Cübbeli Ahmet : Bu Safsatayı Açıkladım Hapis Yattım

spesifik

آزادی قید و بند
bilmiyorsanız bilenlere sorun diye bir şey var kız yazmadan önce konuşalım :)
sünnet vahiydir ile kastedilen nedir önce onu sormalıydın?!
mesela sabah namazının 2 rekat sünnetini inkar edemezsin! çünkü mütevatir yolla gelmiştir, kur'an gibi ;) kılmayabilirsin ama inkar edemezsin! fakat akşam namazının iki rekat sünneti mütevatir değildir inkarı küfre götürmez gibi... örnekler çoğaltılabilir ;)

anladığımı aktardığım noktada sıkıntı yok diye düşünüyorum ablacan :)

leylinur

ARŞ.YAZAR,RADYO PROG
bir hadiste anlatılmak istenenin anlaşılmaması o hadisi inkar edeceğimiz anlamına gelmemeli, dünyalık işleri uzmanına bırakma konusunda ahkam kesenler, ictihadi meseleler yada hükümler konusunu da uzmanından almalılar? aklı selim olmak bunu gerektirir!!!!

leylinur

ARŞ.YAZAR,RADYO PROG
anladığımı aktardığım noktada sıkıntı yok diye düşünüyorum ablacan :)
buranın form olduğunu unutma, herkes seni tanımıyor zihninden geçenleri okuyabilme kabiliyetine de sahip değil kimse!! dolayısıyla yazdıkların ona göre değerlendirilir! bacıcan.

spesifik

آزادی قید و بند
buranın form olduğunu unutma, herkes seni tanımıyor zihninden geçenleri okuyabilme kabiliyetine de sahip değil kimse!! dolayısıyla yazdıkların ona göre değerlendirilir! bacıcan.
Allah zandan kaçının buyuruyor
Bunları da okuyarak öyle karar verirler inş
ince düşüncen için Allah razı olsun ...
tikkat edeyim :)

abdullah birisi

Kıdemli Üye
hani peygamberler masumdu
70 peygamber ameli yetersiz öyle mi
ben muhaddis değilim ama bu hadisin sıhhat derecesine bakmak lazım
yanlış anlıyor öyle yansıtıyorsunuz
seviyorum demekle sevmiş olunmaz demek istiyorum
bu cümleden sevmiyoruma nasıl varıyorsunuz
amellerin hesabını vereceğiz
O ayaklı Kurandı
bizler O(sav) nu örnek alıp yaşayamıyorsak
istediğimiz kadar canımız feda olsun diyelim ancak lafta kalır..
tıpkı ayetleri keyfe göre yorumlamak gibi...
Allahı seviyor olmayız bu durumda...
mayınlı arazide, gelişigüzel dolaşıyorsun,,, buna cesaret denmez sanırım...
ihvanın , aktardığı Hadisi Şeriften, ilk cümleni nasıl çıkarttın anlamadım....
ah ah, islamoğlunun dinlemenin sonuçları,,,, yahu, biraz kendinize acıyın...

Hucurat suresini açın bir kez daha okuyun, olmadı bir kez daha, olmadı bir kez, Allah kalbinize, bir inşirah verene kadar....
arkadından yine durma, Duha suresinin 5 ayetini oku...

Okumak ama nasıl okumak....

spesifik

آزادی قید و بند
mayınlı arazide, gelişigüzel dolaşıyorsun,,, buna cesaret denmez sanırım...
ihvanın , aktardığı Hadisi Şeriften, ilk cümleni nasıl çıkarttın anlamadım....
ah ah, islamoğlunun dinlemenin sonuçları,,,, yahu, biraz kendinize acıyın...

Hucurat suresini açın bir kez daha okuyun, olmadı bir kez daha, olmadı bir kez, Allah kalbinize, bir inşirah verene kadar....
arkadından yine durma, Duha suresinin 5 ayetini oku...

Okumak ama nasıl okumak....
bana izah edermisin abi
70 peygamber ameli yetersiz ..ne demek
Allah aşkına açıkla ...
acı bana açıkla inş..

ben islamoğlunu dinlediğimde 17 yaşındaydım
şimdi yaşlandım temcit pilavı gibi öne sürme adamı
düzen adamı oldu gitti zate :p

adams77

Kanalizasyoncu
bir hadiste anlatılmak istenenin anlaşılmaması o hadisi inkar edeceğimiz anlamına gelmemeli, dünyalık işleri uzmanına bırakma konusunda ahkam kesenler, ictihadi meseleler yada hükümler konusunu da uzmanından almalılar? aklı selim olmak bunu gerektirir!!!!

Dünyalık işlerin diploması var. Dünyalık işleri insanlar kendisi oluşturuyor.

