ''gelişir mi''?

Selametle...

Havas

Kısıtlı Erişim
Selam

Hangi soru göremiyorum!..

şu soru :allahdan başka vucud sahibi yokmu?

2)Yokluk ne demektir?Arap dilinde ne anlama gelir?
Allah inancının en temel özelliğidir yoktan var etmek ,varlığı yok etmek.
fiziğin en değişmez kuralıdır .insan ne yoktan var eder nede var olanı yok edebilir.tabii fizik bize işler...

Ve sizin ifadeniz üzerinden biraz daha açalım. ''şuhud alemine''çıkmadan önce yokluk nasıl ol'maktadır?Şuhud alemi nerede nasıl başlar?O ilk önce neyi ''şuhud alemine'' çıkarmıştır?
şuhud aleminden önceki yokluk benim çözeceğim proplem değil.alemin başlangıcıda yoktan nasıl var olduğuda benim işim değil.
neyi ilk önce şuhud alemine çıkardığı bizim işimiz değil.

sanki allah cc fizyolojisini çözmeye çalışır gibi sorular.

Allah kunfeykundur.ama gökleri 6 günde yarattı neden?

adem'e neden ol! deyip hemen yaratmadıda çamurdan bir mizan içinde yaratmayı tercih etti!

bilimiyoruz.bilinmezde! ister anında isterse günler içinde,ister yokluktan istersede çamurdan .. o onun bileceği iş!

eğer sen çözmüşsen buyur..