Din konusunda uzmanın diploması ne oluyor? Sizin ictihadi meseleler dediğin şeylerin hepsi akıl ile çözümlenmiş meseleler.

Peygamber namazı vahiy dışındamı aldı. Bu ümmete revamı bu şimdi ? Peygamber neden bu bilgiler için vahiyden farkı yoktur deyip katiplere neden yazdırmadı ki!

Tahrim 3. Ayeti örnek verenlerin aslında kitabı okumadıklarını tarihi veriler ile anlamaya çalıştıklarını yaptıkları yorumdan anlıyoruz.

Zaten kitabı anlamaya çalışanların hiçbiri arapça dilbilgisi ile kitabı anlamıyor ki varsa yoksa tarihin tozlu raflarındaki parçalanmış parçalara ayrılmış hizip söylemleri değil mi?

Hadi ban fatır 1. Ayeti izah edin arapça dilbilgisi ile :)

Din böyle anlaşılmaz ki. Yaratılışı okumayanlar tarihi okur sonra dinden bahseder o şunu dedi bu bunu dedi öyle değil böyle deyip dururlar

Nisa 171. Ayeti okuyun ve anlamaya çalışın neden niçin ilah edindiklerini bu gün nice müslümanım diye geçinenler farkında olmadan bu duruma düşmüştür.

Fark etmek gerek etmeyen ne bilecekki uyarıları dikkate alın ve acaba deyin.

spesifik

آزادی قید و بند
@leylinur sen açıkla ?
abla Allahını seversen ne demek 70 peygamber ameli yetersiz
yahu nebinin amelleri yeter sadece ...
gözünü seveyim bana muhalefet edecem diye :p dermişim

ihvanistanbul

AkhenAton
@leylinur sen açıkla ?

Hiç bir insanı ameli kurtarmaz abla. Değil 70, 170 peygamber ameli de olsa insan cehennemi boylayabilir. İnsanları ancak Allahın rahmeti kurtarır. Demek ki Ebu bekir sıddıka sevgi beslemeyenlere rahmet nazarıyla bakmıyor mevla.

Onların amelleri rüzgarda savrulan küller gibidir belki...

spesifik

آزادی قید و بند
Hiç bir insanı ameli kurtarmaz abla. Değil 70, 170 peygamber ameli de olsa insan cehennemi boylayabilir. İnsanları ancak Allahın rahmeti kurtarır. Demek ki Ebu bekir sıddıka sevgi beslemeyenlere rahmet nazarıyla bakmıyor mevla.

demekki den sonra ki cümlede bir kesinlik verdin
son cümleye belki ekledin..

demem o ki son hüküm Allahın
bizlerin vazifesi değil cennete cehenneme yollamak

adams77

Kanalizasyoncu

Yani ben O 'nun emir ve yasaklarını yerine getirecem. Kitabında bildirdiği herşeyi yapacam fakat kitabında olmayan şu dediklerinden dolayı O bana rahmet etmeyecek öyle mi?

Bu söylemin bana çok tanıdık geliyor neyse sen sanane demeden ben kendime banane diyim :)

ihvanistanbul

AkhenAton
Yani ben O 'nun emir ve yasaklarını yerine getirecem. Kitabında bildirdiği herşeyi yapacam fakat kitabında olmayan şu dediklerinden dolayı O bana rahmet etmeyecek öyle mi?

Bu söylemin bana çok tanıdık geliyor neyse sen sanane demeden ben kendime banane diyim :)

Valla bu taraftan bakınca pekte dediğin gibi gözükmüyorsun. Kitabı eğip büken, kafasından hüküm uyduran, kendine göre anlam yükleyen birisin. Allah hidayet etsin. Senin gidişine göre en son düşünmen gereken şey olacak sahabe sevgisi.

adams77

Kanalizasyoncu
Valla bu taraftan bakınca pekte dediğin gibi gözükmüyorsun. Kitabı eğip büken, kafasından hüküm uyduran, kendine göre anlam yükleyen birisin. Allah hidayet etsin. Senin gidişine göre en son düşünmen gereken şey olacak sahabe sevgisi.

Şükür ki herşeyi gören bilen ve kuşatan senin tarafından bakmayacak.

O kendi tarafından bakacak zahmet edip kendini yorma o gün geldiğinde anlayacağın şeyin hükmünü vermeye kalkma O gaybı seninle paylaşıyormuş gibi konuşma

Tamam

ihvanistanbul

AkhenAton
Şükür ki herşeyi gören bilen ve kuşatan senin tarafından bakmayacak.

O kendi tarafından bakacak zahmet edip kendini yorma o gün geldiğinde anlayacağın şeyin hükmünü vermeye kalkma O gaybı seninle paylaşıyormuş gibi konuşma

Tamam

Gaybı bi seninle paylaşıyor anlaşılan. Kelimelere kendi anladığın manaları yüklediğine göre...

Forumda bile seninle aynı zihniyette 3 kişi yok yahu! Herkes Cehenneme sen mi cennete?

adams77

Kanalizasyoncu

Ebu bekire sevgi besleyen birine kin ve nefret besleme yoksa O 'nun rahmetinden mahrum kalırsın.

Selam et güzel kardeşim selam et

adams77

Kanalizasyoncu
Gaybı bi seninle paylaşıyor anlaşılan. Kelimelere kendi anladığın manaları yüklediğine göre...

Forumda bile seninle aynı zihniyette 3 kişi yok yahu! Herkes Cehenneme sen mi cennete?

Neyse seninle didişecek değilim.

Emaneti yüklendiğime göre sorumluluğum beni bağlar.

Fakat ihvan bu tarz söylemler hiç hoş değil dimi aynı zihniyette kişi cennet felan

Hristiyanlar çok diye cennetemi gidecek yani

Helal et kardeş

abdullah birisi

Kıdemli Üye
bana izah edermisin abi
70 peygamber ameli yetersiz ..ne demek
Allah aşkına açıkla ...
acı bana açıkla inş..

ben islamoğlunu dinlediğimde 17 yaşındaydım
şimdi yaşlandım temcit pilavı gibi öne sürme adamı
düzen adamı oldu gitti zate :p

70 peygamberin amelini bir terazi ye koy, Birde Hz. Ebubekir Efendimizi haşa sevmemenin seyyiatını bir kefeye koy, o seyyiat ağır basar....bu Peygamberlerin amelinin küçük göstermez, sevmemenin seyyiatının büyüklüğünü gösterir....

hadi teşbihte hata olur olmaz, 1000 lira maaş alan için, 100 trilyon herhalde büyük paradır, lakin 500 trilyon daha büyük paradır değilmi...bunun gibi...

maalesef, o vakit dinlediklerinin cezasını çekiyorsun.. Allah seni ondan beri etsin, ve yanlış inançtan muhafaza etsin... ameli hatanın kurtuluşu vardırda, yanlış inancın kurtuluşu yoktur...

Allah Rasulunden mührü almayan hiç bir kimse, Allah a vasıl olamaz....

leylinur

ARŞ.YAZAR,RADYO PROG
@leylinur sen açıkla ?
ben muhaddis değilim! senet metin incelemesi yapamam! bu hadisten ne hükümler çıkmıştır bilemem! ancak şunu bilirim rasulullah söylemiş ise doğru söylemiştir! farkındaysan aklen inceliyorsun hadisi bu ne kadar şeri??

leylinur

ARŞ.YAZAR,RADYO PROG
sayın adams sizde hem uyarılarıları hemde tecrübeleri dikkate alın!! ömrü hayatınıza yazık etmeyin! Aklın ilahlaştırılması! nedir bir düşünün! imamalara uyanlar imamlardaki şahsi güzelliklerden, akıllarının yüceliğinden filan uymuyor, Akıl noktasında insanların hepsi eşittir deliller ve dahiler hariç. her dahi ilim adamı değildir, bilim adamı olmuş dahiler de vardır! imamalrın dahi olması da şart değildir, onlar ilmen üstündür! bunun temel sebebi de aldıkları eğitimdir, Gösterdikleri azimdir! islamın tedris metoduna göre eğitim almış ve İslamı ilim ve islami bakış ile donanmışlardır. doğru hükmü bulmak için uykususuz geceler geçirmiş nice yollar katederek doru rivayetler elde etmeye çalışmışlardır vs. siz ise eliniz altında sömürge devletinin size sunduğu mealler yada kelime kelime mealler ile kur'an'ı anladığınızı iddia edip hüküm çıkarıyorsunuz!? aynı olur mu? aklınızın çalışma şeklinin bir çoğunda kapitalizmin etkisi vardır bu kaçınılmaz. bir matematikçi matematik ile ilgili bir çok şeyi bilir bu onun aklının üstünlüğünden değildir! o bölüm üzerine ihtisas yapmasındandır! çözemediğiniz bir problemi matematik öğretmenine mi götürürsünüz Türkçe öğretmenine mi?! mesele sadece budur! sizde aynı ilmi İslamın tedris metoduna göre öğrenirsiniz imam olursunuz size uyanlar olur bu kadar!!! AKILIN KENDİ KENDİNE GÖSTERDİĞİ ÇELİŞKİLİ HÜKÜMLERE UYMAKTANSA BİR İMAMA TABİ OLMAK DÜŞÜNEN HERKES İÇİN DOĞRU OLANDIR!